Постанова № 64152123, 18.01.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2017
Номер справи
296/5575/16-а
Номер документу
64152123
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сингаївський О.П.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"18" січня 2017 р. Справа № 296/5575/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "19" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовця ,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2016 року ОСОБА_3 звернулася з позовом до Корольовського районного суду м. Житомира в якому просила зобов'язати Житомирське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.06.2016 здійснити, відповідно до Закону України «Про державну службу» та довідки Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної держаної адміністрації Міністерства соціальної політики України за № 2643/03-1 від 13.06.2016, перерахунок та виплату її пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи без обмежень граничного розміру пенсії.

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 19 вересня 2016 року позов задоволено.

Зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.06.2016 здійснити, відповідно до Закону України «Про державну службу» та довідки Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної держаної адміністрації Міністерства соціальної політики України за № 2643/03-1 від 13.06.2016, перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи, з урахуванням підвищення та нарахованих і виплачених всіх складових заробітної плати, сум посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої робота та премії без обмежень граничного розміру пенсії.

За рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області присуджено ОСОБА_3 сплачений нею судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 з 18 вересня 2007 року перебуває на обліку у Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області і отримує пенсію за віком, відповідно до ЗУ «Про державну службу», у розмірі 90 відсотків від заробітку.

Встановлено, що 14 червня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку та виплати її пенсії, згідно довідки Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної держаної адміністрації Міністерства соціальної політики України за № 2643/03-1 від 13.06.2016, з урахуванням підвищення та нарахованих і виплачених всіх складових заробітної плати, сум посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої робота та премії без обмежень граничного розміру пенсії (а.сп.5).

Листом за № 168/Г-8 від 23.06.2016 Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії (а.сп.3).

Вказана обставина стала підставою для звернення позивача до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків від заробітної плати з 01.06.2016 року, відповідно до довідки Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної держаної адміністрації Міністерства соціальної політики України за № 2643/03-1 від 13.06.2016.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.

Законом України від 28.12.2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", яку викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України". Вказані зміни до Закону набули чинності з 01.01.2015 року.

Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (14.06.2016) були внесені зміни, які набрали чинності, в статтю 37-1 Закону України "Про державну службу", що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 було збільшено розмір заробітної плати державних службовців. Вказана постанова підлягала застосуванню з 01.12.2015 року.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови та порядок перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".

Відтак, 01.12.2015 року діючим законодавством України не визначено обсяг суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». На момент звернення ОСОБА_3 за перерахунком пенсії 14.06.2016 року Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.

Відтак, суд першої інстанції дійшов помилкових висновків про неправомірність дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії.

З урахуванням норм діючого законодавства та обставин справи, суд першої інстанції дійшов помилкових висновків, що при перерахунку пенсії позивачу відповідач повинен був керуватися ст.37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії ).

Разом з цим Конституційний Суд України у п.2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

У п.2.2. вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) ( 254к/96-ВР ). У Рішенні від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 ( v002p710-99 ) у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України ( 254к/96-ВР ), здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України ( 384/2011 ) бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України.

Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі, за рахунок коштів Державного бюджету України.

З огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах пенсійний орган здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а тому постанова суду першої інстанції у відповідності до ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволені позову.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити, постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "19" вересня 2016 р. скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

І.Г. Охрімчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10025

3- відповідачу/відповідачам: Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Перемоги,55,м.Житомир,10003

4-третій особі: - ,