ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/2288/16-а
Рядок статзвіту № 87
18 січня 2017 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі
головуючого судді Цвіркуна О. С.
з участю секретаря Забейди А. В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача - Антонюк Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі № 564/2469/13-а із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку та зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі № 564/2469/13-а відповідно до ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу"в редакції чинній на день призначення ОСОБА_1 пенсії з розрахунку 90 відсотків заробітної плати, починаючи з 28.08.2013 року та здійснити відповідні виплати, а також стягнути з відповідача понесенні позивачем судові витрати по справі.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», як державному службовцю, виходячи з розрахунку 90 % середньомісячної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції статті вказаного Закону чинній на момент призначення їй пенсії. Постановою Костопільського районного суду № 564/2469/13-а від 08.11.2013 року Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі було зобов'язано провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням індексації в сумі 5244,56 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6867,12 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3495 грн. та компенсації за невикористану відпустку в сумі 4563,84 грн. починаючи з 28.08.2013 року. Вказана постанова суду залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2014 року. На виконання вищевказаної постанови Управлінням Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області було проведено відповідний перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, однак виходячи із розрахунку 80% від середнього заробітку, замість 90%, як те передбачав Закон України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент призначення їй пенсії.
У зв'язку з цим позивач 18.11.2016 року звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду № 564/2469/13-а від 08.11.2013 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку, починаючи з 28.08.2013 року. Однак згідно відповіді Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі за № 4653/02 від 02.12.2016 року їй було відмовлено у проведенні такого розрахунку, що і стало причиною звернення з даним позовом до суду.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні повністю підтримала заявлені нею позовні вимоги та просила їх задоволити з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача Антонюк Ю.Ю. в судовому засіданні позов не визнала, з підстав зазначених у поданих на адресу суду запереченнях.
Суд, заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи позову та заперечень проти нього, встановив наступне.
Позивачу ОСОБА_1 протоколом № 10944 від 20.01.2011 року було призначено пенсію за віком як державному службовцю в розмірі 90 % від заробітної плати, відповідно до Закону України "Про державну службу", № 3723-XII від 16.12.1993 року. (а.с. 30).
Стаж роботи позивача на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, складав 34 роки 8 місяців.
Постановою Костопільського районного суду від 08.11.2013 року у справі № 564/2469/13-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії визнано незаконними дії Управління Пенсійного України в Костопільському районі Рівненської області в частині відмови здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат заробітної плати в сумі 20170,52 грн. та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням індексації в сумі 5244,56 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6867,12 грн., матеріальної допомоги за невикористану відпустку в сумі 4563,84 грн., починаючи з 28 серпня 2013 року (а.с. 8-9).
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2014 року постанову Костопільського районного суду Рівненської області від 08 листопада 2013 року залишено без змін (а.с. 10-11).
На виконання вищезазначеної постанови управлінням Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області винесено розпорядження № 138602 від 08.04.2014 року, яким ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки фінансового управління Костопільської районної державної адміністрації від 28.01.2013 року № 759. Після перерахунку пенсії загальний процент розрахованої пенсії від заробітку склав 80 відсотків (а.с. 28).
Судом було встановлено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. № 3668-VI, який був чинний на момент здійснення позивачу перерахунку пенсії і згідно якого було внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу», а саме зазначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому було винесене розпорядження за № 138602 від 08.04.2014 року про перерахунок пенсії із зарахуванням загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 80%, а не 90%.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади і у своїй діяльності керується Конституцією і Законами України, Указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також Положеннями про Пенсійний Фонд України, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України віл 24.10.2007 р. № 1261 та організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацію.
Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють системи Фонду.
Управління в своїй діяльності керується Конституцією і Законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також Положеннями про Пенсійний Фонд України в районах, містах і районах у містах, затвердженими Постановою Пенсійного фонду віл 25 02 2008 п. №5-5.
Таким чином, відповідач повинен діяти лише в межах повноважень, передбачених нормами права.
Суд вважає, що відповідач - управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області, вийшов за межі своїх повноважень, застосовуючи при перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1, який здійснив на підставі постанови суду, норми права, які були чинні з 01.10.2011 р. у відповідності до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. № 3668-VI, на підставі якого до ст. 37 Закону України "Про державну службу" були внесені зміни, а саме: пенсія державним службовцями призначається в розмірі 80% від суми заробітної плати, на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, хоча позивач ОСОБА_1 отримує пенсію як державний службовець з 20 січня 2011 року.
Відповідно до п 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами І та II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І та II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент здійснення перерахунку позивачу пенсії), перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1. повинен здійснюватись із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивача ОСОБА_1, як державного службовця здійснюється на виконання постанови суду, якою відновлюється порушене відповідачем її право на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, а посилання відповідача на те, що перерахунок пенсії в розмірі 80% обумовлений положеннями Закону України №3668-УГ від 08.07.2011 року "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", яким внесено зміни до ст. 37 Закон України "Про державну службу", є необґрунтованим.
Також, при відмові позивачу у здійсненні перерахунку пенсії відповідач посилається на Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, яким не передбачено проведення перерахунку пенсії державним службовцям, дане обґрунтування суд вважає безпідставним, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Посилання Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області на даний пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII є протиправним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Тобто, дія нового Закону України «Про державну службу» поширюється виключно на тих осіб, пенсія яким призначена після набрання законної сили цим законом.
Така правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 28.07.2016 року К/800/10756/16.
Окрім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави
До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про державну службу"). Тому, звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про державну службу") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на момент призначення пенсії.
Принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).
Тому, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст. 37 Закону України "Про державну службу", саме в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір моєї пенсії повинен становити 90% від заробітної плати.
Таким чином, суд вважає, що управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської облсті, повинно було застосовувати саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Законом України «Про державну службу», не встановлюють, а тому відмова Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі № 564/2469/13-а із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку є протиправною, а тому позов підлягає до задоволення.
Враховуючи вимоги ст. 100 КАС України, суд задовільняє позовні вимоги в межах встановленого законом шестимісячсного строку звернення до суду, а саме з 09.06.2016 року.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. (а.с.1).
У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Згідно з ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі наведеного та керуючись ст. керуючись ст. 19, 22, 64, 92 Конституції України, ст.37 Закону України "Про державну службу", ст. 94, 158-163, 186 КАС України, суд ,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі № 564/2469/13-а із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі № 564/2469/13-а відповідно до ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу"в редакції чинній на день призначення їй пенсії з розрахунку 90 відсотків заробітної плати, починаючи з 09.06.2016 року та здійснити відповідні виплати.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі на користь ОСОБА_1 судови збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдсят одна) гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Костопільського районного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяО. С. Цвіркун