Постанова № 64122155, 11.01.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2017
Номер справи
803/1017/16
Номер документу
64122155
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2017 року Справа № 803/1017/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

при секретарі судового засідання Столярчук А.В.,

за участю представника відповідача Стецика Н.В.,

представника третьої особи Грицишиної І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» про подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності,

ВСТАНОВИВ:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку, позивач) звернулося з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» (далі - ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», відповідач) про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 13.11.2015 № 1446 до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», на термін до усунення відповідачем порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР (далі - Закон № 185/94-ВР) або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону № 185/94-ВР при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 12.09.2014 № 239/14, укладеного із нерезидентом GRAY MAGNET LTD (Сполучене Королівство) у сумі 30573116,55 євро.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14.07.2016 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Державну фіскальну службу України (далі - ДФС України) (т. 1, а. с. 219-220).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ДФС України листом від 10.07.2015 № 16712/5/99-99-22-05-02-16 звернулась до Мінекономрозвитку з поданням щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ». Вказане подання ДФС України містило такі обов'язкові дані: назву і реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», вул. Кременецька, 38, м. Луцьк, 43000); код порушення (00010, який означає порушення вимог статті 1 Закону № 185/94-ВР, згідно з листом ДПА від 16.07.2007 № 8747/5/22-6016 щодо тлумачення кодів порушень, які використовуються ДПА при наданні пропозицій на застосування спеціальних суб'єкта зовнішньоекономічної); вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати (тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності); назву і реквізити контрагентів (GRAY MAGNET LTD, Сполучене Королівство, Company № 08682295; 483 Green Lanes London N13 4BS); інші дані, такі як: код валюти - 978 (що згідно з Класифікатором іноземних валют, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 04.02.1998 № 34 означає євро); суму заборгованості (17367,70 тис. одиниць). Згідно із вказаним поданням ДФС України суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» при здійсненні зовнішньоекономічних операцій допущено перевищення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортним контрактом від 12.09.2014 № 239/14 на поставку соку яблучного, укладеного з фірмою GRAY MAGNET LTD (Сполучене Королівство).

Мінекономрозвитку наказом від 13.11.2015 № 1446 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» застосувало за порушення вимог статті 1 Закону № 185/94-ВР до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до частини шостої статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 959-ХІІ) тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України.

Мінекономрозвитку листом від 23.02.2016 № 4102-10/5033-03 звернулося до ДФС України щодо розгляду питання доцільності подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності для суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ».

ДФС України надіслала у відповідь лист від 24.03.2016 № 5001/5/99-99-22-05-02-16, у якому зазначається, що порушення законодавчо встановлених строків розрахунків не усунуто. Порушення встановлено актом перевірки від 29.04.2015 № 485/28-10-41-30/37821544. Крім того, актом перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» від 26.08.2015 № 901/28-10-41-30/37821544 було встановлено збільшення простроченої дебіторської заборгованості за розрахунками з нерезидентом на суму 13205404,55 євро. Таким чином, на момент звернення до Мінекономрозвитку ДФС України листом від 24.03.2016 5001/5/99-99-22-05-02-16, прострочена дебіторська заборгованість за контрактом від 12.09.2014 № 239/14 складала 30573116,55 євро, у зв'язку із чим ДФС України вважала за доцільне продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ».

Позивач просить подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 13.11.2015 № 1446 до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», на термін до усунення відповідачем порушення статті 1 Закону № 185/94-ВР або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону № 185/94-ВР при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 12.09.2014 № 239/14, укладеного із нерезидентом GRAY MAGNET LTD (Сполучене Королівство) у сумі 30573116,55 євро.

В поданих до суду запереченнях проти позову від 14.07.2016 № 745 (т. 1, а. с. 84-89) представник відповідача Стецик Н.В. адміністративний позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, спеціальна санкція була застосована до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» за поданням ДФС України, у зв'язку із простроченням оплати за договором № 239/14 від 12.09.2014, який було укладено між GRAY MAGNET LTD (покупець) та ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» (продавець).

Так, згідно з пунктом 1.1 договору продавець зобов'язується поставити і передати у власність покупця сік яблучний концентрований неосвітлений натуральний (далі - товар) в кількості, визначеній в специфікації (специфікаціях), що є невід'ємною частиною цього договору, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар. Відповідно до пункту 2 додаткового договору до договору № 239/14 від 12.09.2014, укладеного між GRAY MAGNET LTD та ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» 01.11.2014, оплата за поставлений товар здійснюється протягом 60 календарних днів з моменту поставки товару, а у випадку прострочення оплати будь-якої партії поставленого товару - покупець зобов'язується оплатити товар негайно після отримання відповідної вимоги продавця про оплату.

