Головуючий у 1 інстанції - Борзаниця С.В.
Суддя-доповідач - Блохін А.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2017 року справа №812/303/16
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Блохіна А.А., суддів: Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., при секретарі судового засідання Святодух О.Б., за участі представника позивача Якутко Л.О., представника відповідача Лобко М.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 травня 2016 року у справі № 812/303/16 за позовом Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання неправомірними та скасування рішень від 16.12.2015 № 352/12-14-17-03/21 та № 353/12-14-17-03/21,-
ВСТАНОВИВ:
11 квітня 2016 року Ленінська об'єднана державна податкова інспекція у м. Луганську Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області (далі за текстом - Позивач, Ленінська ОДПІ у м. Луганську) звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (далі за текстом - Відповідач, Інспекція у м. Сєвєродонецьку), в якому Позивач просить визнати неправомірним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
В обґрунтування позову посилається на наступне.
Рішенням Відповідача від 16.12.2015 № 352/12-14-17-03/21 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску Позивачу було нараховано штраф у розмірі 24795,51 грн. за період з 23.09.2014 року по 02.03.2015 року, штраф у розмірі 1321,96 грн. за період з 21.02.2015 року до 27.05.2015 року та пеня у розмірі 10526,35 грн., загальна сума складає 36643,82 грн. Рішенням Відповідача від 16.12.2015 № 353/12-14-17-03/21 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску Позивачу було нараховано штраф у розмірі у розмірі 116969,15 грн. за період з 21.08.2014 року по 01.02.2015 року, штраф у розмірі 109832,80 грн. за період з 21.01.2015 року до 26.06.2015 року та пеня у розмірі 92561,72 грн., загальна сума складає 319363,67 грн. З Рішеннями Відповідача від 16.12.2015 № 352/12-14-17-03/21 та від 16.12.2015 № 353/12-14-17-03/21 Позивач не згоден з наступних підстав. Відповідно до положень Розділу VІІІ Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 № 1669 (далі за текстом - Закон № 1669) платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України № 1669, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі за текстом - Закон № 2464), на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються. Ленінська ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 07.06.2013 перебувала на обліку в Ленінській ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області. З квітня 2014 року на території Луганської області, зокрема, м. Луганську, відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 №405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" здійснюється антитерористична операція. З метою збереження життя і здоров'я працівників територіального органу Міндоходів, захисту їх законних прав та інтересів наказом Міністерства доходів і зборів України від 08.07.2014 №381 "Про встановлення простою у роботі територіальних органів Міндоходів" в роботі Головного управління Міндоходів у Луганській області та деяких інспекцій згідно з переліком встановлено простій, а також вказано на збереження у межах кошторису середнього заробітку для працівників. Відповідно до наказу ДФС України від 07.11.2014 №256 "Про переміщення та закінчення простою" простій у роботі Ленінської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області закінчено і установа переміщена за адресою: Луганська обл. м. Сєвєродонецьк, на територію, підконтрольну українській владі та відповідно до наказу ДФС України від 30.04.2015 №318 "Про внесення змін до наказу ДФС від 07.11.2014 №256" інспекція приступила до фактичного виконання своїх обов'язків лише з 30.04.2015. 27.11.2014 Ленінська ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області зареєстрована як платник єдиного внеску в ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області. Згідно до наказу ДФС України від 07.11.2014 №256 "Про переміщення та закінчення простою" функції Ленінської ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області продовжувало виконувати ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області. Ленінська ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області є юридичною особою, яка здійснювала свою діяльність у містах Луганськ та Сєвєродонецьк Луганської області, які визначені у Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція згідно розпорядження КМУ № 1275-р від 02.12.2015. Внаслідок чого Ленінська ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області звільнена від штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464, а Рішення від 16.12.2015 № 352/12-14-17-03/21 та від 16.12.2015 № 353/12-14-17-03/21 підлягають скасуванню.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 травня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю. Ввизнано неправомірним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області від 16.12.2015 № 352/12-14-17-03/21 про застосування до Ленінської об'єднаної державної податкової інспекції у м. Луганську Головного управління Міндоходів у Луганській області штрафу у розмірі 24795,51 грн. за період з 23.09.2014 року по 02.03.2015 року, штрафу у розмірі 1321,96 грн. за період з 21.02.2015 року до 27.05.2015 року та пені у розмірі 10526,35 грн., всього у сумі 36643,82 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну плату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Визнано неправомірним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області від 16.12.2015 № 353/12-14-17-03/21 про застосування до Ленінської об'єднаної державної податкової інспекції у м. Луганську Головного управління Міндоходів у Луганській області штрафу у розмірі у розмірі 116969,15 грн. за період з 21.08.2014 року по 01.02.2015 року, штрафу у розмірі 109832,80 грн. за період з 21.01.2015 року до 26.06.2015 року та пені у розмірі 92561,72 грн., всього у сумі 319363,67 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну плату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Постанова мотивована тим, що на момент перевірки та винесення спірних рішень Позивач знаходився на території здійснення антитерористичної операції, що підтверджується законодавчо встановленими положеннями. Також, при вирішенні питання відносно Ленінської ОДПІ у м. Луганську щодо застосування чи незастосування заходів зі стягнення штрафу та пені Відповідач повинен був керуватися положеннями п. 9-4 Розділу VIII Закону № 2464-VI та нормами Закону № 1669-VII. Тобто, Відповідач не повинен був однозначно застосовувати положення ч. 11 ст. 9 та ч. 10, 11 ст. 25 Закону № 2464-VI, а повинен надати повний та об'єктивний аналіз усім нормам законів та підзаконних нормативних актів, які регулюють спірні правовідносини, і лише після цього приймати рішення щодо наявності підстав для стягнення штрафу та пені. Крім того, відповідно до пункту 9-4 Розділу VIII Закону № 2464-VI достатньою підставою для звільнення платника єдиного внеску від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених цим Законом за невиконання (несвоєчасне виконання) обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, є перебування на обліку в податкових органах, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII. Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 1669-VII за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, які не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції, подали до фіскального органу заяву та сертифікат Торгово-промислової палати України, не застосовується. Крім того, апелянт вказує, що згідно із статтею 10 Закону № 1669-VII протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України, а позивачем до податкового органу не надано сертифікату ТПП, що є порушенням вимог статті 10 Закону № 1669-VII щодо підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань. В письмових запереченнях на апеляційну скаргу позивачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін. Також додано копії заяви позивача до відповідача від 06.06.2016 та сертифікату Луганської регіональної торгово-промислової палати № 6409 про форс-мажорні обставини. В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував представник позивача. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.
У зв'язку з проведенням реорганізації позивача, за клопотанням останнього, ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду, постановленою на місці в судовому засіданні 18 січня 2017 року, замінено Ленінську об'єднану державну податкову інспекцію у м. Луганську Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області на Луганську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області. Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що Рішенням Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області від 16.12.2015 № 352/12-14-17-03/21 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску Ленінській об'єднаній державній інспекції у м. Луганську ГУ МД у Луганській області був нарахований штраф у розмірі 24795,51 грн. за період з 23.09.2014 по 02.03.2015, штраф у розмірі 1321,96 грн. за період з 21.02.2015 до 27.05.2015 та пеня у розмірі 10526,35 грн., загальна сума складає 36643,82 грн. (а.с.10)
Рішенням Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області від 16.12.2015 № 353/12-14-17-03/21 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску Ленінській об'єднаній державній інспекції у м. Луганську ГУ МД у Луганській області був нарахований штраф у розмірі 116969,15 грн. за період з 21.08.2014 по 01.02.2015, штраф у розмірі 109832,80 грн. за період з 21.01.2015 по 26.06.2015 та пеня у розмірі 92561,72 грн., загальна сума складає 319363,67 грн. (а.с.11). Наказом Міністерства доходів і зборів України від 08.07.2014 №381 "Про встановлення простою у роботі територіальних органів Міндоходів" в роботі Головного управління Міндоходів у Луганській області та деяких інспекцій згідно з переліком встановлено простій (а.с.14-20). Відповідно до наказу ДФС України від 07.11.2014 №256 "Про переміщення та закінчення простою" простій у роботі Ленінської ОДПІ у м. Луганську Головного управління Міндоходів у Луганській області закінчено і установа переміщена за адресою: Луганська обл. м. Сєвєродонецьк, на територію, підконтрольну українській владі, та відповідно до наказу ДФС України від 30.04.2015 №318 "Про внесення змін до наказу ДФС від 07.11.2014 №256" Ленінська ОДПІ у м. Луганську приступила до виконання функціональних обов'язків з 30.04.2015 (а.с.23-28, 29-31). Згідно до наказу ДФС України від 07.11.2014 №256 "Про переміщення та закінчення простою" функціональні обов'язки Ленінської ОДПІ у м. Луганську Головного управління Міністерства доходів і зборів у Луганській області продовжувало виконувати ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міністерства доходів і зборів у Луганській області (а.с.27). Згідно змін до Положення про Ленінську об'єднану державну податкову інспекцію у м. Луганську Головного управління ДФС у Луганській області вбачається, що Ленінська ОДПІ у м. Луганську ГУ ДФС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Ленінської ОДПІ у м. Луганську Головного управління Міндоходів у Луганській області (а.с.58). Пункт 9-4 Розділу VIII "ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" має наступну редакцію. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону № 2464-VI, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI ", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються. Частиною 2 статті 6 Закону № 2464-VI серед іншого встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; Частиною 10 статті 25 Закону № 2464-VI передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI встановлено, що орган доходів і зборів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладає на платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Преамбулою Закону № 1669-VII, який набув чинності 15.10.2014, визначено, що цей Закон визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення. Статтею 1 Закону № 1669-VII (Визначення термінів) встановлено наступне. Період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Статтею 11 Закону № 1669-VII (Прикінцеві та перехідні положення) визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (14.10.2014), і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону. Частиною 5 статті 11 Закону № 1669-VII (Прикінцеві та перехідні положення) визначено наступне. Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону: забезпечити прийняття відповідно до своєї компетенції нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону; затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення; у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити розробку і перегляд міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону. Відповідно до п. 3 Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 цей Указ набирає чинності з дня його опублікування. Зазначений Указ Президента України був опублікований у офіційному виданні "Офіційний вісник Президента України" від 14.04.2014. Таким чином, Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014. Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1669-VII був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком. Згідно Додатку в розділі "Луганська область" 1. Міста обласного значення: під номером 1 м. Луганськ (Луганська міська рада): м. Олександрівськ, с-ще Дзержинське, с-ще Тепличне (Олександрівська міська рада); смт Ювілейне (Ювілейна селищна рада); м. Щастя (Щастинська міська рада); під номером 13 зазначене м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада): смт Борівське, с. Боброве, с. Осколонівка (Борівська селищна рада); смт Сиротине, смт Воронове, смт Метьолкіне (Сиротинська селищна рада); с. Воєводівка, с-ще Лісна Дача, с-ще Павлоград, с-ще Синецький (Сєвєродонецька міська рада). Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053" зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція". Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком. Згідно Додатку в розділі "Луганська область" 1. Міста обласного значення: під номером 1 м. Луганськ (Луганська міська рада): м. Олександрівськ, с-ще Дзержинське, с-ще Тепличне (Олександрівська міська рада); смт Ювілейне (Ювілейна селищна рада); м. Щастя (Щастинська міська рада); під номером 13 зазначене м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада): смт Борівське, с. Боброве, с. Осколонівка (Борівська селищна рада); смт Сиротине, смт Воронове, смт Метьолкіне (Сиротинська селищна рада); с. Воєводівка, с-ще Лісна Дача, с-ще Павлоград, с-ще Синецький (Сєвєродонецька міська рада). Також пунктом 3 визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція"; розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053". Таким чином, з аналізу норм Закону № 1669-VII відносно спірних правовідносин можна зробити наступні висновки. Цей Закон визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції. Оскільки Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1669-VII від 02.09.2014 можна достовірно стверджувати, що період проведення антитерористичної операції розпочався. Оскільки Указ Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не видавався, можна достовірно стверджувати, що проведення антитерористичної операції триває. Якщо достовірно встановлено, що антитерористична операція триває, відповідно обов'язково повинна бути територія проведення такої операції. Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, в якому зазначені міста Луганськ та Сєвєродонецьк. При цьому в самому змісті цього розпорядження прямо вказано, що воно прийняте на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Закону № 1669-VII від 02.09.2014. Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053-р. При цьому в самому змісті цього розпорядження відсутнє будь-яке нормативне обґрунтування. Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 р. № 1275-р визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053 та від 05.11.2014 № 1079 та знову був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, в якому зазначені міста Луганськ та Сєвєродонецьк. При цьому знову в самому змісті цього розпорядження (№ 1275-р від 02.12.2015) прямо вказано, що воно прийняте на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Закону № 1669-VII від 02.09.2014. Прийнявши розпорядження КМУ від 05.11.2014 № 1079-р про зупинення дії розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р, Кабінет Міністрів України до 02.12.2015 не прийняв жодного іншого розпорядження, яким би був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Наявність такого розпорядження обумовлена фактом тривання в цей період антитерористичної операції відповідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та дією норм Закону № 1669-VII від 02.09.2014, зокрема, частини 5 статті 11.
Таким чином, в період з 05.11.2014 по 18.12.2015 (дата набрання чинності розпорядження № 1275-р від 02.12.2015) розпорядження КМУ від 05.11.2014 № 1079-р суперечило Закону № 1669-VII. Як наслідок, в силу приписів ч. 3 ст. 11 Закону № 1669-VII від 02.09.2014 вказане розпорядження не діяло, що автоматично в силу приписів закону надає статус чинності розпорядженню КМУ від 30.10.2014 № 1053-р, яким зазначені міста Луганськ та Сєвєродонецьк віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. При цьому колегія суддів зауважує, що розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р в період з 05.11.2014 по 18.12.2015 не було скасоване або визнане таким, яке втратило чинність. Тобто, в наявності всі підстави для твердження, що в силу приписів ч. 3 ст. 11 Закону № 1669-VII від 02.09.2014 у вказаний вище період часу розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р діяло. У зв'язку з вище викладеним, можна достовірно стверджувати, що на момент перевірки та винесення спірного рішення Позивач знаходився на території здійснення антитерористичної операції, що підтверджується законодавчо встановленими положеннями. Відповідно до ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори. Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України. Згідно з ч. 3 ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України. Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу. Норми Закону № 2464-VI та Закону № 1669-VII від 02.09.2014 мають вищу юридичну силу, ніж норми постанов Кабінету Міністрів України, які розвивають чи деталізують окремі положення зазначених Законів. При вирішенні питання відносно Ленінської ОДПІ у м. Луганську щодо застосування чи незастосування заходів зі стягнення штрафу та пені Відповідач повинен був керуватися положеннями п. 9-4 Розділу VIII Закону № 2464-VI та нормами Закону № 1669-VII. Тобто, Відповідач не повинен був однозначно застосовувати положення ч. 11 ст. 9 та ч. 10, 11 ст. 25 Закону № 2464-VI, а повинен надати повний та об'єктивний аналіз усім нормам законів та підзаконних нормативних актів, які регулюють спірні правовідносини, і лише після цього приймати рішення щодо наявності підстав для стягнення штрафу та пені. При даних спірних правовідносинах мало місце виключно звільнення від сплати штрафних та фінансових санкцій на час проведення антитерористичної операції певної категорії осіб. Таким чином, податковий орган, вирішуючи питання встановлення порушення Ленінською ОДПІ у м. Луганську термінів сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, повинен був керуватися нормами Конституції України, усіма положеннями Закону № 2464-VI та Закону № 1669-VII від 02.09.2014 та усіма розпорядженнями Кабінету Міністрів України, які регулюють спірні правовідносини, а не окремими статтями Закону № 2464-VI та Інструкцією, тому прийняті рішення від 16.12.2015 № 352/12-14-17-03/21 та № 353/12-14-17-03/21 підлягають скасуванню. Застосування при даних спірних правовідносинах ст. 10 Закону № 1669-VII в частині необхідності обов'язкового надання сертифікату Торгово-промислової палати України для підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань відповідно до положень Закону № 2464-VI є неможливим з наступних підстав. Дані спірні правовідносини стосуються обов'язку платника єдиного внеску щодо своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та врегульовані нормами Закону № 2464-VI, які є спеціальними в даному випадку. Пункт 9-4 Розділу VIII Закону № 2464-VI має посилання на Закон № 1669-VII лише в частині визначення розташування конкретного населеного пункту, який може бути включений у перелік, зазначений у статті 2 Закону № 1669-VII. Як встановлено в судовому засіданні, міста Луганськ та Сєвєродонецьк Луганської області включені у перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до положень Закону № 1669-VII. Стаття 10 Закону № 1669-VII визначає сертифікат Торгово-промислової палати України як єдиний належний та достатній документ, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань. Зі змісту вказаної статті чітко вбачається, що нею визначений конкретний документ як підстава для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань. При цьому цією нормою не визначено, за невиконання (неналежне виконання) від якого саме зобов'язання звільняється певна особа. Тобто, для спірних правовідносин стаття 10 Закону № 1669-VII є загальною нормою. Пункт 9-4 Розділу VIII Закону № 2464-VI, як спеціальна норма законодавства, не містить жодного посилання на необхідність платника єдиного внеску надання до податкового органу сертифікату Торгово-промислової палати України як необхідного документу в якості підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань щодо сплати (несвоєчасної сплати) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Натомість, підпунктом 14.1.11 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України (далі за текстом - ПК України) однією з ознак безнадійної заборгованості визначена заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством. Тобто, положення статті 10 Закону № 1669-VII можуть бути застосовані при вирішенні правовідносин, врегульованих Податковим кодексом України. Однак, відповідно до положень п. 1.3. ст. 1 ПК України цей Кодекс не регулює питання погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виключає можливість застосування положень статті 10 Закону № 1669-VII при вирішенні спірних правовідносин, врегульованих нормами Закону № 2464-VI. Посилання Відповідача на пункт 9 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1669-VІІ як підставу для не застосування за невиконання, несвоєчасне виконання, виконання не в повному обсязі обов'язків платників єдиного внеску у період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції є незмістовним, оскільки до спірних правовідносин повинні застосовуватися положення норм Закону № 2464-VI як спеціальні норми законодавства з наведених вище підстав, зокрема, положення 9-4 Розділу VIII Закону № 2464-VI. Також відсутня необхідність подання заяви у довільній формі до органу доходів і зборів як обов'язкової підстави для звільнення від штрафних та фінансових санкцій, виходячи з положень наступних правових норм. Згідно положень абзацу 2 пункту 9-4 Розділу VIII Закону № 2464-VI вказана заява подається до відповідного органу як підстава для звільнення, передбаченого абзацом 1 цього пункту. В свою чергу, абзацом 1 пункту 9-4 Розділу VIII Закону № 2464-VI прямо передбачене звільнення платників єдиного внеску лише від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI, яка не містить положень щодо застосування штрафних та фінансових санкцій. Застосування ж штрафних та фінансових санкцій передбачено не частиною 2 статті 6 Закону № 2464-VI, а частиною 10 та пунктом 2 частини 11 статті 25 вказаного Закону, про що безпосередньо зазначено в самому оскаржуваному рішенні від 16.12.2015 № 352/12-14-17-03/21 та № 353/12-14-17-03/21. Як наслідок, платник єдиного внеску не повинен писати ніякої заяви при визначенні йому штрафних та фінансових санкцій для звільнення від їх сплати. Пунктом 9-4 Закону № 2464-VI прямо визначено, що штрафні та фінансові санкції до вказаних суб'єктів господарювання не застосовуються. Таким чином, відповідно до пункту 9-4 Розділу VIII Закону № 2464-VI достатньою підставою для звільнення платника єдиного внеску від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених цим Законом за невиконання (несвоєчасне виконання) обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, є перебування на обліку в податкових органах, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII. Зазначена підстава відносно Ленінської ОДПІ у м. Луганську була встановлена при розгляді даної справи, що вказує на відсутність у Відповідача законних підстав для застосування штрафних санкцій та нарахування пені за періоди та в сумах, зазначених в Рішеннях від 16.12.2015 № 352/12-14-17-03/21 та № 353/12-14-17-03/21. Таким чином, колегія судів апеляційної інстанції підтримує висновок суду першої інстанції, що Відповідач не мав правових підстав для винесення Рішення від 16.12.2015 № 352/12-14-17-03/21 та № 353/12-14-17-03/21 відносно Ленінської ОДПІ у м. Луганську, що є підставами для задоволення позовних вимог в повному обсязі. Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін. Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 травня 2016 року у справі № 812/303/16 - залишити без задоволення. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 травня 2016 року у справі № 812/303/16 за позовом Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання неправомірними та скасування рішень від 16.12.2015 № 352/12-14-17-03/21 та № 353/12-14-17-03/21 - залишити без змін. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі. Повний текст ухвали виготовлено 18 січня 2017 року.
Головуючий А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
М.Г. Сухарьок