ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" січня 2017 р. Справа № 809/1602/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Федів А.В.,
представника позивача Гоголя В.В.,
представника відповідача Устінського А.В.,
представника третьої особи на стороні відповідача Головенка Т.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури до Івано-Франківської міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору приватне акціонерне товариство "Івано-Франківська харчосмакова фабрика" про визнання протиправним та скасування рішення за №220-6 від 08.07.2016 в частині пункту 11 додатку 1, -
ВСТАНОВИВ:
21.11.2016 керівник Івано-Франківської місцевої прокуратури (далі по тексту позивач) звернувся з адміністративним позовом до Івано-Франківської міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення за №220-6 від 08.07.2016 в частині пункту 11 додатку 1 про надання дозволу ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» на складення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 3,1244 га, що знаходиться по вул. Крайківського, 1 в м.Івано-Франківську для реконструкції виробничих будівель і споруд під багатоквартирне житлове будівництво.
08.12.2016 ухвалою суду залучено до участі в даній справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Приватне акціонерне товариство «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» (далі - третя особа).
Заявлені позовні вимоги мотивовано тим, що оскаржувана частина рішення відповідача є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки порушує вимоги статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві.
Відповідач позову не визнав, його представником суду подані письмові заперечення проти заявлених вимог, мотивовані тим, що рішення відповідача в оскаржувані частині прийнято в межах власних повноважень, згідно вимог чинного законодавства та на підставі подання третьої особи, до якого долучено передбачений законодавством необхідний перелік документів. Вказує, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою є одним із етапів встановленої процедури відведення земельної ділянки, однак не є фактом її надання у власність чи користування та не створює у відповідача обов'язку затвердити виготовлений проект відведення земельної ділянки, вичерпує свою дію фактом звернення третьої особи до ліцензованої землевпорядної організації з приводу замовлення розробки проекту землеустрою.
Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, викладених в письмовому заперечені.
Представник третьої особи проти заявлених позовних вимог заперечив, суду подав письмові заперечення, мотивовані тим, що рішення відповідача в оскаржуваній частині є правомірним, відповідає вимогам чинного законодавства. В судовому засіданні представник третьої особи пояснив, що відведення земельної ділянки спрямоване на впорядкування відносин, що виникли з приводу її оренди третьою особою, зазначив, що на вказаній земельній ділянці знаходяться адміністративно-виробничі будівлі, належні третій особі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши докази суд встановив наступне.
Пунктом 11 додатку №1 рішенням шостої сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради за №220-6 від 08.07.2016 надано дозвіл Приватному акціонерному товариству «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 3, 1244 га, що знаходиться на вулиці Крайківського, 1 в м.Івано-Франківську для реконструкції виробничих будівель і споруд під багатоквартирне житлове будівництво (а.с.31-40).
Як встановлено частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті третьої Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно статті 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Статтею 122 Земельного кодексу України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, відповідно до частини 1 якої сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлений статтею 123 Земельного кодексу України.
Зокрема, як передбачено частинами 1-3 статті 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу. Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
Надання Приватному акціонерному товариству «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки рішенням відповідача за №220-6 від 08.07.2016 в оскаржуваній частині є необхідною умовою для прийняття відповідачем рішення про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення, а тому твердження відповідача про вичерпність дії оскаржуваної частини рішення та відсутності породження ним будь-яких публічно-правових наслідків суперечить вказаним нормам.
Виходячи з аналізу зазначених норм права, суд вказує, що рішення Івано-Франківської міської ради за №220-6 від 08.07.2016 в оскаржуваній частині є рішенням суб'єкта владних повноважень, спрямоване на реалізацію таких повноважень цього суб'єкта, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, регулює правовідносини щодо передачі земельних ділянок у користування у відповідності до статті 123 Земельного кодексу України, породжує та змінює права і обов'язки учасників цих публічно-правових правовідносин, а тому є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України та повинно відповідати вимогам, встановленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтями 38, 39 Земельного кодексу України передбачено, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Особливості регулювання земельних відносин при здійсненні містобудівної діяльності визначає стаття 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», який встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Так, у відповідності до частини 2 та 3 статті 24 вказаного Закону забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства. Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється.
