УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2017 р.Справа № 820/10878/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.
за участю секретаря судового засідання Городової А.О.
представника відповідача Кальковець В.Л.
представника відповідача Вершиніна К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.02.2016р. по справі № 820/10878/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтапетроліум"
до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області , Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області
про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтапетроліум" (далі по тексту - ТОВ "Нафтапетроліум", позивач) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просило суд:
- скасувати податкові повідомлення-рішення Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, прийняті щодо ТОВ "Нафтапетроліум", а саме:
- № 0002202230 від 23.09.2015 року, № 0002212230 від 23.09.2015 року, які винесені на підставі висновків акту № 205/10-04-22-20/39523925 від 02.09.2015 року;
- № 0017771510 від 20.11.2015 року, яке винесене на підставі висновків акту камеральної перевірки № 000020/10-04-15-10/37644510 від 30.10.2015 року;
- № 0017773510 від 20.11.2015 року, яке винесене на підставі висновків акту камеральної перевірки № 000021/10-04-15-10/37644510 від 30.10.2015 року;
- № 0005271003 від 17.11.2015 року на суму 183,20 грн., яке винесене на підставі висновків акту камеральної перевірки № 170/15-00/39523925 від 17.11.2015 року;
- зобов'язати Бориспільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області відновити суми податкового кредиту та зобов'язань ТОВ "Нафтапетроліум" (код за ЄДРПОУ 39523925) в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті №205/10-04-22-20/39523925 від 02.09.2015 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 25.02.2016 року по справі №820/10878/15 позов задоволено.
Скасовано податкові повідомлення-рішення Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, прийняті щодо ТОВ "Нафтапетроліум", як такі:
- від 23.09.2015 року № 0002202230 та № 0002212230;
- від 17.11.2015 року № 0005271003;
- від 20.11.2015 року № 0017771510 та № 0017773510.
Зобов'язано Бориспільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області вчинити дії по відновленню суми податкового кредиту та зобов'язань ТОВ "Нафтапетроліум" (код за ЄДРПОУ 39523925) в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті перевірки № 205/10-04-22-20/39523925 від 02.09.2015 року.
Стягнуто з Державного бюджету України (УДКСУ в Червонозаводському районі міста Харкова, код: 37999628, р/р 31217206784011, МФО 851011) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтапетроліум" (адреса: 61001, Харківська обл., м. Харків, пр. Московський, буд. 111, код ЄДРПОУ 39523925) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1218,00 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн.
Бориспільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просила суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.02.2016 року по справі №820/10878/15 і ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтапетроліум", код за ЄДРПОУ 39523925 - відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначила, що постанову винесено з порушенням норм процесуального та матеріального права.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що фахівцями Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області була проведена позапланова виїзна документальна перевірка ТОВ "Нафтапетроліум" (код за ЄДРПОУ 39523925) з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах із ТОВ "Капітал X" (код за ЄДРПОУ 37365100) за період з 01.03.2015 року по 31.03.2015 року, ТОВ "Нафтакомпані" (код за ЄДРПОУ 37391261) за період з 01.02.2015 року по 28.02.2015 року, за результатами якої було складено акт № 205/10-04-22-20/39523925 від 02.09.2015 року, де були зафіксовані порушення вимог податкового законодавства України, а саме:
- ст. 1, п. 2 ст. 3, ст. 4, п. 6 ст. 8. п. 1 та п. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п. 44.1, 44.6 ст. 44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) від 02.12.2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями по взаємовідносинам з ТОВ "Нафтакомпані" (код за ЄДРПОУ 37391261) завищено податковий кредит на суму ПДВ - 9830403 грн., що призвело до заниження податку на додану вартість який підлягає сплаті до бюджету за лютий 2015 року на суму 5826438 грн. та до завищення залишку від'ємного значення з ПДВ (р. 24) за лютий 2015 року на суму 4003965 грн., ТОВ "Капітал X" (код за ЄДОРПОУ 37365100) завищено податковий кредит на суму ПДВ 9842080 грн., що призвело до заниження податку на додану вартість який підлягає сплаті до бюджету за березень 2015 року на суму 9842080 грн.;
- перевіркою ТОВ "Нафтапетроліум" (код за ЄДРПОУ 39523925) не підтверджено господарські відносини з придбання ПММ у ТОВ "Нафтакомпані" (код за ЄДРПОУ 37391261) за період лютий 2015 року, ТОВ "Капітал X" (Код за ЄДОРПОУ 37365100) за період березень 2015 року.
За результатами проведення перевірки зазначеним податковим органом стосовно позивача були прийняті податкові повідомлення-рішення від 23.09.2015 року № 0002202230 на загальну суму 19817129 грн., в тому числі основний платіж 15853703 грн. та штрафна (фінансова) санкція 3963426 грн. та № 0002212230, яким товариству зменшено розмір від'ємного значення з ПДВ на суму 4003965 грн.
На підставі висновків вказаного акту перевірки Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області внесено зміни до електронної бази даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційної бази результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також до картки особового рахунку по платнику податків ТОВ "Нафтапетроліум".
30.10.2015 року Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області на підставі п. 200.10 ст. 200 ПК України, в порядку ст. 76 ПК України проведено камеральні перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за липень 2015 року та серпень 2015 року ТОВ "Нафтапетроліум" (код ЄДРПОУ 39523925), за результатами яких складено акт №000020/10-04-15-10/37644510 та № 000021/10-04-15-10/37644510, відповідно висновків викладених в даних актах дані камеральних перевірок свідчать про неподання позивачем податкової звітності з податку на додану вартість за липень 2015 року та за серпень 2015 року.
