Рішення № 64126809, 03.01.2017, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
03.01.2017
Номер справи
921/692/16-г/17
Номер документу
64126809
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" січня 2017 р.Справа №921/692/16-г/17Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Андрусик Н.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: першого заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури м.Теребовля Тернопільської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, м.Тернопіль

до відповідача: приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс", с.Настасів Тернопільського району Тернопільської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Ішківської сільської ради, с.Ішків Козівського району Тернопільської області

про зобов`язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку та повернути у державну власність,

за участю представників:

прокуратури: Свачій М.І., посвідчення №043008 від 20.04.2016р.;

позивача: не з'явився;

відповідача: не з'явився;

третьої особи: не з'явився.

В судовому засіданні прокурору роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 29, 811 Господарського процесуального кодексу України.

Судом в порядку ст.811 ГПК України фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася через відсутність клопотання сторін.

Перший заступник керівника Теребовлянської місцевої прокуратури, м.Теребовля Тернопільської області, звернувся в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, м.Тернопіль, 04.11.2016р. (згідно відтиску штампу вхідної кореспонденції канцелярії господарського суду за вх.№758 від 04.11.2016р.) до господарського суду Тернопільської області з позовом до приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс", с. Настасів Тернопільського району Тернопільської області, про зобов`язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, загальною площею 40,9908га за кадастровим №6123084000:01:001:1470, вартістю 371966,78грн, що розташована за межами населеного пункту на території Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області, привівши її у придатний для використання стан.

Ухвалою суду від 07.11.2016р. порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 22.11.2016р. з подальшим відкладенням розгляду справи, в порядку статті 77 ГПК України, на 06.12.2016р. та 03.01.2017р. у зв'язку з непредставленням сторонами витребуваних судом документів, необхідності вчинення заходів щодо залучення до участі у справі третьої особи та необхідністю витребування додаткових доказів, необхідних для вирішення спору.

Ухвалою суду від 22.11.2016р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ішківську сільську раду Козівського району Тернопільської області, з якою відповідачем підписано 01.08.2016р. угоду про добровільне відшкодування місцевим бюджетам збитків.

В процесі розгляду справи Теребовлянською місцевою прокуратурою, зокрема, згідно поданої заяви №28-01вих-17 від 03.01.2017р. (вх.№3001 від 03.01.2017р.) додатково обґрунтовано позов, згідно якої прокурор просив зобов'язати приватне агропромислове підприємство "Агропродсервіс", с.Настасів Тернопільського району Тернопільської області, повернути у володіння та користування держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, м.Тернопіль, частину земельної ділянки за кадастровим №6123084000:01:001:1470, загальною площею 40,9908га, а саме 11га, що знаходиться за межами населеного пункту на території Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області.

Дана заява судом прийнята до розгляду, як така, що подана у відповідності до ст.ст.22, 29 ГПК України, а розгляд справи здійснювався з урахуванням уточнених позовних вимог.

Позивач, підтримавши заявлені прокурором позовні вимоги в повному обсязі, просив суд здійснювати розгляд справи без участі його уповноваженого представника в судовому засіданні (клопотання №9-19-0.9-16940/2-16 від 18.11.2016р.).

Відповідач та його уповноважений представник в судовому засіданні 06.12.2016р. позовні вимоги заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов №1671 від 05.12.2016р. (вх.№20940 від 05.12.2016р.), посилаючись на наявні у справі та додатково долучені ним документи.

Третя особа - Ішківська сільська рада згідно поданої заяви №2.11-128/01 від 29.11.2016р. позовні вимоги по суті не заперечила, а розгляд справи просила здійснювати без участі її уповноваженого представника по причині неможливості забезпечити його явку в судовому засіданні.

Вирішуючи питання щодо наявності у прокурора права на звернення до господарського суду з даним позовом, судом враховано таке.

Відповідно до ст.14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Статтею 121 Конституції України, ст.ст.2, 29 ГПК України передбачено, що прокуратура забезпечує представництво інтересів громадян або держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Повноваження прокурора з виконання покладених на нього функцій щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді регулюється ст.23 Закону України "Про прокуратуру", п.3 якої передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 року у справі №1-1/99 визначено, що прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у суспільних відносинах.

