ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" січня 2017 р. Справа № 809/842/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Котик Д.М.,
представників відповідача Матійчука Ю.М., Баглай Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатське пір'я» до Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, скасування рішення про опис майна у податкову заставу №1 від 16.06.2016 та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
13.07.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю «Карпатське пір'я» (надалі - позивач, товариство) звернулося до суду з адміністративним позовом до Снятинського відділення Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі по тексту - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправними дій, скасування рішення про опис майна у податкову заставу №1 від 16.06.2016 та зобов'язання звільнити майно з податкової застави.
27.07.2016 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження з розгляду даної адміністративної справи та призначено її до судового розгляду.
30.09.2016 ухвалою суду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатське пір'я" до Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, скасування рішення про опис майна у податкову заставу №1 від 16.06.2016 та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без розгляду.
29.11.2016 ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду за №876/8373/16 апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальність "Карпатське пір'я" в особі ліквідаційної комісії задоволено, а ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.09.2016 про залишення позовної заяви без розгляду у справі №809/842/16 - скасовано та направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
12.12.2016 адміністративна справа за №809/842/16 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду та призначена до судового розгляду.
Позовні вимоги позивача мотивовані тим, що контролюючим органом направлено заяву про визнання кредиторських вимог та внесення їх до проміжного ліквідаційного балансу, прийнято рішення про опис майна у податкову заставу за №1 від 16.06.2016 та складено акт опису майна. Зазначає, що погашення податкового боргу у разі ліквідації платника податків, не пов'язаної з банкрутством здійснюється в порядку черговості задоволення кредиторських вимог у відповідності до Цивільного кодексу України, балансова вартість, переданого у податкову заставу, майна перевищує суму податкового кредиту, а тому не підлягає опису у податкову заставу. З цих підстав, вважає дії відповідача протиправними, а оскаржуване рішення про опис майна у податкову заставу таким, що підлягає скасуванню та просить зобов'язати відповідача звільнити описане майно з податкової застави.
Позивач в судове засідання не з'явився, суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили, з мотивів викладених в письмовому запереченні, мотивованого тим, що відповідачем правомірно у відповідності до статті 89 Податкового кодексу України прийнято рішення про опис майна у податкову заставу.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що 20.03.2006 здійснено державну реєстрацію юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатське пір'я».
03.02.2012 головою комісії з проведення реорганізації державної податкової інспекції в Снятинському районі прийнято рішення за №2 про опис майна у податкову заставу.
01.10.2012 відповідачем направлено позивачу заяву про визнання кредиторських вимог в зв'язку з процедурою припинення, шляхом ліквідації ТзОВ «Карпатське пір'я» в сумі 306 577, 98 гривень.
Повідомленнями позивача за №34, 35 від 26.10.2012 повідомлено контролюючий орган про відмову у визнанні кредиторських вимог.
Згідно постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду за № 2а-3861/12/0970 від 29.01.2013 у позивача наявний податковий борг в розмірі 482 834, 53 гривень та згідно податкової декларації з податку на прибуток, податкового повідомлення-рішення, податкових декларацій за №9001849873 від 27.01.2012, №9056520842 від 18.09.2012 на суму 1 556, 29 гривень.
02.12.2015 держаною податковою інспекцією у Снятинському районі прийнято рішення за №2 від 02.12.2015 про погашення усієї суми податкового боргу позивачем, направленого відповідачем позивачу 02.12.2015 (вих. №2712/10/09/12-23/1070).
Контролюючим органом направлено банківській установі інкасовані доручення (розпорядження) за №№1801-23, 1802-23, 1803-23 від 02.12.2015 для стягнення податкового боргу з сплати податку на прибуток в розмірі 481 350, 77 гривень, згідно ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду за №876/5675/13 від 28.09.2015, які повернуті без виконання відповідно пунктів 10.9, 12.7, 12.8, 12.11 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», у зв'язку із накладенням арешту на рахунки за іншими виконавчими документами та відсутністю коштів на рахунках.
Рішенням загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатське пір'я» від 21.04.2016 розпочато процедуру припинення товариства, шляхом ліквідації, призначено ліквідаційну комісію. 21.04.2016 внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про перебування юридичної особи у процесі припинення: в стані припинення, за рішенням засновників.
Відповідачем направлено ліквідаційній комісії Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатське пір'я» заяву за №60/10/09/12-23/29 від 09.06.2016 про визнання кредиторських вимог в сумі 484 390, 82 гривень та внесення до проміжного ліквідаційного балансу для задоволення вимог згідно з черговістю, встановленій частиною 1 статті 112 Цивільного кодексу України.
16.06.2016 керівником контролюючого органу прийнято рішення за №1 про опис майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатське пір'я» у податкову заставу та наказом за №150 від 16.06.2016 призначено податкового керуючого.
На момент прийняття керівником контролюючого органу рішення про опис майна у податкову заставу позивач не визнав кредиторських вимог, однак, подав відповідачу фінансовий звіт за 2015 рік та податкову декларацію з податку на додану вартість за 2015 рік.