На підставі вказаних актів податковим органом стосовно товариства були винесені податкові повідомлення-рішення від 20.11.2015 року № 0017771510 на суму 1020 грн. та №0017773510 від 20.11.2015 року на суму 1020 грн.
Окрім того, на підставі п.п 20.1.4, п. 20.1, ст. 20 та п. 75.1, ст. 75 ПК України Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку дотримання граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з акцизного податку за липень 2015 року позивачем, за результатами якої складено акт № 170/15-00/39523925 від 17.11.2015 року, де було встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 ПК України, а саме несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання з акцизного податку за липень 2015 року.
На підставі зазначеного акту перевірки Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області винесене податкове повідомлення - рішення №0005271003 від 17.11.2015 року на суму грошового зобов'язання 183,20 грн.
Не погодившись із вищезазначеними ухваленими податковими повідомленнями-рішеннями Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, позивач для захисту своїх прав звернувся до суду з адміністративним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області не було дотримано вимог закону про захист охороняємих прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому її оскаржувані рішення, як суб'єкта владних повноважень, є неправомірними.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Згідно з п. 198.1 ст.198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Відповідно до приписів п. 198.3 ст. 198 ПК України передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
В пункті 198.6 статті 198 ПК України зазначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу). У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.
Положеннями п. 200.1 ст.200 ПК України передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно вимог п.200.2 ст. 200 вказаного Кодексу при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Також п.200.3 ст.200 ПК України встановлено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Як вбачається з матеріалів справи між ТОВ "Нафтапетроліум" та ТОВ "Нафтакомпані" у лютому 2015 року були укладені договори поставки нафтопродуктів: № НК-0042 від 01.02.2015 року; № НК-0066 від 08.02.2015 року; № НК-0108 від 12.02.2015 року; № НК-0194 від 23.02.2015 року; № НК-0222 від 24.02.2015 року; № НК-0242 від 25.02.2015 року; № НК-0266 від 26.02.2015 року.
Відповідно до п. 1.1 договорів постачальник (ТОВ "Нафтакомпані") зобов'язувався передати у власність покупця (позивача - ТОВ "Нафтапетроліум") нафтопродукти (далі - товар), а покупець (ТОВ "Нафтапетроліум") прийняти та оплатити нафтопродукти.
Згідно п. 1.2. Договорів номенклатура, кількість, ціна товару та строки поставки визначається сторонами у Додаткових угодах до договору, які є невід'ємною частиною Договору.
Відповідно до п. 4.2. означених договорів товар поставляється Покупцю партіями, протягом поточного місяця, кількості та за ціною, визначеними у кожній Додатковій угоді до Договору, на умовах: EXW резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів.
За погодженням сторін умови договору викладені у відповідності до Міжнародних правил тлумачення торговельних термінів "Інкотермс" (в редакції 2010 року).
Пунктом 5.1. Договорів встановлено, що Покупець здійснює оплату за товар шляхом переведення грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника окремими сумами або одноразовим платежем протягом 120 днів з дати підписання акту приймання-передачі Товару або інших документів, що підтверджують отримання товару.
Відповідно до п.11.2 взаємовідносини Сторін, не передбачені Договорами, регулюються діючим законодавством України.
Відповідно до п. 11.3 зазначених договорів: Договори складено при повному розумінні Сторонами предмету Договору.
На виконання умов п. 1.2 договору № НК-0042 від 01.02.2015 року Сторонами укладено додаткову угоду, в якій уточнено номенклатуру, кількість, якість та ціну товару, а саме №150228000000042 від 01.02.2015 року на загальну суму 8992057,60 грн., у т.ч. ПДВ 1498676,27 грн.
Згідно з п. 4.2 договору № НК-0042 від 01.02.2015 року (умови поставки - EXW резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів) та з метою повідомлення позивача про місцезнаходження товару та виконання постачальником своєї частини договору № НК-0042 від 01.02.2015 року ТОВ "Нафтакомпані" було складено та надіслано на адресу ТОВ "Нафтапетроліум" лист №174/02/15-Н від 01.02.2015 року, в якому зазначено, що придбані товари знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт" та можуть бути отримані в будь-який час на протязі дії вищевказаного договору.
Згідно п. 4.5 договору поставки сторони укладають акти приймання-передачі товару, в яких вказують найменування, кількість, ціну і вартість переданого товару.
На підтвердження виконання договору поставки нафтопродуктів № НК-0042 від 01.02.2015 року, додаткової угоди до нього та факту передання ТМЦ сторонами складено акт приймання-передачі нафтопродуктів № 150228000000042 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 436,225 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 8992057,60 грн.
У відповідності до вимог ст. 187 ПК України в день виникнення податкових зобов'язань постачальником на користь ТОВ "Нафтапетроліум" була виписана податкова накладна від 28.02.2015 року №1500061 на суму ПДВ 1498676,27 грн.
Розрахунок по договору поставки № НК-0042 від 01.02.2015 року у лютому 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
На виконання умов п. 1.2 договору № НК-0066 від 08.02.2015 року Сторонами було укладено додаткову угоду, в якій уточнено номенклатуру, кількість, якість та ціну товару, а саме № 150228000000066 від 08.02.2015 року на загальну суму 9174803,41 грн. у т.ч. ПДВ 1529133,90 грн.
У відповідності до п. 4.2 договору № НК-0066 від 08.02.2015 року (умови поставки - EXW резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів) та з метою повідомлення позивача про місцезнаходження товару та виконання постачальником своєї частини договору № НК-0066 від 08.02.2015 року ТОВ "Нафтакомпані" складено та надіслано на адресу ТОВ "Нафтапетроліум" лист № 176/02/15-Н від 08.02.2015 року, в якому зазначено, що придбані товари знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт" та можуть бути отримані в будь-який час на протязі дії вищевказаного договору.
Згідно п. 4.5 договору поставки сторони укладають акти приймання-передачі товару, в яких вказують найменування, кількість, ціну і вартість переданого товару.
На підтвердження виконання договору поставки нафтопродуктів № НК-0066 від 08.02.2015 року, додаткової угоди до нього та факту передання ТМЦ сторонами складено акт приймання-передачі нафтопродуктів № 150228000000066 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 428,883 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 9174803,41 грн.
У відповідності до вимог ст. 187 ПК України в день виникнення податкових зобов'язань Постачальником на користь ТОВ "Нафтапетроліум" була виписана податкова накладна від 28.02.2015 року № 1500085 на суму ПДВ 1529133,90 грн.
Розрахунок по договору поставки №НК-0066 від 08.02.2015 року у лютому 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
На виконання умов п. 1.2 договору № НК-0108 від 12.02.2015 року Сторонами укладено додаткову угоду, в якій уточнено номенклатуру, кількість, якість та ціну товару, а саме № 150228000000108 від 12.02.2015 року на загальну суму 20794293,56 грн. у т.ч. ПДВ 3465715,59 грн.
У відповідності до п. 4.2 договору № НК-0108 від 12.02.2015 року (умови поставки - EXW резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів) та з метою повідомлення позивача про місцезнаходження товару та виконання постачальником своєї частини договору № НК-0108 від 12.02.2015 року ТОВ "Нафтакомпані" було складено та надіслано на адресу ТОВ "Нафтапетроліум" лист від 12.02.2015 року, в якому зазначено, що придбані товари знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт" та можуть бути отримані в будь-який час на протязі дії вищевказаного договору.
Згідно п. 4.5 договору поставки сторони укладають акти приймання-передачі товару, в яких вказують найменування, кількість, ціну і вартість переданого товару.
На підтвердження виконання договору поставки нафтопродуктів № НК-0108 від 12.02.2015 року, додаткової угоди до нього та факту передання ТМЦ сторонами було складено акт приймання-передачі нафтопродуктів № 150228000000108 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 884,518 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 20794293,56 грн.
У відповідності до вимог ст. 187 ПК України в день виникнення податкових зобов'язань постачальником на користь ТОВ "Нафтапетроліум" була виписана податкова накладна від 28.02.2015 року № 1500127 на суму ПДВ 3465715,59 грн.
Розрахунок по договору поставки № НК-0108 від 12.02.2015 року у лютому 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
На виконання умов п. 1.2 договору № НК-0194 від 23.02.2015 року Сторонами укладено додаткову угоду, в якій уточнено номенклатуру, кількість, якість та ціну товару, а саме № 150228000000194 від 23.02.2015 року на загальну суму 2123463,49 грн. у т.ч. ПДВ 353910,58 грн.
У відповідності до п. 4.2 договору № НК-0194 від 23.02.2015 року (умови поставки - EXW резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів) та з метою повідомлення позивача про місцезнаходження товару та виконання постачальником своєї частини договору № НК-0194 від 23.02.2015 року ТОВ "Нафтакомпані" складено та надіслано на адресу ТОВ "Нафтапетроліум" лист від 23.02.2015 року, в якому зазначено, що придбані товари знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт" та можуть бути отримані в будь-який час на протязі дії вищевказаного договору.
Згідно п. 4.5 договору поставки сторони укладають акти приймання-передачі товару, в яких вказують найменування, кількість, ціну і вартість переданого товару.
На підтвердження виконання договору поставки нафтопродуктів № НК-0194 від 23.02.2015 року, додаткової угоди до нього та факту передання ТМЦ сторонами складено акт приймання-передачі нафтопродуктів № 150228000000194 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 82,714 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 2123463,49 грн.
У відповідності до вимог ст. 187 ПК України в день виникнення податкових зобов'язань Постачальником на користь ТОВ "Нафтапетроліум" була виписана податкова накладна від 28.02.2015 року № 1500214 на суму ПДВ 353910,58 грн.
Розрахунок по договору поставки № НК-0194 від 23.02.2015 року у лютому 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
На виконання умов п. 1.2 договору № НК-0222 від 24.02.2015 року Сторонами укладено додаткову угоду, в якій уточнено номенклатуру, кількість, якість та ціну товару, а саме № 150228000000222 від 24.02.2015 року на загальну суму 2040262,78 грн. у т.ч. ПДВ 340043,80 грн.
У відповідності до п. 4.2 договору № НК-0222 від 24.02.2015 року (умови поставки - EXW резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів) та з метою повідомлення позивача про місцезнаходження товару та виконання постачальником своєї частини договору № НК-0222 від 24.02.2015 року ТОВ "Нафтакомпані" складено та надіслано на адресу ТОВ "Нафтапетроліум" лист від 24.02.2015 року, в якому зазначено, що придбані товари знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт" та можуть бути отримані в будь-який час на протязі дії вищевказаного договору.
Згідно п. 4.5 договору поставки сторони укладають акти приймання-передачі товару, в яких вказують найменування, кількість, ціну і вартість переданого товару.
На підтвердження виконання договору поставки нафтопродуктів № НК-0222 від 24.02.2015 року, додаткової угоди до нього та факту передання ТМЦ сторонами складено акт приймання-передачі нафтопродуктів №150228000000222 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 74,618 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 2040262,78 грн.
У відповідності до вимог ст. 187 ПК України в день виникнення податкових зобов'язань Постачальником на користь ТОВ "Нафтапетроліум" була виписана податкова накладна від 28.02.2015 року № 1500242 на суму ПДВ 340043,80 грн.
Розрахунок по договору поставки № НК-0222 від 24.02.2015 року у лютому 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
На виконання умов п. 1.2 договору № НК-0242 від 25.02.2015 року Сторонами укладено додаткову угоду, в якій уточнено номенклатуру, кількість, якість та ціну товару, а саме № 150228000000242 від 25.02.2015 року на загальну суму 5199066,44 грн. у т.ч. ПДВ 868511,07 грн.
У відповідності до п. 4.2 договору № НК-0242 від 25.02.2015 року (умови поставки - EXW резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів) та з метою повідомлення позивача про місцезнаходження товару та виконання постачальником своєї частини договору № НК-0242 від 25.02.2015 року ТОВ "Нафтакомпані" складено та надіслано на адресу ТОВ "Нафтапетроліум" лист від 25.02.2015 року, в якому зазначено, що придбані товари знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт" та можуть бути отримані в будь-який час на протязі дії вищевказаного договору.
Згідно п. 4.5 договору поставки сторони укладають акти приймання-передачі товару, в яких вказують найменування, кількість, ціну і вартість переданого товару.
На підтвердження виконання договору поставки нафтопродуктів № НК-0242 від 25.02.2015 року, додаткової угоди до нього та факту передання ТМЦ сторонами складено акт приймання-передачі нафтопродуктів № 150228000000242 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 179,514 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 5199066,44 грн.
У відповідності до вимог ст. 187 ПК України в день виникнення податкових зобов'язань Постачальником на користь ТОВ "Нафтапетроліум" була виписана податкова накладна від 28.02.2015 року № 1500262 на суму ПДВ 868511,07 грн.
Розрахунок по договору поставки № НК-0242 від 25.02.2015 року у лютому 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
На виконання умов п. 1.2 договору № НК-0266 від 26.02.2015 року Сторонами укладено додаткову угоду, в якій уточнено номенклатуру, кількість, якість та ціну товару, а саме № 150228000000266 від 26.02.2015 року на загальну суму 10658469,50 грн. у т.ч. ПДВ 1776411,58 грн.
У відповідності до п. 4.2 договору № НК-0266 від 26.02.2015 року (умови поставки - EXW резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів) та з метою повідомлення позивача про місцезнаходження товару та виконання постачальником своєї частини договору № НК-0266 від 26.02.2015 року ТОВ "Нафтакомпані" складено та надіслано на адресу ТОВ "Нафтапетроліум" лист від 26.02.2015 року, в якому зазначено, що придбані товари знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт" та можуть бути отримані в будь-який час на протязі дії вищевказаного договору.
Згідно п. 4.5 договору поставки сторони укладають акти приймання-передачі товару, в яких вказують найменування, кількість, ціну і вартість переданого товару.
На підтвердження виконання договору поставки нафтопродуктів № НК-0266 від 26.02.2015 року, додаткової угоди до нього та факту передання ТМЦ сторонами складено акт приймання-передачі нафтопродуктів № 150228000000266 від 28.02.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 364,287 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 10658469,50 грн.
У відповідності до вимог ст. 187 ПК України в день виникнення податкових зобов'язань Постачальником на користь ТОВ "Нафтапетроліум" була виписана податкова накладна від 28.02.2015 року № 1500286 на суму ПДВ 1776411,58 грн.
Розрахунок по договору поставки № НК-0266 від 26.02.2015 року у лютому 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
Зберігання нафтопродуктів здійснювалося ПАТ "Дніпронафтопродукт" на підставі договору зберігання № 4549 від 12.01.2015 року. На підтвердження виконання договору зберігання Сторонами укладалися протокол узгодження ціни, акт приймання-передачі наданих послуг № 02188 від 28.02.2015 року.
Послуги зберігання були оплачені позивачем частково, що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 631 за лютий 2015 року.
Транспортування ТМЦ здійснювалося автоперевізним підприємством: ТОВ "Кременчукнафтопродуктсервіс" на підставі договору на перевезення вантажів № 24 від 12.01.2015 року. На виконання договору та за результатами надання послуг по перевезенню нафтопродуктів складено акт прийому-передачі виконаних робіт № АР-0000139 від 28.02.2015 року.
Також транспортування здійснювалося ПАТ "Дніпронафтопродукт" на підставі договору №4583 від 12.01.2015 року. На виконання договору та за результатами надання послуг по перевезенню нафтопродуктів складено акт прийому-передачі виконаних робіт № 02228 від 28.02.2015 року та реєстр до нього.
