Справа № 686/20879/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2017 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі
головуючої судді Мороз В.О.,
за участю секретаря Козельської Г.В.,
представника позивача Воронецького С.І.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, -
встановив :
25 жовтня 2016 року Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради звернулося до Хмельницького міськрайонного суду із позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, мотивуючи свої вимоги тим, що управління керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 та заявою ОСОБА_2 від 03.11.2014 року, призначило йому щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг. Однак в результаті проведення ревізії щодо використання коштів, виділених з державного бюджету, за період з 01.01.2014 року по липень 2016 року виявлено, що при оформленні адресної допомоги відповідачем не задекларовано інформацію про наявність житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Зазначає, що у зв'язку з тим, що відповідач в порушення вищезазначеної постанови при оформленні допомоги вказав недостовірні відомості, йому надміру нараховано та виплачено допомогу, яка підлягає поверненню в сумі 10 604, 19 грн.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав та просив задовольнити.
Відповідач заперечив щодо задоволення позову, з підстав викладених у письмових запереченнях, вказавши, що таку допомогу він отримав правомірно, а не вказував про наявність майна, оскільки на дату подачі його заяви, Постанова КМУ від 01.10.2014 р № 505 передбачала, що грошова допомога не призначається у разі коли будь-хто із членів сім'ї має у володінні житло, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія, а зазначене житло у нього у праві власності, а не у володінні, і що це різні поняття. Також зазначає, що даним житлом він не міг користуватися, оскільки воно не придатне для проживання.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює дані правовідносини, суд приходить до висновку про задоволення позову, у зв'язку із наступним.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Так судом встановлено, що ОСОБА_2 03.11.2014 р. звернувся до позивача із заявою про призначення щомісячної адресної допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг.
В заяві вказав відомості щодо себе та членів сім'ї, а також щодо наявності у його володінні транспортного засобу. Щодо наявності у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України зазначив, що таке майно відсутнє.
10.11.2014 року ОСОБА_2 на підставі рішення Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради призначену таку допомогу з 03.11.2014 р. по 02.05.2015 р. в сумі 1768 грн.
В результаті проведеної ревізії Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області з використання коштів, виділених з державного бюджету на надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 01.01.2014 року по липень 2016 року виявлено, що при оформленні адресної допомоги ОСОБА_2 не задекларовано інформацію про наявність житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. і належить йому на праві власності, що підтверджується Інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 57337694 від 14.04.2016 р
Згідно акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги від 25.04.2016 р., ОСОБА_2 протягом періоду 03.11.2014 р. по 02.05.2015 р. надмірно виплачені кошти у сумі в сумі 10 604, 19 грн., що також вбачається із результатів перерахунку допомоги та довідки Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 25.04.2016 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначено Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505.
Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505, (на час виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 5 Порядку № 505 визначено, що для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою, у якій зазначаються, зокрема, наявність у володінні всіх членів сім'ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції;України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються.
Згідно п. 6 означеного Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Згідно з п. 10 Порядку № 505 Уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Пунктом 11 Порядку № 505 визначено, що уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 12 Порядку № 505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Згідно з ч.1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За вимогою ч.1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Враховуючи вищевикладене та те, що відповідачем порушено положення Порядку № 505 в частині не надання достовірних відомостей щодо наявності у нього житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, тобто наявна недобросовісність набуття грошової допомоги, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути незаконно отриману суму допомоги у розмірі 10 604, 19 грн.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача щодо того, що даний будинок не придатний до використання, оскільки відповідач взагалі не вказав про наявність такого.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 88 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 16, 60, 213, 215 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 15 Цивільного кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», суд -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягувати з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і.к. НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надміру нараховані кошти в розмірі 10 604, 19 грн.
Стягувати з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і.к. НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради 1378 грн. судового збору в дохід держави.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Хмельницької області через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а в разі, якщо апеляцію подають особи, які не були присутніми в судовому засіданні, то апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя :