ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2016 року о 14 год. 10 хв.Справа № 808/3018/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Стрельнікової Н.В.
за участю секретаря Батигіна О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, м.Запоріжжя,
до Дочірнього підприємства «Запоріжжя - Агро», с. Осипенко Бердянського району Запорізької області
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Дочірнього підприємства «Запоріжжя - Агро» (далі - відповідач), в якому позивач просить зобов'язати керівництво Дочірнього підприємства «Запоріжжя - Агро» забезпечити співробітникам підрозділів ГУ ДСНС України у Запорізькій області доступ до об'єктів підприємства для здійснення позапланової перевірки пожежної та техногенної безпеки та цивільного захисту (в.т.ч. всіх приміщень та обладнання), при цьому надати всі необхідні документи ДП «Запоріжжя - Агро» для здійснення позапланової перевірки за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с.Осипенко, 18 та забезпечити присутність уповноважених осіб ДП «Запоріжжя Агро» при здійсненні цієї позапланової перевірки.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" ДП «Запоріжжя - Агро» включено до плану перевірок, який оприлюднений не офіційному веб-сайті. Однак, відповідачем не було допущено посадових осіб Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до проведення перевірки Дочірнього підприємства «Запоріжжя - Агро». На думку позивача, вказане перешкоджання органу державного нагляду у здійсненні перевірки може призвести до небезпеки для життя і здоров'я людей оскільки відповідач є потенційно небезпечним об'єктом.
Представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Будь яких заяв, клопотань або заперечень на адміністративний позов до суду не надходило.
Відповідно до ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі матеріалів.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до п.1. ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V (надалі - Закон №877-V) Дочірнє підприємство «Запоріжжя - Агро» включено до квартального плану перевірок ГУ ДСНС України у Запорізькій області, який оприлюднений на офіційному веб-сайті. На підставі наказу ГУ ДСНС України у Запорізькій області № 297 від 31.08.2016 в період з 16.09.2016 по 29.09.2016 було заплановано проведення позапланової перевірки ДП «Запоріжжя - Агро», за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с.Осипенко, вул. П.Осипенко,18.
В зв'язку з запланованою перевіркою на вказану адресу ДП «Запоріжжя - Агро» було надано посвідчення про проведення позапланової перевірки №2469 від 01.09.2016.
21.09.2016 провідний інспектор відділу державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Бердянського МРУ ГУ ДСНС України у Запорізькій області майор служби цивільного захосту Дроздов С.П. прибув до ДП «Запоріжжя - Агро» за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с.Осипенко, вул. П.Осипенко,18, однак директор ДП «Запоріжжя - Агро» Лотошин В.С. не допустив інспектора Бердянського МРУ ГУ ДСНС України у Запорізькій області до перевірки та відмовився надати письмові пояснення посилаючись на відсутність підприємства відповідача у планах перевірки «Мінекономрозвітку» та наявність мораторію.
Про недопущення до проведення позапланової перевірки складено Акт від 21.09.2016 (а.с.22), другий примірник Акту від 21.09.2016 вручено в цей же день особисто директору ДП «Запоріжжя - Агро» Лотошину В.С., про що свідчить відповідний напис на Акті.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно з ч. ч.1-3 ст.4 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю). Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Відповідно до пп. 27 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, затвердженого наказом ДСНС України № 175 від 13.04.2016, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
Згідно зі ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.11.2015 №1337 «Деякі питання проведення перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки» затверджено «Порядок проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки» (надалі Порядок №1337).
Відповідно до пункту 12 Порядку №1337, позапланова перевірка суб'єкта господарювання - це перевірка, проведення якої не передбачено планами перевірок ДСНС України та її територіальних органів.
Підпунктом 2 пункту 13 Порядку №1337, передбачена така підстава для проведення позапланової перевірки, як перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки, виданих за результатами проведення планових перевірок.
Згідно із пунктами 14, 15 цього Порядку, за наявності підстав ДСНС України або її територіальний орган видає наказ про проведення позапланової перевірки з урахуванням вимог пункту 7 цього розділу; на підставі наказу про проведення позапланової перевірки оформлюється посвідчення на проведення позапланової перевірки з урахуванням вимог пункту 8 цього розділу.
Відповідно до пункту 17 Порядку №1337, посадові особи ДСНС України або її територіальних органів зобов'язані ознайомити керівника суб'єкта господарювання або уповноважену ним особу з підставою проведення позапланової перевірки з наданням йому копії відповідного наказу на проведення позапланової перевірки та пред'явити посвідчення на проведення позапланової перевірки.
Вищевказане підтверджує те, що для проведення позапланової перевірки не має обов'язкових вимог про включення такої перевірки до плану перевірок «Мінекономрозвитку».
З матеріалів справи встановлено, що директору ДП «Запоріжжя - Агро» Лотошину В.С. було доведено Посвідчення від 01.09.2016 №2469 на проведення перевірки, в якому заначено, що перевірка буде проводитись з метою додержання та виконання вимог припису по плановій перевірці, а також доведено про Наказ ГУ ДСНС України у Запорізькій області №297 від 31.08.2016 про проведення позапланової перевірки. Вказане підтверджено підписом Лотошина В.С. на Посвідченні від 01.09.2016 №2469 (а.с.18).
Відповідно до ст. 11. Закону України №877-V, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом, а також надавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Бердянське МУ ГУ ДСНС України у Запорізькій області є територіальним підрозділом ГУ ДСНС України у Запорізькій області, та має повноваження щодо здійснення перевірок об'єктів господарювання у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Відповідно до абз. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" від 18.01.2001 №2245-ІІІ, потенційно небезпечний об'єкт - об'єкт, на якому можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини, біологічні препарати, а також інші об'єкти, що за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення аварії.
Як встановлено судом, попередня планова перевірка на підприємстві відповідача проводилася в період з 08.06.2016 по 30.06.2016, що в свою чергу за приписами підпункту 2 пункту 13 Порядку №1337 є підставою для проведення даної позапланової перевірки, з метою встановлення виконання вимог приписів попередньої перевірки, а також додержання та виконання вимог законодавства пожежної та техногенної безпеки та цивільного захисту.
Враховуючи викладене, суд погоджується із твердженням позивача, що перешкоджання органу державного нагляду (контролю) у здійсненні перевірки може призвести до небезпеки для життя і здоров'я людей.
Частиною 1 ст. 8 Закону України №877-V передбачено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1337 від 02.11.2015 "Деякі питання проведення перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки" (зареєстроване Міністерством юстиції України 25.11.2015 р. за № 1467/27912) затверджено "Порядок проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки" (далі - Порядок).
Абзацом 6 п. 9 розділу 3 Порядку визначено, що посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.
Тобто, в разі перешкоджання суб'єктом господарювання проведенню у нього перевірки, перевірку можливо провести за відповідним рішенням суду.
Крім того, суд зазначає, що статтею 31 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 №719-VII встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами", (із змінами від 01.10.2014 ) встановлено необхідність дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком (за винятком перевірок стану підготовки до роботи енергетичних об'єктів суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання), шляхом прийняття ним відповідного розпорядження.
Пунктом 3 р. II "Прикінцеві положення" Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", який набрав чинності з 01.01.2015, встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Для роз'яснення ситуації Міністерство юстиції України Листом від 04.12.2015 № 2112/14157-0-4-15/8.1 "Щодо мораторію на проведення перевірок підприємств, фізосіб-підприємців контролюючими органами" пояснило, що Закон України № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 направлений на врегулювання відносин, що виникають саме у сфері справляння податків і зборів.
Водночас проінформовано, що п. 8 р. III "Прикінцеві положення" Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01.01.2015, було встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
З огляду на поточну дату строк дії вказаної норми Закону України від 28.12.2014 №76-VIII закінчився.
Таким чином, з кінця 2015 року жодного мораторію на здійснення перевірок, зокрема планових, не передбачено, а тому посилання відповідача в Акті про недопущення до перевірки, про відсутність підстав для перевірки ГУ ДСНС України у Запорізькій області у зв'язку із триваючим мораторієм на її проведення є необґрунтованими.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із положеннями ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
З урахуванням викладеного, та звертаючи увагу на те, що відповідачем не спростовані доводи позову, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та зобов'язати відповідача забезпечити доступ посадових осіб позивача до проведення перевірки та надати усі необхідні документи для її проведення.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Дочірнього підприємства «Запоріжжя - Агро» про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати керівництво Дочірнього підприємства «Запоріжжя - Агро» забезпечити співробітникам підрозділів ГУ ДСНС України у Запорізькій області доступ до об'єктів підприємства для здійснення позапланової перевірки пожежної та техногенної безпеки та цивільного захисту (в.т.ч. всіх приміщень та обладнання), при цьому надати всі необхідні документи ДП «Запоріжжя - Агро» для здійснення позапланової перевірки за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с.Осипенко, 18 та забезпечити присутність уповноважених осіб ДП «Запоріжжя Агро» при здійсненні цієї позапланової перевірки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.В. Стрельнікова