Податковим керуючим, на підставі рішення про опис майна у податкову заставу за №1 від 16.06.2016, здійснено опис майна, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Карпатське пір'я», за адресою: вулиця Січових Стрільців, 42А, село Красноставці, Снятинський район, Івано-Франківська область, у відповідності до довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, про що, в присутності голови, секретаря Красноставської сільської ради та житель села Красноставці, складено акт опису майна за №1 від 16.06.2016.
Згідно свідоцтва про право власності серії ЯЯЯ №767340 Товариству з обмеженою відповідальністю «Карпатське пір'я» на праві приватної власності належить нежитлові приміщення, за адресою: вулиця Січових Стрільців, 42А, село Красноставці, Снятинський район, Івано-Франківська область.
Відповідно до копії витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, згідно акта опису від 16.06.2016 за №1, зареєстровано податкову заставу.
Після реєстрації податкової застави, позивач повідомленням за №17 від 30.06.2016, повідомив контролюючий орган про те, що за результатами розгляду заявлені вимоги визнані у повному обсязі та включені до проміжного балансу, а вимоги Снятинського відділення Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області мають задовольнятися у третю чергу.
Контролюючим органом направлено ліквідаційній комісії Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатське пір'я» повідомлення за № 234/10/09/12-23/78 від 28.07.2016 про прийняття позивачем рішення щодо самостійного проведення експертної оцінки описаного майна, шляхом укладення договору з оцінювачем.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Погашення податкового боргу платників податків визначає глава 9 розділу ІІ Податкового кодексу України.
Відповідно пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно статті 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункту 88.1). Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (пункту 88.2).
У відповідності підпункту 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Підпунктами 89.1.1, 89.1.2 пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України встановлено, що право податкової застави виникає: у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно пункту 89.2 статті 89 даного Кодексу з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Згідно пункту 89.5 статті 89 даного Кодексу у разі якщо контролюючий орган приймає рішення про включення майна до акта опису, складається відповідний акт опису, один примірник якого надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно пункту 91.1 статті 91 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою контролюючого органу. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.
Пунктом 89.3 статті 89 Податкового кодексу України встановлено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
У відповідності до пункту 89.6 цієї ж статті Податкового кодексу України якщо майно платника податків є неподільним і його балансова вартість більша від суми податкового боргу, таке майно підлягає опису у податкову заставу у повному обсязі.
Таким чином, твердження позивача про те, що балансова вартість, переданого у податкову заставу, майна перевищує суму податкового кредиту, а таке майно не підлягає опису у податкову заставу, є невірним.
Стаття 97 Податкового кодексу України визначає погашення грошових зобов'язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов'язаної з банкрутством.
У цій статті під ліквідацією платника податків розуміється ліквідація платника податків як юридичної особи або державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрація у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства (пункт 97.1).
У разі якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію платника податків, не пов'язану з банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України (пункт 97.2).
Особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків, є, стосовно платника податків, який ліквідується, - ліквідаційна комісія або інший орган, що проводить ліквідацію згідно із законодавством України (підпункт 97.4.1 пункту 97.4).
Згідно частини 1 статті 111 Цивільного кодексу України з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Відповідно частини 4 статті 111 Цивільного кодексу України у випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.
Згідно частини 8 даної статті Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
У відповідності до частини 9 статті 111 цього Кодексу виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.
Згідно частини 1 статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності; у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів); у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.
Стаття 93 Податкового кодексу України регулює порядок припинення податкової застави.
Відповідно пункту 93.1 статті 93 Податкового кодексу України майно платника податків звільняється з податкової застави з дня: отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку; визнання податкового боргу безнадійним; набрання законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства; отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження.
Таким чином, пунктом 93.1 статті 93 Податкового кодексу України передбачені підстави для звільнення з податкової застави.
Суд зазначає, що для забезпечення виконання платником податків свої зобов'язань майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає з дня виникнення податкового бору. У разі, якщо майно платника податків є неподільним і його балансова вартість більша від суми податкового боргу, то право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває у його власності у повному обсязі. Включення майна до акта опису здійснюється на підставі рішення контролюючого органу. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформляється актом опису.
Рішення контролюючого органу про опис майна у податкову заставу не позбавляє права платника податків у разі його ліквідації, не пов'язаної з банкрутством, на задоволення вимог його кредиторів в порядку черговості, встановленої частиною 1 статті 112 Цивільного кодексу України та не перешкоджає додержанню процедури ліквідації товариства, що не пов'язане з його банкрутством і відповідає меті визначеній статтею 88 Податкового кодексу України.
За таких обставин, суд, враховуючи встановлені обставини та аналіз вказаних норм права, зазначає, що дії контролюючого органу про передачу у податкову заставу майна позивача, що належить йому на праві приватної власності, яке є неподільним, є правомірними, судом не встановлено підстав для скасування рішення про опис майна у податкову заставу, а підстави для звільнення з податкової застави майна позивача встановлені пунктом 93.1 статті 93 Податкового кодексу України.
Як наслідок, заявлені позовні вимоги позивача є необґрунтованими, а позов таким, що задоволенню не підлягає.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатське пір'я» до Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, скасування рішення про опис майна у податкову заставу №1 від 16.06.2016 та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 23.01.2017.