Згідно ст.151 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, належать: проведення, відповідно до законодавства, моніторингу земель та охорони земель, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснюючи свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015р.).

Повноваження Держгеокадастру на території Тернопільської області здійснюється Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області, яке діє на підставі Положення, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015р. №17.

Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Тернопільської області.

Як вбачається із тексту позовної заяви предметом позову визначено звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, що розташована за межами населеного пункту на території Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області, тому, виходячи з вищенаведеного та в силу приписів земельного законодавства, органом державної влади, до компетенції якого віднесені повноваження щодо захисту інтересів держави у сфері земельних відносин, в даному випадку виступає Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області.

Втім, як встановлено прокурором, Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області не вживало та не вживає жодних заходів, спрямованих на звільнення/повернення спірної земельної ділянки, зокрема, в судовому порядку.

При таких обставинах, має місце порушення інтересів держави, оскільки позивач як орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів уповноважений державою здійснювати у спірних правовідносинах покладені державою функції щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Однак, всупереч нормам закону відповідач самовільно зайняв земельну ділянку та використовує її, а Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області не вживає заходів на усунення виявлених уповноваженими органами фактів порушень земельного законодавства.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши додатково представлені докази, заслухавши в процесі розгляду справ пояснення присутніх представників сторін та думку прокурора, господарський суд встановив наступне.

В ході досудового розслідування Слідчим відділом Козівського відділення поліції Бережанського ВП ГУНП в Тернопільській області кримінального провадження за №12016210110000071 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1971 КК України (інформацію внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.05.2016р.), встановлено, що приватне агропромислове підприємство "Агропродсервіс" самовільно зайняло та використовує на території Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області земельні ділянки державної форми власності сільськогосподарського призначення (рілля), загальною площею 61,81га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в тому числі північну частину спірної земельної ділянки за кадастровим №6123084000:01:001:1470 (Протокол огляду від 06.09.2016р.).

В процесі проведення досудового розслідування слідчим СВ Козівського ВП Бережанського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області Шкільним М.С. надіслано Державній інспекції сільського господарства в Тернопільській області листа №2685/108/03-16 від 06.06.2016р. з проханням провести перевірку за фактом самовільного захоплення земельних ділянок, площею 36,0453га за кадастровим №6123084000:01:001:1459; 40,9908га за кадастровим №6123084000:01:001:1470; 7,7851га за кадастровим №6123084000:01:001:1461; 6,9828га за кадастровим №6123084000:01:001:1462.

На виконання даного листа державним інспектором оперативного контролю за використанням і охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області Зембою І.С. на підставі направлення №19 від 17.06.2016р. проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо користування земельними ділянками на території Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області, про що складено Акт перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства №000016 від 22.06.2016р. та Акт обстеження земельної ділянки. Перевіркою встановлено, що ПАП "Агропродсервіс" в особі директора Росоховатецької філії ПАП "Агропродсервіс" ОСОБА_1. самовільно зайнято та використовується для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності (землі запасу сільської ради) за межами населеного пункту с.Ішків на території Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області, загальною площею 61,81га, чим порушено вимоги ст.125 ЗК України. Згідно даного Акту перевірки встановлено відсутність у ПАП "Агропродсервіс" документів, що підтверджують державну реєстрацію права власності, права постійного користування чи права оренди спірних земельних ділянок (кадастрові номера 6123084000:01:001:1459, 6123084000:01:001:14710, 6123084000:01:001:1461, 6123084000:01:001:1462).

Згідно розрахунку, здійсненого відповідно до Методики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963 та постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011р. №1115 розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття ПАП "Агропродсервіс" земельних ділянок, загальною площею 61,81га становить 58076,67грн. Дана сума шкоди підприємством була відшкодована, про що свідчить платіжне доручення №5906 від 26.07.2016р.

За фактом самовільного зайняття відповідачем земельних ділянок директора Росоховатецької філії ПАП "Агропродсервіс" ОСОБА_1. притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.531 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що складено Протокол про адміністративне правопорушення №000009 від 11.07.2016р. та на його підставі винесено Постанову про накладення адміністративного стягнення №000009 від 11.07.2016р. у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень, який теж сплачено ( копія квитанції №0.0.583836841.1 від 15.07.2016р. знаходиться в матеріалах справи).

11.07.2016р. державним інспектором сільського господарства в Тернопільській області винесено припис №000009 від 11.07.2016р. з вимогою усунути виявлені порушення земельного законодавства до 11.08.2016р.

25.07.2016р. ПАП "Агропродсервіс" звернулося до Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області з листом, в якому зазначено про факт користування спірною земельною ділянкою, площею 40,9908га за кадастровим №6123084000:01:001:1470, без відповідних правовстановлюючих документів, які посвідчують право землекористування, тому просило сільську раду укласти відповідні угоди для сплати належної орендної плати.

01.08.2016р. між Ішківською сільською радою та приватним агропромисловим підприємством " Агропродсервіс " укладено угоду про добровільне відшкодування місцевим бюджетам збитків, заподіяних внаслідок недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою, відповідно до умов якої сільська рада взяла на себе зобов'язання сприяти ПАП "Агропродсервіс" в оформленні правовстановлюючих документів на земельні ділянки згідно чинного законодавства, а ПАП "Агропродсервіс", в свою чергу, взяло на себе зобов'язання добровільно відшкодувати збитки в сумі 11159грн в рік в дохід місцевого бюджету за фактичне користування земельною ділянкою, орієнтовною площею 40,99га, розташованою на території Івашківської сільської ради за межами населеного пункту згідно схеми розташування земельної ділянки. Як із змісту даної угоди, так і з наявних у справі доказів не вбачається, що даний правочин було зареєстровано (проведено державну реєстрацію) і це не заперечується учасниками судового процесу.

Довідками Ішківської сільської ради №619 від 23.11.2016р.,№701 від 15.12.2016р., №702 від 15.12.2016р. підтверджено використання приватним агропромисловим підприємством "Агропродсервіс" частини земельної ділянки, в розмірі 11,0га за кадастровим №6123084000:01:001:1470 та добровільне відшкодування збитків за фактичне користування даною земельною ділянкою шляхом сплати протягом серпня-жовтня 2016 року 2789,73грн коштів.

Також, в ході судового розгляду, Ішківська сільська рада зазначала, що ПАП "Агропродсервіс" добровільно звільнило після збору врожаю самовільно зайняті земельні ділянки державної форми власності на території сільської ради, орієнтовною площею 61,81га, які були засіяні зерновими культурами (довідка №2.11-78/01 від 09.08.2016р.).

Разом з тим, матеріалами справи, зокрема Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №8-1909-99.5-3110/2-16 від 23.09.2016р. та Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6102851692016 від 16.11.2016р., підтверджено, що спірна земельна ділянка, площею 40,9908 за кадастровим №6123084000:01:001:1470, розташована на території Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області, належить до державної форми власності, а її розпорядником виступає Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області.

З метою продажу права оренди земельної ділянки площею 40,9908га за кадастровим №6123084000:01:001:1470 було неодноразово організовано та проведено земельні торги у формі аукціону, зокрема, 13.07.2016р., 13.09.2016р., 21.11.2016р., однак результати торги, в подальшому, були анульовані у зв'язку із несплатою переможцями аукціону річної орендної плати, що підтверджено листами Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 26.12.2016р. №10-19-0.7-18602/2-16, наказами №190 від 27.04.2016р., №265 від 04.08.2016р. "Про проведення земельних торгів у формі аукціону", №254 від 21.07.2016р., №365 від 22.09.2016р. "Про анулювання результатів торгів з продажу права оренди на земельну ділянку, площею 40,9908га кадастровий номер 6123084000:01:001:1470", протоколами земельних торгів №6 від 13.07.2016р., №1 від 13.09.2016р., №2 від 21.11.2016р.

