ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2016 р. Справа № 804/3801/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпро адміністративну справу за позовом Криворізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області в особі ліквідаційної комісії Криворізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Криворізьке міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області в особі ліквідаційної комісії Криворізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якій просило визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача №0007711304 від 06 червня 2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску щодо накладення штрафу у розмірі 255430,43грн. та нарахування пені у розмірі 10162,69грн. за період з 21.11.2015 року по 30.11.2015 року до Криворізького міського управління Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (код ЄДР 08670970).
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що Криворізьким міським управлінням Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (далі - Криворізьке МУ ГУ МВС України в Дніпропетровській області) у серпні 2014 року було своєчасно сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), однак, помилково на інший розрахунковий рахунок контролюючого органу. Про допущену помилку позивач дізнався лише у листопаді 2015 року, про що негайно повідомив відповідача, надавши заяву від 26.11.2015р. з проханням перерахувати сплачену суму єдиного внеску на вірний рахунок. Проте, відповідач, в порушення чинного законодавства, здійснив несвоєчасне перерахування цих коштів, чим збільшив строк перебування цих коштів на іншому рахунку. Крім того, за результатами проведеної перевірки позивача відповідачем винесено протиправне рішення №0007711304 від 06 червня 2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску щодо накладення штрафу у розмірі 255430,43грн. та нарахування пені у розмірі 10162,69грн. за період з 21.11.2015 року по 30.11.2015 року до Криворізького міського управління Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області. Однак, фактично несвоєчасної сплати єдиного внеску позивач не допускав, оскільки на рахунок органу доходів і зборів № 37199201000482 (на який позивач помилково сплатив єдиний внесок) та на рахунок органу доходів і зборів №37198202000482 (на який позивач повинен був сплатити єдиний внесок) зараховується єдиний внесок, який на наступний день надходить на єдиний рахунок Пенсійного фонду України. Таким чином, Позивачем не порушено строки нарахування та сплати єдиного внеску на рахунок Пенсійного Фонду України. При цьому жодною нормою Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування» не передбачена відповідальність за сплату єдиного внеску не на визначений рахунок Пенсійного фонду України. Таким чином, необхідно вважати день зарахування єдиного внеску на єдиний рахунок Пенсійного Фонду України, днем сплати єдиного внеску позивачем, що свідчить про необґрунтованість висновків відповідача в цій частині та наявність підстав для визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового рішення. Крім того, неналежне виконання Відповідачем свого обов'язку щодо своєчасного виявлення та повідомлення Позивача про помилкове зарахування єдиного внеску на інший рахунок призвело до збільшення кількості днів прострочення сплати єдиного внеску. Тобто, оскаржуваним рішенням Позивачу безпідставно донараховано штрафні санкції та пеню.
У судовому засіданні 28.10.2016р. представник позивача підтримав адміністративний позов та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просив його задовольнити.
У судове засідання 31.10.2016р. представник позивача не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності в письмовому провадженні.
Відповідач також був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, проте у судові засідання його представник не з'явився, причини неявки суду не повідомив, правом на подання письмових заперечень на позов не скористався.
Зважаючи на приписи ч.4 ст.122, ч.4, ч.6 ст.128 КАС України, а також на строки розгляду адміністративних справ, встановлені ст.122 КАС України, суд розглянув дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача та показання свідка, надані у судовому засіданні 28.10.2016р., дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що Криворізьке МУ ГУ МВС України в Дніпропетровській області перебуває на податковому обліку в Криворізькій південній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - Криворізька південна ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області) як платник податків та зборів, в тому числі єдиного внеску.
Так, відносини, що виникають між контролюючими органами та платниками єдиного внеску, регулюються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі - Закон) та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону платниками єдиного внеску є, в тому числі, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до абз.1 та 2 ч.8 ст.9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Згідно з абз.5 ч.8 ст.9 Закону періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
Пунктом 1 частини 10 статті 9 Закону встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Відповідно до Бюджетного кодексу України з метою чіткого розмежування видатків бюджетної установи застосовується економічна класифікація видатків за відповідними кодами (КЕКВ).
Судом встановлено, що штатна структура Криворізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області складається із атестованих (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ) та вільнонайманих працівників.
Виходячи із економічної класифікації видатків, нарахування заробітної плати вільнонайманим працівникам Криворізького міського управління здійснюється за КЕКВ 2111 - «Заробітна плата».
Нарахування грошового забезпечення атестованим працівникам Криворізького міського управління здійснюється за КЕКВ 2112 - «Грошове забезпечення військовослужбовців».
Нарахування на фонд оплати праці, а саме: сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого відповідно до законодавства здійснюється за КЕКВ 2120 - «Нарахування на оплату праці».
19.08.2014р. платіжним дорученням №1224 в результаті технічної помилки нарахування на оплату праці по КЕКВ 2120 у розмірі 34,7% (для КЕКВ 2112) у сумі 1480361,04грн. було перераховано позивачем на розрахунковий рахунок №37199201000482 (для КЕКВ 2111) у розмірі 36,3% замість рахунку №37198202000482 (для КЕКВ 2112) у розмірі 34,7%.
Водночас, при складенні звіту по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень 2014 року нарахування було здійснено вірно та відображено у звіті за формою №Д4 та інших формах бухгалтерської звітності.
Відповідно до наказу МВС України від 24.11.2015р. №1494 та наказу КМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області від 02.12.2015р. №52, у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про Національну поліцію», відповідно до Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», статей 104, 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 28 жовтня 2015 року №878, та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року №730 «Про утворення територіальних органів національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» головою ліквідаційної комісії Криворізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області призначено начальника Криворізького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області полковника поліції ОСОБА_1 та створено ліквідаційну комісію.
При здійсненні заходів, пов'язаних з ліквідацією Криворізького міського управління ГУМВС України в Дніпропетровській області, сектором фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку КМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області в процесі самоперевірки було виявлено вищевказану помилку при сплаті єдиного внеску, що виникла у серпні 2014 року у зв'язку із помилковим перерахуванням коштів на інший рахунок.
26.11.2015р. позивачем направлено лист на адресу Криворізької південної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області з проханням помилково сплачені кошти на розрахунковий рахунок №37199201000482 (платіжне доручення №1224 від 19.08.2014р.) в сумі 1480361,04грн. перерахувати на розрахунковий рахунок №37198202000482.
30.11.2015р. вищевказана сума перерахована контролюючим органом на відповідний рахунок.
Крім того, у зв'язку із надходженням відомостей про припинення юридичної особи позивача Криворізькою південною ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Криворізького МУ ГУМВС України в Дніпропетровській області з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013р. по 18.04.2016р. та дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011р. по 18.04.2016р.
За результатами означеної перевірки складено акт від 19.05.2016р. №285/14.03/08670970, яким, зокрема, зафіксоване встановлене під час перевірки порушення позивачем приписів п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", через що до позивача підлягає застосуванню штрафна санкція у сумі 255430,42грн., а також порушення ч.10 ст.25 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", через що позивачу донараховано пеню у розмірі 10162,69грн.
Рішенням № 0007711304 від 06 червня 2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за виявлену Позивачем недоїмку по сплаті єдиного внеску Відповідачем накладено штраф у розмірі 255 430,43 (двісті п'ятдесят п'ять тисяч чотириста тридцять) грн. та нараховано пеню у розмірі 10 162,69 (десять тисяч сто шістдесят дві) грн. за період з 21.11.2015 року по 30.11.2015 року.
З акта перевірки слідує, що вищеозначені висновки обґрунтовані тим, що за результатами перевірки встановлено, що за даними особового рахунку Криворізького МУ ГУМВС України в Дніпропетровській області вид бюджету 70, платіж 71020000 (єдиний внесок, нарахований на суми грошового забезпечення військовослужбовців) в Криворізькій південній ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області за період з 20.11.2015р. по 30.11.2015р. обліковувалась заборгованість зі сплати єдиного внеску в сумі 1277152,09грн., яка виникла 20.11.2015р. та сплачена: 25.11.2015р. в сумі 521766,46грн. та 30.11.2015р. в сумі 755385,63грн.
При цьому судом встановлено, що вищевказана заборгованість зі сплати єдиного внеску в сумі 1277152,09грн. виникла у зв'язку із наступним.
Як вбачається з довідки про рух коштів по рахунку №37198202000482 (атестовані працівники) станом на 01.11.2015р. у позивача була наявна переплата з єдиного внеску у сумі 831492,40грн.
07.11.2015р. Криворізьким МУ ГУМВС України в Дніпропетровській області подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень 2015 року, в таблиці 4 якого самостійно визначено суму єдиного внеску до сплати за жовтень 2015 року у розмірі 2311815,97грн.
При цьому 06.11.2015р. у зв'язку із виплатою заробітної плати позивачем цієї ж дати здійснено сплату єдиного внеску у загальній сумі 203171,48грн. (14162,09грн.+189009,39грн.).
Таким чином, з урахуванням наявної переплати станом на 01.11.2015р. та сплати єдиного внеску, здійсненої 06.11.2015р., позивач відповідно до ч.8 ст.9 Закону повинен був сплатити суму єдиного внеску у розмірі 1277152,09грн. (2311815,97грн.-831492,40грн.-203171,48грн.) до 20.11.2015р.
Водночас, як зазначалося вище, через допущену позивачем у серпні 2014 року технічну помилку, що виникла у зв'язку із тим, що 19.08.2014р. платіжним дорученням №1224 нарахування на оплату праці по КЕКВ 2120 у розмірі 34,7% (для КЕКВ 2112) у сумі 1480361,04грн. було перераховано на розрахунковий рахунок №37199201000482 (для КЕКВ 2111) у розмірі 36,3% замість рахунку №37198202000482 (для КЕКВ 2112) у розмірі 34,7%, вищевказана сплачена сума єдиного внеску у розмірі 1480361,04грн. обліковувалась на рахунку №37199201000482 (вільнонаймані працівники) та перебувала у складі переплати по цьому рахунку, що мала місце станом на 01.11.2015р. у сумі 1771317,18грн., що підтверджується довідкою по рахунку №37199201000482 (вільнонаймані працівники), яка міститься в матеріалах справи.
Після виявлення цієї помилки та повідомлення про це Криворізької південної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області 26.11.2015р., контролюючий орган здійснив перекид суми сплаченого позивачем у серпні 2014 року єдиного внеску у розмірі 1480361,04грн. з рахунку №37199201000482 (вільнонаймані працівники) на рахунок №37198202000482 (атестовані працівники) лише 30.11.2015р. у зв'язку із чим і відбулося автоматичне погашення заборгованості зі сплати єдиного внеску по рахунку №37198202000482 (атестовані працівники) саме 30.11.2015р.
При цьому здійснення такого перекиду не призвело до виникнення заборгованості порахунку №37199201000482 (вільнонаймані працівники), оскільки після його здійснення на цьому рахунку продовжувала обліковуватись переплата у сумі 137044,04грн.
Слід зазначити, що відповідачем не надано суду жодних пояснень з приводу того, чого саме перекид коштів з одного рахунку на інший було здійснено лише 30.11.2015р., в той час, як про виявлену помилку позивач повідомив ще 26.11.2015р.
З наведених обставин слідує, що фактично позивачем було своєчасно сплачено суми єдиного внеску, проте, через допущену технічну помилку, не на той рахунок, однак, вказана помилка не призвела до недоотримання бюджетом коштів єдиного внеску, оскільки відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхові кошти, акумульовані на централізованих рахунках органів доходів і зборів, автоматично перераховуються не пізніше наступного операційного дня після їх зарахування на єдиний казначейський рахунок (ч.ч.4, 5 ст.45 Бюджетного кодексу України), а згідно з Положенням про єдиний казначейський рахунок, затвердженим наказом Держказначейства України від 26.06.2002р. №122, цей рахунок є консолідованим і об'єднує всі рахунки.
Таким чином, перераховані кошти потрапили до Державного бюджету України.
За змістом приписів частини 11 статті 9 Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Як зазначалося вище, позивачем фактично було сплачено за спірний період суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі ЄСВ) у строки та у розмірах, визначених чинним законодавством, проте, не на вірний рахунок.
Водночас, п.п.1 п.10 ст.9 Закону встановлено, днем сплати ЄСВ вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
При цьому суд зазначає, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання з ЄСВ до державного бюджету в строки та у розмірі, встановлені чинним законодавством, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова.
Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання з ЄСВ, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених частиною 11 статті 9 Закону, оскільки останні застосовуються саме у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску, а для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у строк, передбачений Законом, платник ЄСВ не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету.
Зважаючи на вищенаведене, суд приходить до висновку, що позивач вчасно та в повному обсязі виконав вимоги законодавства щодо сплати єдиного внеску, а при виявленні помилкового направлення коштів на інший рахунок вжив всіх залежних від нього заходів для перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на вірний рахунок, тому накладення штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування сум єдиного внеску на позивача є неправомірним.
Зважаючи на наведене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог судові витрати, понесені позивачем, у вигляді сплати судового збору, підлягають відшкодуванню на корись останнього відповідно до ст.94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 122, 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Криворізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області в особі ліквідаційної комісії Криворізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій - задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0007711304 від 06 червня 2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до Криворізького міського управління Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області.
Стягнути з Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Криворізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області в особі ліквідаційної комісії Криворізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3983,80грн. (три тисячі дев'ятсот вісімдесят три гривні 80 копійок).
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Турова