Розрахунки за надані послуги перевезення здійснювалися у безготівковій формі, що підтверджується платіжними дорученнями, оборотно-сальдовою відомістю по рахунку № 631 за лютий 2015 року.
Крім того, за результатами перевезень складалися товарно-транспортні накладні.
По усім вищевказаним взаємовідносинам після доставки вантажу, зазначеного у ТТН, в пункт розвантаження, паливо оприбутковувалось відповідальними особами ТОВ "Нафтапетроліум" відповідно до вимог Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за № 805/15496).
А саме: з прибуттям нафтопродуктів на АЗС в автоцистерні перевіряється наявність і цілісність пломб, технічний стан автоцистерни, відповідність об'єму і густини нафтопродукту в автоцистерні об'єму і густині, зазначеним у ТТН, відповідність найменування, марки і виду (залежно від масової частки сірки) нафтопродукту, зазначених у ТТН і паспорті якості на відвантажений нафтопродукт.
Згідно п.п. 10.2.8 Інструкції у разі відсутності розходження між фактично прийнятою кількістю нафтопродукту і кількістю, зазначеною у ТТН, оператор проставляв час надходження автоцистерни на АЗС і власним підписом в накладній засвідчував її приймання. Один примірник ТТН залишається на АЗС, а два - повертаються водієві, який поставляв нафтопродукт.
На підтвердження виконання вищезазначених операцій свідчать підписи уповноважених осіб відповідальних за приймання нафтопродуктів та інформація про прийнятий нафтопродукт (вид, марка, вага час прибуття та вибуття перевізника), що знаходяться в кожній ТТН. ТТН також містить штампи автопідприємства, вантажовідправника, вантажоодержувача.
Крім того, на кожній ТТН міститься копія чеку з АЗС, який підтверджує оприбуткування товару. На такому чеку міститься точна адреса місцезнаходження АЗС, дата проведення операції, резервуар до якого здійснюється оприбуткування нафтопродуктів, номенклатура та кількість палива.
Також факт оприбуткування нафтопродуктів підтверджується оборотно-сальдовими відомостями по рахунку 281, 282, 203 за лютий 2015 року.
Крім того, між ТОВ "Нафтапетроліум" та ТОВ "Капітал Х" у березні 2015 року були укладені договори поставки нафтопродуктів:
- № КХ-0031 від 01.03.2015 року;
- № КХ-0105 від 11.03.2015 року;
- № КХ-0163 від 20.03.2015 року.
Дані договори були приведені у відповідність до типових договорів компанії, тож їх зміст був аналогічний.
Відповідно до п. 1.1 договорів постачальник (ТОВ "Капітал Х") зобов'язувався передати у власність покупця (позивача - ТОВ "Нафтапетроліум") нафтопродукти (далі - товар), а покупець (ТОВ "Нафтапетроліум") прийняти та оплатити нафтопродукти.
Згідно п. 1.2. Договорів номенклатура, кількість, ціна товару та строки поставки визначається сторонами у Додаткових угодах до договору, які є невід'ємною частиною Договору.
Відповідно до п. 4.2. означених договорів товар поставляється Покупцю партіями, протягом поточного місяця, кількості та за ціною, визначеними у кожній Додатковій угоді до Договору, на умовах: EXW резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів.
За погодженням сторін умови договору викладені у відповідності до Міжнародних правил тлумачення торговельних термінів "Інкотермс" (в редакції 2010 року).
Пунктом 5.1. Договорів встановлено, що Покупець здійснює оплату за Товар шляхом переведення грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника окремими сумами або одноразовим платежем протягом 120 днів з дати підписання акту приймання-передачі Товару або інших документів, що підтверджують отримання товару.
Згідно п. 11.2 взаємовідносини Сторін, не передбачені Договорами, регулюються діючим законодавством України.
Відповідно до п. 11.3 зазначених договорів: Договори складено при повному розумінні Сторонами предмету Договору.
На виконання умов договору № КХ-0031 від 01.03.2015 року Сторонами укладено додаткову угоду, в якій уточнено номенклатуру, кількість, якість та ціну товару, а саме № 150331000000031 від 01.03.2015 року на загальну суму 22613803,78 грн. у т.ч. ПДВ 3768967,30 грн.
У відповідності до п. 4.2 договору № КХ-0031 від 01.03.2015 року (умови поставки - EXW резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів) та з метою повідомлення позивача про місцезнаходження товару та виконання постачальником своєї частини договору № КХ-0031 від 01.03.2015 року ТОВ "Капітал Х" складено та надіслано на адресу ТОВ "Нафтапетроліум" лист від 01.03.2015 року, в якому зазначено, що придбані товари знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт" та можуть бути отримані в будь-який час на протязі дії вищевказаного договору.
Згідно п. 4.5 договору поставки сторони укладають акти приймання-передачі товару, в яких вказують найменування, кількість, ціну і вартість переданого товару.
На підтвердження виконання договору поставки нафтопродуктів № КХ-0031 від 01.03.2015 року, додаткової угоди до нього та факту передання ТМЦ сторонами складено акт приймання-передачі нафтопродуктів №150331000000031 від 31.03.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 771,435 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 22613803,78 грн.
Розрахунок по договору поставки № КХ-0031 від 01.03.2015 року у березні 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
У відповідності до вимог ст. 187 ПК України в день виникнення податкових зобов'язань Постачальником на користь ТОВ "Нафтапетроліум" була виписана податкова накладна від 31.03.2015 року № 31035 на суму ПДВ 3768967,30 грн.
Розрахунок по договору поставки № КХ-0031 від 01.03.2015 року у березні 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
Додатковою угодою від 20.07.2015 року до вищевказаного Договору сторони погодили, що оплата повинна бути здійснена до 31.03.2016 року.
На виконання умов договору № КХ-0105 від 11.03.2015 року Сторонами укладено додаткову угоду, в якій уточнено номенклатуру, кількість, якість та ціну товару, а саме № 150331000000105 від 11.03.2015 року на загальну суму 14795324,47 грн. у т.ч. ПДВ 2465887,41 грн.
У відповідності до п. 4.2 договору № КХ-0105 від 11.03.2015 року (умови поставки - EXW резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів) та з метою повідомлення позивача про місцезнаходження товару та виконання постачальником своєї частини договору № КХ-0105 від 11.03.2015 року ТОВ "Капітал Х" складено та надіслано на адресу ТОВ "Нафтапетроліум" лист від 11.03.2015 року, в якому зазначено, що придбані товари знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт" та можуть бути отримані в будь-який час на протязі дії вищевказаного договору.
Згідно п. 4.5 договору поставки сторони укладають акти приймання-передачі товару, в яких вказують найменування, кількість, ціну і вартість переданого товару.
На підтвердження виконання договору поставки нафтопродуктів № КХ-0105 від 11.03.2015 року, додаткової угоди до нього та факту передання ТМЦ сторонами було складено акт приймання-передачі нафтопродуктів № 150331000000105 від 31.03.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 587,865 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 14795324,47 грн.
Розрахунок по договору поставки № КХ-0105 від 11.03.2015 року у березні 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
У відповідності до вимог ст. 187 ПК України в день виникнення податкових зобов'язань Постачальником на користь ТОВ "Нафтапетроліум" була виписана податкова накладна від 31.03.2015 року № 31109 на суму ПДВ 2465887,41 грн.
Розрахунок по договору поставки № КХ-0105 від 11.03.2015 року у березні 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
Додатковою угодою від 20.07.2015 року до вищевказаного Договору сторони погодили, що оплата повинна бути здійснена до 31.03.2016 року.
На виконання умов договору № КХ-0163 від 20.03.2015 року Сторонами укладено додаткову угоду, в якій уточнено номенклатуру, кількість, якість та ціну товару, а саме № 150331000000163 від 20.03.2015 року на загальну суму 21643349,62 грн. у т.ч. ПДВ 3607224,94 грн.
У відповідності до п. 4.2 договору № КХ-0163 від 20.03.2015 року (умови поставки - EXW резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів) та з метою повідомлення позивача про місцезнаходження товару та виконання постачальником своєї частини договору № КХ-0163 від 20.03.2015 року ТОВ "Капітал Х" складено та надіслано на адресу ТОВ "Нафтапетроліум" лист від 20.03.2015 року, в якому зазначено, що придбані товари знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт" та можуть бути отримані в будь-який час на протязі дії вищевказаного договору.
Згідно п. 4.5 договору поставки сторони укладають акти приймання-передачі товару, в яких вказують найменування, кількість, ціну і вартість переданого товару.
На підтвердження виконання договору поставки нафтопродуктів № КХ-0163 від 20.03.2015 року, додаткової угоди до нього та факту передання ТМЦ сторонами було складено акт приймання-передачі нафтопродуктів № 150331000000163 від 31.03.2015 року, відповідно до якого кількість ТМЦ становить 874,342 тонн, а загальна вартість з ПДВ складає 21643349,62 грн.
Розрахунок по договору поставки № КХ-0163 від 20.03.2015 року у березні 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
У відповідності до вимог ст. 187 ПК України в день виникнення податкових зобов'язань Постачальником на користь ТОВ "Нафтапетроліум" була виписана податкова накладна від 31.03.2015 року № 31167 на суму ПДВ 3607224,94 грн.
Розрахунок по договору поставки № КХ-0163 від 20.03.2015 року у березні 2015 року не здійснювався, що підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунку 63.
Додатковою угодою від 20.07.2015 року до вищевказаного Договору сторони погодили, що оплата повинна бути здійснена до 31.03.2016 року.
Зберігання нафтопродуктів здійснювалося ПАТ "Дніпронафтопродукт" на підставі договору зберігання №4549 від 12.01.2015 року. На підтвердження виконання договору зберігання Сторонами укладалися протокол узгодження ціни, акт приймання-передачі наданих послуг № 03153 від 31.03.2015 року.
Послуги зберігання були оплачені позивачем частково, що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 631 за березень 2015 року.
Транспортування ТМЦ здійснювалося автоперевізним підприємством: ТОВ "Кременчукнафтопродуктсервіс" на підставі договору на перевезення вантажів № 24 від 12.01.2015 року. На виконання договору та за результатами надання послуг по перевезенню нафтопродуктів складено акт прийому-передачі виконаних робіт № АР-0000225 від 31.03.2015 року.
Також транспортування здійснювалося ПАТ "Дніпронафтопродукт" на підставі договору №4583 від 12.01.2015 року. На виконання договору та за результатами надання послуг по перевезенню нафтопродуктів складено акт прийому-передачі виконаних робіт № 03117 від 31.03.2015 року та реєстр до нього.