З Акту обстеження земельної ділянки державної власності на території Ішківської сільської ради, затвердженого 29.12.2016р. головою Козівської РДА Тернопільської області, вбачається, що при обстеженні земельної ділянки, площею 40,9908 за кадастровим №6123084000:01:001:1470, комісією, створеною відповідно до доручення голови Козівської РДА Тернопільської області №65 від 26.12.2016р., встановлено, що із площі обстежуваної земельної ділянки відповідачем фактично використовується (обробляється) менша її частина, а саме, площею 11,0га без відповідних правовстановлюючих документів.

Наведені обставини, стали підставою для звернення Першого заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури Тернопільської області з позовом до суду в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про звільнення 11,0га земельної ділянки державної власності, загальною площею 40,9908 за кадастровим №6123084000:01:001:1470, що знаходиться на території Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області за межами населеного пункту, оскільки відповідач, незважаючи на встановлені Державною інспекцією сільського господарства в Тернопільській області порушення вимог земельного законодавства, не звільнив дану земельну ділянку.

Оцінивши наявні в матеріалах справи докази в сукупності, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог. При цьому суд виходив з наступного.

Земельні правовідносини, зокрема пов'язані із користуванням землею, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Цивільним кодексом України, іншими Законами України, постановами Кабінету Міністрів України у випадках, передбачених законом, а також договором оренди землі.

Стаття 13 Конституції України, серед іншого визначає, що земля, яка знаходяться в межах території України, є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

В силу приписів ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ст. 125 Земельного Кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Статтею 126 цього Кодексу визначено, що право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

В постанові Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011р. №6 зазначено, що за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування, юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності (абзац третій підпункту 2.1).

Таким чином, згідно визначеного чинним законодавством порядку одержання у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, особа звертається з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного Кодексу України, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

При цьому, обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а відсутність у цієї особи даних документів є самовільним зайняттям земельної ділянки.

Зі змісту ст.122 ЗК України вбачається, що право розпоряджатися землями, які знаходяться за межами населеного пункту для сільськогосподарського використання, з 01.01.2013р., належить центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органом, тобто в даному випадку - Головному управлінню Держгеокадастру у Тернопільській області як територіальному органу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Суд погоджується з доводами прокуратури з приводу того, що використовуючи спірну земельну ділянку без правовстановлюючих документів в порушення земельного законодавства, (що підтверджено актами перевірок, комісійними актами обстежень земельної ділянки) відповідач позбавляє вищевказаний державний орган права розпоряджатися земельною ділянкою та одержувати відповідні доходи від оренди.

Як встановлено судом, з метою продажу права оренди спірної земельної ділянки були проведені 13.07.2016р., 13.09.2016р., 21.11.2016р. земельні торги у формі аукціону, однак такі (результати торгів) в подальшому були анульовані, а відповідно договір оренди земельної ділянки - не укладено по причині невнесення переможцем аукціону річної орендної плати, що підтверджується листом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 26.12.2016р. №10-19-0.7-18602/2-16.

Таким чином, станом на день розгляду судом спору земельна ділянка, площею 40,9908га за кадастровим №6123084000:01:001:1470, що знаходиться на території Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області за межами населеного пункту та/або її частина, площею 11га в користування будь-якій особі не передана.

Визначення факту самовільного зайняття земельної ділянки містить стаття 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (далі - Закон), згідно якої будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними, вважаються самовільним зайняттям земельних ділянок.

З матеріалів справи, зокрема, Акту перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства від 22.06.2016р., Акту обстеження земельної ділянки, Припису про усунення виявлених недоліків від 11.07.2016р. №000009, протоколу про адміністративне правопорушення від 11.07.2016р. №000009, постанови про накладення адміністративного стягнення від 11.07.2016р., протоколу огляду від 06.09.2016 року вбачається, що відповідач на момент проведення Інспекцією сільського господарства у Тернопільській області перевірки дотримання вимог земельного законодавства не мав жодних документів на підтвердження права володіння чи користування частиною спірної земельної ділянки, розміром 11,0га, що належить до земель сільськогосподарського призначення державної форми власності та знаходиться на території Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області.

