Постанова № 64182323, 12.01.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2017
Номер справи
822/1419/16
Номер документу
64182323
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/1419/16

Головуючий у 1-й інстанції: Польовий О.Л.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

12 січня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г.

за участю:

секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,

Представників позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3

Представника третьої особи: ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружба-2011" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружба-2011" до Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради, третя особа на стороні відповідача КП "Цивільжитлобут" про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради, Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в якому, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію.

Відповідно до постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на прийняття оскарженого рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції оскаржену постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представники позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції доводи скарги підтримали у повному обсязі з підстав і мотивів, викладених в апеляційній скарзі.

Представник третьої особи, проти апеляційної скарги заперечила та просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явився . Про причини своєї неявки суд не повідомив

У відповідності до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено з матеріалів справи та підтвердилось в судовому засіданні, звертаючись до суду та на аргументацію позовних вимог, позивач вказав на те, що приміщення підвалу 10-ти поверхового 80-ти квартирного житлового будинку по вулиці Тернопільська, 34/2, є його невід'ємною частиною, при здачі будинку в експлуатацію відомості про нього не були внесені в декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, як про окремий об'єкт, право власності на яке могло бути оформлено окремо від інших житлових та нежитлових приміщень даного будинку. Вказує, що вищезазначене приміщення побудовано за кошти громадян та за їх дорученням, являється їх спільною сумісною власністю та не може бути поділено між ними, і такі співвласники не мають права на виділення в натурі частки із спільного майна багатоквартирного будинку.

Крім того зазначив, що державний реєстратор Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 29124936 від 06.04.2016 року провів державну реєстрацію права власності, форма власності приватна, розмір частки 1, на приміщення підвалу, що розташований за адресою Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Тернопільська, будинок 34/2А за суб'єктом КП "Цивільжитлобуд". Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 895113468101, а відтак , не погоджуючись з діями реєстратора, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач довів правомірність прийнятого рішення, оскільки КП "Цивільжитлобуд" подало до фронт-офісу весь необхідний пакет документів для проведення реєстрації, відповідач вчинив усі дії передбачені чинним законодавством для проведення державної реєстрації прав, а тому, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваного рішення.

Судова колегія апеляційної інстанції не погоджується з даним рішенням суду першої інстанції та надаючи правову оцінку публічно - правовому спору в межах апеляційної скарги, зазначає наступне.

Власне, державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Спеціальним законом, що визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна є Закон України від 01.07.2004 року N 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Так, згідно ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційно визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, крім випадків, передбачених статтею 31 цього Закону.

Право власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.

Право власності на квартиру, житлове та нежитлове приміщення може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини, в яких вони розташовані.

Згідно з п. 1 ч. 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації; 6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником; 8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам. (частина 4 статті 18 Закону).

Частиною 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено виключний перелік підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, а саме, у державній реєстрації може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою; 3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; 4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження; 5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; 6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно; 7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього право набувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим право набувачем; 8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав; 9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі; 11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Судом встановлено, що 04.04.2016 року представник КП "Цивільжитлобуд" подав до органу державної реєстрації заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень разом із наступними документами:

- виписка з ЄДРЮОФОП від 21.09.2015 року;

- довіреність від 05.01.2016 року;

- паспорт і код, уповноваженої особи діяти від імені юридичної особи;

- довідка про підтвердження, що приміщення підвалу, загальною площею 680,2 кв.м., що знаходиться за адресою м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 34/2А, побудоване за кошти КП "Цивільжитлобуд", інших інвесторів або власників немає від 29.03.2016 року № 1-66;

- декларація про готовність об'єкта до експлуатації № ХМ14311014341 від 30.05.2011 року;

- довідка про присвоєння адреси від 11.01.2010 року;

- технічний паспорт на приміщення від 26.11.2011 року.

Державний реєстратор Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 29124936 від 06.04.2016 року провів державну реєстрацію права власності, форма власності приватна, розмір частки 1, на приміщення підвалу, що розташований за адресою Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Тернопільська, будинок 34/2А за суб'єктом КП "Цивільжитлобуд". Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 895113468101.

Водночас, дослідивши в сукупності матеріали справи, суд апеляційної інстанції погоджується з доводами апелянта, на рахунок того,що не відповідає дійсності інформація, що міститься в графі 13 декларації у розділі "Характеристика інших нежитлових приміщень (за наявності)" з огляду на наступне.