Розрахунки за надані послуги перевезення здійснювалися у безготівковій формі, що підтверджується платіжними дорученнями, оборотно-сальдовою відомістю по рахунку № 631 за березень 2015 року.
Крім того, за результатами перевезень складалися товарно-транспортні накладні.
По усім вищевказаним взаємовідносинам після доставки вантажу, зазначеного у ТТН, в пункт розвантаження, паливо оприбутковувалось відповідальними особами ТОВ "Нафтапетроліум" відповідно до вимог Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за № 805/15496).
А саме: з прибуттям нафтопродуктів на АЗС в автоцистерні перевіряється наявність і цілісність пломб, технічний стан автоцистерни, відповідність об'єму і густини нафтопродукту в автоцистерні об'єму і густині, зазначеним у ТТН, відповідність найменування, марки і виду (залежно від масової частки сірки) нафтопродукту, зазначених у ТТН і паспорті якості на відвантажений нафтопродукт.
Згідно п.п. 10.2.8 Інструкції у разі відсутності розходження між фактично прийнятою кількістю нафтопродукту і кількістю, зазначеною у ТТН, оператор проставляв час надходження автоцистерни на АЗС і власним підписом в накладній засвідчував її приймання. Один примірник ТТН залишається на АЗС, а два - повертаються водієві, який поставляв нафтопродукт.
На підтвердження виконання вищезазначених операцій свідчать підписи уповноважених осіб відповідальних за приймання нафтопродуктів та інформація про прийнятий нафтопродукт (вид, марка, вага час прибуття та вибуття перевізника), що знаходяться в кожній ТТН. ТТН також містить штампи автопідприємства, вантажовідправника, вантажоодержувача.
Крім того, на кожній ТТН міститься копія чеку з АЗС, який підтверджує оприбуткування товару. На такому чеку міститься точна адреса місцезнаходження АЗС, дата проведення операції, резервуар до якого здійснюється оприбуткування нафтопродуктів, номенклатура та кількість палива.
Також факт оприбуткування нафтопродуктів підтверджується оборотно-сальдовими відомостями по рахунку 281, 282, 203 за березень 2015 року.
Подальша реалізація придбаних у ТОВ "Капітал Х", ТОВ "Нафтакомпані" нафтопродуктів здійснювалася через мережу орендованих Позивачем АЗС у м. Києві, на яких відповідно в перевіряємому працював значний штат співробітників Позивача.
Позивач здійснював продаж нафтопродуктів кінцевим споживачам та юридичним особам - покупцям, про що свідчать задекларовані податкові зобов'язання по податку на додану вартість в податковій декларації з ПДВ за лютий-березень 2015 року, а також дані реєстрів бухгалтерського обліку, а саме оборотно-сальдові відомості по рахункам 28.2 (товари в торгівлі) за лютий-березень 2015 року.
Так, до матеріалів справи наданий договір поставки № П15-45 від 12.01.2015 року з ТОВ ВТФ "Авіас".
Відповідно до п. 1.1 вищезазначеного договору Постачальник (Позивач) на умовах, викладених в розділах цього Договору, зобов'язується поставити, а Покупець (ТОВ ВТФ "Авіас") прийняти та оплатити паливно-мастильні матеріали (бензин, дизельне паливо і газ), надалі іменовані "Товар", в кількості і за ціною, передбаченими у Додатках, які є невід'ємною частиною цього договору.
Відповідно до п. 2.3. Товар поставляється (видається) відповідно з Додатком № 4 по довірчим документам Покупця:
- Паливним карткам;
- Скретч-карткам, опис яких викладено в Додатку № 2 до Договору.
Колегія суддів зазначає, що фактичне виконання позивачем вищезазначених правочинів із постачання товару свідчать первинні бухгалтерські та податкові документи, виписані відповідно до п.9.2. ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансової звітності в Україні" і п.2.4. ст.2 "Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку".
Статтею 1 розділу 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до п.1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Згідно з пп. 2.4 п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Відповідно до пп. 2.15 та пп. 2.16 п. 2 вищевказаного Положення забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам.
Для надання юридичної сили і доказовості, первинні документи повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати публічний порядок, встановлений Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена пп. 1.2 п. 1, пп. 2.1 п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 року за № 168/704, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. № 996-XIVвстановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно з пп. 2.4 п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Відповідно до пп. 2.15 та пп. 2.16 п. 2 вищевказаного Положення забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам.
Для надання юридичної сили і доказовості, первинні документи повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати публічний порядок, встановлений Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Колегія суддів зазначає, що із доданих до матеріалів справи первинних документів, оформлених за результатами господарської діяльності позивача із ТОВ "Капітал Х", ТОВ "Нафтакомпані" вбачається, що зазначені первинні документи відповідають ознакам первинних документів, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік, тобто, господарські та бухгалтерські документи, отримані позивачем від ТОВ "Капітал Х", ТОВ "Нафтакомпані"- є дійсними.
Відомості, що містяться в вищенаведених документах, свідчать про фактичний рух активів та зміни, що мали місце у власному капіталі та зобов'язаннях ТОВ "Нафтапетроліум" у зв'язку з його господарською діяльністю, вказані первинні документи підтверджують наявність товару та мету їх використання.
Таким чином, господарські операції між ТОВ "Нафтапетроліум" та контрагентами - ТОВ "Капітал Х", ТОВ "Нафтакомпані" з приводу поставок нафтопродуктів повністю підтверджені первинними бухгалтерськими документами.
Щодо зазначених в акті перевірки обставин діяльності ТОВ "Капітал Х", ТОВ "Нафтакомпані", колегія суддів зазначає, що діюче податкове законодавство України не містить норм, які б ставили в залежність право платника податку на формування податкового кредиту від можливих порушень податкової дисципліни з боку його контрагентів, або зобов'язували б платників податків контролювати дотримання своїми контрагентами норм законодавства. Можливі порушення контрагентами платника податків податкової дисципліни, у тому числі не декларування своїх зобов'язань або не сплата податку до бюджету, ще не є достатньою підставою для позбавлення платника податків права на податковий кредит з ПДВ та формування витрат по операціях з такими контрагентами.
Відповідно до п. 36.5 ст. 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Статтею 61 Конституції України передбачено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, а тому ТОВ "НАФТАПЕТРОЛІУМ" не може нести відповідальність за можливі порушення податкового законодавства іншими особами по ланцюгу постачання. ПК України встановлює вимоги лише щодо документального підтвердження задекларованих господарських операцій.
Такий висновок узгоджується із правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 31.01.2011 року по справі № 21-47а10 та з практикою Європейського суду з прав людини у справі "Булвес" АД проти Болгарії та Бізнес Сепорт Сентре проти Болгарії.
Отже, за відсутності доказів проведення позивачем фіктивних господарських операцій з ТОВ "Капітал Х", ТОВ "Нафтакомпані" та при наявності належним чином оформлених первинних документів по операціях з поставки нафтопродуктів у цих постачальників, висновок податкового органу про завищення позивачем податкового кредиту за такими операціями є протиправним.
Крім того, колегія суддів зазначає, що система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПІ України є програмним продуктом, який було розроблено для реалізації Порядку взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 18.04.2008 р. № 266 (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до підпункту 2.10.3 пункту 2.10 Порядку, співставлення даних податкової звітності з ПДВ з інформацією з інших джерел, а саме інформації кол. 2 розділу II Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, кол. 3 Розрахунку коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість з даними Реєстру платників СЦВ здійснюється у складі автоматизованого контролю.
Відповідно до пункту 2.14 Порядку інформація податкової звітності з ПДВ, надіслана до центральної бази даних податкової звітності, підлягає розподілу відповідно до вимог Методичних рекомендацій щодо порядку розподілу платників "датків за категоріями уваги та співставленню засобами системи Автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Пунктом 2.21 Порядку передбачено, що підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з ПДВ на центральному рівні відображаються в додатку до акту перевірки (камеральної, документальної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС "Аудит". По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 4.15 Порядку якщо платником ПДВ (постачальником) до податкових зобов'язань включено суму ПДВ меншу, ніж контрагентом (отримувачем) до податкового кредиту, працівники підрозділу оподаткування юридичних, фізичних осіб органу ДПС, на обліку якого знаходиться платник ПДВ (постачальник), та органу ДПС, на обліку якого знаходиться платник ПДВ (отримувач), відповідно до пункту 3 статті 11, пункту 3 статті 111 Закону N 509 звертаються в письмовій (юрмі до таких платників ПДВ щодо одержання пояснень та їх документальних підтверджень з метою встановлення причин розбіжностей даних, що містяться у зданій ними податковій звітності з податку на додану вартість, виявлених під вас камеральної перевірки, та/або за результатами автоматизованого співставлення.
З аналізу вищевказаних норм права вбачається, що процес зіставлення даних податкової звітності з ПДВ у розрізі контрагентів є формальним рівнем податкового контролю, на стадії якого податковий орган фактично порівнює задекларовані контрагентами кореспондуючі суми податкових зобов'язань та податкового кредиту з метою оперативного виявлення платників, що підлягають документальній перевірці.
Разом з тим, зазначений етап контрольно-перевірочної роботи не передбачає здійснення податковим органом оцінки дотримання платником вимог податкового законодавства та аналізу змісту та характеру правовідносин, що стали підставою для формування даних податкового обліку платника. Питання правильності відображення платником в обліку проведених господарських операцій досліджуються податковим органом при проведенні податкової перевірки платника з дослідженням фінансово-господарських документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податку.
Згідно статті 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Таким чином, колегія суддів не може погодитися, що оскаржувані рішення Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області є обґрунтованими та правомірними, оскільки вони були прийнятті на підставі хибних висновків актів перевірок.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, апелянтом, як суб'єктом владних повноважень, не було надано достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його доводи, і не довів правомірності прийнятих ним рішень.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення вимог заявника апеляційної скарги.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Щодо заявленого апелянтом клопотання про заміну в адміністративній справі №820/10878/15 відповідача Бориспільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області її правонаступником Броварською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 55 КАС України, в разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь - якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2015р. № 892 Бориспільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області було реорганізовано шляхом приєднання до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за можливе допустити заміну відповідача - Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області на її правонаступника - Броварську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області.
Керуючись ст. ст. 55, 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.02.2016р. по справі №820/10878/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Зеленський В.В.Судді П'янова Я.В. Чалий І.С. Повний текст ухвали виготовлений 17.01.2017 р.