Постанова № 64215221, 17.01.2017, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
17.01.2017
Номер справи
490/5366/16-а
Номер документу
64215221
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

н\п 2-а/490/135/2017 Справа № 490/5366/16-а

Центральний районний суд м. Миколаєва

_____________

П О С Т А Н О В А

Іменем України

17 січня 2017 року м. Миколаїв

Центральний районний суд міста Миколаєва в складі :

головуючого судді - Черенковій Н.П.,

при секретарі - Шевельовій Я.С.,

за участю представника відповідача - Галатюк Є.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Миколаєві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України Центрального району м. Миколаєва про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з даним позовом до відповідача, в якому просила 1) зобов*язати Управління Пенсійного фону України в Центральному районі м. Миколаєва встановити розмір пенсії за вислугу років у відповідності до вимог частини 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року, з урахуванням стажу роботи на посадах помічника-стажиста прокурора Миколаївського району з 22.02.1996 року по 06.05.1998 року та начальника режимно-таємної частини прокуратури Миколаївської області з 02.12.2011 року по 15.03.2013 року, як стажу на прокурорсько-слідчій посаді, у розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, провести перерахунок та виплатити заборгованість у вигляді різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 15.03.2013 року по час поновлення порушеного права; 2) визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фону України в Центральному районі м. Миколаєва№19/7 від 18.03.2016 року щодо відмови в перерахунку пенсії в розмірі 90% місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Миколаївської області від 01.03.2016 року №18/34вих-16; 3) зобов*язати Управління Пенсійного фону України в Центральному районі м. Миколаєва здійснити перерахунок призначеної їй пенсії у розмірі 90% місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Миколаївської області від 01.03.2016 року №18/34вих-16, починаючи з 01.01.2016 по час поновлення порушеного права; 4) стягнути з відповідача на її користь 580,00 грн. судового збору.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що з 15.03.2013 р. вона перебуває на обліку УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва та отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». 10.03.2016 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до закону, який діяв на час призначення пенсії, але з урахуванням розміру заробітної плати визначеної у довідці виданої прокуратурою Миколаївської області від 01.03.2013 р. Проте відповідачем було відмовлено йому у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» - скасовано. Позивач такі дії відповідача вважає неправомірними та протиправними, оскільки нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, окрім випадків коли вони пом*якшують або скасовують відповідальність особи. Також зазначає, що відповідачем незаконно було відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії, що грубо порушує його права і законні інтереси. За такого, просила позов задовольнити.

Позивач надала заяву про розгляд справи у її відсутності та позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, посилаючись на обставини, викладені у запереченнях проти позову.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 з 15.03.2013 року перебуває на обліку в УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 80% від середнього заробітку.відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-XII.

Постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 23.09.2013 року зобов*язано Управління Пенсійного фону України в Центральному районі м. Миколаєва зарахувати до стажу роботи ОСОБА_2 період роботи з 07.08.1985 року по 06.01.1986 рік та з 25.07.1988 року по 19.02.1996 року в Миколаївському районному суді Миколаївської області на посадах державного службовця - секретаря суду та секретаря судових засідань, а також, з 22.02.1996 року по 07.05.1998 року - на посаді помічника-стажиста прокурора Миколаївського району; зобов*язано Управління Пенсійного фону України в Центральному районі м. Миколаєва призначити ОСОБА_2 пенсію за вислугою років, починаючи з 15.03.2013 року.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2014 року постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 23.09.2013 року залишено без змін.

У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач 10.03.2016 р. звернулася до УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва УПФУ із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на підставі Довідки, виданої прокуратурою Миколаївської області від 01.03.2016 року за № 18/34 вих-16.

Згідно вказаної Довідки сума заробітної плати ОСОБА_2 складає 13676,43 грн. Довідка видана для пред*явлення в Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Проте згідно Рішення УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва за № 19/7 від 18.03.2016 р. позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р., оскільки вказаною постановою внесено зміни до Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме виключено пункт 4, який врегульовував питання перерахунку пенсії державним службовцям.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку раніше призначеної пенсії є неправомірними, оскільки порушують його конституційні права на соціальний захист та пенсійне забезпечення. Крім того, звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод при прийнятті нових або внесенні змін до чинних законів не допускається.

З наданих відповідачем заперечень вбачається, що позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки у відповідності до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р., згідно якого з 01.06.2015 р. пенсії призначені в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «;Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», при цьому редакція зазначеної статті змінювалась.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення мені пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001 року передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у цьому пункті підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно якої були підвищені на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

Таким чином, згідно внесених до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 року № 505 змін, була підвищена заробітна плата працівників прокуратури.

В свою чергу, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (Закон N 3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», і зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, тобто з 1 жовтня 2011 року положення ч.1 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Приписами частини 13 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 18 статті 50-1 зазначеного вище Закону України передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VІІ від 27.03.2014 також було внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 01.05.2014 року, а саме, було змінено у відсотках розмір пенсії, що призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Однак, у зв'язку з прийняттям вказаного Закону встановлені ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» порядок та умови перерахунку пенсій прокурорам і слідчим також не змінювались.

Згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що на даний час жодним нормативно-правовим актом не заборонено проведення перерахунку пенсії, а у зв'язку із внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 року № 505 була підвищена заробітна плата працівників прокуратури, суд приходить до висновку, що в даному випадку наявні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії на підставі положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII з огляду на наступне.

Згідно положень п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки № 18/34 вих-16 від 01.03.2016 р., відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 80% середнього заробітку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Разом з тим, строки проведення перерахунку пенсії регулюються статтею 45 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Так вищезазначеною нормою передбачено, що перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову та слід визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку раніше призначеної пенсії та скасувати Рішення Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва від 18.03.2016 р. за № 19/7; а також зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва здійснити ОСОБА_2 перерахунок раніше призначеної пенсії з 10.03.2016 року у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами і доповненнями в редакції, що діяла на час призначення їй пенсії), виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку, згідно Довідки прокуратури Миколаївської області №18/34 вих-16 від 01.03.2016 р.

Водночас у суду відсутні підстави для задоволення позову в частині вимог про зобов*язання відповідача провести виплатити недоплачену різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією за період з 23.03.2015 року по час поновлення порушеного права, оскільки за змістом ст. 2 КАС України суд захищає лише права, свободи або законні інтереси, уже порушені на момент розгляду справи судом. Тоді як нарахування пенсії у певному розмірі позивачеві взагалі ще не проводилося, отже такі вимоги є передчасними, оскільки немає підстав вважати, що при нарахуванні пенсії відповідачем будуть порушені його права та невірно обрахований її розмір .

Згідно положень ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 580,00 грн.

Керуючись ст. ст. 7-12, 86, 159, 161-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку раніше призначеної пенсії та скасувати Рішення Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва від 18.03.2016 р. за № 19/7.

Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва здійснити ОСОБА_2 перерахунок раніше призначеної пенсії з 10.03.2016 року у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами і доповненнями в редакції, що діяла на час призначення їй пенсії), виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку, згідно Довідки прокуратури Миколаївської області №18/34 вих-16 від 01.03.2016 р.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва, код ЄДРПОУ 20876125, на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 580,00 грн.

Інші позовні вимоги - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Суддя Н.П. Черенкова