ЄУН 229/3342/16-а
Провадження № 2-а/229/84/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2016 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді Рагозіної С.О.,
за участю секретаря судового засідання Пантелєєвої Є.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду м. Дружківки адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про визнання дій субєкта владних повноважень незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
03 жовтня 2016 року позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про визнання незаконними дій субєкту владних повноважень незаконними та зобовязання вчинити перерахунок пенсії, а пізніше з заявою про зміну позовних вимог, в яких просить визнати незаконним рішення відповідача №152015 від 05 вересня 2016 року про відмову в зарахуванні окремих виплат по заробітній платі, про відмову в призначенні пенсії з урахуванням (при обчисленні її розміру) сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, та скасувати це рішення. Позивач також просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок її пенсії в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням при обчисленні її розміру складових заробітної плати, в тому числі й сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з урахуванням показників заробітної плати 2008 року, з часу її звернення до відповідача, тобто з 29 серпня 2016 року.
В обгрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_3 зазначила, що вона є інвалідом 2-ї групи та на час звернення до відповідача знаходилась на обліку у останнього і отримувала пенсію, призначену на підставі ст. 21 ОСОБА_5 України «Про державну службу» в розмірі 83 % від заробітної плати. 29 сепня 2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця, додавши до неї довідку про складові заробітної плати №5827/к/10-05 від 08.08.2016 року для перерахунку пенсії відповідно до ОСОБА_5 України «Про державну службу». Ця довідка видана ДПІ в м. Дружківці за період з грудня 2004 р. по листопад 2006 р. Рішенням УПФУ в м. Дружківці №152015 від 05 вересня 2016 року в проведенні перерахунку позивачу було відмовлено. Свою відмову відповідач обґрунтував тим, що згідно з ОСОБА_5 України «Про державну службу» суми індексації і матеріальної допомоги не входять до складу заробітної плати та не враховуються при обчислені розміру пенсії.
Позивач незгодна з рішенням відповідача і вважає його незаконним.
Відповідач подав заперечення на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Посилається на те, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовими виплатами, а тому підстав для включення до заробітної плати для обчислення пенсії цих сум та перерахунку пенсії позивача немає.
Позивач в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, просить позов задовольнити, а також допустити до участі у справі її представника ОСОБА_1
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав частково з підстав, викладених у позовній заяві, просить визнати незаконним рішення відповідача №152015 від 05 вересня 2016 року про відмову в зарахуванні окремих виплат по заробітній платі, про відмову в призначенні пенсії з урахуванням (при обчисленні її розміру) сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, та скасувати це рішення, зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 в розмірі 83 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням при обчисленні її розміру складових заробітної плати, в тому числі й сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з урахуванням показників заробітної плати 2008 року, з часу її звернення до відповідача, тобто з 29 серпня 2016 року.
Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнала, просить відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у запереченнях на позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області та з 13 грудня 2006 року отримує пенсію державного службовця відповідно до ОСОБА_5 України "Про державну службу" у розмірі 83% заробітної плати працюючої посадової особи місцевого самоврядування (державного службовця). Розрахунок та призначення пенсії позивачу ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області здійснювався на підставі довідки Державної податкової інспекції в м. Дружківці Донецької області №15460/к/05-013 від 12 грудня 2006 року без включення у розмір заробітної плати позивача матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати (а.с.10, 41).
Згідно з довідкою, виданою Державною податковою інспекцією в м. Дружківці Донецької області №5827/к/05/10-05 від 08 серпня 2015 року, на всі виплати, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Графа "інші виплати" цієї довідки включає в себе суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати (а.с.14-16).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ОСОБА_5 України "Про оплату праці" від 24.03.1995 № 108/95-ВР, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Згідно зі статтею 2 ОСОБА_5 України "Про оплату праці", структура заробітної плати включає основну, додаткову та інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Як передбачено ч.2 ст. 33 ОСОБА_5 України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.1 ст.35 ОСОБА_5 України "Про державну службу" державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Підпункт 3 пункту 2 постанови Кабінету міністрів України від 9 березня 2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" надає право керівникам зазначених органів, у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу), а у п.8 вказаної постанови зазначено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання відповідних органів.
Згідно зі ст. 41 ОСОБА_5 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим ОСОБА_5, з яких, згідно із цим ОСОБА_5 були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати(доходу), з якої сплачуються страхові внески.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 ОСОБА_5 України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог ОСОБА_5 України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкову державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати(доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначеної норми матеріального права дає підстави вважати, що індексація, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складових заробітної плати, з розміру якого обчислюється пенсія.
Із встановленого можна зробити висновок про те, що виплати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, мають бути враховані під час обчислення пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Верховним Судом України в постановах від 20.02.2012 р. (справаі №21-430а11), від 06.11.2013 року (справа № 21-350а13), від 03.06.2014 р. (справа №21-134а14), Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 06.02.2014 (справа № К/800/53114/13), від 25.02.2014 (справа №К/800/44856/13) та ін. визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Позиція Верховного Суду України з цього питання викладена також 01.02.2013 року у "Висновках викладених у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, за І півріччя 2012 р".
Зокрема, визначено, що "отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У цьому разі перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 ОСОБА_5 України від 9 липня 2003 р. № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 ОСОБА_5 України від 5 листопада 1991 р. № 1788-ХП "Про пенсійне забезпечення". ОСОБА_5 України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХП "Про державну службу" та ОСОБА_5 України від 24 березня 1995 р. № 108/95-ВР "Про оплату праці" щодо спірних відносин є загальними (постанова Верховного Суду України від 20 лютого 2012 р. у справі № 21-430а11)".
Отже, неврахування вказаних виплат є порушенням з боку відповідача при призначені пенсії позивача.
Разом з тим, суд не находить підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням показників заробітної плати 2008 року, тобто, на підставі інформації, яка міститься в довідці №14181/к/05-013 від 11 серпня 2008 року, виданої Державною податковою інспекцією в м. Дружківці Донецької області.
Стаття 45 ОСОБА_5 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» регулює строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії. Частина 4 цієї статті зазначає: «Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього ОСОБА_5, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа».
З заявою про перерахунок пенсії та з довідкою №14181/к/05-013 від 11 серпня 2008 року позивач зверталася до відповідача 12 серпня 2008 року і перерахунок пенсії на підставі цієї довідки був здійснений відповідачем 12 серпня 2008 року (а.с.50).
А вже 29 серпня 2016 року ОСОБА_3 звернулася до відповідача з заявою по перерахунок пенсії і з довідкою про складові заробітної плати від 08 серпня 2016 року № 582/к/05/10/05, і саме цю довідку розглядав відповідач при прийнятті рішення про перерахунок пенсії позивача (а.с.18).
Тому суд важає, що підстав для взяття до уваги довідки №14181/к/05-013 від 11 серпня 2008 року, виданої Державною податковою інспекцією в м. Дружківці Донецької області, при перерахунку пенсії позивачу у 2016 році немає.
Керуючись ст. ст. 6-12, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про визнання дій субєкта владних повноважень незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати незаконним рішення ОСОБА_4 пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області №152015 від 05 вересня 2016 року про відмову у врахуванні в заробітну плату сум індексації та матеріальної допомоги при перерахунку пенсії ОСОБА_3 та скасувати його.
Зобов'язати ОСОБА_4 пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 в розмірі 83 % від суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, в тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, з 29 серпня 2016 року.
В задоволенні решти позову відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.
Повний текст постанови складений 03 січня 2017 року.
Суддя: С. О. Рагозіна