ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2017 року Справа № 915/1187/16
Господарський суд Миколаївської області у складі
судді Корицької В.О.,
при секретарі судового засідання Берко О.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 08 від 19.04.2016 року,
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 04/1311 від 30.12.2016 року, ОСОБА_3, довіреність № 04/1313 від 30.12.2016 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві справу
за позовом Державної екологічної інспекції у Миколаївській області,
54055, м. Миколаїв, вул. Дзержинського, 134 (ідентифікаційний код 37992292),
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Миколаївгаз,
54003, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159 (ідентифікаційний код 05410263),
про стягнення грошових коштів у сумі 1 058 449,70 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Миколаївській області звернулась до Господарського суду Миколаївської області із позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Миколаївгаз про стягнення грошових коштів у сумі 1 058 449,70 грн. збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Ухвалою суду від 08.11.2016 року порушено провадження у справі, розгляд справи призначений на 22.11.2016 року.
22.11.2016 року у судовому засіданні оголошено перерву до 29.11.2016 року.
29.11.2016 року у судовому засіданні оголошено перерву до 13.12.2016 року.
13.12.2016 року у судовому засіданні оголошено перерву до 22.12.2016 року.
Ухвалою суду від 22.12.2016 року продовжено строк вирішення спору на 15 днів.
22.12.2016 року у судовому засіданні оголошено перерву до 11.01.2017 року.
11.01.2017 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили.
У поданому суду відзиві (а.с. 95-100) зазначили наступне.
Актом перевірки зафіксовано, що тільки філії Березнегуватське УЕГГ, Вознесенське УЕГГ та Казанківське УЕГГ здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел за відсутності дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Із посиланням на пункти 1.4, 4.13 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 року, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України за № 18/16034 від 15.01.2009 року, відповідач зазначає, що відсутність в акті перевірки зафіксованого порушення свідчить про відсутність правових підстав для відшкодування збитків.
Крім того, представники відповідача не погодились з наданим позивачем розрахунком збитків.
На підставі викладеного, представники відповідача просили у задоволенні позову відмовити.
Крім того, 13.12.2016 року відповідач звернувся до суду з заявою про застосування позовної давності до позовних вимог (а.с. 112).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
У період з 05.09.2012 року по 21.09.2012 року Державною екологічною інспекцією у Миколаївській області (позивач) на підставі положень ст. 20 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища, ч. 4 ст. 5 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, наказу Державної екологічної інспекції у Миколаївській області від 30.08.2012 року № 165 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації Миколаївгаз (ПАТ Миколаївгаз, відповідач), за результатами якої складений акт перевірки виконання природоохоронного законодавства ПАТ Миколаївгаз (а.с. 49-54), відповідно до якого встановлено, що на проммайданчиках підрозділів УЕГГ (Первомайське, Вознесенське, Новоодеське, Миколаївське, Очаківське, Казанське, Баштанське, Березнегуватське, Братське) знаходиться 21 джерело викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Станом на час перевірки, інвентаризація викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у підприємства ПАТ Миколаївгаз відсутні, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря.
У період з 25.11.2013 року по 06.12.2013 року Державною екологічною інспекцією у Миколаївській області (позивач) на підставі положень ст. 20-2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища, ст. 5 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, Положення про державну екологічну інспекцію в автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 року № 429, згідно наказу Державної екологічної інспекції у Миколаївській області від 30.10.2013 року № 184 (а.с. 14-18), направлення на перевірку від 05.11.2013 року № 04/3087 (а.с. 19) проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації Миколаївгаз (ПАТ Миколаївгаз, відповідач).
За результатами перевірки складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПАТ Миколаївгаз (а.с. 20-39), відповідно до якого встановлені порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю), а саме філії Березнегуватського УЕГГ, Вознесенського УЕГГ та Казанківського УЕГГ ПАТ Миколаївгаз здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел без відповідного дозволу, що є порушенням абз. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України Про охорону атмосферного повітря.
Вищезазначений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства містить загальну характеристику субєкта господарювання, що перевіряється, відповідно до якої до складу Вознесенської УЕГГ входять Доманівська та Веселинівська дільниці, до складу Казанківської УЕГГ входить Новобузька дільниця (а.с. 22).
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Миколаївській області складений протокол про адміністративне правопорушення № 004574 від 06.12.2013 року (а.с. 43-44), відповідно до якого ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який працює на посаді начальника служби охорони праці, надзвичайних ситуацій, пожежної і екологічної безпеки і безпеки дорожнього руху ПАТ Миколаївгаз, здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 КУпАП (викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади або недодержання вимог, передбачених наданим дозволом, інші порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря або перевищення технологічних нормативів допустимого викиду забруднюючих речовин та нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел під час експлуатації технологічного устаткування, споруд і об'єктів) у зв'язку із тим, що 06.12.2013 року о 14-00 год. зафіксовано, що філії Березнегуватського УЕГГ, Вознесенського УЕГГ та Казанківського УЕГГ ПАТ Миколаївгаз здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел без відповідного на те дозволу, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря.
