Справа №235/286/17
Провадження № 1-кс/235/69/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2017 р. Слідчий суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Корнєєва І.В.,за участю секретаря Кузьменко В.В.
прокурора Красноармійської місцевої прокуратури Філонова О.О.
слідчого СВ Покровського ВП ГУНП в Донецькій області майора міліції Дацковського Д.В.
розглянувши клопотання слідчого СВ Покровського ВП ГУНП в Донецькій області майора міліції Дацковського Д.В. про надання дозволу на проведення позапланової перевірки за матеріалами кримінального провадження за №42016051670000280 , відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.12.2016 р., за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.272 КК України,
Клопотання надійшло 17 січня 2017 р.
Клопотання від учасників процесуальної дії про фіксування процесуальної дії не надійшло , відповідно до ст.. 107 КПК України слідчим суддею прийнято рішення про проведення процесуальної дії без фіксації процесуальної дії за допомогою технічних засобів.
Слідчий суддя, перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження , у рамках якого було подано клопотання, та, дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку слідчого,прокурора,
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді Красноармійського міськрайонного суду звернувся слідчий СВ Покровського ВП ГУНП в Донецькій області майор міліції Дацковський Д.В.про надання дозволу на проведення позапланової перевірки.
В ході кримінального провадження встановлено, що 28.12.2016 р. на адресу Красноармійської місцевої прокуратури з прокуратури Донецької області надійшло повідомлення начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області № 5.2/3178 від 09.12.2016 за фактом здійснення робіт підвищеної небезпеки та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки під час проведення господарської діяльності з прийому, зберігання та відпуску пального на АЗС, яка розташована по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району, без необхідних на те дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки.
28.12.2016 р. даний факт було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016051670000280, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в ході здійснення наглядової діяльності співробітниками Головного управління Держпраці у Донецькій області встановлено, що по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району, знаходиться об'єкт підвищеної небезпеки (багатопаливна АЗС), яка належить ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС».
З метою упередження загибелі людей та настання інших тяжких наслідків відділом нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі Управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Донецькій області на адресу ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС» направлявся лист-запит від 09.11.2016 за № 05.4/221, на який був наданий лист-відповідь від 28.11.2016р. за № 58 про те, що суб'єкту господарювання проводиться експертиза для отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на вищезазначеному об'єкті..
09.11.2016 року відділом нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі був направлений лист-запит до відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг за № 05.4/222 про надання інформації з отримання, або продовження дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС» стосовно вищезазначеного об'єкту. Відділ експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг надав лист-відповідь від 09.11.2016 за № 11/09.11-1618, в якому вказано про те, що даному суб'єкту господарювання дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки не видавались.
На даний час на об'єкті (багатопаливна АЗС) ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС», який розташований по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району Донецької області здійснюються роботи підвищеної небезпеки та експлуатується обладнання підвищеної небезпеки при прийомі, зберіганні та відпуску пального. Це є порушенням пункту 3.1. Розділу III Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76-15), затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 року № 285 і зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 р. за № 674/27119, статті 21 Закону України від 14.10.1992 № 2694-ХІІ «Про охорону праці» і згідно пункту 2.26, Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України 11.08.2011 N 826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 р. за N 1531/20269, і підлягає повному зупиненню виконання робіт підвищеної небезпеки та ведення робіт з експлуатації обладнання підвищеної небезпеки на вказаному об'єкті.
Під час проведення досудового розслідування, з метою забезпечення повного, всебічного та неупередженого дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення, виникла необхідність в ініціюванні проведення позапланової перевірки об'єкту ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС», який розташований по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України спеціалістами Головного управління Держпраці у Донецькій області, з метою своєчасного та об'єктивного розслідування випадків порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві та з метою запобігання загибелі людей.
Для проведення зазначеної перевірки та отримання інформації щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України необхідні спеціальні пізнання.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено положення п. 6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч. 2, Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Держпраці у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України, указами Президента України та постановами Верховної ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Матеріали перевірки Державної служби України з питань праці, у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме за допомогою цих матеріалів можливо встановити факт дотримання законодавства України про працю під час оформлення трудових відносин фізичними особами, які використовують найману працю.
Враховуючи викладене, зазначені матеріали перевірки об'єкту ТОВ«ДОННАФТАРЕСУРС», який розташований по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району неможливо отримати іншим способом, як отримання дозволу слідчого судді Красноармійського міськрайонного суду в Донецькій області про проведення позапланової перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України спеціалістами Головного управління Держпраці у Донецькій області, розташованої за адресою: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, 82.
Під час проведення перевірки з'ясувати, чи дотримуються службовими особами ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 37339421) на об'єкті, який розташований по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району, вимоги законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України.
Отримані у ході перевірки дані можуть бути використані як докази злочинної діяльності службових осіб ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС».
Згідно статті 3 Закону України від 02.09.2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон) органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції.
Згідно статті 3 Закону України від 03.11.2016 року № № 1728-VIII «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» до 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю) за рішенням суду.
Слідчий просить призначити позапланову перевірку перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОННАФТАРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 37339421) на предмет дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки на об'єкті АЗС, розташованому по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району Донецької області, по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за № 42016051670000280 від 28.12.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України, проведення перевірки доручити спеціалістам Головного управління Держпраці у Донецькій області, розташованої за адресою: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, 82.
Слідчий суддя, перевіривши матеріали клопотання та кримінального провадження , приходить до висновку , що клопотання слідчого не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України» від 26.01.1993року №2939-ХII(з наступними змінами та доповненнями )здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII, встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за N 877-V від 05.04.2017 р.(зі змінами та доповненнями ), дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів: контролю органами державної фіскальної служби; валютного контролю; державного експортного контролю; контролю за дотриманням бюджетного законодавства; банківського нагляду; державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції; державного нагляду за дотриманням вимог ядерної безпеки; державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації; при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя; державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду); державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення; державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до ст.6 зазначеного Закону підставами для здійснення позапланових заходів є:
- подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
-виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;
-перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);
-обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав.Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення
-неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;
-настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.
Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
Відповідно до Порядку здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення порядок здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення (далі - Порядок) визначає порядок проведення посадовими особами Державної служби України з питань праці (далі - Держпраці) та її територіальних органів державного контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення юридичними (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю, а також суб'єктами господарювання, що здійснюють діяльність з надання послуг з посередництва у працевлаштуванні в Україні або за кордоном, наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця (далі - суб'єкт відвідування).
Посадові особи Держпраці та її територіальних органів контролюють додержання законодавства про працю та зайнятість населення шляхом проведення інспекційних відвідувань.
Право проведення інспекційних відвідувань мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці.
Інспекційні відвідування проводяться на підставі:
-звернення працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю, зайнятість населення;
-за письмовою заявою роботодавця про здійснення інспекційного відвідування з метою аналізу стану додержання законодавства про працю та зайнятість населення;
-звернень фізичних осіб, відносно яких порушено правила оформлення трудових відносин;
-рішення Голови Держпраці про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення не оформлених трудових відносин.
Інспекційні відвідування також можуть здійснюватись:
-за повідомленням посадових осіб контролюючих органів про виявлені в ході виконання ними контрольних повноважень про можливі порушення законодавства про працю, зайнятість населення;
-за інформацією центрального органу виконавчої влади в галузі статистики та його територіальних органів (щодо наявності заборгованості із виплати заробітної плат), Фонду соціального захисту інвалідів та його відділень (щодо порушення вимог статей 19 та 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"), державної служби зайнятості (щодо порушення законодавства про зайнятість населення), центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та його територіальних органів (щодо оформлення трудових відносин).
Рішення про доцільність проведення інспекційних відвідувань приймає Голова Держпраці або керівник відповідного територіального органу Держпраці.
Відносно доводів слідчого про необхідність у даному випадку застосування Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 р. № 1728-VІІІ, слідчий суддя зазначає, що дія цього закону не розповсюджується на вирішення питання про проведення позапланової ревізії у ході проведення досудового розслідування кримінальних проваджень.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» до 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю):
1) з підстави, передбаченої частиною другою цієї статті (за погодженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності (далі - Державна регуляторна служба);
2) за письмовою заявою суб'єкта господарювання до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
3) за рішенням суду;
4) у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Позаплановий захід державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав проводиться органом державного нагляду (контролю) за погодженням Державної регуляторної служби.
Для погодження орган державного нагляду (контролю) подає Державній регуляторній службі копію відповідного звернення фізичної особи та обґрунтування необхідності проведення перевірки. Державна регуляторна служба розглядає подані документи та надає погодження або вмотивовану відмову у наданні погодження протягом п'яти робочих днів з дня надходження відповідних документів.
Форма та порядок надання погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав затверджуються Державною регуляторною службою.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державна регуляторна служба зобов'язана до початку проведення органами державного нагляду (контролю) заходів державного нагляду (контролю) оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті погодження на проведення таких заходів. Проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) без оприлюднення погодження Державної регуляторної служби забороняється.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкт господарювання перед проведенням позапланового заходу державного нагляду (контролю) ознайомлюється з погодженням Державної регуляторної служби на проведення такого заходу з наданням йому копії відповідного документа.
Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) для проведення заходів державного нагляду (контролю), якщо їм не пред'явлено погодження, передбачене статтею 3 цього Закону.
Відповідно до ст. 6 ЗаконуУкраїни «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг, органом, що здійснює державне регулювання ринку цінних паперів, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, та його територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, та його територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки використання ядерної енергії, та його територіальними органами, Державною службою України з питань праці та її територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України та є уповноваженим органом з питань цивільної авіації, органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, Національним банком України, Антимонопольним комітетом України.
Тобто , до ст.6 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) Державною службою України з питань праці та її територіальними органами.
Крім того , серед правових підстав проведення позапланової перевірки немає таких підстав, як судові ухвали.
На підставі викладеного і керуючись «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за N 877-V від 05.04.2017 р., Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 р. № 1728-VІІІ ,слідчий суддя ,-
УХВАЛИВ:
Відмовити слідчому Покровського ВП ГУ НП в Донецькій області майору поліції Дацковському Д.В. у задоволенні клопотання про призначення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОННАФТАРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 37339421) на предмет дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки на об'єкті АЗС, розташованому по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району Донецької області, по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за № 42016051670000280 від 28.12.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України,
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя І.В.Корнєєва