ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Вачко В.І.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"19" січня 2017 р. Справа № 286/2057/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Мацького Є.М.,
за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,
представника позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "29" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, третя особа - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2016 року ОСОБА_4 звернулась до суду з вказаним позовом та просила винести рішення яким зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації поновити її в черзі на виплату індексації з урахуванням індексів 1,24, 1,18, та 1,34 за втрачене домоволодіння на радіоактивно забрудненій території у АДРЕСА_1.
Свої вимоги обґрунтовувала тим, що 18.10.2013 року відповідачем їй були перераховані кошти за втрачене домоволодіння на радіоактивно забрудненій території в сумі 91435,00 грн. без врахування індексів 1,24, 1,18 та 1,34. Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 29.01.2016 року було зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести їй донарахування компенсації вартості зданого домоволодіння з урахуванням індексів 1,24, 1,18 та 1,34. У зв"язку з тим, що вона не перебуває на черзі для отримання компенсації за втрачене домоволодіння, судове рішення не виконується.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 29 вересня 2016 року позов задоволено.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації поновити ОСОБА_4 на черзі на виплату індексації з урахуванням індексів 1,24, 1,18 та 1,34 за здане домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького району Житомирської області.
В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи та судом не звернуто уваги на те, що позивачкою пропущено строки звернення до суду.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 перебувала на черзі для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння в АДРЕСА_1 Овруцького району Житомирської області в сумі 91435,00 грн. Домоволодіння було здане позивачем відповідно до ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
18 жовтня 2013 року позивачці були виплачені кошти за втрачене домоволодіння на радіоактивно забрудненій території в сумі 91435,00 грн. без врахування індексів 1,24, 1,18 та 1,34, що стало підставою для звернення ОСОБА_4 до суду з позовом про донарахування компенсації.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 29.01.2016 року у справі № 286/90/16-а зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування ОСОБА_4 компенсації вартості зданого домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького району Житомирської області з урахуванням індексів 1,24, 1,18 та 1,34.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги у даній справі дійшов висновку, що поновлення позивача на черзі для отримання компенсації забезпечить виконання судового рішення у справі № 286/90/16-а яким зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування ОСОБА_4 компенсації вартості зданого домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького району Житомирської області з урахуванням індексів 1,24, 1,18 та 1,34.
Проте, колегія суддів не може погодитися з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка перебувала на черзі для отримання компенсації з 2007 року, яку отримала лише 18.11.2013 року, а тому суд дійшов висновку, що ОСОБА_4 більше як через 6 років з вини державного органу не отримувала компенсацію, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації та до 18.11.2013 слід застосовувати норми Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.97, яке діяло на час перебування позивача у черзі, за п.8 якого у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Також, суд при ухваленні судового рішення посилався на правові норми, які регулюють порядок проведення індексації, однак, поза увагою суду першої інстанції залишилося те, що питання щодо нарахування компенсації з урахуванням індексації вирішено у справі № 286/90/16-а, рішення по якій набрало законної сили та позивачка фактично ставить питання про задоволення позову у зв"язку з невиконанням зазначеного рішення.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Положеннями ст. 255 КАС України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
За приписами ст. 257 КАС України примусове виконання судових рішень адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Як убачається з матеріалів справи, на виконання постанови суду у справі № 286/90/16-а виписано виконавчий лист та відкрито виконавче провадження, однак боржник - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації не виконує судове рішення з приводу нарахування ОСОБА_4 компенсації вартості зданого домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького району Житомирської області з урахуванням індексів 1,24, 1,18 та 1,34.
Отже, вказаний спір стосується виконання судового рішення, а Кодекс адміністративного судочинства України передбачає загальні і спеціальні способи судового контролю за виконанням судового рішення.
Загальні способи контролю мають усі суди, незалежно від спеціалізації, і вони полягають у розгляді скарг на рішення, дії чи бездіяльність державних виконавців. Загальний судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому ст. 181 КАС.
Спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачені ст. 267 КАС, зокрема до них належать: зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення; накладання штрафу за невиконання судового рішення; визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, що вчинені суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або на порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Проте, позивачка не зверталася до суду з вказаними вимогами, а обрала невірний шлях захисту порушеного права, оскільки ні Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.97, а так само і Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243 не містять норм, які передбачають поновлення позивача на черзі для отримання компенсації вартості зданого домоволодіння з урахуванням індексів 1,24, 1,18 та 1,34 після отримання такої компенсації та зняття у зв"язку з цим з черги.
Суд першої інстанції не звернув уваги на вказані обставини, що призвело до ухвалення судового рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права та є безумовною підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового - про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації задовольнити.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "29" вересня 2016 р. скасувати та прийняти нову.
Відмовити ОСОБА_4 у задоволенні позову до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов"язання вчинити певні дії.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.В. Жизневська
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "20" січня 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_2
3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації вул.Гетьмана Виговського,17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101
4-третій особі: Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області - майдан Соборний,1,м.Житомир,10014,
5 - представнику позивача ОСОБА_5 АДРЕСА_3 - ,