ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" квітня 2007 р.
Справа № 16/56
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коротченко Л.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 16/56
за позовом: прокурора Устинівського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Устинівської селищної ради, смт. Устинівка, Кіровоградської області
до відповідача: Устинівського районного споживчого товариства, смт. Устинівка, Кіровоградської області
про визнання недійсним договору
за участю представників сторін:
від прокуратури - Федунець З.О., посвідчення № 347;
від позивача - участі не брав;
від відповідача - Кабай Л.В., постанова від 20.09.04.
Прокурор Устинівського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Устинівської селищної ради звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою про визнання недійсним тимчасового договору оренди землі від 30.01.07 р., укладеного між Устинівською селищною радою та Устинівським районним споживчим товариством.
29.03.2007 Устинівська сільська рада на виконання вимог ухвали суду надала суду пояснення, в якому зазначає, що позовні вимоги прокурора Устинівського району підтримує в повному обсязі та просить суд розглянути позов за відсутністю представника позивача.
В наданому до суду відзиві відповідач позов заперечив, мотивуючи тим, що в своїй позовній заяві прокурор посилається на дію пункту 6 розділу Х "Перехідних положень" Земельного кодексу України, в той же час Конституційний Суд України рішенням від 22.09.05 р. № 5-рп/2005 у справі № 1-17/2005 вирішив: визнати такими, що не відповідають Конституції України, положення: п. 6 розділу Х "Перехідних положень" Земельного кодексу України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення; п. 6 Постанови Верховної Ради України "Про земельну реформу" від 18.12.90 р. № 563-ХІІ з наступними змінами в частині щодо втрати громадянами, підприємствами, установами і організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого їм права користування земельною ділянкою. Крім того, земельні ділянки під вказаними об'єктами виділені згідно протоколів виконкому Устинівської районної ради від 30.01.68 р. № 2, від 26.06.68 р. № 12 та від 21.11.72 р. № 22. При укладанні договору оренди, згідно рішення Устинівської селищної ради від 28.04.05 р. № 413, сторони домовилися щодо всіх істотних умов договору, завірили договір своїми підписами та печатками, тобто вчинили двосторонній правочин в письмовій формі і відбулося часткове виконання умов договору, але сторони ухилилися від нотаріального посвідчення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В :
Прокуратурою Устинівського району в ході проведення перевірки додержання чинного законодавства про використання та оренду землі на території смт. Устинівка Устинівського району встановлено, що між Устинівською селищною радою (далі - Орендодавець) та Устинівським районним споживчим товариством (далі - Орендар) 30.01.2007 року укладено тимчасовий договір оренди земельної ділянки (далі -Договір) (а.с. 43-45).
Відповідно до змісту розділу 1 Договору Орендодавець на підставі рішення Устинівської селищної ради № 413 від 28.04.05 р. (далі - Рішення № 413) надає, а Орендар приймає в тимчасове користування на умовах оренди земельну ділянку площею 4310 кв.м., яка знаходиться в смт. Устинівка.
Рішенням № 413 надано дозвіл Орендарю на розробку проекту відведення в оренду строком на 5 років земельної ділянки загальною площею 4 310 кв.м. для обслуговування адмінприміщення , кафе, складських приміщень та магазинів (а.с. 29).
Вирішуючи спір по суті, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог прокурора, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначено ст. 124 Земельного кодексу України, відповідно до якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
В супереч вищевказаним нормам, Договір укладено на підставі рішення про надання лише дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки загальною площею 4 310 кв.м. Рішення ж щодо надання даної земельної ділянки в оренду взагалі не приймалось, що не відповідає вимогам ст. 124 Земельного кодексу України.
Представником відповідача в судовому засіданні надано пояснення про те, що проект відведення земельної ділянки, дозвіл на розроблення якого надано йому Рішення № 413 на теперішній час не виготовлено, рішення про надання в оренду земельної ділянки під розміщення адмінбудівлі та магазинів, загальною площею 4310 кв.м. селищною радою не приймалось.
Відповідно до ст. 15 Закону "Про оренду землі" договір оренди має містити істотні умови:
об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);
строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форми платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;
відповідальність сторін.
Крім того, ст. 15 Закону "Про оренду землі" також передбачає, що невід'ємними частинами договору оренди землі мають бути: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.
Зі змісту укладеного сторонами Договору вбачається, що в супереч зазначених вимог законодавства, а саме ст. 15 Закону України "Про оренду землі", в Договорі відсутні істотні умови договору землі, такі як:
об'єкт оренди (точне місце розташування земельної ділянки);
умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
умови збереження стану об'єкта оренди;
умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
умови повернення земельної ділянки орендодавцеві.
До того ж, укладений сторонами тимчасовий договір оренди від 30.01.2007 р. не містить жодної із вище перелічених невід'ємних частин договору оренди.
Згідно ч. 2 ст. 15 Закону відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.99 року, затвердженого в Міністерстві юстиції України 04.06.99 р. за № 354/3647 затверджено Інструкцію про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі і на умовах оренди) та договорів оренди (далі - Інструкція).
Пунктом 3 зазначеної Інструкції встановлено Порядок видачі державних актів та реєстрації державних актів і договорів. Пунктом 3.2. передбачено, що державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.
Пунктом 3.3. даної Інструкції встановлено Порядок ведення книги записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, згідно якого Порядок встановлюється наказом Держкомзему України.
Відповідно до п. 2.6. Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах № 83 від 03.09.99 р., реєстрація земельних ділянок, державних актів на право власності на землю, на право користування землею і договорів оренди землі земельні ділянки, надані у власність або користування, в тому числі в оренду громадянам і юридичним особам, та документи, що посвідчують право власності та користування землею, підлягають реєстрації в Державному реєстрі земель, що є підтвердження факту виникнення нової земельної ділянки як об'єкта права власності або права користування.
Отже, сторонами в супереч вимог ст. 126 Земельного кодексу України визначено, що договір підлягає реєстрації в Устинівській селищній рад, що суперечить вимогам п. 3 Інструкції, тобто державна реєстрація проведена в іншому порядку, ніж встановлено законом.
Згідно ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити Цивільному Кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Статтею 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою для недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п’ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Отже, дослідженні судом обставини справи дають можливість зробити висновок про те, що в момент вчинення правочини сторонами Договору не додержано вимог, встановлених ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України, що відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України є підставою для визнання даного Договору недійсним.
А тому вимоги прокурора є обгрунтованими, позов прокурора підлягає задоволенню повністю.
Доводи відповідача про те, що земельні ділянки під вказаними об'єктами виділені йому на підставі рішень виконкому, в супереч вимог ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, належними доказами не доведені, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій як позивача так і відповідача, державне мито та витрати по оплаті вартості послуг на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на обидві сторони порівну.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним тимчасовий договір оренди земельної ділянки від 30.01.2007 р., укладений між Устинівською селищною радою та Устинівським районним споживчим товариством.
Стягнути з Устинівської селищної ради (Кіровоградська область, Устинівський район, смт. Устинівка, вул. Ювілейна, 4) у доход Державного бюджету (р/р № 31115095700002 в ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329) - 42,50 грн. державного мита.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Устинівської селищної ради (Кіровоградська область, Устинівський район, смт. Устинівка, вул. Ювілейна, 4) на користь державного підприємства "Судовий інформаційний центр" (р/р 31218259700002 в ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329) витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу в сумі 59 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Устинівського районного споживчого товариства (28600, Кіровоградська область, Устинівський район, смт. Устинівка, вул. Ювілейна, 10, р/р 26001360 Устинівське відділення Ощадного банку України МФО 323947) у доход Державного бюджету (р/р № 31115095700002 в ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329) - 42,50 грн. державного мита.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Устинівського районного споживчого товариства (28600, Кіровоградська область, Устинівський район, смт. Устинівка, вул. Ювілейна, 10, р/р 26001360 Устинівське відділення Ощадного банку України МФО 323947) на користь державного підприємства "Судовий інформаційний центр" (р/р 31218259700002 в ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329) витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу в сумі 59 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в установленому законом порядку.
Суддя