Справа № 340/431/15-ц
Провадження № 22-ц/779/33/2017
Категорія 20
Головуючий у 1 інстанції Данилюк М. П.
Суддя-доповідач Василишин Л.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2017 року м. Івано-Франківськ
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
головуючої Василишин Л.В.
суддів: Мелінишин Г.П., Пнівчук О.В.
секретаря Мельник О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, Бистрецької сільської ради, Івано-Франківської регіональної філії ДП "Центр Державного Земельного Кадастру",треті особи на стороні відповідачів: Верховинський районний відділ Держземагенства, Верховинський районний виробничий відділ Івано-Франківської регіональної філії ДП "Центр Державного Земельного Кадастру" про визнання незаконними та скасування рішення Бистрецької сільської, Державного акту на право власності на земельну ділянку, визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки та зобов'язання виправити помилки у технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), за апеляційними скаргами ОСОБА_4 та ОСОБА_2 на рішення Верховинського районного суду від 30 серпня 2015 року,-
в с т а н о в и л а :
У 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду із вищевказаним позовом, просив визнати незаконним та скасувати рішення Бистрецької сільської ради про передачу в приватну власність ОСОБА_3 земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що в АДРЕСА_1;визнати незаконним та скасувати Державний акт на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що в АДРЕСА_1, виданий на ім'я ОСОБА_3 Бистрецькою сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області в 2007 році на підставі рішення 9 сесії 5 дем.сликання Бистрецької сільської ради; визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_4;витребувати від ОСОБА_4 на його користь земельну ділянку площею 0,1000 в АДРЕСА_1 призначену для індивідуального дачного будівництва, (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1); та зобов'язати Верховинський районний виробничий відділ Івано-Франківської регіональної філії ДП "Центр Державного Земельного Кадастру" виправити помилки у технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) відповідно до Державного акту серії НОМЕР_2 виданого на його ім'я - 22.02.2008 року про право приватної власності на земельну ділянку площею 0,1000 в АДРЕСА_1 призначеної для індивідуального дачного будівництва.
Рішенням Верховинського районного суду від 30 серпня 2015 року позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Витребувано від ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,1000 га в АДРЕСА_1 призначену для індивідуального дачного будівництва, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1.
Зобов'язано Верховинський районний виробничий відділ Івано-Франківської регіональної філії ДП "Центр Державного Земельного Кадастру" виправити помилки у технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) ОСОБА_2 земельної ділянки в натурі (на місцевості) відповідно до Державного акту серії НОМЕР_2 виданого на ім'я ОСОБА_2 22.02.2008 року про право приватної власності на земельну ділянку площею 0,1000 га в АДРЕСА_1 призначеної для індивідуального дачного будівництва .
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
ОСОБА_4 та ОСОБА_2 на рішення суду подали апеляційні скарги.
У судовому засіданні апеляційного суду апелянт ОСОБА_2 та його представник вимоги скарги ОСОБА_4 не визнали, свою апеляційну скаргу підтримали в повному обсязі.
Представник апелянта в попередніх судових засіданнях вимоги скарги ОСОБА_4 підтримала, скаргу ОСОБА_2 не визнала.
Сільський голова Бистрецької сільської ради та відповідач ОСОБА_3, скаргу ОСОБА_4 не визнали, скаргу ОСОБА_2 просили задоволити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підлягають до часткового задоволення в частині позовних вимог ОСОБА_5 до Івано-Франківської регіональної філії ДП "Центр Державного Земельного Кадастру".
Виходячи з вимог ЗУ « Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення державного земельного кадастру затвердженого Постановою КМУ від 17.10.2012 року №1051, суд першої інстанції дійшов висновку про зобов'язання Верховинського районного виробничого відділу Івано-Франківської регіональної філії ДП "Центр Державного Земельного Кадастру" виправити помилки у технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) ОСОБА_2 земельної ділянки в натурі (на місцевості) відповідно до Державного акту серії НОМЕР_2 виданого на ім'я ОСОБА_2 22.02.2008 року про право приватної власності на земельну ділянку площею 0,1000 га в АДРЕСА_1, призначеної для індивідуального дачного будівництва.