Судом встановлено, що у відповідності до відомостей державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форма №6-зем) по Івано-Франківській міській раді щодо цільового використання земельної ділянки, площею 3, 6898 га, що знаходиться по вул. Крайківського, 1 в м.Івано-Франківську, то за основним цільовим призначенням вказані землі на момент прийняття оскаржуваного рішення та розгляду справи судом належать до земель промисловості (а.с.152-154).
У відповідності до частини 1 статті 65 Земельного кодексу України землями промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності.
Як наслідок, надання пунктом 11 додатку №1 рішення Івано-Франківської міської ради за №220-6 від 08.07.2016 Приватному акціонерному товариству «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 3, 1244 га, що знаходиться на вулиці Крайківського, 1 в м.Івано-Франківську для реконструкції виробничих будівель і споруд під багатоквартирне житлове будівництво є таким, що вчинено всупереч вимогам статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Як зазначалось судом, згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З врахуванням вищевикладеного, суд зазначає, що в порушення вимог діючого законодавства України відповідачем пунктом 11 додатку №1 рішення Івано-Франківської міської ради за №220-6 від 08.07.2016 надано Приватному акціонерному товариству «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 3, 1244 га, що знаходиться на вулиці Крайківського, 1 в м.Івано-Франківську для реконструкції виробничих будівель і споруд під багатоквартирне житлове будівництво.
За таких обставин слід вважати, що рішення шостої сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради за №220-6 від 08.07.2016 в частині пункту 11 додатку №1 «Про надання дозволу приватному акціонерному товариству «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 3, 1244 га, що знаходиться на вулиці Крайківського, 1 в м.Івано-Франківську для реконструкції виробничих будівель і споруд під багатоквартирне житлове будівництво» є протиправним та підлягає скасуванню.
Посилання представників відповідача на ту обставину, що цільове призначення земельної ділянки, зазначеної в оскаржуваній частині рішення відповідає рішенню Івано-Франківської міської ради «Про затвердження детального плату території (уточнення положень діючого генерального плану м. Івано-Франківська) в межах вулиць Крайківського-Макогона-Промислова в м. Івано-Франківську» за №207-6 від 08.07.2016 не змінює цільового призначення вказаної земельної ділянки, встановленої генеральним планом забудови міста Івано-Франківська та облікованої згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форма №6-зем) по Івано-Франківській міській раді. Крім того, правомірність зазначеного рішення відповідача є предметом розгляду в адміністративній справі №809/964/16.
Також, твердження третьої особи про вчинення всіх дій з метою впорядкування наявних земельних відносин не відповідають встановленим обставинам та матеріалам справи, оскільки наявні відносини виникли з приводу оренди земельної ділянки для обслуговування виробничих будівель і споруд, а вчинені дії третьої особи свідчать про реалізацію прав на виділення земельної ділянки для здійснення житлової забудови (а.с.24-26, 30, 41-55, 162-170).
Враховуючи вищевикладене, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення шостої сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради за №220-6 від 08.07.2016 в частині пункту 11 додатку №1 «Про надання дозволу приватному акціонерному товариству «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 3, 1244 га, що знаходиться на вулиці Крайківського, 1 в м.Івано-Франківську для реконструкції виробничих будівель і споруд під багатоквартирне житлове будівництво», а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення шостої сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради за №220-6 від 08.07.2016 в частині пункту 11 додатку №1 "Про надання дозволу приватному акціонерному товариству "Івано-Франківська харчосмакова фабрика" на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 3,1244 га, що знаходиться на вулиці Крайківського, 1 в м. Івано-Франківську для реконструкції виробничих будівель і споруд під багатоквартирне житлове будівництво".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 23.01.2017.