Ухвала суду № 64141842, 11.01.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2017
Номер справи
820/5154/16
Номер документу
64141842
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2017 р.Справа № 820/5154/16

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді Бартош Н.С.,

Суддів: Присяжнюк О.В., Русанової В.Б.

при секретарі Дудка О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2016р. по справі № 820/5154/16

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області

про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ФОП ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0014661706 від 09.06.2016 р. та № 0022901706 від 03.08.2016 р.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2016р. по справі № 820/5154/16 позовні вимоги задоволено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2016р. по справі № 820/5154/16 та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач письмові заперечення на апеляційну скаргу не подав.

Колегія суддів визнала за можливе розглянути справу з урахуванням положень ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ФОП ОСОБА_1, зареєстрований як суб'єкт господарювання, фізична особа-підприємець, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 та він перебуває на обліку в Східній ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, та зареєстрований платником єдиного податку 3 групи.

Також, судом першої інстанції встановлено, що на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 розділу І, п. 76.1 ст. 76 ПК України, відповідачем проведена камеральна перевірка податкової декларації платника єдиного податку ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3) за 1 квартал 2015 р. з питання дотримання податкового законодавства, за результатами якої складений акт від 27.05.2016 р. № 2783/20-38-13-02/НОМЕР_3, за висновками якого податковою інспекцією встановлені порушення, зокрема: п. 293.1 та п. 293.3 ст. 293 ПК України, що вплинуло на розрахунки з бюджетом, що призвело до заниження єдиного податку на суму 9109,68 грн. (а.с.11-12).

На підставі вказаного вище акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0014661706 від 09.06.2016 р., яким ФОП ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб в загальній сумі 11387,10 грн., з них 9109,68 грн. - основний платіж, 2277,42 грн. - штрафні (фінансові) санкції. (а.с. 10).

Судом першої інстанції також встановлено, що на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 розділу І, п. 76.1 ст. 76 ПК України, відповідачем проведена камеральна перевірка податкової декларації платника єдиного податку ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3) за 1 квартал 2016 р. з питання дотримання податкового законодавства, за результатами якої складений акт від 18.07.2016 р. № 3511/20-38-13-02/НОМЕР_3, за висновками якого податковою інспекцією встановлені порушення, зокрема: п. 293.1 та п. 293.3 ст. 293 ПК України, що вплинуло на розрахунки з бюджетом, що призвело до заниження єдиного податку на суму 15999,30 грн. (а.с. 18-19).

На підставі вказаного вище акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0022901706 від 03.08.2016 р., яким ФОП ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб в загальній сумі 23998,95 грн., з них 15999,30 грн. - основний платіж, 7999,65 грн. - штрафні (фінансові) санкції. (а.с. 17).

Не погодившись з прийнятими контролюючим органом податковими повідомлення-рішеннями, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов до висновку, що податкові декларації платника єдиного податку - ФОП ОСОБА_1 за 1 квартал 2015 року та 1 квартал 2016 року складені у відповідності до алгоритму її заповнення і не містять помилок, зазначених у матеріалах перевірки. Крім того, суд першої інстанції зазначив, що позивачем сплачено задекларовані податки, що додатково свідчить про сумлінну поведінку платника податків.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Судовим розглядом встановлено, що позивач надсилав до органів ДФС податкові декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за період 1 квартал 2015 року та 1 квартал 2016 року, шляхом використання електронної програми «OPZ - Податкова звітність», що підтверджується квитанціями про надіслання та отримання податкової електронної звітності № 1 та № 2. (а.с. 15-16, 21-22 ). Згідно платіжних доручень № 119 від 03.04.2015 р. на суму 9109,70 грн. (а.с. 23) та № 177 від 07.04.2016 р. на суму 16000,00 грн. (а.с. 27) позивачем сплачено у повному обсязі податки, самостійно визначені в податкових деклараціях платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за період 1 квартал 2015 року та 1 квартал 2016 року.

В свою чергу, підставою для винесення спірних податкових повідомлень-рішень слугував висновок контролюючого органу про те, що позивачем при заповненні декларації порушено алгоритм заповнення декларації, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 578 від 19.06.2015 р., а саме арифметичні та методологічні помилки, що призвело до порушення п. п. 293.1, 293.3 ст. 293 ПК України (заповнено рядок 24 та 28 декларації і не заповнено рядок 29). При цьому, апелянт зазначив, що при порушенні заповнення декларації, а саме алгоритму заповнення податкової декларації відбулася відсутність нарахування відповідної суми податку, що становить ставку 5 %: за 1 квартал 2015 р. - 9109,70 грн.; за 1 квартал 2016 р. - 15999,30 грн.

Відповідно до п. 4.13 наказу ДПА України від 14.06.2012 р. № 516 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України» податкова звітність складається та надсилається до ЦОЕЗ в електронному вигляді з накладанням ЕЦП засобами телекомунікаційного зв'язку без додання роздрукованих оригіналів на паперових носіях відповідно до наказу ДПА України від 10.04.2008 р. №233 «Про подання електронної податкової звітності».

Адресат звітності при одержанні звітності в електронній формі від платника податків формує та направляє повідомлення про отримання звітності, що засвідчує факт і час доставки звітності до центру обробки електронних звітів. Центр обробки електронних звітів, адресат звітності здійснює приймання звітів від платників податків, після чого обробляє звіти, формує і направляє платнику податків першу квитанцію, якою засвідчує факт і час отримання звітності, та другу, якою засвідчує факт приймання/неприймання звіту адресатом звітності за місцем обліку платника.

Відповідно до п. 4.13.6 наказу ДПА № 516, у разі подання платником податків звітності в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку до центру обробки електронних звітів останній: формує повідомлення платнику податків про отримання електронного звіту центр обробки електронних звітів;перевіряє цілісність та відповідність транспортного повідомлення уніфікованому формату; розшифровує електронний звіт;перевіряє чинність та достовірність накладених на звіт електронний цифровий підпис;перевіряє відповідність формату (стандарту) електронному звіту; перевіряє заповнення обов'язкових реквізитів електронного звіту, які є обов'язковими для звітів на паперових носіях, що забезпечується відповідними алгоритмами контролю при прийманні звітів через центр обробки електронних звітів;формує першу квитанцію, завіряє своїм електронний цифровий підпис та направляє платникові податків.

У зазначеній квитанції у текстовому форматі вказуються реквізити одержаного електронного звіту, відповідність формату електронного звіту, результати перевірки електронний цифровий підпис та арифметично-логічної перевірки, реєстраційний номер, дата та час одержання електронного звіту і дані про відправника квитанції. Другий примірник квитанції зберігається у центр обробки електронних звітів; імпортує дані електронного звіту, за яким відправлено платнику податків першу квитанцію, до бази даних Адресат звітності; завіряє електронний звіт платника податків власним електронний цифровий підпис, шифрує та передає до відповідних органів АЗ за місцем обліку підписувача; завіряє власним електронний цифровий підпис другу квитанцію, отриману від відповідних органів адресата звітності за місцем обліку платника податків, шифрує та передає її суб'єкту звітності.

Згідно з п. 7.4 наказу ДПА України від 10.04.2008 р. № 233 «Про подання електронної податкової звітності» перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.

На підставі п. 7.5 наказу ДПА України № 233, підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначається реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки електронний цифровий підпис, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції.

На цю квитанцію накладається електронний цифровий підпис органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.

Як визначено п. 48.3 ст. 48 ПК України - податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Згідно до п. 49.1 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Положеннями п. 49.2 ст. 49 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

На підставі п. 49.3 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Згідно п. 49.8 ст. 49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 ст. 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Положеннями п. 49.9 ПК України передбачено, що за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.

За умови дотримання вимог, встановлених ст. ст. 48 і 49 ПК України податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою: за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) контролюючого органу, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу, у разі надсилання податкової декларації поштою; у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.

Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.

Як визначено п. 49.11 ст. 49 ПК України у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог п. 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання; у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.

Відповідно до п. 49.12 ст. 49 ПК України у разі отримання відмови контролюючого органу у прийнятті податкової декларації платник податків має право: подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання; оскаржити рішення контролюючого органу у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.

На підставі п. 49.15 ст. 49 ПК України податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання контролюючим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.

Враховуючи відсутність рішення контролюючого органу про відмову у прийнятті податкової декларації та встановлені в ході судового розгляду справи обставини, які підтверджують відсутність порушення алгоритму заповнення податкової декларації та відсутність помилок, зазначених у матеріалах перевірки, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості заявлених позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Враховуючи те, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2016р. по справі № 820/5154/16 прийнята з дотриманням норм матеріального права, колегія суддів не виявила підстав для її скасування.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2016р. по справі № 820/5154/16 - залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2016р. по справі № 820/5154/16 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.

Головуючий суддя (підпис)Бартош Н.С.Судді(підпис) (підпис) Присяжнюк О.В. Русанова В.Б.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 16.01.2017 року.