Проте колегія суддів не погоджується з таким висновком суду з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_5, звертаючись до суду із вищевказаним позовом заявив позовні вимоги, в тому числі до Верховинського районного виробничого відділу Івано-Франківської регіональної філії ДП "Центр Державного Земельного Кадастру" про зобов'язання виправити помилки у технічній документації із землеустрою.
Ухвалою суду від 07.12.2015 року до участі у справі як співвідповідача, судом залучено Івано-Франківську філію ДП "Центр Державного Земельного Кадастру".
Статтею 3 ЦПК України закріплено право особи на звернення до суду за захистом, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства. Суди розглядають справи, визначені у частині першій цієї статті, в порядку позовного, наказного та окремого провадження.
Як роз'яснив Пленум ВСУ у п.2 Постанови «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16 квітня 2004 року N 7, за загальним правилом розмежування компетенції судів з розгляду земельних та пов'язаних із земельними відносинами майнових спорів відбувається залежно від суб'єктного складу їх учасників. Ті земельні та пов'язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, розглядаються господарськими судами, а всі інші - в порядку цивільного судочинства, крім спорів, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких згідно з пунктами 1, 3 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства віднесено до компетенції адміністративних судів.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктами 1 та 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про Державний земельний кадастр», ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Адміністратором Державного земельного кадастру є державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного земельного кадастру, відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі.
Згідно п.4 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМ України від 17.10.2012 № 1051, ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи.
Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр.
Функції адміністратора Державного земельного кадастру виконує визначене Держгеокадастром за погодженням з Мінрегіон державне підприємство, яке належить до сфери управління Держгеокадастру.
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів (п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого Постоновою КМ України ід 14.01.2015 №15).
Наказом Держгеокадастру №36 від 28.01.2016 року (до того - Наказом Державного агенства земельних ресурсів України від 27 грудня 2012 року N 685) відповідно до ч.3 ст.6 Закону України «Про Державний земельний кадастр» абзацу третього п.4 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМ України від 17.10.2012 № 1051, Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого Постоновою КМ України ід 14.01.2015 №15, враховуючи лист Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.01.2016 року №7/14-684 - визначено адміністратором Державного земельного кадастру Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру», яке належить до сфери управління Держгеокадастру.
Таким чином Івано-Франківська регіональна філія ДП "Центр Державного Земельного Кадастру", який є відповідачем у даному спорі, в частині вимог про зобов'язання виправити помилки у технічній документації із землеустрою - належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади Держгеокадастру.
Відтак з огляду на зміст, суб'єктний склад спору та його публічно-правовий характер у вищевказаній частині, колегія суддів вважає, що такий не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а має вирішуватись за правилами КАС України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 205 Цивільного процесуального кодексу України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Із врахуванням наведених мотивів, рішення Верховинського районного суду від 30 серпня 2015 року в частині задоволення вимог ОСОБА_2 до Івано-Франківської регіональної філії ДП "Центр Державного Земельного Кадастру" про зобов'язання виправити помилки у технічній документації, підлягає скасуванню із закриттям провадження у цій частині.
Керуючись ст. ст. 307, 310, 313,315, 317 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційні скарги ОСОБА_4 та ОСОБА_2 задоволити частково.
Рішення Верховинського районного суду від 30 серпня 2015 року в частині задоволення вимог ОСОБА_2 до Івано-Франківської регіональної філії ДП "Центр Державного Земельного Кадастру" про зобов'язання виправити помилки у технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) відповідно до Державного акту серії НОМЕР_2 виданого на його ім'я - 22.02.2008 року про право приватної власності на земельну ділянку площею 0,1000 в АДРЕСА_1 призначеної для індивідуального дачного будівництва скасувати .
Провадження в цій частині закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з часу набрання законної сили.
Головуюча: Василишин Л.В.
Судді: Мелінишин Г.П.
Пнівчук О.В.