Так, подання забудовником - КП «Цивільжитлобуд» до діючої на момент прийняття рішення, Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції, свого оригіналу декларації про готовність до експлуатації 10-ти поверховий 80-ти квартирний житловий будинок по вулиці Тернопільській, 34/2 від 30.06.2011 року № ХМ14311014341 в пункті № 13 якої: «загальна площа нежитлових приміщень обєкта, кв.метрів» міститься запис -

в першому рядку стовпця «назва нежитлового приміщення» міститься запис - «приміщення підвалу»; в першому рядку стовпця «Загальна площа, технічні характеристики» міститься запис - «680,2», тобто, відомості в даній декларації про цей підвал значились, як про окремий об'єкт нерухомого майна.

Однак, вказані відомості відсутні в завіреній копії декларації, отриманої з Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницької області згідно листа від 19.04.2016 року № 1022-2/1183-16, в якому зокрема , ДАБІ у Хмельницькій області зазначає , що інформація щодо внесення змін у зареєстровану декларацію про готовність до експлуатації об'єкту :"10-ти поверховий 80-ти квартирний житловий будинок Хмельницька обл, м.Хмельницький, вул. Тернопільська ,34/2" (замовник -КП«Цивільжитлобуд») у Єдиному реєстрі отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання робіт,зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів Державної архітектурно - будівельної інспекції України відсутні.

Державний реєстратор під час розгляду заяви використовує електронні копії оригіналів документів, необхідних для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування, що долучені до такої заяви, та за необхідності запитує від відповідного фронт-офісу оригінали таких документів.

Згідно вказаної декларації, вважати закінченим будівництвом обєкт готовим до експлуатації 10-ти поверховий 80-ти квартирний житловий будинок по вулиці Тернопільська, 34/2, що у м. Хмельницький, загальною площею 6363,1 кв. метрів.

Разом з тим, у вказаній декларації відсутні будь-які відомості (Графа «13», «загальна площа нежитлових приміщень обєкта, кв. метрів») про прийняття в експлуатацію як окремого обєкта, приміщення пілвалу площею 680.2 кв.м. що розташований за адресою Хмельницька область, м. Хмельницький, вулиця Тернопільська, будинок 34/2А.

Отже, приміщення підвалу 10-ти поверхового 80-ти квартирного житлового будинку по вулиці Тернопільська, 34/2, що у м. Хмельницький, є його невідємною частиною, при здачі будинку в експлуатацію відомості про нього не були внесені в декларацію про готовність обєкта до експлуатації, як про окремий обєкт, право власності на яке могло бути оформлено окремо від інших житлових та нежитлових приміщень даного будинку.

Що стосується посилання представника третьої особи на технічну помилку щодо не внесення зазначеного запису у всі примірники декларації, так як кожний екземпляр декларації, на думку третьої особи, заповнюється на друкарській машинці, суд апеляційної інстанції ставиться критично, оскільки, ні в копії декларації ДАБІ у Хмельницькій області, а ні в примірнику декларації ОСББ "Дружба-2011" в графі 13 не було зазначено дані відомості про виправлення, водночас, оригінали документів, зокрема оригінал декларації, необхідних для державної реєстрації прав КП "Цивільжитлобуд" реєстратору не надано.

Власне, статтею 22 Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", чітко визначено, що не розглядаються документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, з пошкодженнями, що не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст, а також оформлені з порушенням вимог законодавства. Відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом. Відповідальність за відповідність електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, оригіналам таких документів у паперовій формі у разі подання заяви в електронній формі несе особа, яка виготовила електронні копії документів.

Як встановлено в судовому засідання, декларація подана державному реєстратору про готовність до експлуатації об'єкту містить підчистку та допис, водночас, державний реєстратор в порушення норм закону не витребував з фронт- офісу оригінали поданих документів, в тому числі і поданий заявником оригінал декларації про готовність д експлуатації 10- ти поверхового 80-ти квартирного житлового будинку по вулиці Тернопільській, 34/2 від 30.06.2011 року № ХМ14311014341 та зареєстрував за КП"Цивільжитлобуд" право власності на приміщення підвалу площею 680,2 кв.м., що знаходиться по вул.Тернопільська, 34/2А, що у м.Хмельницькому.

У силу вимог ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За результатами судового розгляду справи відповідачем не подано доказів, які б спростовували позовні вимоги, не доведено, що він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законом, обгрунтовано та розсудливо, з урахуванням всіх необхідних обставин.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

З огляду на вище викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом І інстанції при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, за таких обставин, судове рішення відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати в частині задоволення вимог за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружба-2011" задовольнити частково.

Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружба-2011" до Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради, третя особа на стороні відповідача КП "Цивільжитлобут" про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції під час вчинення реєстрації прав та їх обтяжень № 29124936 від 06.04.2016 року.

Скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень , індексний номер: 29124936 від 06.04.2016 року.

В іншій частині адміністративного позову відмовити.

Стягнути з відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради за рахунок їх бюджетних асигнувань на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дружба-2011"сплачений судовий збір в розмірі 2893грн.80коп.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі протягом п'яти днів.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6