Постанова № 64169276, 20.01.2017, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
20.01.2017
Номер справи
161/13882/16-а
Номер документу
64169276
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/13882/16-а

Провадження № 2-а/161/3/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2017 року м.Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі: головуючого судді - Подзірова А.О., при секретарі - Кубяк О.В., за участі позивача - ОСОБА_1, , представника відповідача - Сасовського Р.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного управління пенсійного фонду України у Волинські області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

21.10.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача головного управління пенсійного фонду України у Волинські області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в головному управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ у Волинській області, з 2002 року по даний час та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 55 % грошового забезпечення. Вказує, що перед звільненням з МВС України він займав посаду інспектора приймальника-розподільника для осіб, затриманих за бродяжництво УМВС України у Волинській області, у спеціальному званні старший лейтенант міліції. Зазначає, що його пенсія розраховувалася з посадового окладу працівника міліції, відповідно до положення про проходження служби МВС України з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для працівників міліції (довідка № 3713 від 19.05.2016 року). В той же час, його пенсія обраховується виходячи з окладів встановлених в МВС України, і не була перерахована відповідно до окладів та інших надбавок для поліцейських за останні 12 місяців, як це передбачено за вимогами за вимогами ч. 2 п. 15 Розділу XІ Закону України «Про Національну поліцію», п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідач в добровільному порядку відмовляється здійснити перерахунок пенсії.

Із врахуванням уточнених позовних вимог просить визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області, яка полягає у відмові йому в перерахунку пенсії у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру; зобов'язати ГУ ПФУ України у Волинській області перерахувати та виплатити йому пенсію відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру; стягнути з відповідача на його користь витрати на правову допомогу в розмірі 8500 грн. та судовий збір у розмірі 551,20 грн.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити повністю.

Представник відповідача ГУ ПФУ у Волинській області - Сасовський Р.І. просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши осіб, які беруть участь у справі, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши подані суду докази у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України у Волинські області з 2002 року як одержувач пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(а.с.8).

15.06.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення, та просив перерахувати йому пенсію по окладах встановлених для поліцейських з 01.01.2016 року, і виплатити йому заборгованість.

Листом від 02.07.2016 року № 333/Ч-01, ГУ ПФУ у Волинській області відмовило позивачу у проведенні перерахунку, у зв'язку з тим, що до Пенсійного фонду України не надходило повідомлення про перерахунок пенсії, довідки про розмір грошового забезпечення (а.с.10-11).

Відповідно до абзацу другого пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Розміри посадових окладів поліцейських та встановлено, що їх грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення визначаються згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Відповідно до ч.ч. 3-4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктами 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Аналізуючи вищевказані положення, суд вважає, що у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, чітко визначено порядок проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Водночас, обов'язок щодо направлення до ПФУ інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», покладено на Міністерство внутрішніх справ України.

Однак, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 не звертався до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про видачу вищевказаної довідки, на підставі якої ГУ ПФУ у Волинській області мав би провести перерахунок пенсії. Будь-яких доказів надсилання уповноваженим органом відповідачу списків осіб, яким має бути проведено перерахунок пенсії, судом не здобуто, сторонами не надано. А тому, суд вважає, що ГУ ПФУ у Волинській області правомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії в зв'яжу з відсутністю додаткових документів, які дають право на подальше підвищення пенсії позивачу.

Частиною 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у задоволенні вимог ОСОБА_1 до головного управління пенсійного фонду України у Волинські області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії слід відмовити.

Керуючись ст.ст.2, 6, 11, 17, 18, 70, 71, 99, 158-163, 183-2 КАС України, на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -

п о с т а н о в и в :

в задоволенні позову ОСОБА_1 до головного управління пенсійного фонду України у Волинські області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови суду складений та підписаний 20 січня 2019 року.

Суддя: .О. Подзіров