МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
16 січня 2017 року Справа № 814/1788/16
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Ринок Дзержинський", АДРЕСА_1, 54001
доУправління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056 проскасування рішення від 14.07.2016р. № 6,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про скасування рішення № 6 від 14.07.2016 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 22.02.2016 № 11/17-642 на обєкт «Реконструкція комплексу павільйонів, кіосків, торгових рядів по вул. Дзержинського ріг пр. Леніна».
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не є рішенням Управління містобудування та архітектури, а також цей документ не несе дозвільний характер. Містобудівні умови та обмеження- це документ, який є одним із складових даних, тому до повноважень відповідача не входить скасування дії містобудівних умов та обмежень. Відповідно до ст.144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції зупиняються з одночасним звернення до суду, тому у відповідача не було повноважень скасовувати рішення органу місцевого самоврядування.
Відповідач заперечує проти позову, вважає, що відповідно до ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність», Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності», Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду ( постанова Кабінету Міністрів України № 698 від 19.08.2015) відповідачу надані повноваження по здійсненню архітектурно-будівельного нагляду, одним із основних завдань якого є скасування чи зупинення рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства обєктами нагляду.
Позивач надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідач надав суду клопотання про розгляд справи за відсутністю їх представника. Відповідно до ст.128 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:
На підставі наказа Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 377 від 14.06.2016 року та направлень на перевірку від 15.06.2016 року була проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності управлінням містобудування та архітектури Миколаївської міської ради.
За результатами перевірки встановлено, що Управлінням містобудування та архітектури Миколаївської міської ради видані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 22.02.2016 № 11/17-642 на обєкт «Реконструкція комплексу павільйонів, кіосків, торгових рядів по вул. Дзержинського ріг пр. Леніна», замовник ТОВ «Ринок «Дзержинський» та від 23.10.2015 № 96/17-6240 на обєкт «Реконструкція торгового комплексу м. Миколаїв, вул.Дзержинського,54б», замовник ПП «Юліана-Сервіс». Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 22.02.2016 року № 11/17-642 видані за відсутності плану зонування та/або детального плану території та з порушенням Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 07.07.2011 № 109, а саме:
-в порушення пп. «а» п.3.4 розділу ІІІ Порядку, вищезазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять граничнодопустиму висоту будівель,
-в порушення пп. «б» п.3.4 розділу ІІІ Порядку, вищезазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки,
-в порушення пп. «г» п.3.4 розділу ІІІ Порядку, вищезазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять відстань від обєкта, який проектується до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови,
-в порушення пп. «д» п.3.4 розділу ІІІ Порядку, вищезазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять мінімально допустимі відстані від обєктів, які проектуються до існуючих будинків та споруд.
Тому містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки підлягають скасуванню у встановленому законом порядку.
Рішенням № 6 від 14.07.2016 року прийнято рішення про скасування рішення про видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 22.02.2016 № 11/17-642 на обєкт «Реконструкція комплексу павільйонів, кіосків, торгових рядів по вул. Дзержинського ріг пр. Леніна».
Згідно ч.2 ст.6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI(далі - Закон № 3038-VI) до уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність".
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону № 3038-VI, органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
У відповідності до п.1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінетом міністрів України від 9 липня 2014 р. N 294 (далі - Положення № 294), Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Згідно ч.2 ст.41 Закону № 3038-VI Державний архітектурно-будівельний нагляд - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Згідно п.1 та п.2, ч.3 п.2 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №698(далі - Порядок № 698) нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі (далі - головні інспектори будівельного нагляду) шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.Одним із основних завдань нагляду є скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства об'єктами нагляду, зокрема щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Відповідно до п. 8 ст. 1 Закону № 3038-VI містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно ст. 26 Закону № 3038-VI забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.
Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Згідно частин 1 - 5 ст. 29 Закону № 3038-VI основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Відповідно до п. п. 3.1,3.2,3.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерство регіонального розвитку; будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 р. за №912/19650(далі - Порядок №109) містобудівні умови та обмеження складаються з текстової та графічної частин. Текстова частина містобудівних умов та обмежень містить розділи: Розділ "Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки" містить: а) граничнодопустиму висоту будівель; б) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; г) відстані від об'єкта, який проектується, до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови;д) мінімально допустимі відстані від об'єктів, які проектуються, до існуючих будинків та споруд.
Пунком 6 ч.12 ст.41 Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право: скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства.
У відповідності до п. 32 Порядку №698, якщо рішення об'єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень.
Таким чином, у відповідача є повноваження скасовувати або зупиняти рішення обєкта нагляду, якщо воно порушує законодавство у сфері містобудівної діяльності.
В акті перевірки зазначено, що містобудівні умови видані за відсутності плану зонування та /або детального плану території. Але відповідач не обґрунтував нормами права, що відсутність цих документів перешкоджає надавати містобудівні умови.
Позивач зазначив у позові, що генеральний план м. Миколаєва затверджений рішенням міської ради № 35/18 від 18.06.2009 року, на підставі якого відповідно до ст. 18 Закону № 3038 повинен розроблятись план зонування території, який Миколаївська міська рада розпочала розробляти тільки в серпні 2016 року.
Відповідач зазначає в акті перевірки та в рішенні, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять граничнодопустиму висоту будівель, але у п.10 загальних даних містобудівних умов зазначено - поверховість 1 поверх. Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки, але у п.2 Містобудівні умови та обмеження зазначено- максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки згідно норм. Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять відстань від обєкта, який проектується до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови, то в містобудівних умовах зазначено у п.4, що розміщення торгівельних обєктів, не виходячи за межі відведеної земельної ділянки із урахуванням наявності поблизу проїзної частини вулиці. Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять мінімально допустимі відстані від обєктів, які проектуються до існуючих будинків та споруд, але у містобудівних умовах зазначено у п.6 Мінімально допустимі відстані від обєктів, які проектуються до існуючих будинків та споруд реконструкцію обєкта передбачити у відповідності з ДБН 360-92 та БНіП та завданням на розробку розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту( цивільної оборони) територіального управління ДСНС в Миколаївській області.
Таким чином, містобудівні умови містять всі дані, які повинні бути відповідно до вимог Порядку № 109.
Посилання відповідача стосовно того, що інформація в містобудівних умовах відповідно до пп. а,б,в,г п.3.4 розділу ІІІ Порядку № 109 повинна міститься саме в цифрових показниках не обґрунтована відповідачем з посиланням на нормами право, оскільки у Порядку № 109 відсутнє таке застереження.
Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Та дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Судовий збір підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Оскільки відповідач не є юридичною особою, судовий збір належить стягнути з Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати Рішення від 14.07.2016 № 6 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 22.02.2016 № 11/17-642 на об'єкт "Реконструкція комплексу павільйонів, кіосків, торгових рядів по вул. Дзержинського ріг пр. Леніна".
3. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок Дзержинський" судовий збір у сумі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень), сплачений квитанцією № 1936/з31 від 12.09.2016 року за рахунок бюджетних асигнувань державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко