УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2017 року Справа № 876/9668/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Сапіги В.П.,
суддів: Левицької Н.Г., Обрізка І.М.,
за участі секретаря судових засідань Сердюк О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу військової частини А1349 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.06.2016 р. у адміністративній справі за позовом військової частини А1349 до відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції про визнання дій протиправними, скасування виконавчого листа та постанови про відкриття виконавчого провадження, -
В С Т А Н О В И В:
Військова частина А-1349 звернулася в суд з адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції про визнання дій протиправними, скасування виконавчого листа №2а-4015/08/0970 та постанови про відкриття виконавчого провадження від 16.12.2015 року на виконання в/л №2а-4015/08/0970.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 29.12.2015 р. на адресу в/ч А1349 надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції від 16 грудня 2015 року за виконавчим листом №2а-4015/08/0970, який був виданий Івано-Франківським окружним адміністративним судом 01 грудня 2015 року.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.06.2016 р. відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати зазначене рішення та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Дослідивши докази по справі колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як свідчать матеріали справи, і це стверджує сам позивач у позовній заяві, що 29.12.2015 р. на адресу в/ч А1349 надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції від 16 грудня 2015 року за виконавчим листом №2а-4015/08/0970, яку в/ч А1349 просить скасувати та визнати дії відповідача з приводу прийняття оскаржуваної постанови протиправними.
Тобто, позивач дізнався про порушення своїх прав (свобод чи інтересів) саме 29.12.2015 р., а звернувся з позовом до суду 24.03.2016 р.
Колегія суддів апеляційного суду, аргументуючи свою позицію, звертає увагу на наступне.
Якщо особа за захистом своїх прав, свобод або інтересів звертається до суду, вона зобов'язана дотримуватися встановленого процесуальним правом порядку звернення.
Відповідно до п.1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання правил, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Правовий припис «в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом» означає, що позов має подаватися лише в тих межах часу, які встановлені законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно ч. 2 ст. 181 КАС України, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Дана норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів). При цьому "повинна" слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Доказами того, що особа знала про порушення своїх прав, є, зокрема, умови, за яких особа мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.
Відповідно до ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Пунктом дев'ятим ч.1 ст.155 КАС України також визначено, що , якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Що стосується вимоги позивача щодо скасування виконавчого листа №2а-4015/08/0970, виданого 01.12.2015р. Івано-Франківським окружним адміністративним судом, то необхідно звернути увагу на наступні обставини.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.01.2016 року у справі №2а-4015/2008, яка залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2016 р. відмовлено в задоволенні заяви в/ч А 1349 щодо визнання виконавчого листа №2а-4015/08/0970 від 01.12.2015 р. таким, що не підлягає виконанню та скасування такого.
Пунктом четвертим ч.1 ст. 157 КАС України визначено, що суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами.
Частиною першою ст.203 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно п.4 ст. 198 КАС України скасувати постанову суду та залишити позовну заяву без розгляду в частині позовних про визнання протиправними дій та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 16.12.2015 р., а в решті вимог справу закрити провадженням.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 203, 205, 206 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу військової частини А1349 частково задовольнити.
Скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.06.2016 р. у справі №809/298/16 та позовну заяву військової частини А1349 до відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції про визнання дій протиправними, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження залишити без розгляду, а в решті вимог закрити провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.П. Сапіга
Судді Н.Г. Левицька
І.М. Обрізко
Повний текст виготовлено 17.01.2017 р.