Постанова № 64147049, 18.01.2010, Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
18.01.2010
Номер справи
2-а-21/10
Номер документу
64147049
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-21/10

П О С Т А Н О В А

іменем України

18 січня 2010 року Суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Бондаренко В.М., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Павлограді Дніпропетровської області про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, суд -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного України в місті Павлограді Дніпропетровської області, в якому просила суд визнати протиправними дії відповідача та зобовязати здійснити перерахунок та виплатити їй надбавку до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за. період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та за період з 22 трав™ по 31 грудня 2008 року.

І В обгрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, вона є дитиною війни. Відповідно до ст. 6 вказаного Закону с 01.01.2006 року їй повинна виплачуватися щомісячна соціальна державна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Згідно п. 2.1 Постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах» від 30 квітня 2002 року № 8-2, основним завданням органів Пенсійного фонду України є забезпечення своєчасного і повному обємі фінансування і виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, котрі відповідно до законодавства здійснюють за рахунок коштів фонду та інших джерел, визначених законодавством. Таким чином, виплата надбавки до пенсії повинна здійснюватися відповідачем. Розмір допомоги у відповідності до ст. 6 Закону України складає 30% мінімальної пенсії за віком згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, складвр: з 01 січня 2б07 року - 380 грн., з 01 квітня 2007 року - 406 грн., з 01 жовтня 2007 року - 411 грн., з 01 СІЧНЯІ2008 року - 470 грн., з 01 квітня 2008 року - 481 грн., з 01 жовтня 2008 року - 498 грн.

! Позивач вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», порушують її конституційні права на гарантовані державою матеріальну підтримку дітям війни.

І Відповідач керуючись нормами законів, Які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду |України від 09.07.2007року № 6-рп/2007 та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою. Своїми діями відповідач грубо порушив її права.

Представник відповідача надала суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якого вона просйла суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Згідно із законом України «Про соціальний захист дітей війни!) до дітей війни належать особи, які є громадянами України і яким на час закінчення Другої Світової війни; (2 вересня 1945 року) було менше 18 років. Згідно ст. ПО Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 № 3235-ІУ було встановлено, що дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» повинна була запровадитися у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у перш'ому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету, але протягом 2006 року вищевказаних змін до законодавства не було. Згідно ст. 71 п. 12 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 № 489 -V зупинено на 2(Ш] рік дію ст. 6 Зак'ойу України «Про соціальний захист дітей війни». Отже, немає законних підстав для призначення та виплати підвищення як дитині війни до пенсії за період з 01.01.2006 року по 31.12.2007 року. Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи держ вної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачуватиметься підвищення незалежно від встановлення інвалідності та у розмірі, встановленому для учасників війни (10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність). Розмір підвищення дітям війни з 01.01.2008 року становить 47,00.(грн., з 01.04.2008 року - 48,10 грн., з 01.07.2008 року - 48,20 грн., з 01.10.2008 року - 49,80 грн. Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121,2001 та здійснює згідно п. 15 Положення свої повноваження безпосередньо через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до п. З Положення основним із завдань ПФУ є ефективне використання коштів Пенсійного фонду України, вказаним Положенням визначається вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фонду України, при цьому згідно п. 10 Положення, кошти Пенсійного фонду України використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхім фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсрного фонду України. Бюджет пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів Укра|ни. На даний час пенсію позивачу нараховано правильно, оскільки в самому Законі України «Про соціальний захист дітей війни» не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення розрахунку відповідного підвищення особам, які мають статус «Діти війни».

] Суд, зясувавши зміст позовних вимог та заперечення на позов, дослідивши в судовому засіданні наявні докази, в тому числі пенсійне посвідчення на імя ОСОБА_1, встановив наступне: ОСОБА_1 народилася 22 травня 1937 року та є особою, на яку поширюється дія абзацу 1 статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-IV від 18 листопада 2004 року, та має статус «дитини війнц», що підтверджується посвідченням (а.с. 7).

Згідно статті 6 Закону № 2195-1V дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Щодо вимог позивача по виплатам за 2007 рік, суд виходить з наступного.

: Дію ст. 6 Закону на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 200>7 році підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яі«|іх поширюється дія:Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Разом з тим, Рішенням Конституційного суду'України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодс зупинення дії на 2007 рік ст. Закону. Таким чином, відновлено дію ст. 6 Закону України № 2195-IV. Отже управління Пенсійного фонду України повинно було зробити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з липні 2007 року, підстави для перерахунку за період з січня по 09 липня 2007 року - були відсутні.

! Згідно з частиною 1 статті 28 закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003, № 1058- IV, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Іі Суд вважає за необхідне прийняти у своїх висновках поняття «мінімальна пенсія за віком», про яке йдеться у ст. 28 закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», оскільки саме це приводе визначення застосовується виключно в діях відповідача під час визначення пенсій громадянам та їх призначення. Положення ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, повязаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Так, згідно з частиною 1 статті 62 Закону України від 19.12.2006 № 489- V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2007 рік затверджений у наст)|шЬму розмірі: з 01 січня - 380 грн., з 01 квітня - 406 грн., з 01 жовтня - 411 грн.

Відповідно до частини 3 статті 62 Закону України від 19.12.2006 № 489- V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзатм першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом пятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІ1 (з наступними змінами та доповненнями) виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Таким чином, відповідач повинен був підвищити пенсію, починаючи з 9 липня по 31 грудня 2007 року, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Підстави для перерахунку за період з січня по липень 2007 року були відсутні, оскільки позивач не надав[ доказів, що він є інвалідом і йому повинні підвищити пенсію відповідно до ст. 6 Закону у розмірі 50% від рфміру надбавки), встановленої для учасників війни.

1 Доводи представника відповідача стосовно того, що відповідно до вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, як розрахункова величина застосовується лише до правовідносин, що регулюються цим законом, і до такої категорії громадян як «діти війни» не застосовується, а згідно ст. 7 Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій «дітей війни» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України і Пенсійний фонд України не пови|ен нести відповідальність за позовами вказаної категорії громадян - є хибним та спростовані вищейаведеними висновками.

Суд зауважує, що реалізація особою права, яке повязане з отриманням бюджетних коштів, котра базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобовязань, судоіуі не приймаються до уваги. Так, у справі «Кечко проти України» Європейський суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду, щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобовязань. Суди не повинні приймати до уваги обставини, коли з набуттям, чинності певним законом, його нормами призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше. І тому до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.

Відносно вимог по'виплатам за 2008 рік, суд виходить з того, що правові підстави для вирішення таких вимоіі є'аналогічними 2007 року.

Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України № 107- VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік т| про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст статті 6 Закону України № 2195- IV викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замісїь пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.

Відповідно до частини 4 статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.

і Підстави для підвищення пенсії за період з січня по 22 травня 2008 року були відсутні, оскільки позивачу пенсія виплачувалася у збільшеному розмірі, а саме: у січні - березня 2008 року на 47,00 грн. щомісячно (10% дід 470 грін. прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) а в квітні на 48,10 грн. І

Проте, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року визнано неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» № 107- VI від 28 грудня 2007 року, щодо викладення положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-IV в новій редакції.

Таким чином, відновлено дію ст. 6 Закону України № 2195- IV.

Ст. 58 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деякий законодавчих акті в: України» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 2008 рік, затверджений у

Кабіцету Міністрів України від 28 травня 2008 року, якою встановлено, що «дітям війни» (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії виплачується підвищення у розмірах: з 22 травня 2008 року 48,1 грн., з 01 липня 2008 року 48,2 грн., з 01 жовтня 2008 року 49,8 грн. довічно, бо ці положення протріщать Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та рішенню Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року.:

Однак, відповідно Ідо ухвали суду від 04 січня 2010 року позивачу було відмовлено в поновленні процесуального строку звернення до суду з позовом до управління пенсійного фонду України в м. Павлограді опетровської області з вимогами про захист прав за 2007 рік та з 01.01.2008 року по 04.10.2008 року

Щодо позовних вимог, стосовно яких позивача звернувся без пропущення строку звернення до суду, то вони підлягають задоволенню.

Таким чином, відповідач повинен провести підвищення пенсії у збільшеному розмірі відповідно до вимог ст. 6 Закону, починаючи з 05 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Вищенаведені висновки свідчать, що відповідач діяв не у спосіб, передбачений законодавством на певний період часу, рішення Конституційного суду не виконував, що стало причиною звернення позивача до суду

Відповідач не здійснив перерахунок та виплату позивачу за період з 05 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати неправомірною бездіяльність відповідача, щодо нездійснення перерахунку, та виплати позивачу підвищення до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей' війни» за період з 05 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року у розмірі 30 % мінімнльної пенсії за віком та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу підвищення до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та частини 1 статті 28 Закшіу України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за період з 05 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена позивачу у цей період у меншому розмірі ніж передбачено зазначеними нормами закону.

\Пенсійний фонд України діє відповідно до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону у країни «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» рішення, щодо призначення, нарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Таким чином, обовязок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закоцу покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Відповідно до ч.І ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Враховуючи Вищевйкладене, керуючись ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. ст. 8.122, 55, 95 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Павлограді Дніпропетровської області про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни - задовольнити частково.

перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Просоціальний захист дітей війни» за період з 05 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком - неправомірними.

І .

; Зобовязати управління Пенсійного фонду України в місті Павлограді Дніпропетровської області (5140,Р, пр. Шахтобудівників, 5, м. Павлоград, Дніпропетровська область) здійснити перерахунок та виплатити на кфисть ОСОБА_1 (51400, вул. Кравченка, б. 2 кв. 159, м. Павлоград, Дніпропетровська облаять) підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та частими 1 статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за період з 05 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням різниюі, яка була виплачена позивачу у цей період у меншому розмірі ніж передбачено зазначеними нормами законі.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Повернути з бюджету міста Павлограда Дніпропетровської області (р/р 31412537700032, банк: ГУДКУ у. Дніпропетровській обл., м. Дніпропетровськ, МФО: 805012, код: 24237540, місцбюджет м. Павлограда

22090100) ОСОБА_1 судові витрати по справі, а саме: судовий збір в розмірі - 3 (три) грн. 40 коп., Сплачений нею при поданні позову до суду (квитанція від 21 вересня 2009 року).

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особмо, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

В Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протжюм двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

і Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо] скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: Б.М. Бондаренко