Провадження № 2-а/235/4/17
Справа № 235/6372/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
19 січня 2017 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі: головуючого судді Величко О.В.
при секретарі - Догопольської А.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1
за участю представника відповідача Косенко Д.В.
розглянувши у судовому засіданні в місті Покровськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Красноармійського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України про визнання дій протиправними, зобов»язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України у Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що з 03.10.2012 року вона перебуває
на обліку в Красноармійському об'єднаному УПФУ Донецької області та отримує пенсію за віком у відповідності до ст. 37 Закону України « Про державну службу». Згідно ст. 37 даного Закону пенсія була призначена у розмірі 80% від суми заробітної плати. 19.09.2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв»язку із зростанням з 01.05.2016 року заробітної плати працюючим пенсіонерам на підставі Постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 . Відповідач своїм рішенням від 20.09.2016 року відмовив у такому перерахунку, вказавши, що розділом 111 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу», а також постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 скасовано п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України « Про державну службу». Вказане рішення вважає неправомірним, оскільки порушує його права, передбачені Конституцією та законами України, зокрема ст. 22 Конституції, згідно якої не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а пенсія йому була призначена до внесення змін до Закону України « Про державну службу» та інших законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення. Просить визнати рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 20.09.2016 року про відмову їй у перерахунку пенсії по заробітній платі протиправним ; зобов'язати відповідача здійснити йому з 01.10.2016 року перерахунок її пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-Х11 « Про державну службу» у розмірі 80 відсотків суми її заробітної плати, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Державної фінансової інспекції в Донецькій області від 14.09.2016 року № 48 та виплатити з 01.10.2016 року недоотриману пенсію з урахуванням виплачених сум.
Позивачка в судове засідання не з»явилась, просила справу слухати у її відсутність ( а.с. 36).
Представник позивачки в судовому засіданні підтримала позовні вимоги,Є наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав,
та пояснив, що з 01.01.2015 року набрав законної сили Закон України « Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-У111 від 28.12.2014 року, пунктом 3 ст. 11 якого було викладено текст ст. 37-1 Закону 3723 у новій редакції, згідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно пп. 1 п. 1 змін, встановлених постановою КМУ від 09.12.2015 року « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» виключено правову норму, що встановлювала порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям.
З 01.05.2016 року набрав законної сили закон України « Про державну службу» № 889-У111 від 10.12.2015 року, відповідно до ст. 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Закон № 889 не встановлює можливості для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із ростом посадових окладів працюючих державних службовців, а Закон № 3723, у тому числі ст. 37-1 Закону № 3723 , яка передбачала проведення перерахунку пенсії державних службовців у зв'язку із зростанням посадових окладів працюючих державних службовців. Окрім того, позивачем надано довідку про складові заробітної плати, форма якої може враховуватись лише для призначення пенсії , а не для її перерахунку. У відповідності до п. 5 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213-У111 скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема « Про державну службу». Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивачу з 03.10.2012 року призначено пенсію за віком у відповідності до Закону України « Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-Х11.
19.09.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі та надано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 48 від 14.09.2016 року.
Рішенням від 20.09.2016 року відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії, вказавши, що розділом 111 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу», а також постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 скасовано п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України « Про державну службу».
Відповідно до ст. 37-1 Закону № 3723-Х11 ( в редакції на момент призначення пенсії за ЗУ «Про державну службу») у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
В подальшому, законодавство, яке регулює зазначені відносини щодо перерахунку пенсії змінилось.
Так, Законом України від 28.12.2014 року № 76-У111 « Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015 року, внесено зміни до ст. 37-1 Закону України « Про державну службу» і викладено у такій редакції « Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15.12.2015 року, було внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України « Про державну службу».
Отже, з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів ПФУ щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України « Про державну службу».
Окрім того, суд зазначає, що предметом спору, в даному випадку , є проведення перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням заробітку з 01.12.2015 року, яка на даний час не виплачується внаслідок законодавчих обмежень.
Відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013, яка застосовується з 01.12.2015 року,положення пункту 4 Постанови КМУ № 865, яка передбачала порядок перерахунку пенсії, були виключені, а положення пункту 5 цієї постанови зазнала змін, що стосувалось органу який затверджував форму довідки, та час проведення такого перерахунку.
Крім того, суд звертає увагу на той факт, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-У111 з 01.06.2015 року скасовано норми щодо призначення ( перерахунку) пенсії відповідно до спеціальних законів. Разом з тим, змін щодо порядку виплати пенсії не вносились.
Також Законом України « Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-У111, який вступив в дію з 01.05.2016 року перерахунки в зв'язку з підвищенням посадового окладу не передбачено.
Тобто, на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії положення ст. 37-1 Закону № 3723-Х11 вже втратили чинність, тому у відповідача були відсутні підстави для їх застосування.
Суд також посилається на практику Європейського Суду з прав людини. Так, законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися , а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому ( рішення у справах «Аррас та інші проти Італії» ( Arras and Others v/ Italy), заява № 17972/07 , п. 42, від 14.02. 2012 року та « Сухобоков проти Росії» (Sukhobokov v. Russia), заява № 75470/01, п. 26 від 13.04.2006 року ).
Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі « Киартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв»язку з підвищенням окладів з 01.01.2015 року, Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, Законом України № 889 взагалі не передбачено перерахунку пенсій державним службовцям, жодних підстав для визнання протиправними дій УПФУ та проведення перерахунку призначеної пенсії, суд не вбачає.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в данму випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-Х11 і Постанови № 865 у редакціях, чинних на момент призначення їй пенсії, з огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, керуючись Законом України « Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування ст.ст. 5, 11,17-20, 69-72, 86, 94, 158-163,167, 181, 185,186,254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Красноармійського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України про визнання дій протиправними, зобов»язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги на постанову суду, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб"єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 КАС України було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п"ятиденного строку з моменту отримання суб"єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: