КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2017 року Справа№810/4195/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, в якому просить:
- визнати дії Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.01.2016 за грудень 2015 року та 01.05.2016, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" від 06.04.2016 №292 неправомірними;
- зобов'язати Білоцерківську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату станом на 01.01.2016 за грудень 2015 року та 01.05.2016, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з визначенням заробітної плати з врахуванням підвищень: з 01.12.2015 та з 01.05.2016, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292 "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році".
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 21.12.2016 відкрито провадження в адміністративній справі №810/4195/16, закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 11 жовтня 2016 року вона звернулась до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області із заявою щодо видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.12.2015 та 01.06.2016 відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" від 06.04.2016 №292.
Листом №11253/109/10-02-057 від 17 жовтня 2016 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у видачі вищезазначеної довідки, мотивуючи відмову відсутністю нормативно-правових підстав для перерахунку раніше призначених пенсій, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" і з 01 грудня 2015 року відсутні підстави та механізм проведення перерахунку пенсій непрацюючим пенсіонерам, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позивач зазначає, що відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у нього права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку і відмовляючи у наданні витребуваних довідок, відповідач фактично позбавив позивача права на перерахунок пенсії, встановленого статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та порушив конституційне право позивача на пенсійне забезпечення в розмірі, встановленому законодавством.
Відповідач в письмових запереченнях, поданих до суду 10 січня 2017 року зазначив, що відповідно до статті 37-1 Закону України №3723-ХІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок та підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, до 01.12.2015 було визначено пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - постанова №865). 15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - постанова №1013).
Згідно пункту 6 Постанови №1013, ця Постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року. Відповідно до Постанови №1013 виключено, зокрема, пункт 4 Постанови №865, якою було визначено порядок перерахунку пенсій згідно із Законом у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Також, відповідно до Постанови №1013 внесено зміни до пункту 5 Постанови №865 та виключено підстави для перерахунку пенсій згідно з Законом.
З огляду на викладене, відповідач вважає, що з 01 грудня 2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, та, відповідно, видачі довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, відсутні.
Відповідач стверджує, що вказаної позиції дотримується і Міністерство соціальної політики України, яким на адресу Державної фіскальної служби України та Пенсійного фонду України направлені роз'яснення №11544/0/14-16-039 від 05 серпня 2016 року та №11586/0/14-16/039 від 08 серпня 2016 року, в яких, зокрема, зазначено, що Закон України "Про державну службу" №889-VII не передбачає проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, Постановою №1013 скасовано пункт 4 Постанови №865, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, які були передбачені статтею 37 Закону України №3723 та пунктом 5 Постанови №865, відсутні.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
10.01.2017 позивачем через канцелярію суду подано клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання 10.01.2017 не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У судовому засіданні 10.01.2017 суд за письмовим клопотанням позивача постановив здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) є громадянкою України, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Миронівським РВ ГУ МВС України в Київській області 21 жовтня 1999 року (а.с.7-12).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора відділу оподаткування юридичних осіб Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київської області, з якої 15 березня 2012 року була звільнена у зв'язку із виходом на пенсію.
Згідно із пенсійним посвідченням НОМЕР_3, виданим 27 липня 2007 року Пенсійним фондом України та довідкою Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області від 26 грудня 2016 року №1036 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (зі змінами та доповненнями) (а.с.23-24).
З метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 04 листопада 2015 року №892 "Про деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби" та наказу ДФС від 18.02.2016 №143 "Про реорганізацію деяких територіальних органів ДФС у Київській області" реорганізовано Миронівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області шляхом приєднання до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області.
Судом встановлено, що 11 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області із заявою від 10.10.2016 (вх.№18122/с) щодо видачі довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 станом на 01 січня 2016 року у зв'язку із підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців з 01.12.2015 та станом на 01 червня 2016 року у зв'язку із набранням чинності Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIIІ (а.с. 28).
Листом №11253/109/10-02-057 від 17 жовтня 2016 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у видачі вищезазначених довідок, мотивуючи відмову тим, що з 01 грудня 2015 року довідки для перерахунку пенсій у зв'язку із підвищенням окладів державним службовцям не надаються (а.с.28, зворотній бік).
Відповідач в письмових запереченнях, поданих до суду 20 вересня 2016 року (а.с.27-28) зазначив, що відповідно до статті 37-1 Закону України №3723-ХІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок та підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, до 01.12.2015 було визначено пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - постанова №865). 15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - постанова №1013).
Згідно пункту 6 Постанови №1013, ця Постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року. Відповідно до Постанови №1013 виключено, зокрема, пункт 4 Постанови №865, якою було визначено порядок перерахунку пенсій згідно із Законом у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Також, відповідно до Постанови №1013 внесено зміни до пункту 5 Постанови №865 та виключено підстави для перерахунку пенсій згідно з Законом.
З огляду на викладене, відповідач вважає, що з 01 грудня 2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, та, відповідно, видачі довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, відсутні.
Відповідач стверджує, що вказаної позиції дотримується і Міністерство соціальної політики України, яким на адресу Державної фіскальної служби України та Пенсійного фонду України направлені роз'яснення №11544/0/14-16-039 від 05 серпня 2016 року та №11586/0/14-16/039 від 08 серпня 2016 року, в яких, зокрема, зазначено, що Закон України "Про державну службу" №889-VII не передбачає проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, Постановою №1013 скасовано пункт 4 Постанови №865, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, які були передбачені статтею 37 Закону України №3723 та пунктом 5 Постанови №865, відсутні.
Вважаючи дії Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області щодо відмови у видачі довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, неправомірними, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.
На момент призначення позивачу пенсії державного службовця загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначались Законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 6 грудня 1993 року.
Так, статтею 37 Закону України №3723-ХІІ урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України №3723-ХІІ (у редакції станом на момент виходу на пенсію позивачем - березень 2012 року) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Так, частиною 1 статті 37-1 Закону №3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ч.2 статті 37-1 Закону №3723-ХІ, в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу).
31 травня 2000 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
У зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 року N432-IV, який доповнив Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ статтею 37-1 про порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців Кабінетом Міністрів України постановою від 23 квітня 2003 року №581 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N865" внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N865, яка, зокрема, доповнена пунктами 4 - 7 такого змісту:
4. У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
5. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Аналіз вказаних положень свідчить, що в 2003 році до Закону України "Про державну службу" внесені зміни, які визначали порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, на реалізацію яких Кабінетом Міністрів України прийнято відповідну постанову, якою, зокрема, передбачено, що заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
9 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме виключено пункт 4, а абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: "5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.".
Згідно пункту 6 постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року.
Суд зазначає, що на момент подачі ОСОБА_1 заяви від 10.10.2016 про видачу довідок про розмір заробітної плати головного державного податкового ревізора-інспектора відділу оподаткування юридичних осіб Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київської області для здійснення перерахунку пенсії, з постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 №865 виключено пункт 4, який визначав порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, суд зазначає, що нова редакція постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 №865 (тобто зі змінами, внесеними постановою КМУ від 09.12.2015 №1013) не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді.
На думку суду постанова Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 №865 зі змінами, внесеними постановою КМУ від 09.12.2015 №1013, навпаки прямо передбачає, що форма довідки про розмір заробітної плати державного службовця розробляється уповноваженим на те органом та видається державним органом, в якому працював пенсіонер або його правонаступником.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 р. N292 "Про деяі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" установлено мінімальний розмір посадового окладу за групою оплати праці 9 у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів згідно з додатком 1, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців згідно з додатком 2, перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці, згідно з додатком 3.
Відповідно до пункту 3 постанови КМУ від 6 квітня 2016 р. №292 ця постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII "Про державну службу", який своєю чергою згідно з пунктом 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 р. N889-VIII "Про державну службу" набирає чинності з 1 травня 2016 року.
Враховуючи наведене, постанова Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 р. N 292 "Про деяі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" набрала чинності 1 травня 2016 року.
Аналізуючи положення постанови КМУ від 06.04.2016 №292 суд зазначає, що посадовий оклад державного службовця за посадою, аналогічною тій, яку обіймала позивач на момент звільнення, було підвищено. Відтак право на перерахунок пенсії позивача виникло згідно постанови КМУ від 06.04.2016 №292 саме з 01.05.2016.
Матеріали справи свідчать, що правонаступником Державної податкової інспекції у Миронівському районі Головного управління ДФС у Київській області, в якій на момент звільнення працювала позивач, є Білоцерківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області, що відповідачем не оспорюється.
Судом встановлено, що уповноваженим органом розроблено форму довідки про розмір заробітної плати державного службовця, а саме постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670" затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Суд зазначає, що постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 "Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 р. за N1020/29150 виключено абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, якими були затверджені та введені в дію форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
З цього приводу суд зазначає, що скасування форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, не виключає можливості видачі такої довідки у довільній формі, адже саме право на перерахунок пенсії позивача не скасоване.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, вислугу років на державній службі та інші надбавки (ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу").
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються:
суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
При цьому слід зазначити, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування і вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
Аналогічні правові позиції висловлені Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі №21-125а13 та 28.05.2013 року у справі №21-97а13, які з урахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що чинним законодавством чітко встановлено право позивача на отримання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 форми, зі всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якому кореспондується обов'язок Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області надати таку інформацію.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно положень ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до підпункту 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року №28-2 та зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486, одним із основних завдань управління Фонду є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій.
Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.
Окрім цього суд наголошує, що до повноважень Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київські області взагалі не входять питання надання правової оцінки наявності чи відсутності у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії державного службовця.
На думку суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність відмови у видачі позивачу довідки з усіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо ненадання довідки та зобов'язання видати таку довідку з усіма складовими заробітної плати державного службовця відповідної посади підлягають задоволенню.
Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 551,20 грн. згідно із квитанцією №39 від 13.12.2016, оригінал якої міститься в матеріалах справи (а.с.2).
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 551,20 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію для її перерахунку, станом на 01.12.2015 та 01.05.2016.
3. Зобов'язати Білоцерківську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.12.2015 та 01.05.2016 з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 "Про деяі питання оплати праці державних службовців у 2016 році".
4. Стягнути судовий збір у розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код 39468482, місцезнаходження: 09117, Київська область, м. Біла Церква, бульвар. Олександрійський, буд. 12).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кушнова А.О.