Постановою старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Миколаївській області № 04/520 від 09.12.2013 року (а.с. 45-46) ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнаний винним за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 78 КУпАП (порушення порядку здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферу або впливу на неї фізичних та біологічних факторів) і притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 119,00 грн., який сплачено в добровільному порядку 16.12.2013 року (а.с. 47).
В результаті встановлених порушень Державною екологічною інспекцією винесено припис № 04/141 від 12.12.2013 року (а.с. 40-42), відповідно до якого відповідача на підставі ст. ст. 10, 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря зобовязано у строк до 01.02.2014 року отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів на філії Березнегуватського УЕГГ, Вознесенського УЕГГ та Казанківського УЕГГ ПАТ Миколаївгаз, а також на підставі ст. 20-2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища у строк до 27.12.2013 року представити завірені копії звітності про охорону атмосферного повітря 2-ТП (повітря) за: 3 квартал 2012 року, річний за 2012 рік, 1 квартал 2013 року, 2 квартал 2013 року та 3 квартал 2013 року по всім структурним підрозділам (філіям) ПАТ Миколаївгаз.
На виконання припису Державної екологічної інспекції № 04/141 від 12.12.2013 року ПАТ Миколаївгаз листом від 23.12.2013 року № 11/6288 (а.с. 48) надав план організаційно-технічних заходів щодо усунення недоліків, виявлених в ході перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ Миколаївгаз, а також надав завірені копії звітності про охорону атмосферного повітря 2-ТП (повітря) за: 3 квартал 2012 року, річний за 2012 рік, 1 квартал 2013 року, 2 квартал 2013 року та 3 квартал 2013 року по всім структурним підрозділам (філіям) ПАТ Миколаївгаз.
17.03.2014 року позивачем здійснено розрахунок розмірів відшкодування збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (відсутність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) ПАТ Миколаївгаз (а.с. 55-65) та встановлено, що загальна сума збитків, заподіяна державі, складає 1 058 449,70 грн., з яких:
- загальна сума збитків по Управлінню по реалізації скрапленого газу ПАТ Миколаївгаз складає 1 757,81 грн.,
- загальна сума збитків по Баштанському УЕГГ складає 62 947,46 грн.,
- загальна сума збитків по Вознесенському УЕГГ складає 151 140,16 грн.,
- загальна сума збитків по Веселинівській дільниці складає 72 736,47 грн.,
- загальна сума збитків по Доманівській дільниці складає 25 534,53 грн.,
- загальна сума збитків по Новоодеському УЕГГ складає 217 598,97 грн.,
- загальна сума збитків по Березнегуватському УЕГГ складає 101 873,80 грн.,
- загальна сума збитків по Казанківському УЕГГ складає 56 121,92 грн.,
- загальна сума збитків по Новобузькій дільниці складає 40 112,28 грн.,
- загальна сума збитків по Очаківському УЕГГ складає 115 032,38 грн.,
- загальна сума збитків по Березанській дільниці складає 57 725,92 грн.,
- загальна сума збитків по Первомайському УЕГГ складає 131 976,58 грн.,
- загальна сума збитків по Врадіївській дільниці складає 23 891,55 грн.
Розмір збитків розраховано відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.12.2008 року № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за № 48/16064 (Методика № 639). Пунктами 2.7.1 та 3.6 Методики № 639 передбачено використання розрахункових методів визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, якщо викиди здійснюються без відповідного дозволу. Пунктом 3.6 Методики дані щодо маси наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел викидів підприємства,які здійснюються без дозволу на викиди, було отримано за даними державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою № 2-ТП повітря (квартальна).
Визначення наднормативних викидів наведене у п. 2.1.2 Методики № 639, відповідно до якої наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 2.2 Методики № 639, факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.
Підставою нарахування позивачем завданих збитків став не сам факт понаднормового викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а здійснення таких викидів без відповідного дозволу.
Відповідальність за вказане порушення передбачена ст. ст. 33, 34 Закону України Про охорону атмосферного повітря, ст. 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно з ст. 34 Закону України Про охорону атмосферного повітря шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом. Відповідно до ст. 33 цього ж Закону особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом.
Відповідно до п. є ч. 2 ст. 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Згідно ч. 4 ст. 68 цього ж Закону, підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Пунктом е ст. 41 Про охорону навколишнього природного середовища серед економічних заходів забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачено відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до приписів ст. 2 Закону України Про охорону атмосферного повітря відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом Про охорону навколишнього природного середовища та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 5 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Частиною 1 ст. 10 Закону України Про охорону атмосферного повітря передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни субєкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, діяльність яких повязана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобовязані, серед іншого, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Частини 5, 6 ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря, закріплюють, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого субєкту господарювання вказаними у нормі органами.
Позивачем вживалися заходи досудового врегулювання даного спору, а саме: на адресу відповідача направлено лист № 02/724 від 19.03.2014 року з пропозицією добровільного відшкодування завданої шкоди (а.с. 66-71).
Станом на теперішній час у добровільному порядку відповідачем визначену суму збитків не сплачено.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПАТ Миколаївгаз (а.с. 20-39) встановлені порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю), а саме філії Березнегуватського УЕГГ, Вознесенського УЕГГ та Казанківського УЕГГ ПАТ Миколаївгаз здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел без відповідного дозволу, що є порушенням абз. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України Про охорону атмосферного повітря.
Вищезазначений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства містить загальну характеристику субєкта господарювання, що перевіряється, відповідно до якої до складу Вознесенської УЕГГ входять Доманівська та Веселинівська дільниці, до складу Казанківської УЕГГ входить Новобузька дільниця (а.с. 22).
Отже, вищезазначеним актом встановлені порушення саме Березнегуватського УЕГГ, Вознесенського УЕГГ (до складу якого входять Доманівська та Веселинівська дільниці) та Казанківського УЕГГ ПАТ Миколаївгаз (до складу якого входить Новобузька дільниця) природоохоронного законодавства.
Відповідно до пунктів 4.13, 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 року, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України за № 18/16034 від 15.01.2009 року, за результатами проведеної планової або позапланової перевірки, в тому числі спільно з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається уніфікований акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, що містить перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), залежно від ресурсу, що перевірявся. Акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Судом відхиляються твердження позивача про необхідність стягнення збитків по Баштанському УЕГГ, по Новоодеському УЕГГ, по Очаківському УЕГГ, по Березанській дільниці, по Первомайському УЕГГ та по Врадіївській дільниці, оскільки вказівки про порушення вказаними суб'єктами навколишнього природного середовища не зазначені в ОСОБА_1 перевірки 2013 року.
Враховуючи викладене, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню збитки в загальній сумі 447 519,16 грн., заподіяні державі наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря (відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) наступними філіями ПАТ Миколаївгаз:
- Вознесенське УЕГГ - 151 140,16 грн.,
- Веселинівська дільниця - 72 736,47 грн.,
- Доманівська дільниця - 25 534,53 грн.,
- Березнегуватське УЕГГ - 101 873,80 грн.,
- Казанківське УЕГГ - 56 121,92 грн.,
- Новобузька дільниця - 40 112,28 грн.
Відповідно до статті 11 Закону України Про Державний бюджет України на 2016 рік джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у 2016 році є надходження, визначені пунктом 7 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України, а саме: 30 % грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до спеціального фонду Державного бюджету України.
Джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів є надходження, що визначені пунктом 4 частини 1 статті 691 Бюджетного кодексу України, зокрема: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів обєднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя 70 відсотків.
В главі 4 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 року № 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.02.2013 року за № 291/22823, передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Казначействі України та Головних управліннях Казначейства відповідно до законодавства на ім'я органу Казначейства в розрізі територій за балансовим рахунком 3311 Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.
Статтею 20-2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища Державній екологічній інспекції у Миколаївській області надано право щодо організації і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання вимог законодавства про охорону атмосферного повітря.
Відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджене наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 04.11.2011р. № 429 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2011 р. за № 1347/20085 (далі Положення), Державна екологічна інспекція у Миколаївській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Відповідно до абз. 3 п.п. г п. 4.2. Положення одним із завдань Державної екологічної інспекції є здійснення державного нагляду (контролю) у сфері дотримання законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин.
Згідно з п.п. 6.17 п. 6 Положення, Державна екологічна інспекція має право вживати в установленому законом порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Таким чином, саме Державна екологічна інспекція є органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Частиною 3 ст. 33 Закону України Про охорону атмосферного повітря визначено, що спори з питань охорони атмосферного повітря вирішуються у встановленому законом порядку.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Заперечення відповідача щодо невірного розрахунку збитків відхиляються судом, оскільки спростовуються матеріалами справи та поясненнями позивача (а.с. 101-104).
Суд не застосовує правову позицію Верховного суду України (постанова від 18.11.2015 року у справі № 917/2579/14), на яку посилається відповідач в обґрунтування заяви про застосування позовної давності, оскільки вказана позиція стосується обставин, відмінних від обставин даної справи.
Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Відповідно до ст. 256 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПАТ Миколаївгаз (а.с. 20-39) складений позивачем 06.12.2013 року.
Позивач звернувся з даним позовом до суду 07.11.2016 року, тобто в межах трирічного строку позовної давності.
Судовий збір у сумі 15 876,73 грн. відповідно до ст. 49 ГПК України покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у звязку з чим з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 6 668,22 грн.
Керуючись ст. ст. 49, 82 - 84 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Миколаївгаз (54003, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159, ідентифікаційний код 05410263) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (54055, м. Миколаїв, вул. Дзержинського, 134, ідентифікаційний код 37992292) грошові кошти в сумі 151 140,16 грн. (сто пятдесят одна тисяча сто сорок грн. 16 коп.) збитки, заподіяні державі наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря (відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) Вознесенським УЕГГ ПАТ Миколаївгаз, в бюджет Вознесенської міської ради на р/р № 33114331700007, код бюджетної класифікації 24062100, код ЄДРПОУ 38037770, МФО 826013 банк УКСУ у Вознесенському районі Миколаївської області.
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Миколаївгаз (54003, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159, ідентифікаційний код 05410263) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (54055, м. Миколаїв, вул. Дзержинського, 134, ідентифікаційний код 37992292) грошові кошти в сумі 72 736,47 грн. (сімдесят дві тисячі сімсот тридцять шість грн. 47 коп.) збитки, заподіяні державі наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря (відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) Веселинівською дільницею Вознесенського УЕГГ ПАТ Миколаївгаз, в бюджет Веселинівської селищної ради на р/р № 33111331700099, код бюджетної класифікації 24062100, код ЄДРПОУ 37363365, МФО 826013 банк УКСУ у Веселинівському районі Миколаївської області.
4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Миколаївгаз (54003, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159, ідентифікаційний код 05410263) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (54055, м. Миколаїв, вул. Дзержинського, 134, ідентифікаційний код 37992292) грошові кошти в сумі 25 534,53 грн. (двадцять пять тисяч пятсот тридцять чотири грн. 53 коп.) збитки, заподіяні державі наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря (відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) Доманівською дільницею Вознесенського УЕГГ ПАТ Миколаївгаз, в бюджет Доманівської селищної ради на р/р № 33117331700145, код бюджетної класифікації 24062,100, код ЄДРПОУ 38057729, МФО 826013 банк УКСУ у Доманівському районі Миколаївської області.
5. Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Миколаївгаз (54003, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159, ідентифікаційний код 05410263) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (54055, м. Миколаїв, вул. Дзержинського, 134, ідентифікаційний код 37992292) грошові кошти в сумі 101 873,80 грн. (сто одна тисяча вісімсот сімдесят три грн. 80 коп.) збитки, заподіяні державі наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря (відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) Березнегуватським УЕГГ ПАТ Миколаївгаз, в бюджет Березнегуватської селищної ради на р/р № 33111331700066, код бюджетної класифікації 24062100, код ЄДРПОУ 37907592, МФО 826013 банк УКСУ у Березнегуватському районі Миколаївської області.
6. Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Миколаївгаз (54003, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159, ідентифікаційний код 05410263) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (54055, м. Миколаїв, вул. Дзержинського, 134, ідентифікаційний код 37992292) грошові кошти в сумі 56 121,92 грн. (пятдесят шість тисяч сто двадцять одна грн. 92 коп.) збитки, заподіяні державі наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря (відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) Казанківським УЕГГ ПАТ Миколаївгаз, в бюджет Казанківської селищної ради на р/р № 33112331700195, код бюджетної класифікації 24062100, код ЄДРПОУ 33982186, МФО 826013 банк УКСУ у Казанківському районі Миколаївської області.
7. Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Миколаївгаз (54003, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159, ідентифікаційний код 05410263) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (54055, м. Миколаїв, вул. Дзержинського, 134, ідентифікаційний код 37992292) грошові кошти в сумі 40 112,28 грн. (сорок тисяч сто дванадцять грн. 28 коп.) збитки, заподіяні державі наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря (відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) Новобузькою дільницею Казанківського УЕГГ ПАТ Миколаївгаз, в бюджет Новобузької міської ради на р/р № 33110331700250, код бюджетної класифікації 24062100, код ЄДРПОУ 36340504, МФО 826013 банк УКСУ у Новобузькому районі Миколаївської області.
8. Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Миколаївгаз (54003, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159, ідентифікаційний код 05410263) на користь Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (54055, м. Миколаїв, вул. Дзержинського, 134, ідентифікаційний код 37992292) судовий збір у сумі 6 668,22 грн. (шість тисяч шістсот шістдесят вісім грн. 22 коп.) на розрахунковий рахунок № 35218036081032 в Державній казначейській службі України м. Київ, банк ГУДКСУ у Миколаївській області, МФО 820172.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
9. В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги до канцелярії господарського суду Миколаївської області протягом десяти днів з дня його проголошення, а у випадку проголошення судом вступної та резолютивної частин рішення з дня підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складений 16.01.2017 року.
СуддяВ.О. Корицька