Постанова № 64182630, 19.01.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2017
Номер справи
285/3038/16-а
Номер документу
64182630
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Савицька Л.Й.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"19" січня 2017 р. Справа № 285/3038/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,

представників відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від "22" листопада 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2016 року ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просила суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії у відповідності до рівня прожиткового мінімуму та провести індексацію пенсії з 01.12.2013 року.

В обгрунтування вимог позивачка посилалася на те, що відповідач безпідставно відмовив їй в перерахунку пенсії в зв"язку з інфляцією та нарахуванням мінімальної пенсії в зв`язку з підвищенням прожиткового мінімуму.

Постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирській області від 22 листопада 2016 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3.

Зобов'язано Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії з застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму та з урахуванням індексації пенсії, починаючи із 28.09.2016 року.

В задоволенні позову, за період з 01.12.2013 року по 27.09.2016 року, відмовлено.

В апеляційній скарзі Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не узгоджуються з положеннями Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 року.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 відноситься до категорії пенсіонерів та отримує державну пенсію за вислугу років яка їй призначена згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачується Новоград-Волинським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, що підтверджується відповідним пенсійним посвідченням.

Розмір пенсії позивачу обчислений пропорційно наявного страхового стажу тривалістю 9 років 8 місяців, враховуючи щомісячну державну адресну допомогу та доплату станом на час звернення до суду і становить 999 грн.

28 вересня 2016 року ОСОБА_3 звернулася до відповідача із заявою, відповідно до якої просила провести перерахунок пенсії, оскільки розмір її пенсійної виплати в сумі 999 грн. нижчий від прожиткового мінімуму та просила провести індексацію пенсії за 2014-2016 роки.

Листом від 13.10.2016 року за вих. № 39/0-09 управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на те, що її страховий стаж становить лише 9 років 8 місяців, а необхідно 30 років страхового стажу, тому розмір пенсії обчислюється пропорційно наявному страховому стажу.

Суд першої інстанції перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії дійшов висновку, що відповідач діяв протиправно.

Колегія суддів апеляційного суду не погоджується з вказаними висновками, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 станом на час призначення пенсії (квітень 2011 року) мала страховий стаж 9 років 8 місяців, а тому пенсія за віком встановлена позивачу в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949,00 грн., таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

У зв"язку з тим, що розмір пенсії ОСОБА_3 не досягав 949,00 грн., то відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 їй надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру (402,83 грн.).

Також, відповідно до постанови КМУ №327 від 23.04.2012 року позивачка отримує доплату 50,00 грн. (як пенсіонеру з неповним стажем роботи). Таким чином, загальний розмір пенсії за віком, яку отримує позивач складає 999,00 грн.

Суд першої інстанції задовольняючи позов дійшов висновку, що позивач має право на щомісячне отримання пенсійних виплат у розмірі не нижчому, ніж встановлений Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, однак не звернув уваги на положення ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за яким, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом для жінок наявності у них 30 років страхового стажу.

Позивачка маючи страховий стаж лише 9 років 8 місяців не має права на отримання мінімального розміру пенсії, а тому і підвищення прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» та Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» не впливають на розмір її пенсії та не є підставою для перерахунку.

Так само, є безпідставними вимоги позивача щодо індексації розміру пенсії.

Відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 року, до об'єктів індексації не відносяться соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, в тому числі пенсії, які обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Посилання суду першої інстанції на порушення ст.46 Конституції України при виплаті пенсії позивачу, є безпідставними.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Судом безспірно встановлено, що позивачка при наявності страхового стажу 9 років 8 місяців отримує пенсію за віком та відповідні допомоги і доплати, що передбачені чинним законодавством, яке регулює пенсійне забезпечення осіб.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та акти Кабінету Міністрів України, що регулюють порядок нарахування та виплату пенсії особам, які не мають достатнього стажу не визнані неконституційними.

Разом з тим, ч.3 ст. 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям" встановлено право на отримання допомоги малозабезпеченим сім"ям (у тому числі одиноким особам), яка згідно ч.1 ст.5 зазначеного Закону виплачується у розмірі різниці між фактичним доходом та прожитковим мінімумом.

Отже, при відмові у перерахунку пенсії ОСОБА_3 відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Суд першої інстанції не звернув уваги на вказані обставини, що призвело до ухвалення судового рішення з порушенням норм матеріального права та без дотримання норм процесуального права, що є безумовною підставою для скасування судового рішення згідно положень ст.202 КАС України та прийняття нового - про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.

Постанову Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від "22" листопада 2016 р. скасувати та прийняти нову.

Відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позову до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "20" січня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11700

3- відповідачу Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Єрьоменка,16,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11700

- ,