ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Галасюк Р.А.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"16" січня 2017 р. Справа № 296/8330/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Жизневської А.В.
Котік Т.С.,
за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,
позивача, представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "17" жовтня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії ,-
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2016 року, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань, індексацію та інші види одноразових додаткових видів грошового забезпечення з яких сплачено страхові внески.
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 17.10.2016 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3.
Зобов'язано головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирської області здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_3 пенсію починаючи з 01.01.2016 року з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні та інших одноразових видів грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові. В апеляційній скарзі відповідач зазначає про те, що надбавки, доплати, підвищення є виключно щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і до їх складу не відносяться щомісячні винагороди, одноразові види грошового забезпечення та індексація , які згідно ч.ч.2,3 ст.9 Закону №2011 визначені як окремі види грошового забезпечення.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач 01.01.2016 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
14.03.2016р. року позивачу видано довідку №1654/29-2016 від 15.09.2016 про види його грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 24 календарні місяці перед звільненням.
15.09.2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з урахуванням вказаної довідки.
Листом від 26.09.2016 р. року №1607/Я-ІІ управління відмовило у перерахунку пенсії, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року по справі №4-рп/2015, зазначивши, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, визначеного у статтях 43, 63 Закону №2262-XII до якого належить лише надбавки, доплати і підвищення, а одноразові додаткові виплати, про які зазначав в заяві позивач, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатись при її обчисленні не можуть (а.с.12-14).
Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з даним позовом до суду.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон № 2011-ХІ). Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною 1 статті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови). Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що види допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
В матеріалах справи міститься довідка за №1654/29-2016 від 15.09.2016 року, з якої вбачається, що позивачу була нарахована: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та щомісячна грошова винагорода. Із зазначених сум сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відтак, суд першої інстанції зробив вірний висновок, що вказані суми відносяться до складу грошового забезпечення позивача, з розміру якого обчислюється пенсія.
Стосовно інших виплат ( індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні), які на думку суду слід включити до грошового забезпечення для перерахунку пенсії, то колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції про задоволення позову ОСОБА_3 в цій частині не відповідає вимогам закону і підлягає скасуванню з наступних підстав.
Як встановлено з поданих позивачем для перерахунку пенсії довідки Міністерства внутрішніх справ України №1654/29-2016 від 15.09.2016 року, позивачу за період з 01.01.2014 року по 06.11.2015 року нараховано та виплачено 16811,37 грн. індексації грошового забезпечення, довідки 1654/29/02-2016 позивачу за період з 07.11.2015 року по 31.12.2015 року нараховано та виплачено 61600 грн. одноразової грошової допомоги у зв'язку із звільненням, у грудні 2015 року.
Із вказаних сум, відповідно до довідок, страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не утримувались.
Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Слід також зазначити, що сума одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби не віднесена до переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, визначених ПКМУ від 07 листопада 2007 року №1294, на які нараховується єдиний соціальний внесок, а тому не може враховуватись для перерахунку пенсії позивачеві, проте суд першої інстанції даного також не врахував.
Відтак, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що одноразова грошова допомога при звільнені з військової служби, індексація, з яких не було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у даному випадку не можуть бути віднесені до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Суд першої інстанції належної правової оцінки наведеним обставинам не дав, а тому дійшов помилкового висновку про включення до складу грошового забезпечення військовослужбовця, з якого обчислюється пенсія індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Крім того, суд першої інстанції також вийшов і за меж і позовних вимог, оскільки як слушно вказав представник відповідача у судовому засіданні під час розгляду апеляційної скарги, позивач у позові просив врахувати додаткові види грошового забезпечення, з "яких сплачено страхові внески" . Це підтвердив і представник позивача у судовому засіданні.
Частиною 2 статті 11 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
В даному випадку суд вийшов за межі позовних вимог і не обґрунтував чим це було викликано, а з урахуванням висновків суду апеляційної інстанції наведених вище , вимоги про зарахування видів винагороди, з яких не сплачено страхові внески, взагалі не ґрунтуються на законі.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з врахуванням індексації, одноразової грошової допомоги в разі звільнення з ухваленням нового - про відмов у задоволенні позову в цій частині.
Також суд припустився помилки в частині визначення дати, з якої слід провести перерахунок пенсії.
Відповідно ст.ст.83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі.
Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами. Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Позивач подав заяву до відповідача 15.09.2016 року, а тому перерахунок пенсії йому слід здійснити з 01.09.2016 року. До моменту звернення позивача з відповідною заявою та до моменту подання ним нових довідок №1654/29/02-2016 від 15.09.2016 року та №1654/29/02-2016 від 15.09.2016 року (а.с.11-12) про складові грошового забезпечення дії відповідача по виплаті та нарахуванні йому пенсії колегія суддів вважає правомірними, так як він керувався тими даними, які містилися у матеріалах пенсійної справи.
В частині дати визначення перерахунку пенсії постанова суду першої інстанції підлягає зміні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково, постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "17" жовтня 2016 р. скасувати в частині зобов"язання головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирської області (ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_3 (іпн. НОМЕР_1) пенсію з врахуванням індексації та одноразової грошової допомоги в разі звільнення з військової служби, з яких не справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Постанову суду в частині визначення дати, з якої слід провести перерахунок пенсії, змінити, визначивши її з 01.09.2016 року, в іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Б.С. Моніч
судді: А.В. Жизневська
Т.С. Котік
Повний текст cудового рішення виготовлено "19" січня 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10000
- ОСОБА_4 АДРЕСА_2
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул. Ольжича,7,м.Житомир,10003
- ,