Ухвала суду № 64151210, 18.01.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2017
Номер справи
234/13997/16-а
Номер документу
64151210
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Марченко Л.М.

Суддя-доповідач - Геращенко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2017 року справа №234/13997/16-а

84301, Донецька область, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Геращенка І.В., Арабей Т.Г., суддів Міронової Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 10 жовтня 2016 року у справі № 234/13997/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13 вересня 2016 року ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулась до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. (а.с.2-10).

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 10 жовтня 2016 року позовні вимоги задоволені, визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови 07 травня 2016 року ОСОБА_2 в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за її заявою від 26 квітня 2016 року та у призначенні державної допомоги при народженні дитини, допомоги на дитину одинокій матері та допомоги малозабезпеченим сім'ям за її заявою від 27 квітня 2016 року, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити призначення, нарахування та виплату ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до її заяви від 26 квітня 2016 року, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити призначення, нарахування та виплату ОСОБА_2 державної допомоги при народженні дитини, допомоги на дитину одинокій матері та допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до її заяви від 27 квітня 2016 року. (а.с.28-30)

Не погодившись з вказаним рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою на прийняте рішення та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Вважає, що ОСОБА_2 до Управління з заявами щодо призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на проживання та покриття витрат на житлово - комунальні послуги, як внутрішньо переміщеній особі - не зверталась.

В судове засідання позивач не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, заперечувала проти доводів апеляційної скарги.

В судове засідання представник відповідача також не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, з клопотанням про особисту участь у розгляді справи в суді апеляційної інстанції не звертався.

За нормами статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та наданих заперечень позивача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені наступні обставини, які не спростовуються сторонами.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована у м. Горлівка Донецької області. (а.с.11-12)

Має трьох малолітніх дітей: сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, доньку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 та доньку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5. (а.с.14-16).

Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 17 жовтня 2014 року № 1426/583, дублікат якої виданий 26 квітня 2016 року, ОСОБА_2 разом з дітьми узята на облік внутрішньо переміщених осіб та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1. (а.с. 13)

Після отримання дублікату довідки переселенця у зв'язку зі зміною складу сім'ї, 26 квітня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача з питання призначення (продовження виплати) державної соціальної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, а також 27 квітня 2016 року - з питання призначення державної допомоги при народженні дитини, допомоги на дитину одинокій матері та допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Рішенням відповідача від 07 травня 2016 року позивачу було відмовлено в призначенні вказаних видів допомоги на підставі того, що на зворотному боці довідки переселенця № 1426/583 відсутній штам ДМС про реєстрацію місця проживання. (а.с.19, 20-21)

Статтею 46 Конституції України передбачено що, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року (далі Закон № 2811-XII ) громадяни України в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно ст. 10 Закону № 2811-XII право на допомогу при народженні дитини надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

За приписами ст. 18-1 Закону № 2811 -XII право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини, відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

В ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року (далі Закон № 1768-III) зазначено про право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Статтею 8 Закону № 1768-III визначено, що розмір призначеної державної соціальної допомоги перераховується за заявою уповноваженого представника сім'ї.

Згідно статті 9 Закону № 1768-III затримка виплати державної соціальної допомоги з вини органу, що її призначає чи виплачує, не допускається.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706 ( далі-Закон №1706 ) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

На підставі абз.1 ч.1 ст.4 Закону № 1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Частиною другої статті 4 цього Закону визначено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Згідно ч.1 ст.5 Закону № 1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 01.10.2014 року № 509 ( далі - Порядок № 509 ).

На підставі абз.1 п.9 Порядку № 509 (в редакції, чинній в квітні 2016 року, коли ОСОБА_2 звернулася до УПСЗН з питанням зміни складу сім'ї в зв'язку з народженням дитини) у разі зміни місця проживання або змін у складі сім'ї у зв'язку з народженням дитини (або іншими обставинами) заявник звертається за виданням довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання, а раніше видана йому довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до абзацу першого та четвертого п.7-1 Порядку № 509 (в редакції, чинній на час відмови позивачу у призначенні адресної допомоги) уповноважений орган щодня формує та направляє в електронній формі відповідному територіальному підрозділу ДМС перелік осіб, яким видана довідка. Довідка не є дійсною без проставлення на її зворотному боці зазначеної відмітки.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505 (далі - Порядок № 505), визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Пунктом 1 статті 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 24.12.2015 року № 921 (далі - Закон № 921) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було вилучено з переліку документів, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, визначених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 року № 1382.

Пунктом 4 частини 2 розділу І Закону № 921 доповнена частина 1 статті 4 Закону №1706, яка наголошує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Тобто, з часу набрання чинності Законом № 921, а саме з 13 січня 2016 року, проставляння територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не передбачено законом, оскільки саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та надання адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.

Крім цього, вносячи зміни Законом № 921, законодавець виключив пункт 5 частини 2 статті 9 Закону №1706, норма якого передбачала обов'язок внутрішньо переміщеної особи один раз на шість місяців з'являтися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики.

Також, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 року № 888 повноваження з реєстрації місця проживання та місця перебування віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування, а не органів ДМС України (Закон набрав чинності 29.12.2015 року).

Пунктом 2 розділу ІІ Перехідних положень Закону № 921 визначено необхідність Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

На час відмови відповідача в наданні позивачу адресної грошової допомоги Кабінетом Міністрів України його нормативно-правові акти не були приведені у відповідність із внесеними до Закону змінами.

Відсутність постанови Кабінету Міністрів України, яка б визначала спосіб реалізації Закону № 1706 зі змінами, внесеними Законом № 921, ускладнювало на час звернення ОСОБА_2 до відповідача вирішити питання про призначення адресної допомоги на її користь.

Однак, 11 червня 2016 року набрала чинності постанова КМУ від 8 червня 2016 року № 352 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509», відповідно до якої, довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону № 1706.

Крім цього, довідка, видана ОСОБА_2 від 17.10.2014 року №1426/583, не скасовувалася з підстав, визначених ст.12 Закону № 1706.

Оскільки відповідно до ст. 4 Закону № 1706 довідка від 17.10.2014 року, видана ОСОБА_2 в квітні 2016 року вже діяла безстроково, обставини її скасування з підстав, визначених ст. 12 Закону № 1706, відсутні, тому суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про зобов'язання відповідача здійснити призначення, нарахування та виплату ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до її заяви від 26 квітня 2016 року та зобов'язання відповідача здійснити призначення, нарахування та виплату ОСОБА_2 державної допомоги при народженні дитини, допомоги на дитину одинокій матері та допомоги малозабезпеченим сім'ям, відповідно до її заяви від 27 квітня 2016 року.

Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 24, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 10 жовтня 2016 року у справі № 234/13997/16-а - залишити без задоволення.

Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 10 жовтня 2016 року у справі № 234/13997/16-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий: І.В. Геращенко

Судді: Т.Г. Арабей

Г.М. Міронова