ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" січня 2017 р. Справа № 809/18/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Матуляка Я.П.,
при секретарі Фітель В.С.,
за участю:
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Кам"янець-Подільської ОДПІ Головного управління ДФС у Хмельницькій області, вул. Огієнка, 74, м. Кам''Янець-Подільський, Хмельницька область, 32300
до відповідача: ТЗОВ "Сатанов Аграр", вул. Франка, 70, с. Манява, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77772
про стягнення податкового боргу в сумі 516328,97 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Кам'янець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області звернулася до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Сатанов Аграр" про стягнення податкового боргу в сумі 516328,97 грн.
Позовні вимоги мотивовані наявністю у відповідача заборгованості по сплаті податку на додану вартість в загальному розмірі 236960,92 грн., в тому числі нарахованої пені на суму несплаченого податкового боргу в загальній сумі 458,02 грн.; по сплаті орендної плати за земельні ділянки державної та/або комунальної власності в загальному розмірі 98538,83 грн.; по сплаті єдиного податку в загальній сумі 180829,22 грн., а всього разом 516328,97 грн.
Представник позивача в судове засіданні не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи позивач судом повідомлений належним чином, подав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належний чином. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи відповідач суду не подав, причини неявки суду не повідомив. Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався.
За змістом частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону від 17.11.2011 року) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Судом, за умови належного повідомлення відповідача про розгляд справи у відповідності до вимог частини 3 статті 33 та частини 3 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, продовжено розгляд справи за відсутності відповідача на підставі частини 4 статті 128 Кодексу.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 14.02.2001 року ТОВ "Сатанов Аграр" зареєстроване Чемеровецькою районною державною адміністрацією Хмельницької області як юридична особа та з 19.02.2001 року перебувало на обліку в Кам'янець-Подільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області (Городоцьке відділення). Згідно реєстраційних даних місцезнаходження ТОВ "Сатанов Аграр" - Івано-Франківська область, Богородчанський район, с. Манява, вул. Франка, 70 (а.с.10-11).
Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідач у відповідності до пункту 15.1. статті 15 Податкового кодексу України являється платником податку та згідно пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов'язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов'язком. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов'язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 Податкового кодексу України. Згідно пункту 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2. статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Згідно підпункту 9.1.3. пункту 9.1. статті 9 Податкового кодексу України податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків і зборів, а у відповідності до підпунктів 10.1.1, 10.1.2.. пункту 10.1. статті 10 Податкового кодексу України до місцевих податків належать, зокрема, податок на майно та єдиний податок.
Підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платники податків і зборів зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Приписами пункту 49.1. статті 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно пункту 49.2. статті 49 Податкового кодексу України платник податків за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Відповідно до пункту 54.1. статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно пункту 49.18. статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Приписами пункту 57.1. статті 57 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.178. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу;
Згідно пункту 185.1. статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. З метою оподаткування цим податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.
Відповідно до пункту 202.1. статті 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал.
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пункт 203.1. статті 203 Податкового кодексу України).
Пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України передбачено, що сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.147. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У відповідності до підпункту 14.1.136. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата);
Платники земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі (стаття 269 Податкового кодексу України).
Згідно статті 287.1. Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до пункту 270.1. статті 270 коментованого Кодексу об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Базою оподаткування земельним податком є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (стаття 271 Податкового кодексу України).
Згідно пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Статтею 285 даного Кодексу передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.2. статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
У відповідності до приписів пункту 287.3. статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 10.2. статті 10 Податкового кодексу України визначено, що місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Згідно підпункту 4 пункту 291.4. статті 291 Податкового кодексу України четверта група платників єдиного податку - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Стаття 292-1. Податкового кодексу України визначає об'єкт та базу оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи, а саме, об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди. Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом. Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) є нормативна грошова оцінка ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.
Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік (пункт 294.1. статті 294 Податкового кодексу України).
Приписами пункту 295.9. статті 295 Податкового кодексу України передбачено, що платники єдиного податку четвертої групи: самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу; сплачують податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, у таких розмірах: у I кварталі - 10 відсотків; у II кварталі - 10 відсотків; у III кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків; утворені протягом року шляхом злиття, приєднання або перетворення у звітному податковому періоді, у тому числі за набуті ними площі нових земельних ділянок, вперше сплачують податок протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, в якому відбулося утворення (виникнення права на земельну ділянку), а надалі - у порядку, визначеному підпунктом 295.9.2 цього пункту; що припиняються шляхом злиття, приєднання, перетворення, поділу у податковому (звітному) періоді, зобов'язані подати у період до їх фактичного припинення контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та місцем розташування земельних ділянок уточнену податкову декларацію; зобов'язані у разі, коли протягом податкового (звітного) періоду змінилася площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у зв'язку з набуттям (втратою) на неї права власності або користування: уточнити суму податкових зобов'язань з податку на період починаючи з дати набуття (втрати) такого права до останнього дня податкового (звітного) року; подати протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним періодом, контролюючим органам за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки декларацію з уточненою інформацією про площу земельної ділянки, а також відомості про наявність земельних ділянок та їх нормативну грошову оцінку; у разі надання сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду в оренду іншому платникові податку, враховують орендовану площу земельних ділянок у своїй декларації. У декларації орендаря така земельна ділянка не враховується; у разі оренди ними сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду в особи, яка не є платником податку, враховують орендовану площу земельних ділянок у своїй декларації; перераховують в установлений строк загальну суму коштів на відповідний рахунок місцевого бюджету за місцем розташування земельної ділянки.
Судом встановлено, що 16.05.2016 року позивачем подано до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2016 року разом з додатком 10 від 16.05.2016 року, де ТОВ "Сатанов Аграр" самостійно визначено суму податку на додану вартість по операціях із зерновими та технічними культурами, що підлягає сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок в розмірі 69753,00 грн. (а.с.47-50).
Також ТОВ "Сатанов Аграр" подано до позивача податкову декларацію з податку на додану вартість від 28.07.2016 року за травень 2016 року разом з додатком 10 від 29.07.2016 року, де відповідачем самостійно розраховано суми податку на додану вартість: по операціях з сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими та технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва), що підлягає сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок в розмірі 21172,00 грн., по операціях із зерновими та технічними культурами, що підлягає сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок в розмірі 14384,00 грн.; по операціях з продукцією тваринництва, що підлягають сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок в розмірі 2873,00 грн. (а.с.43-46).
Згідно податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2016 року, поданої ТОВ "Сатанов Аграр" позивачу 21.09.2016 року разом з додатком 10 від 21.09.2016 року, відповідачем самостійно здійснено розрахунок суми податку на додану вартість по операціях із зерновими та технічними культурами, що підлягає сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок в розмірі 19394,00 грн. (а.с.51-54).
Судом встановлено, що 20.04.2016 року ТОВ "Сатанов Аграр" подано до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік (а.с.58-59). У вказаній податковій декларації відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та/або комунальної власності на 2016 рік в загальному розмірі 168632,22 грн. із щомісячною розбивкою суми платежу в розмірі 14052,69 грн., що за період квітень-жовтень 2016 року складає 98368,83 грн.
В судовому засіданні встановлено, що ТОВ "Сатанов Аграр" самостійно визначено податкове зобов'язання з єдиного податку, а саме згідно податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за № 1 від 17.02.2016 року (Жищинецька сільська рада) в розмірі 160440,34 грн. (ІІ квартал - 26740,06 грн. та ІІІ квартал - 133700,28 грн.) (а.с.65-66); відповідно до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за № 2 від 18.02.2016 року (Пільноолексинецька сільська рада) в розмірі 16391,05 грн. (ІІ квартал - 2731,84 грн. та ІІІ квартал - 13659,21 грн.) (а.с.68-69); згідно податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за № 3 від 18.02.2016 року (Чорнивідська сільська рада) в розмірі 1532,33 грн. (ІІ квартал - 255,39 грн. та ІІІ квартал - 1276,94 грн.) (а.с.70-71).
Відповідно до пункту 56.11. статті 56 Податкового кодексу України самостійно визначене платником податків податкове зобов'язання оскарженню не підлягає.
Таким чином, суд приходить до висновку, що самостійно визначене податкове зобов'язання відповідача, зазначене ним в податкових деклараціях з податку на додану вартість, податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) та податкових деклараціях платника єдиного податку четвертої групи, є узгодженим з дня подання таких декларацій.
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством; дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом; результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях (пункт 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 14.1.265. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Приписами пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 120-1.1. статті 120-1. Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Нормами пункту 120.1. статті 120 Податкового кодексу України визначено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Згідно приписів пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до пункту 116.1. статті 116 зазначеного Кодексу у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.
Приписами пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Судом встановлено, що на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності по питанню несвоєчасності реєстрації податкових накладних за № 197/15/31328702 від 21.04.2016 року (а.с.17-18), яким встановлено порушення ТОВ "Сатанов Аграр" термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, Городоцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області, відповідно до податкового повідомлення-рішення форми "Н" від 10.05.2011 року за № 0001301501, застосовано до відповідача штраф в загальному розмірі 73277,00 грн. (а.с.15-16); на підставі акта камеральної перевірки про неподання або несвоєчасне подання податкової звітності за № 218/15/31328702 від 28.04.2016 року (а.с.21), яким встановлено неподання відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість, Городоцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 13.05.2016 року за № 0001531500, яким ТОВ "Сатанов Аграр" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 2040,00 грн. (а.с.20); на підставі акта камеральної перевірки про неподання або несвоєчасне подання податкової звітності за № 326/15/31328702 від 09.06.2016 року (зворотній бік а.с.22), яким встановлено неподання ТОВ "Сатанов Аграр" податкових декларацій з податку на додану вартість, Городоцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області згідно податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 09.06.2016 року за № 0001651500 збільшено відповідачу суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 2040,00 грн. (а.с.22); на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності по питанню несвоєчасності реєстрації податкових накладних за № 331/15/31328702 від 13.06.2016 року (а.с.24), яким встановлено порушення відповідачем термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, Городоцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Н" від 16.06.2016 року за № 0001741500, яким до ТОВ "Сатанов Аграр" застосовано штраф в розмірі 10% в сумі 6896,89 грн. (а.с.23); на підставі акта камеральної перевірки про неподання або несвоєчасне подання податкової звітності за № 6/15/31328702 від 06.07.2016 року (зворотній бік а.с.25), яким встановлено неподання ТОВ "Сатанов Аграр" податкових декларацій з податку на додану вартість, позивачем, відповідно до податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 06.07.2016 року за № 0001941500, збільшено відповідачу суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 2040,00 грн. (а.с.25); на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності по питанню несвоєчасності реєстрації податкових накладних за № 36/15/31328702 від 25.07.2016 року (а.с.27), яким встановлено порушення відповідачем термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, Кам'янець-Подільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області застосовано до ТОВ "Сатанов Аграр" штраф в загальному розмірі 14056,08 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення форми "Н" від 25.07.2016 року за № 0002241500 (а.с.26); на підставі акта камеральної перевірки про неподання або несвоєчасне подання податкової звітності за № 60/15/31328702 від 02.08.2016 року (зворотній бік а.с.28), яким встановлено неподання відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість, позивачем, згідно податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 02.08.2016 року за № 000020100, збільшено ТОВ "Сатанов Аграр" суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 2040,00 грн. (а.с.28); на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності по питанню несвоєчасності реєстрації податкових накладних за № 135/15/31328702 від 21.09.2016 року, яким встановлено порушення ТОВ "Сатанов Аграр" граничних термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, Кам'янець-Подільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Н" від 10.10.2016 року, яким до відповідача застосовано штраф в загальному розмірі 22265,88 грн. (а.с.30); на підставі акта камеральної перевірки про неподання або несвоєчасне подання податкової звітності за № 134/15/31328702 від 21.09.2016 року (а.с.33), яким встановлено неподання ТОВ "Сатанов Аграр" податкових декларацій з податку на додану вартість, позивачем застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 3060,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення форми "ПС" від 10.10.2016 року за № 000076100 (а.с.32); на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності про несвоєчасну сплату за № 14/15/31328702 від 11.07.2016 року (зворотній бік а.с.41-42), яким встановлено порушення ТОВ "Сатанов Аграр" термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання, Кам'янець-Подільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області, відповідно до податкового повідомлення-рішення форми "Ш" від 11.07.2016 року за № 0002031500, застосовано до відповідача штраф у розмірі 10% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою за платежем податок на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами в сумі 926,55 грн. (а.с.41); на підставі акта камеральної перевірки про неподання податкової звітності від за № 195/15/31328702 від 21.04.2016 року (зворотній бік а.с.60), яким встановлено порушення відповідачем термінів подання податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), Городоцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області, відповідно до податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 21.04.2016 року за № 0001101500, збільшено ТОВ "Сатанов Аграр" суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 170,00 грн. (а.с.60); на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності про несвоєчасну сплату за № 30/15/31328702 від 25.07.2016 року (зворотній бік а.с.67), яким встановлено порушення ТОВ "Сатанов Аграр" термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання, Кам'янець-Подільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області застосовано до відповідача штраф у розмірі 20% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою за платежем єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75% в сумі 2465,50 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення форми "Ш" від 25.07.2016 року за № 0002191500 (а.с.67).
Вказані податкові повідомлення-рішення направлялися відповідачу та отримані ТОВ "Сатанов Аграр", що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на супровідних листах, податкових повідомленнях-рішеннях, рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення, а також конвертами, які були повернуті на адресу позивача з відміткою поштового зв'язку "адресат відсутній" та у відповідності до приписів абзацу 3 пункту 58.3. статті 58 Податкового кодексу України є врученими (зворотній бік а.с.16, а.с.19, 20, 22, 23, 25, 26, 28, зворотній бік а.с.29, а.с.41, 60, 67).
Оскільки, відповідачем у відповідності до статті 56 Податкового кодексу України не порушена процедура адміністративного узгодження податкового зобов'язання визначеного податковими повідомленнями-рішеннями, суд приходить до переконання, що визначена сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) є узгодженою.
Згідно підпункту 129.1.1. пункту 129.1. статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Нарахування пені закінчується у випадках, визначених пунктом 129.3. статті 129 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 131.1. статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Як встановлено судом, Кам'янець-Подільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області нараховано ТОВ "Сатанов Аграр" пеню за несплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість в загальному розмірі 458,02 грн., в тому числі за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 29,51 грн., за платежем податок на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими і технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва) в сумі 102,16 грн., за платежем податок на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами в сумі 231,83 грн., за платежем податок на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями з продукцією тваринництва в сумі 94,52 грн., що підтверджується зворотнім боком облікових карток платника податків (а.с.13-14, 34-40).
На виконання вимог абзацу 1 пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, Городоцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області надсилалася відповідачу податкова вимога форми "Ю" від 08.02.2016 року за № 23-25, яка 08.02.2016 року отримана ТОВ "Сатанов Аграр", що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на корінці вказаної вимоги (а.с.12). На час розгляду справи податкова вимога є неоскаржена та невідкликана.
Судом встановлено, що частина нестягнутого у судовому порядку та несплаченого грошового зобов'язання на момент розгляду справи з податку на додану вартість, з врахуванням пені у розмірі 458,02 грн., становить 236960,92 грн., з орендної плати за земельні ділянки державної та/або комунальної власності - 98538,83 грн., з єдиного податку в сумі 180829,22 грн.
Згідно підпункту 20.1.19. пункту 20.1 статті 20 зазначеного Кодексу контролюючі органи наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Підпунктом 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість в загальному розмірі 236960,92 грн., з орендної плати за земельні ділянки державної та/або комунальної власності в загальній сумі 98538,83 грн. та з єдиного податку в загальному розмірі 180829,22 грн., а всього разом 516328,97 грн. є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг в загальному розмірі 516328,97 грн. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується статтею 67 Конституції України.
Відповідно до пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно пункту 95.3. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про стягнення з ТОВ "Сатанов Аграр" податкового боргу в сумі 516328,97 грн. є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сатанов-Аграр" (код ЄДРПОУ 31328702) в дохід бюджету податковий борг в сумі 516 328 (п'ятсот шістнадцять тисяч триста двадцять вісім) гривень 97 копійок з розрахункових рахунків у банках, які обслуговують дане підприємство та за рахунок готівки, що належить відповідачу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Матуляк Я.П.
Постанова складена в повному обсязі 20.01.2017.