МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 грудня 2016 р. Справа № 814/1051/16
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Марконі",
до
Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря,
про
визнання протиправним та скасування п.6 Припису № 2 від 04.05.2016,
В С Т А Н О В И В:
ТОВ «Марконі» звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря з вимогами про визнання протиправним та скасування п.6 Припису №2 від 04.05.16 щодо не допуску утворення відходів без Дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Свої позовні вимоги ТОВ «Марконі» обґрунтувало тим, що 09.04.14 Верховною Радою України прийнято Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру», яким внесено зміни до низки нормативних актів, зокрема, до частини 2 ст.55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Відповідно до нової редакції, здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявністю дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Однак, до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не розроблено та не затверджено порядок надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, що унеможливлює виконання товариством вимог Припису.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свої заперечення обґрунтував тим, що вимоги припису від 04.05.16 ґрунтуються на ст.32 Закону України «Про відходи», де зазначено, що забороняється провадити будь-яку господарську діяльність, пов’язану з утворенням відходів, без одержання від місцевих органів виконавчої влади. Відповідач звернув увагу, що позивачем не було надано будь-які докази щодо його звернень до місцевих органів виконавчої влади для отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження відходами.
Представником позивача заявлено клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не з'явився.
Спираючись на це, та керуючись ч. 6 ст. 128 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ТОВ «Марконі» зареєстровано в якості юридичної особи 22.02.02. Основним видом діяльності товариства є складське господарство, допоміжне обслуговування водного транспорту, інша допоміжна діяльність у сфері транспорту. ТОВ «Марконі» здійснює свою господарську діяльність в Миколаївському морському порту з надання буксирувальних послуг та супроводження суден по Бузько-Дніпровсько-лиманському каналу.
В процесі здійснення господарської діяльності у підприємства утворюються відходи.
В період з 11.04.16 по 29.04.16 Державна екологічна інспекція Північно-західного регіону Чорного моря здійснила планову перевірку ТОВ «Марконі» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
04.05.16 за результатами перевірки Державна екологічна інспекція Північно-західного регіону Чорного моря винесла на адресу ТОВ «Марконі» припис №2.
Окрім іншого, припис №2 від 04.05.16 містить п.6 з вимогою: «Не допускати утворення відходів без Дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами» з терміном виконання з 04.05.16.
Відповідно до ч.2 ст.55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров’я людей.
Відповідно до п. «а» ч.1 ст.32 Закону України «Про відходи» забороняється: провадити будь-яку господарську діяльність, пов’язану з утворенням відходів, без одержання від місцевих органів виконавчої влади дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.33 Закону зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
Таким чином, законодавство передбачає отримання суб’єктами господарювання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Разом з тим, відповідно до п. «д» ст.18 Закону України «Про відходи» до компетенції Кабінету Міністрів України віднесено затвердження порядку надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» Кабінету Міністрів України доручено у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити видання нормативно-правових актів, передбачених цим Законом та привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом.
Але, незважаючи на те, що з моменту прийняття Закону №1193-VII пройшло вже більше двох років, Кабінетом Міністрів України порядок надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами не затверджено.
На сайті Миколаївської обласної державної адміністрації, яка відповідно до ст.20 Закону України «Про відходи» розміщено оголошення, що враховуючи набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру», видача дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами призупиняється, у зв’язку з відсутністю форми та порядку їх розробки, на строк приведення Кабінетом Міністрів України у відповідність процедури їх видачі.
Таким чином, відповідачем у п.6 припису №2 від 04.05.16 вимагається від товариства «Марконі» не допускати утворення відходів без Дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, що є неможливим, оскільки сама Держава не передбачила порядку видачі зазначених Дозволів, та її уповноважені органи не видають таких Дозволів.
Висунення у приписі вимоги, яку неможливо виконати саме з вини Держави, фактично паралізує господарську діяльність, оскільки її проведення неможливо без утворення відходів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що висунення відповідачем до суб’єкта господарювання вимог, виконання яких, хоча і передбачено Законом, але які неможливо виконати за відсутності відповідного порядку розробленого та прийнятого Кабінетом Міністрів України, порушує права суб’єкта господарювання.
Позов належить задовольнити у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати п. 6 Припису Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря № 2 від 04.05.2016 року.
3. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.
Суддя В. В. Біоносенко