Справа № 712/13224/16-а
Провадження № 2-а/712/55/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Романенко В.А.
при секретарі Таран А.І.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області, третя особа: Головне управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язати вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області, третя особа: Головне управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язати вчинити певні дії, посилаючись на те, що він у зв'язку з тим, що при проходженні служби міліціонером-водієм спец. взводу груп затримання Смілянського МВ УДСО при УМВС України в Черкаській області в період з 25.09.2008 року по 30.09.2015 року набув захворювання та згодом визначеною в зв'язку із цим інвалідністю II групи пов'язаної з проходженням служби в органах внутрішніх справ (Довідка до Акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 20.10.2015 року № 195079), звернувся із рапортом та необхідними доданими документами до Управління Держаної служби охорони Управління МВС України в Черкаській області про призначення в зв'язку із цим одноразової грошової допомоги.
На це звернення Управління Державної служби охорони надіслало лист № 17/3-95л від 08.06.2016 року «Про повернення документів» в якому позивача повідомлено про те, що у зв'язку із змінами нормативних документів щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги повернуто документи та рекомендовано звернутися по даному питанню за належністю.
Разом із цим листом йому було повернуто надані ним документи.
На його звернення до Управління поліції охорони в Черкаській області при Національній поліції України щодо надання роз'яснення про отримання одноразової грошової виплати у зв'язку із отриманим захворюванням йому також було рекомендовано звернутися за належністю.
15 липня 2016 року ним було подано заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги до Ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області з усіма необхідними документами.
05.09.2016 року йому було вручено рекомендований лист Управління поліції охорони в Черкаській області від 25.08.2016 року вих. № 1243/43/4/01-2016 за підписом начальника - В.І. Курятника «Щодо повернення матеріалів» в якому його повідомлено, що його матеріали для отримання одноразової грошової допомоги направлені до Департаменту фінансово-облікової політики МВС України. За результатами розгляду матеріали були направлені до Департаменту поліції охорони, Департаментом поліції охорони, на виконання рекомендацій ДФОП МВС України, надані роз'яснення та повернуті матеріали до УПО, також йому, було запропоновано прибути до Управління поліції охорони в Черкаській області для отримання роз'яснень та повернення матеріалів.
При його зверненні до Управління поліції охорони в Черкаській області роз'яснень надано не було, а лише повернуто подані ним для призначення одноразово грошової допомоги документи.
Всі зазначені вище документи він подав до підрозділу в якому він отримав захворювання разом із рапортом про призначення йому одноразової грошової допомоги. Всупереч норм чинного законодавства щодо строків розгляду таких заяв, суб'єкт владних повноважень не здійснив дій передбачених пунктами 8-12Постанови КМ від 21 жовтня 2015 року № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції».
Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області вимоги пункту 7 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника, міліції не виконало, відповідних матеріалів з висновком щодо можливості проведення грошової допомоги до МВС не направило.
Відмова Суб'єкта владних повноважень від здійснення покладеного на нього обов'язку по підготовці та направлення до МВС відповідних матеріалів з висновком щодо можливості проведення грошової допомоги на підставі обставин зазначених в листі «Про повернення документів» є безпідставною і незаконною.
Просить суд визнати протиправною бездіяльність Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області щодо здійснення обов'язку з підготовки та направлення до МВС матеріалів з висновком щодо можливості призначення одноразової допомоги ОСОБА_1. Зобов'язати Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області подати до МВС України висновок щодо проведення виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманим захворюванням, пов'язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ. Зобов'язати суб'єктів владних повноважень - Управління Державної служби при МВС України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 08597055) та голову ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області подати у місячний строк до Соснівського районного суду м. Черкаси звіт про виконання судового рішення в порядку ст. 267 КАС України.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив суд в позові відмовити, надав суду заперечення на позовну заяву, які приєднані до матеріалів справи.
Представник Головного управління Національної поліції в Черкаській області в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, з заявами та клопотаннями до суду не звертався.
Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 при проходженні служби міліціонером-водієм спец. взводу груп затримання Смілянського МВ УДСО при УМВС України в Черкаській області в період з 25.09.2008 року по 30.09.2015 року набув захворювання та згодом визначеною в зв'язку із цим інвалідністю II групи пов'язаної з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується довідкою до Акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 20.10.2015 року серія 12 ААА № 195079.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1. Порядку ці Порядок та умови визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи (п.п. 2 п. 3 Порядку).
Відповідно до п. 7. Порядку працівник міліції, якому призначається грошова допомога уразі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи:
заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов;
довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії:
довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Суд зазначає, що згідно п. 8 Порядку керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови. Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС (пункти 9, 10 Порядку).
Отже, зазначеним Порядком чітко встановлено, що рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги приймає саме МВС України.
ОСОБА_1 звернувся із рапортом та необхідними доданими документами до Управління Держаної служби охорони Управління МВС України в Черкаській області про призначення одноразової грошової допомоги.
На вказане звернення Управління Державної служби охорони надіслало лист № 17/3-95л від 08.06.2016 року «Про повернення документів» в якому позивача повідомлено про те, що у зв'язку із змінами нормативних документів щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги повернуто документи та рекомендовано звернутися по даному питанню за належністю. Разом з листом ОСОБА_1 були повернуті надані ним документи.
На його звернення до Управління поліції охорони в Черкаській області при Національній поліції України щодо надання роз'яснення про отримання одноразової грошової виплати у зв'язку із отриманим захворюванням йому також було рекомендовано звернутися за належністю.
15 липня 2016 року ОСОБА_1 було подано заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги до Ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області з усіма необхідними документами.
Листом від 29 липня 2016 року за № 1112/43/4/01-2016 Управлінням поліції охорони в Черкаській області Національної поліції України на адресу Департаменту фінансово0облікової політики МВС України надіслані матеріали для вирішення питання про виплату одноразової грошової допомоги колишньому міліціонеру-водію спеціального взводу груп затримання Смілянського міжрайонного відділу Управління Державної служби охорони при УМВС України в Черкаській області старшому прапорщику міліції ОСОБА_1.
Департамент фінансово-облікової політики МВС України листом від 04.08.2016 року № 15/2-2957 надіслані матеріали ОСОБА_1 за належністю до Управління поліції охорони в Черкаській області.
Департаментом поліції охорони Національної поліції України листом від 09.08.2016 року № 3111/43/3/02-2016 повернуті матеріали, пов'язані з призначенням одноразової допомоги при встановленні ІІ групи інвалідності ОСОБА_1 Управлінню поліції охорони в Черкаській області та проінформовано про те, що п. 10 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 року № 850 передбачено, що ОГД виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.
Включення до ціни послуг охорони витрат на виплату соціальної виплати, що гарантується державою, буде порушенням законодавства України з питань ціноутворення, оскільки обов'язки держави не можуть бути перекладені на споживачів послуг охорони.
Листом Управління поліції охорони в Черкаській області від 25.08.2016 року вих. № 1243/43/4/01-2016 повернуті матеріали ОСОБА_1 та повідомлено, що матеріали для отримання одноразової грошової допомоги направлені до Департаменту фінансово-облікової політики МВС України. За результатами розгляду матеріали були направлені до Департаменту поліції охорони, Департаментом поліції охорони, на виконання рекомендацій ДФОП МВС України, надані роз'яснення та повернуті матеріали до УПО. Також запропоновано прибути до Управління поліції охорони в Черкаській області для отримання роз'яснень та повернення матеріалів.
В своїй відповіді МВС посилається на наявність правонаступництва підрозділів Департаменту Державної служби охорони при МВС України.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року № 1139 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2015 року № 834» органи поліції охорони є правонаступниками Департаменту Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ України та відповідних державних установ Державної служби охорони при МВС, що ліквідуються в установленому законодавством порядку.
Позивачу роз'яснено причину повернення документів, що підтверджується розпискою ОСОБА_1 від 02.09.2016 року, та на підставі заяви позивача від 02.09.2016 року йому надані копії документів надісланих МВС та Департаментом ДСО при МВС.
Посилання позивача на те, що відповідачем не було складено висновок щодо можливості проведення йому грошової допомоги спростовується наданим в судовому засіданні висновком щодо виплати одноразової грошової допомоги працівнику міліції в разі встановлення інвалідності згідно із ст. 23 ЗУ «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565ХІІ (в редакції ЗУ від 13.12.2015 року № VІІ), затвердженим начальником УПО в Черкаській області полковником поліції В.І. Курятник 29.07.2016 року.
Суд вважає, що МВС України в порушення п. 9 зазначеного Порядку будь - яке рішення за результатами розгляду заяви позивача не прийняло.
Відповідно до вказаної норми МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
За аналогічним позовом Сумським окружним адміністративним судом в справі № 818/563/16 постановлено зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення (висновок) за заявою ОСОБА щодо виплати грошової допомоги згідно Постанови № 850.
Харківським апеляційним адміністративним судом 13 жовтня 2016 року прийнято нову постанову, якою теж зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення (висновок) за заявою ОСОБА щодо виплати грошової допомоги згідно Постанови Кабінету Міністрів № 850 від 21.10.2015 року. Вищим адміністративним судом України відмовлено МВС в прийнятті касаційної скарги.
Судовими рішеннями в адміністративній справі, що набрало законної сили, встановлено обов'язок Міністерства внутрішніх справ України щодо прийняття рішення (висновку) за заявою особи щодо виплати грошової допомоги згідно Постанови 850.
Суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає до задоволення, оскільки в зв'язку з відсутністю повноважень щодо встановлення та виплати ОСОБА_1 одноразової допомоги в порядку визначеної Постановою № 850, ліквідаційна комісія Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області є неналежним відповідачем.
Керуючись та на підставіКонституції України, ст.ст. 86, 160-163, 171 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
В позові ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області, третя особа: Головне управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язати вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Головуючий: