Ухвала суду № 64153934, 19.01.2017, Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
19.01.2017
Номер справи
130/2619/16-а
Номер документу
64153934
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

2-а/130/8/2017

130/2619/16-а

УХВАЛА

19.01.2017 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі

головуючого судді: Саландяк О.Я.,

секретаря: Райчук Б.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Жмеринці адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради Вінницької області до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

в с т а н о в и в:

Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради Вінницької області 11.11.2016 р. звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів, мотивуючи його тим, що ОСОБА_1, яка зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1, фактично проживала в ІНФОРМАЦІЯ_2, звернулася 24.11.2014 р. до УПСЗН Жмеринської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Згідно заяви ОСОБА_1 до складу її сімї входять: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, дочка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, та син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5 Щомісячна адресна допомога була призначена ОСОБА_1 згідно Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженої постановою КМУ №505 від 01.10.2014 р., на період з 24.11.2014 р. по 23.05.2015 р. в таких розмірах: з 24.11.2014 р. по 23.01.2015 р. 2210,00 грн. щомісячно, з 24.01.2015 р. по 23.03.2015 р. 1989,00 грн. щомісячно, з 24.03.2015 р. по 23.05.2015 р. 1768,00 грн. щомісячно. П. 11 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505, передбачено, що уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин, про що ОСОБА_1 було повідомлено 24.11.2014 р. Під час ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, а також питання щодо законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів за період з 01.01.2014 р. по 31.05.2016 р., яка проводилась ДФІ у Вінницькій області у період з 06.06.2016 р. по 11.08.2016 р. в управлінні праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради, було виявлено, що діти ОСОБА_1 навчалися в ОСОБА_4 ст. №3 м. Жмеринка з 01.09.2014 р. по 24.12.2014 р. З метою отримання інформації щодо наявності дітей шкільного віку, переміщених з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, які зареєстровані, проживають та навчаються на території м. Жмеринка, направлено запит ДФІ у Вінницькій області до управління освіти Жмеринської міської ради. В отриманій відповіді зазначено прізвище, імя та по батькові 26-ти учнів, які навчалися в 5-ти навчальних закладах та періоди коли навчалися діти. З загальної кількості учнів продовжують навчатися 16 учнів, 10 вибули. Співставленням отриманої інформації із представленими особовими справами встановлено один випадок зайвого нарахування та виплати адресної грошової допомоги в загальній сумі 6073,94 грн. переміщеним особам в період коли діти фактично вибули з навчальних закладів розміщених в м. Жмеринка. Відповідно даних управління Освіти ЖМР діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 навчалися в ОСОБА_4 ст. №3 м. Жмеринка з 01.09.2014 р. по 24.12.2014 р. Позивачем виплата адресної грошової допомоги ОСОБА_1 була припинена з 01.04.2015 р. на підставі акта обстеження №130 від 12.03.2015 р., в якому зазначено, що сімя за адресою м. Жмеринка Вінницької області по вул. Соборна, 11/167 не проживає, виїхали на проживання в Луганську область. ОСОБА_1 не повідомила УПСН Жмеринської міської ради про зміну фактичного місця проживання. З викладеного слідує, що ОСОБА_1 зайво виплачено допомоги за період з 01.01.2015 р. по 31.03.2015 р. в сумі 6073,94 грн., яка має бути повернена до державного бюджету. На неодноразові телефонні звернення протягом серпня 2016 р. ОСОБА_1 не відповідає. Також 31.08.2016 р. ОСОБА_1 за місцем реєстрації та місцем фактичного проживання було направлено повідомлення про необхідність повернення зайво виплаченої суми грошової допомоги на суму 6073,94 грн. На підставі викладеного просить стягнути з відповідачки суму зайво виплаченої грошової адресної допомоги в розмірі 6073,94 грн. на рахунок №35216040050426, МФО 820172, КЗКПО 03190751 та стягнути судовий збір.

В судове засідання представник позивача суб»єкта владних повноважень ОСОБА_5, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи (а.с. 48) не з»явилась, причин неявки суду не повідомила.

Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання не з»явилась, представником позивача двічі не здійснено опублікування судового виклику відповідача (а.с. 44, 47) через засоби масової інформації, оскільки зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання відповідача невідоме, та його виклик здійснюється в порядку, що встановлений ст. 39 КАС України.

Оскільки перешкод для розгляду справи у судовому засіданні не встановлено, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, суд вважає за необхідне розглянути справу у письмовому провадженні, так як відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, відповідно до положень ст. 128 ч.6 КАС України.

Згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оглянувши позовну заяву, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що 24.11.2014 р. відповідачка ОСОБА_1 (а.с.7-8) звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради із письмовою заявою (а.с. 12) в якій просила призначити виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг представнику сімї. Також згідно розписки від 24.11.2014 року останню повідомлено про обов»язок протягом трьох днів повідомити про зміну обставин, які впливають на призначення та виплату грошової допомоги (а.с.13)

Відповідно до заяви ОСОБА_1 поданої нею до УПСН Жмеринської міської ради від 24.11.2014 р. (а.с. 12) для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У заяві відповідачка ОСОБА_6 вказала, що до складу її сімї, окрім неї, входять діти ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 9), та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 10)

Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 27.11.2014 р. (а.с. 11) ОСОБА_7, за її зверненням від 24.11.2014 р., де до складу її сімї входять ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, призначена допомога на сімю в загальному розмірі 2210,00 грн., а саме в період з 24.11.2014 р. по 23.01.2015 р. розмір допомоги становить 2210,00 грн., з 24.01.2015 р. по 23.03.2015 р. 1989,00 грн., з 24.03.2015 р. по 23.05.2015 р. 1768,00 грн.

З довідки про розмір отриманої ОСОБА_1, як переміщеній особі, допомоги на проживання (а.с. 18) вбачається, що в січні 2015 р. виплачено 2152,97 грн., в лютому 2015 р. 1989,00 грн., в березні 2015 року 1931,91 грн., а всього за період з січня 2015 року по березень 2015 року, включно 6073,94 грн.

Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сімї №130 від 12.03.2015 р. (а.с. 16) станом на 12.03.2015 р. ОСОБА_1,ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в м. Жмеринка Вінницької області не проживають, виїхали в Луганську область.

Рішенням №938 від 13.03.2015 р. «Про припинення допомоги переміщеним особам на проживання» (а.с. 15) ОСОБА_1 та членам її родини ОСОБА_2, ОСОБА_3 припинена виплата допомоги переміщеним особам на проживання з 01.04.2015 р. у звязку із виявленням уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Відповідно до акту ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, а також питання щодо законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів за період з 01.01.2014 р. по 31.05.2016 р. №04-13/14 від 17.08.2016 р., яка проводилась Державною фінансовою інспекцією у Вінницькій області у період з 06.06.2016 р. по 11.08.2016 р. в Управлінні праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради, було виявлено, що за матеріалами особової справи №640047 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, з 24.11.2014 р. по 24.03.2015 р. отримувала адресну допомогу. Відповідно до даних управління освіти Жмеринської міської ради діти ОСОБА_1 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 навчалися у ОСОБА_4 ст. №3 м. Жмеринка з 01.09.2014 р. по 24.12.2014 р. УПСН Жмеринської міської ради виплата адресної грошової допомоги ОСОБА_1 була призупинена на підставі акта обстеження №130 від 12.03.2015 р., в якому зазначено, що сімя за адресою м. Жмеринка Вінницької області вул. Леніна, 11/167 не проживає, виїхали на проживання в Луганську область. Виходячи з викладеного, через відсутність інформації за період з 01.01.2015 р. по 31.03.2015 р. зайво нараховано та виплачено щомісячної адресної допомоги на суму 6073,94 грн., чим завдано збитки державному бюджету на відповідну суму. (а.с. 14)

Згідно довідки №3876 від 31.08.2016 р. (а.с. 17) за період з 01.01.2015 р. по 31.03.2015 р. у ОСОБА_1 утворилась переплата по допомозі переміщеним особам на проживання на загальну суму 6073,94 грн.

Повідомленнями №3032/09-4-04 та №3033/09-4/04 від 31.08.2016 р. (а.с. 19, 20) позивач повідомив відповідачку за адресами місця реєстрації та місця проживання (м. Жмеринка Вінницької області вул. Соборна, 11/167, м. Лутугине Луганської області, вул. Чехова, 2/24) про необхідність повернення зайво виплачених коштів в сумі 6073,94 грн., оскільки відповідачка не повідомила УПСН Жмеринської міської ради про зміну фактичного місця проживання внаслідок чого в період з 01.01.2015 р. по 31.03.2015 р. їй було зайво виплачено кошти в сумі 6073,94 грн., які підлягають поверненню.

Відповідно до п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N 505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до ст. 5 КАС України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до положення ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

Тобто, для суб'єктів владних повноважень встановлено особливий порядок обчислення строку звернення до суду: з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Таким чином, немає значення, коли саме цей суб'єкт дізнався про наявність підстав для звернення до суду. А строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Строки мають важливе значення для захисту порушених прав та адміністративного судочинства. У публічно-правових відносинах строки особливо актуальні для оцінки правомірності поведінки суб'єктів з погляду на її своєчасність. Строк звернення до суду є матеріально-правовим, а не процесуальним. Правова природа цього строку є аналогічною до строку позовної давності у цивільних правовідносинах.

З огляду на приписи ст.100 КАС України, слідує, що сплив строку звернення до суду має важливі матеріально-правові наслідки, зокрема, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених ст.99 КАС України, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала, в тому числі і на стадії судового розгляду справи.

Враховуючи те, що підстави, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог, а саме неповідомлення ОСОБА_1 УПСН Жмеринської міської ради про зміну фактичного місця проживання виникли 01.01.2015 р., про що стало відомо із акту від 12.03.2015 року, грошова допомога їй виплачувалася у період з 01.01.2015 р. по 31.03.2015 р., позивач Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради звернулося до суду лише 11.11.2016 р., тобто поза межами встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України шестимісячного строку, а тому позов має бути залишеним без розгляду відповідно до норм ст. 100 КАС України. Наявність спеціального строку звернення до суду, передбаченого для спірних правовідносин у нормах КАС України, чи інших законах, не встановлено.

Судом в ході розгляду справи на підставі позовної заяви та доданих до неї документів не знайдено підстав для визнання причин пропуску звернення до адміністративного суду поважними. Проведення 17.08.2016 року ревізії, про що складено акт №04-13/14, не визнається судом поважною причиною стягнення допомоги за період з 01.01.2015 р. по 31.03.2015 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 58 Конституції України, постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", ст.ст. 2 ч.1, 4, 5, 7, 9, 11 ч.1, 17, 18, 99, 100, 103, 158, 159, 160 ч.4,5,7, 165, 167, 186 КАС України, суд, -

у х в а л и в:

Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради Вінницької області до ОСОБА_1 про стягнення коштів - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

На ухвалу суду протягом пяти днів з дня отримання її копії може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області.

Суддя: /підпис/

Копія вірна.

Суддя:

Секретар: