Постанова № 64227025, 23.01.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2017
Номер справи
803/1899/16
Номер документу
64227025
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2017 року Справа № 803/1899/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного закладу «Вузлова лікарня станції Ковель ДТГО «Львівська залізниця» до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Державний заклад «Вузлова лікарня станції Ковель ДТГО «Львівська залізниця» (далі - ДЗ «ВЛ ст. Ковель ДТГО «ЛЗ», позивач) звернувся з позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Ковельська ОДПІ, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 14.12.2016 № 0055881301.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) до ДЗ «ВЛ ст. Ковель ДТГО «ЛЗ» застосовані штрафні санкції за періоди з 21.03.2014 до 25.03.2014 в розмірі 7,61 грн., з 21.01.2014 до 27.05.2016 в розмірі 14825,51 грн. та нарахована пеня в розмірі 388,87 грн.

Однак, відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» та змін, внесених до Бюджетного кодексу України, відомчі заклади охорони здоров'я залізничного транспорту України було вилучено із переліку видатків на охорону здоров'я, що здійснюється з державного бюджету України та передано на місцевий бюджет. Відтак, причиною несвоєчасної сплати ЄСВ стала несвоєчасність надходження коштів, виділених з місцевого бюджету на рахунок позивача.

З наведених підстав, вважає вказане рішення протиправним та просить його скасувати.

В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 11.01.2017 № 106/03-06-10-013 (а. с. 53-55) представник відповідача адміністративний позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства України.

Від сторін надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.

З урахуванням вимог частини першої статті 41, частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що ДЗ «ВЛ ст. Ковель ДТГО «ЛЗ» зареєстроване як юридична особа 23.12.1993 та включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 23.12.1993, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію Серії А00 №521677 від 24.03.2008 (а.с. 13) і довідкою Управління статистики у Ковельському районі АБ №443188 від 07.09.2012 (а.с. 14).

Відповідно до рішення Ковельської міської ради Волинської області від 23.04.2015 № 70/2 «Про внесення змін до рішення міської ради від 29.01.2015 № 65/48 «Про міський бюджет на 2015 рік», довідок про зміни до кошторису на 2015, 2016 роки, довідок про зміни до плану асигнувань (за винятком надання окремих кредитів) загального фонду бюджету на 2015, 2016 роки, бюджетні кошти надходили на рахунок ДЗ «ВЛ ст. Ковель ДТГО «ЛЗ» 23.04.2015, 11.02.2016 та 26.05.2016 відповідно та були використані на виплату заробітної плати працівникам та сплату ЄСВ (а.с. 15-28).

Рішенням Ковельської ОДПІ про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 14.12.2016 № 0055881301 до ДЗ «ВЛ ст. Ковель ДТГО «ЛЗ» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ застосовані штрафні санкції в розмірі 7,61 грн. за період з 21.03.2014 до 25.03.2014 та в розмірі 14825,51 грн. за період з 21.01.2014 до 27.05.2016, а також нарахована пеня в розмірі 388,87 грн. (а. с.9).

Як вбачається із розрахунку штрафної санкції та пені до рішення від 14.12.2016 № 0055881301, суми нарахованої пені та штрафних санкцій по оскаржуваному рішенні визначені у зв'язку із несвоєчасною сплатою ДЗ «ВЛ ст. Ковель ДТГО «ЛЗ» сум ЄСВ (а. с. 57).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (з наступними змінами та доповненнями).

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 цього Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 вказаного Закону платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 1 частини другої статті 6 цього ж Закону визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частин восьмої, дванадцятої статті 9 вказаного Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Підпунктом 4 пункту 2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449 визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок (підпункт 6 пункту 3 розділу IV Інструкції).

З цього вбачається, що ДЗ «ВЛ ст. Ковель ДТГО «ЛЗ» є платником ЄСВ та зобов'язаний сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, незалежно від фінансового стану.

Згідно із пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Як передбачено частиною десятою статті 25 вказаного Закону, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що за несвоєчасну сплату ЄСВ відповідач правомірно прийняв оскаржуване рішення від 14.12.2016 № 0055881301, яким до ДЗ «ВЛ ст. Ковель ДТГО «ЛЗ» за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ застосував штрафні санкції в розмірі 7,61 грн. за період з 21.03.2014 до 25.03.2014 та в розмірі 14825,51 грн. за період з 21.01.2014 до 27.05.2016, а також нарахував пеню в розмірі 388,87 грн.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що причиною несвоєчасної сплати ЄСВ стало несвоєчасне надходження коштів, виділених з місцевого бюджету на його рахунок, оскільки такі обставини не звільняють платника від відповідальності, передбаченої статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а за приписами частини дванадцятої статті 9 вказаного Закону ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Разом з тим, суд зазначає, що позивач не оспорює сам факт несвоєчасного перерахування ЄСВ та розмір штрафних санкцій і пені.

Відповідно до частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідачем належними та допустимими доказами доведено правомірність винесеного рішення від 14.12.2016 № 0055881301, а тому заявлений позов не ґрунтується на вимогах чинного законодавства і задоволенню не підлягає.

Інші твердження позивача не спростовують висновків суду, зроблених в ході судового розгляду справи.

Керуючись статтями 41, 122, 158, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державного закладу «Вузлова лікарня станції Ковель ДТГО «Львівська залізниця» до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк