Копія
Справа № 326/368/16-к
Провадження 1-кс/326/30/2017
УХВАЛА
19 січня 2017 року Приморський районний суд Запорізької області в складі:
слідчого судді Стріжакової Т.В.
за участю секретаря Назарової А.Г.
прокурора Ткаченка О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого слідчого відділення Приморського відділення поліції Бердянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Запорізькій області Мілєва В.Л., погоджене прокурором Приморського відділу Бердянської місцевої прокуратури Ткаченко О.В., у кримінальному провадженні № 12016080340000131 від 23.02.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, про проведення позапланової ревізії, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчий СВ Приморського ВП Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області Мілєв В.Л. звернувся до суду з клопотанням, погодженим прокурором Приморського відділу Бердянської місцевої прокуратури Ткаченко О.В., про проведення позапланової виїзної ревізії у Комунальній установі «Преславський психоневрологічний інтернат» Запорізької обласної ради з 01.01.2014 по 31.12.2015.
Клопотання мотивовано тим, що 23.02.2016 до Приморського ВП Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області надійшла заява від ОСОБА_3 про те, що посадові особи Комунальної установи «Преславський психоневрологічний інтернат» Запорізької обласної ради (далі -КУ «Преславський ПНІ» ЗОР) у с.Преслав Приморського району Запорізької області заволоділи бюджетними коштами при закупівлі медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів. Вказані відомості 23.02.2016 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016080340000131 за ч.2 ст.191 КК України.
Під час досудового розслідування допитаний свідок ОСОБА_3 показав, що йому в ході розмови з одним із працівників КУ «Преславський ПНІ» ЗОР стало відомо, що інформація, яка міститься в графіках фактичного відпрацювання робочого часу вказаного закладу та інформація, що міститься в записах трудової книжки, наказах про призначення працівників не відповідає дійсності. Крім того, в приміщеннях та на території вказаного закладу на протязі 2015 року проводився косметичний ремонт. На його проведення із рахунків закладу знімались грошові кошти та кошти на аналогічні ремонти відраховувались за рахунок бюджету. Кількість витрачених коштів та об'єм виконаних робіт не відповідає дійсності. Також, щомісячно заклад за рахунок коштів підопічних та за бюджетні кошти здійснює закупівлю речей для підопічних. Фактично закупівля речей для підопічних здійснювалась не в повному обсязі; речі, які закуповувались за бюджетні кошти фактично підопічним не видавались. Інформація, що міститься в документації про фактичне отримання речей, їх списання не відповідає дійсності. Речі фактично знищуються без належного документального підтвердження. Також придбані закладом речі підопічним не видаються, на їх особисту тумбочку та склад не надходять
Крім того, згідно з отриманої інформації від КУ «Преславський ПНІ ЗОР» у період часу з 2014 по 2015 рік суб'єкти підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_4 (ЕДРПОУ НОМЕР_1), ФОП ОСОБА_5 (ЄДРПОУ НОМЕР_2), ФОП ОСОБА_6 (ЄДОПОУ НОМЕР_3) здійснювали постачання продуктів харчування.
Під час вивчення матеріалів, вилучених при проведенні обшуку 18.04.2016 за місцем розташування КУ «Преславський ПНІ ЗОР», виявлені за вказаний період оригінали платіжних доручень та договорів, укладених закладом з ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6 Вказані відомості в цих платіжних дорученнях та укладених договорах № 30 від 23.03.2015, № 31 від 23.03.2015, № 31 від 7.05.2014, № 32 від 24.03.2015, № 33 від 7.05.2015 викликають сумніви у їх достовірності та фактичному виконанні вказаних господарських операцій. Так, в них ФОП зазначили неправильну свою адресу, що може свідчити про надання недостовірних відомостей при укладенні договорів або їх підробки з метою заволодіння державними коштами.
Аналізуючи договори, спеціфікацї до них, зазначений в них перелік товарів, об'єми поставки товарів, дати укладання договорів (деякі у святковий день та у день тижня - неділю), загальну кількість людей, які проходять лікування в КУ «Преславський ПНІ ЗОР» - 310 осіб, відсутність умов зберігання зазначених товарів у закладі та покази свідка ОСОБА_3, виникають сумніви у фактичному їх надходженні до КУ «Преславський ПНІ ЗОР».
Тобто, вказана в них інформація викликає сумнів у її достовірності.
Є підстави вважати, що вказані продукти харчування у такій кількості та об'ємах до КУ «Преславський ПНІ ЗОР» не надходили, оскільки у своїй більшості вони є швидкопсувними продуктами харчування, а на території КУ «Преславський ПНІ ЗОР» відсутні умови зберігання зазначених товарів у такій кількості, а у матеріалах, вилучених з КУ «Преславський ПНІ ЗОР», договори на зберігання будь яких продуктів харчування відсутні.
Зазначене, в свою чергу дає підстави вважати, що державні кошти які були виділені на постачання продуктів харчування до закладу були розтрачені та привласнені між собою за попередньою домовленістю між посадовими особами КУ «Преславський ПНІ ЗОР» та ФОП ОСОБА_4 (ЕДРПОУ НОМЕР_1), ФОП ОСОБА_5 (ЄДРПОУ НОМЕР_2), ФОП ОСОБА_6 (ЄДОПОУ НОМЕР_3) за рахунок фактичного не надходження відповідного об'єму та кількості товарів до умов вищевказаних договорів.
Згідно з інформацією з Єдиного реєстру юридичних осіб КУ «Преславський ПНІ» ЗОР (ЄДРПОУ 03188582) знаходиться за адресою: 72145, Запорізька область, Приморський район, с.Преслав, вул.Комінтерна, 137-А.
Досудове слідство вважає, що для встановлення істини по кримінальному провадженню необхідно провести позапланову ревізію в КУ «Преславський ПНІ» ЗОР з питань дотримання норм чинного законодавства України при проведенні державних закупівель медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів та виконання укладених догорів.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі Закон) інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Частиною 6 ст.11 Закону передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Відповідно до Положення про державну аудиторську службу України, затвердженого постановою КМУ від 03.02.2016 №43, Державна аудиторська служба України є центральним органом виконавчої влади, до основних завдань якої відноситься, зокрема, здійснення інспектування (ревізії).
Наказом Державної аудиторської служби України № 23 від 02.06.2016 затверджено Положення про Східний офіс Державної аудиторської служби України. Згідно з п.1 Положення про управління Східного офісу Державної аудиторської служби України в Запорізькій області (за текстом управління) управління є структурним підрозділом Східного офісу Державної аудиторської служби України.
У листі начальника управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області вказано, що протягом 2011-2016 років ревізії у КЗ «Преславський психоневрологічний інтернат» ЗОР не проводилися, у першому кварталі 2017 року проведення ревізій у вказаному закладі не заплановано.
Таким чином, відповідно до ст.86,93 КПК України для повноти, об'єктивності, всебічності проведення досудового розслідування по матеріалам вказаного провадження, а також з метою спростування чи підтвердження фактів, викладених вище, необхідно призначити та провести позапланову виїзну ревізію у КУ «Преславський ПНІ» ЗОР за період часу з 01.01.2014 по 31.12.2015, оскільки результати вказаної ревізії будуть використані при призначенні та проведенні судово-економічної експертизи з метою встановлення факту розтрати та привласнення бюджетних коштів при закупівлі посадовими особами КУ «Преславський ПНІ» ЗОР медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів.
Просить надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії у КЗ «Преславський психоневрологічний інтернат» ЗОР, розташованого за адресою: Запорізька область, Приморський р-н, с.Преслав, вул.Комінтерна, 137а, з 01.01.2014 по 31.12.2015 за наступними питаннями:
1) законність проведення державних закупівель медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів та виконання укладання догорів за вказаними державними закупівлями;
2) стан розрахунково-платіжної дисципліни, достовірність відображення в обліку господарських операцій та виконання договорів про закупівлю медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів
Проведення виїзної позапланової ревізії КУ «Преславський ПНІ» ЗОР доручити спеціалістам управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, яке розташовано: м.Дніпро, вул..Володимира Антоновича, 22, корпус 2, тел..056-232-21-50. Встановити проведення ревізії строком 10 днів, дату початку якої встановити із врахуванням графіку планових та позапланових перевірок управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області.
В судовому засіданні прокурор Ткаченко О.В. дав пояснення, аналогічні викладеним у клопотанні, просив клопотання задовольнити.
Вислухавши прокурора, дослідивши матеріали клопотання кримінального провадження, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, суд виходить з наступного.
У витязі з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження за № 12016080340000131 від 23.02.2016 вказано, що внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, зазначена фабула (а.с.1).
З матеріалів клопотання вбачається, що в протоколі допиту свідок ОСОБА_3 пояснив, що йому в ході розмови з одним із працівників КУ «Преславський ПНІ» ЗОР стало відомо що в приміщеннях та на території вказаного закладу на протязі 2015 року проводився косметичний ремонт, на його проведення знімались грошові кошти із рахунків закладу та за рахунок бюджету. Кількість витрачених коштів та об'єм виконаних робіт не відповідає дійсності (а.с.2-3).
Судом оглянуті матеріали: протокол обшуку (а.с.4-19); договір № 31 про закупівлю товарів за державні кошти від 23.03.2015 (а.с.20-21); специфікація № 1 до договору № 31 (а.с.23); договір № 30 про закупівлю товарів за державні кошти (а.с.23-24); специфікація № 1 до договору № 30 (а.с.25); детальна інформація про юридичну особу (а.с.26-27).
В листі від 11.01.2017 начальника управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області повідомлено, що протягом 2011-2016 років ревізії КУ «Преславський психоневрологічний інтернат» Запорізької обласної ради не проводилися. При цьому планом контрольно-ревізійної роботи Східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2017 року не передбачено проведення контрольних заходів на зазначених об`єктах (а.с.28).
За ст.1 ч.2 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з положень Конституції, цього Кодексу та інших законів України.
Частиною 2 ст.93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» перелік підстав для здійснення позапланових заходів є вичерпним і такими підставам можуть бути: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Відповідно до ч.6-7 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Відповідно до ч.4 ст.6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.
Згідно з Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим ПКМУ від 03.02.2016 №43, основними завданнями Держаудитслужби є здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів (п.3). Держаудитслужба здійснює контроль за: цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів; дотриманням законодавства про державні закупівлі; веденням бухгалтерського обліку, а також складанням фінансової і бюджетної звітності; станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності; проводить аналіз стану дотримання фінансової та бюджетної дисципліни, виявляє причини та умови, що призвели до недоліків і порушень, готує рекомендації, пропозиції по їх усуненню, запобіганню їм (п.4).
Враховуючи, що фабула витягу кримінального провадження містить підстави, які дають змогу вважати, що службові особи КУ «Преславський ПНІ» ЗОР заволоділи бюджетними коштами при закупівлі медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів; що іншими заходами, окрім проведення позапланової перевірки не можливо здобути інформацію, необхідну для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, суд вважає, що клопотання про проведення позапланової перевірки з питань дотримання законодавства України у сфері державних закупівель медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів, цільового використання коштів, виділених з бюджету на реалізацію потреб закладу, пов`язаних із закупівлею зазначених матеріалів, дотримання ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності щодо отримання благодійної допомоги, підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 1, 93 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого слідчого відділення Приморського відділення поліції Бердянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Запорізькій області Мілєва В.Л., погоджене прокурором Приморського відділу Бердянської місцевої прокуратури Ткаченко О.В., у кримінальному провадженні №12016080340000131 від 23.02.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, про проведення позапланової виїзної ревізії - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії в Комунальній установі «Преславський психоневрологічний інтернат» Запорізької обласної ради, розташованій за адресою: Запорізька область, Приморський район, с.Преслав, вул.Комінтерна, 137а) за період з 01.01.2014 по 31.12.2015 за наступними питаннями:
1) законність проведення державних закупівель медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів та виконання укладання догорів за вказаними державними закупівлями;
2) стан розрахунково-платіжної дисципліни, достовірність відображення в обліку господарських операцій та виконання договорів про закупівлю медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів.
Проведення виїзної позапланової ревізії КУ «Преславський ПНІ» ЗОР доручити спеціалістам управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, яке розташовано за адресою: м.Дніпро, вул..Володимира Антоновича, 22, корпус 2, тел. 056-232-21-50.
Встановити проведення ревізії строком 10 днів, дату початку якої встановити із врахуванням графіку планових та позапланових перевірок управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області.
Копію ухвали направити Східному офісу Держаудитслужби в Запорізькій області для організації виконання.
Ухвала не оскаржується.
Суддя підпис Т.В. Стріжакова
Копія вірна: суддя Т.В. Стріжакова
19.01.2017
Справка:
Призначити попереднє судове засідання в приміщенні на
Причини нерозгляду: