ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2017 року справа № 813/4585/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Новак Л.М.
за участі:
предстаника третьої особи - Чубак Н.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до товариства з обмеженою відповідальністю «Гал Трейд», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна фіскальна служба України про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності,-
ВСТАНОВИВ:
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - позивач, Мінекономрозвитку) з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гал Трейд» (далі - відповідач, ТзОВ «Гал Трейд»), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна фіскальна служба України (далі - третя особа, ДФС України), в якому просить подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 20.05.2016 року № 859 до відповідача на термін до усунення ТзОВ «Гал Трейд» порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні зовнішньоекономічного договору від 12.04.2012 року № EU/1204/2012 укладеного із компанією «Salamander Industrs Produkte GmbH» (Німеччина).
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно з поданням ДФС України суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності при здійсненні зовнішньоекономічних операцій допущено перевищення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортним контрактом від 12.04.2012 року № EU/1204/2012 на підставі повідомлень ПАТ «Банк Форум» від 06.02.2013 року №736/5.2.1 та від 09.07.2014 року № 3867/7.3. Перевіркою встановлено відсутність ТзОВ «Гал Трейд» за юридичною адресою, що підтверджується актом від 10.10.2014 року № 379/22-08/37362761; стан підприємства - 8 «До ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням». За таке порушення Мінекономрозвитку застосовано до відповідача спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності до усунення виявлених порушень. Оскільки доказів усунення відповідачем порушень немає, а продовжити строк дії спеціальної санкції може лише суд, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
У судове засідання представник позивача не з'явився, подав клопотання у якому підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов та розглядати справу за його відсутності.
Відповідач заперечень на позов, витребувані судом докази не надав, явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив. Суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Представник третьої особи в судовому засіданні позов підтримав, з мотивів, наведених позивачем у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Заслухавши думку представника третьої особи, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
Публічне акціонерне товариство «Банк Форум» листом від 06.02.2013 року № 736/5.2.1 та № 3867/7.3 від 09.07.2014 року проінформовано Державну податкову інспекцію у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області) про незавершені експортні операції від резидента-клієнта банку ТзОВ «Гал Трейд» валютної виручки на поточний рахунок експортера в законодавчо встановлені строки розрахунків (п.5.1 п.5.9 Постанови Правління НБУ №136 від 24.03.1999 р.); номер і дата договору: № EU/1204/2012 від 12.04.2012 року; дата оформлення МД за експортною операцією 31.07.2012 року.
ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області проведено обстеження ТзОВ «Гал Трейд», за результатами якого складено акт від 10.10.2014 року № 379/22-08/37362761 про те, що за місцезнаходженням посадові особи даного підприємства відсутні; ТзОВ «Гал Трейд», відсутнє за зареєстрованим місцезнаходженням.
13.10.2014 року ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області надано довідку № 34/13-50-22-0814 стосовно платника податків ТзОВ «Гал Трейд» про те, що місцезнаходження платника податків не встановлено.
ДФС України листом від 25.04.2016 року № 7135/5/99-99-14-06-16 звернулася до Мінекономрозвитку з поданням про застосування до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності ТзОВ «Гал Трейд» спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Наказом від 20.05.2016 року № 859 Мінекономрозвитку застосувало за порушення вимог ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» до ТзОВ «Гал Трейд» спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Пізніше, Мінекономрозвитку листом від 05.09.2016 року № 4102-11/28488-03 звернулося до ДФС України щодо розгляду питання доцільності продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності для ТзОВ «Гал Трейд».
ДФС України надіслала у відповідь лист від 03.10.2016 року № 17128/5/99-99-14-06-16, у якому зазначено, що допущене ТзОВ «Гал Трейд» порушення законодавчо встановлених строків розрахунків не усунуто. Підприємство відсутнє за місцезнаходженням. Відсутні відомості щодо погашення простроченої дебіторської заборгованості. Тому, ДФС України вважає за доцільне подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТзОВ «Гал Трейд».
Оскільки подовжити дію спеціальної санкції у виді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності можливо лише за рішенням суду, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Юрисдикція адміністративних судів, відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України, поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках передбачених Конституцією та законами України, згідно ч. 3 ст. 6 КАС України.
Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Предметом доказування відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропуску строку звернення до адміністративного суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність", Положенням про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №459 (далі - Положення), Порядком взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій.
За правилами ст. 37 Закону "Про зовнішньоекономічну діяльність" за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, зокрема, індивідуальний режим ліцензування та тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності (ч. 1).
Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства (ч. 2).
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування (ч. 6).
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду (ч. 7).
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду (ч. 8).
Згідно з нормами п. 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Мінекономрозвитку України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, державну промислову політику, державну інвестиційну політику, державну зовнішньоекономічну політику, державну політику у сфері технічного регулювання, стандартизації, метрології та метрологічної діяльності, управління об'єктами державної власності, розвитку підприємництва, державно-приватного партнерства, інтелектуальної власності, туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), державних та публічних закупівель, а також державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів.
Згідно з абзацом 17 підпункту 14 пункту 4 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011 № 634/2011, Мінекономрозвитку відповідно до покладених на нього завдань, застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальні санкції, передбачені Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність».
Відповідно до абз. 2 підп. 3.4 п. 4 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто і виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономрозвитку готує відповідну позовну заяву до суду.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З врахуванням того, що процедури застосування спеціальної санкції позивачем дотримано, доказів усунення порушень, які стали причиною її накладення, суду не надано, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог про подовження дії спеціальної санкції.
Згідно з ч. 9 ст. 37 Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність" при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Оскільки необхідність подовження спеціальної санкції застосованої до ТзОВ «Гал Трейд» виникла через не усунення порушень ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», слід задовольнити позовні вимоги та подовжити дію спеціальної санкції застосованої до відповідача, на строк до усунення ним порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні зовнішньоекономічного договору від 12.04.2012 року № EU/1204/2012 укладеного із компанією «Salamander Industrs Produkte GmbH» (Німеччина).
Відповідно до положень ч. 4 ст. 94 КАС України не підлягають стягненню з відповідача судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 17-20, 50, 69-72, 86, 94, 138, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2.Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 20.05.2016 року № 859, на термін до усунення Товариства з обмеженою відповідальністю «Гал Трейд» порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні зовнішньоекономічного договору від 12.04.2012 року № EU/1204/2012 укладеного із компанією «Salamander Industrs Produkte GmbH» (Німеччина).
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 24.01.2017 року
Суддя Р.М. Брильовський