Відповідач немає відповідних правовстановлюючих документів і на даний час, що додатково підтверджено Актом обстеження земельної ділянки державної власності на території Ішківської сільської ради, затвердженого 29.12.2016р. головою Козівської РДА Тернопільської області та протоколом огляду від 06.09.2016р.

Статтею 90 Земельного кодексу України визначено, що власники земельних ділянок мають право, зокрема, самостійно господарювати на землі. Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Частиною 2 ст.152 ЗК України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Такий захист здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, а також відшкодування заподіяних збитків.

Відповідно до ст.387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Згідно із п.1 ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду (п.3 ст.212 ЗК України).

Таким чином, враховуючи, що спеціальним законом передбачено обов'язковість отримання правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку для її використання, однак відповідачем не оформлено право на спірну земельну ділянку, беручи до уваги факт відсутності укладення та державної реєстрації договору оренди земельної ділянки чи інших правовстановлюючих документів на земельну ділянку, суд доходить висновку про самовільне зайняття відповідачем спірної земельної ділянки, а тому у відповідності до ст. 212 Земельного кодексу України частина земельної ділянки, площею 11,0га, кадастровий №6123084000:01:001:1470, що знаходиться на території Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області за межами населеного пункту, підлягає поверненню державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області.

При цьому, розглядаючи даний спір суд дійшов висновку, що оскільки предметом позову прокурором визначено вимогу про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, тому відповідність угоди від 01.08.2016р. про добровільне відшкодування місцевим бюджетам збитків, заподіяних внаслідок отримання доходів за фактичне користування земельною ділянкою вимогам чинного законодавства України слід розглядати та встановлювати в окремому позовному провадженні.

Беручи до уваги вище викладене, позовні вимоги задовольняються повністю.

Судові витрати, в силу ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача у справі.

Разом з тим, виходячи із вартості 11га земельної ділянки, що підлягає поверненню державі (99818,51грн), враховуючи наявність клопотання про повернення судового збору, з Державного бюджету України на користь прокуратури Тернопільської області слід повернути надмірно сплачений згідно платіжного доручення №1356 від 01.11.2016р. судовий збір в сумі 4082,22грн.

В судовому засіданні 03.01.2017р., відповідно до ст.85 ГПК України, оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду.

Керуючись ст.ст.13, 14, 121, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 11, 15, 16 ЦК України, ст.ст.116, 122, 123, 125, 152, 212 Земельного кодексу України, Законом України "Про прокуратуру", Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель, ст.ст.1, 2, 42-47, 22, 29, 33, 34, 43, 44, 49, 811, 82-85, 116, 117 ГПК України, ст.7 Закону України "Про судовий збір", господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Зобов'язати приватне агропромислове підприємство "Агропродсервіс" (с.Настасів Тернопільського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 30356854) повернути у володіння і користування держави в особі Головного управління Держгеокадатсру у Тернопільській області (м.Тернопіль, вул.М.Грушевського, 8, ідентифікаційний код 39766192) частину земельної ділянки за кадастровим №6123084000:01:001:1470, загальною площею 40,9908га, а саме 11га, що знаходиться за межами населеного пункту на території Ішківської сільської ради Козівського району Тернопільської області.

3. Стягнути з приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс" (с.Настасів Тернопільського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 30356854) - 1497 (одну тисячу чотириста дев'яносто сім)грн 28коп. в повернення сплаченого судового збору на користь прокуратури Тернопільської області (м.Тернопіль, вул.Листопадова, 4, ідентифікаційний код 02910098).

Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

4. Повернути прокуратурі Тернопільської області (м.Тернопіль, вул.Листопадова, 4, ідентифікаційний код 02910098) з Державного бюджету України 4082(чотири тисячі вісімдесят дві)грн 22коп. судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення №1356 від 01.11.2016р.

Повне рішення складено "16" січня 2017 року.

Суддя Н.О. Андрусик