Справа № 357/13257/16-а
2-а/357/100/17
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2017 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Дмитренко А. М. ,
при секретарі - Боженко Т. В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Білій Церкві залі суду № 1 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у місті Білій Церкві Київській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з даним позовом мотивуючи тим, що з 02.10.2008 року йому була призначена відповідачем пенсія згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року у розмірі 82 % його місячної заробітної плати, КМ України 09.12.2015 року прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою передбачено з 01.12.2015 року підвищення заробітної плати працівникам прокуратури. Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» /у редакції на час призначення пенсії позивачу/ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників, перерахунок проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. 06.10.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Київської області від 27.09.2016 року № 18ф-393, але листом УПФУ у місті Білій Церкві від 04.11.2016 року № 480/О-01 йому було відмовлено у здійсненні перерахунку з посиланням на те, що Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року втратив чинність, а згідно п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року порядок перерахунку призначених пенсій визначається КМ України, яким цей порядок не визначено. Позивач вважає свої права порушеними та просить суд визнати протиправним рішення УПФУ у місті Білій Церкві від 04.11.2016 року № 480/О-01 щодо відмови йому у перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача здійснити йому з 01 січня 2016 року перерахунок і виплату пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року /в редакції на час призначення пенсії/, постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за № 1013 у розмірі 82 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Київської області від 27.09.2016 року № 18ф-393.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача позов не визнала та пояснила, що Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року втратив чинність, а згідно п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМ України, такий порядок по даний час не приймався. Крім того, постановою КМ України № 1013 від 09.12.2015 року виключено п.4, в якому йшлося про перерахунок пенсій державним службовцям, також позивачем при зверненні за перерахунком пенсії до УПФУ не надано заяви встановленого зразка.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, оглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що з 02.10.2008 року ОСОБА_1 призначено управлінням ПФУ у місті Білій Церкві пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року у розмірі 82 відсотків його місячної заробітної плати, що вбачається з листа УПФУ від 04.11.2016 року № 480/О-01, не заперечується представником відповідача в судовому засіданні.
06.10.2016 року позивач звернувся з письмовою заявою до УПФУ у місті Білій Церкві про перерахунок його пенсії на підставі довідки про заробітну плату на посаді старшого помічника прокурора м. Біла Церква станом на 15 грудня 2015 року згідно постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013, яку видано прокуратурою Київської області 27.09.2016 року за № 18ф-393, що слідує з копій заяви позивача та довідки про заробітну плату.
Позивач з моменту призначення йому пенсії не працює на посадах прокурорсько-слідчих працівників.
Листом від 04.11.2016 року за № 480/О-01 позивачу було фактично відмовлено відповідачем у перерахунку його пенсії із заробітної плати на підставі наданої ним довідки з посиланням на те, що Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року втратив чинність, а згідно п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМ України, такий порядок по даний час не приймався. Постановою КМ України № 1013 від 09.12.2015 року виключено п.4, в якому йшлося про перерахунок пенсій державним службовцям.
Наведене стверджується копією даного листа УПФУ в матеріалах справи.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу у жовтні 2008 року /, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80
відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на
цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, зменшено до 80% відсотків розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Також, цим Законом встановлено обмеження виплати пенсії максимальним її розміром.
Відповідно до статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з цим, як встановлено пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
За приписами частин дванадцятої та тринадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
За пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цим Законом та іншими законами. Пенсіонери і члени їхніх сімей, що проживають разом із ними, мають також право на медичне обслуговування в тих медичних
закладах, в яких вони перебували на обліку до виходу на пенсію працівника прокуратури.
Частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на момент виникнення у позивача права на пенсію, було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.
Відповідно до ч.13 ст.86 Закону № 1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Частиною 20 ст.86 Закону № 1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Саме до таких висновків прийшов Вищий Адміністративний Суд України в постанові від 06.12.2016 року № 63719501.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Згідно ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Постановою КМ України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців /крім військовослужбовців/.
Позивач просив суд зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35,частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до ч.5 ст.45 цього Закону документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з положеннями п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ 25.11.2005 року № 22-1 /у редакції постанови правління ПФУ 07.07.2014 року № 13-1/, зареєстровано в Мінюсті України 27.12.2005 року за № 1566/11846, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Відповідно до п.1.7 Порядку, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Враховуючи викладене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є заява про перерахунок пенсії та документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, заяву про перерахунок пенсії позивач подав 06.10.2016, а тому, враховуючи вищенаведені положення законодавства, перерахунок пенсії повинен бути проведений починаючи з 01.10. 2016 року.
Вимоги позивача щодо перерахунку його пенсії з 01.01.2016 року до задоволення не підлягають, оскільки виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком.
Посилання представника відповідача на те, що позивачем при зверненні до УПФУ за перерахунком пенсії не було подано заяву встановленого зразка, що є підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії, судом не приймаються до уваги.
Так, відповідно до п.3 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління ПФУ від 22.12.2014 року № 28-2, зареєстровано в Мінюсті України 15.01.2015 року за № 41/26486, серед основних завдань управління ПФУ є в т.ч., проведення у межах своїх повноважень інформаційно-роз'яснювальної роботи серед населення, надання страхувальникам консультацій з питань застосування законодавства про ведення обліку застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, роз'яснення їхніх прав і обов'язків, тощо.
Як встановлено судом і вказано вище, позивач звернувся до УПФУ у місті Білій Церкві з письмовою заявою, в якій просив провести йому саме перерахунок пенсії, до заяви додав довідку про його заробітну плату, ця заява була прийнята уповноваженим на те працівником управління, про що свідчить відмітка на заяві, але працівником відповідача не було надано позивачу роз'яснень щодо необхідності звернення за перерахунком пенсії із заявою встановленого зразка.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Отже, дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії є протиправними з наведених вище підстав, а тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії на підставі наданої ним довідки про його місячну заробітну плату починаючи з 01.10.2016 року.
Керуючись ст. ст.19, 22 Конституції України, Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ 25.11.2005 року № 22-1 /у редакції постанови правління ПФУ 07.07.2014 року № 13-1/, зареєстровано в Мінюсті України 27.12.2005 року за № 1566/11846, ст.ст. 2, 6,9,17, 159-163, 185,186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України у місті Білій Церкві Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року /в редакції на час призначення пенсії/.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у місті Білій Церкві Київській області з 01 жовтня 2016 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року /в редакції на час призначення пенсії/ та постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за № 1013 у розмірі 82 відсотків від розміру його заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Київської області від 27 вересня 2016 року № 18ф-393.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А. М. Дмитренко