ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
20 січня 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/44/17-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" до державного реєстратора Чернівецької міської ради ОСОБА_1 про визнання протиправними і скасування рішень та зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" звернулося до суду з позовом до державного реєстратора Чернівецької міської ради ОСОБА_1 про визнання протиправними і скасування рішень та зобовязання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора Чернівецької міської ради ОСОБА_1 з індексним номером 32311763 від 09 листопада 2016 року, що було внесено до реєстру 10 листопада 2016 року та 32311764 від 09 листопада 2016 року, що було внесено до реєстру 10 листопада 2016 року про скасування іпотеки та скасування обтяження;
- зобов'язати державних реєстраторів Чернівецької міської ради, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав поновити записи про іпотеку:
- номер запису про іпотеку:17045425, іпотекодержатель: ТОВ "Кей-Колект", код ЄДРПОУ 37825968; обєкт іпотеки земельна ділянка з кадастровим номером 7310136900:68:002:0057;
- номер запису про іпотеку: 17044451, іпотекодержатель: ТОВ "Кей-Колект", код ЄДРПОУ 37825968; обєкт іпотеки житловий будинок загальною площею 364,1 кв.м., розташований за адресою: м. Чернівці, вул. Карпатська, 53 б.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що вона підлягає поверненню у звязку з наступним.
Кодексом адміністративного судочинства України передбачена предметна, територіальна та інстанційна підсудність адміністративних справ.
Пунктом 1 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно частини першої статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) субєкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані субєкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Частиною першою статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державним реєстратором є: 1) громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з субєктом державної реєстрації прав; 2) нотаріус; 3) державний виконавець, приватний виконавець - у разі державної реєстрації обтяжень, накладених під час примусового виконання рішень відповідно до закону, а також у разі державної реєстрації припинення іпотеки у звязку з придбанням (передачею) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною першою статті 5 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно частини першої статті 11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Враховуючи наведені положення, суд зазначає, що відповідач у даній справі - державний реєстратор Чернівецької міської ради ОСОБА_1 є посадовою особою органу місцевого самоврядування.
Оскільки позивач юридична особа оскаржує в цьому позові рішення посадової особи органу місцевого самоврядування, то суд приходить до висновку про те, що дана справа відповідно до пункту 1 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду, а не Чернівецькому окружному адміністративному суду.
Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підлягає поверненню, в разі якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Таким чином, наявні правові підстави для повернення позовної заяви позивачу.
Водночас варто зазначити, що відповідно до частини шостої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Отже, позивач має право звернутися з даним позовом в порядку адміністративного судочинства до місцевого загального суду як адміністративного суду.
Крім цього, положенням статті 7 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що в разі повернення заяви або скарги сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно платіжних доручень №8693 від 26 грудня 2016 року та №8760 від 11 січня 2017 року позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 6400,00 грн.
Зважаючи на повернення позовної заяви у звязку із тим, що справа не підсудна цьому адміністративному суду, судовий збір у розмірі 6400,00 грн може бути повернуто за ухвалою суду в разі звернення з відповідним клопотанням.
Керуючись статтями 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" до державного реєстратора Чернівецької міської ради ОСОБА_1 про визнання протиправними і скасування рішень та зобовязання вчинити дії повернути позивачу.
Розяснити, що відповідно до частини шостої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційну скаргу на цю ухвалу може бути подано до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.П. Лелюк