Відповідно до умов зазначеного договору ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» було поставлено товар покупцеві. Проте, GRAY MAGNET LTD не було здійснено оплати товару у строки, визначені договором, чим було порушено умови договору та вимоги законодавства України.

З метою усунення зазначених порушень ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» звернулось до Господарського суду Львівської області із позовними вимогами до GRAY MAGNET LTD про стягнення заборгованості, у результаті чого:

рішенням Господарського суду Львівської області від 17.08.2015 у справі № 914/4530/14 позов ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» до GRAY MAGNET LTD задоволено повністю, вирішено стягнути з GRAY MAGNET LTD на користь ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» 9966960,00 євро та судовий збір;

рішенням Господарського суду Львівської області від 26.10.2015 у справі № 914/651/15 позов ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» до GRAY MAGNET LTD задоволено повністю, вирішено стягнути з GRAY MAGNET LTD на користь ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» основний борг у сумі 19421070,00 євро та судовий збір;

рішенням Господарського суду Львівської області від 18.11.2015 у справі № 914/1357/15 позов ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» до GRAY MAGNET LTD задоволено повністю, вирішено стягнути з GRAY MAGNET LTD на користь ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» основний борг у сумі 2504688,00 євро та судовий збір.

В подальшому, 01.10.2015 на виконання рішення Господарського суду Львівської області від 17.08.2015 у справі № 914/4530/14 про стягнення 9966960,00 євро ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» було отримано наказ про примусове виконання рішення. На виконання рішення Господарського суду Львівської області від 26.10.2015 у справі № 914/651/15 про стягнення 19421070,00 євро ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» було отримано наказ про примусове виконання рішення від 13.11.2015. Крім того, 24.12.2015 ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» на виконання рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2015 у справі № 914/1357/15 про стягнення 2504688,00 євро також було отримано наказ про примусове виконання рішення.

З метою стягнення з GRAY MAGNET LTD грошових коштів на загальну суму 31892718,00 євро та, відповідно, усунення порушень Закону № 185/94-ВР, ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» було здійснено підготовку документів для подачі до компетентного суду Великої Британії.

Так, для визнання та виконання на території Великої Британії зазначених рішень Господарського суду Львівської області у справах № 914/4530/14, № 914/651/15, № 914/1357/15 ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» були підготовлені такі документи:

клопотання за вих. № 89 від 01.02.2016 про визнання та виконання рішення Господарського суду Львівської області від 26.10.2015 у справі № 914/651/15 (з перекладом);

копія рішення Господарського суду Львівської області від 26.10.2015 у справі № 914/651/15 (з перекладом);

наказ про примусове виконання рішення від 13.11.2015 у справі № 914/651/15 (з перекладом);

довідка від 11.01.2016 про те, що рішення Господарського суду Львівської області від 26.10.2015 у справі № 914/651/15 набрало законної сили та підлягає виконанню (з перекладом);

довідка від 11.01.2016 про те, що рішення Господарського суду Львівської області від 26.10.2015 у справі № 914/651/15 не виконувалось на території України (з перекладом);

довідка від 11.01.2016 про те, що GRAY MAGNET LTD було належним чином повідомлено про судовий розгляд справи (з перекладом);

клопотання за вих. № 90 від 01.02.2016 про визнання та виконання рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2015 у справі № 914/1357/15 (з перекладом);

копія рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2015 у справі № 914/1357/15 (з перекладом);

наказ про примусове виконання рішення від 24.12.2015 у справі № 914/1357/15 (з перекладом);

довідка від 12.01.2016 про те, що рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2015 у справі № 914/1357/15 набрало законної сили та підлягає виконанню (з перекладом);

довідка від 12.01.2016 про те, що рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2015 у справі № 914/1357/15 не виконувалось на території України (з перекладом);

клопотання № 91 від 01.02.2016 про визнання та виконання рішення Господарського суду Львівської області від 17.08.2015 у справі № 914/4530/14 (з перекладом);

копія рішення Господарського суду Львівської області від 17.08.2015 у справі № 914/4530/14 (з перекладом);

наказ про примусове виконання рішення від 01.10.2015 у справі № 914/4530/14 (з перекладом);

довідка від 14.01.2016 про те, що GRAY MAGNET LTD було належним чином повідомлено про судовий розгляд справи (з перекладом);

довідка від 14.01.2016 про те, що рішення Господарського суду Львівської області від 17.08 2015 у справі № 914/4530/14 набрало законної сили та підлягає виконанню (з перекладом);

довідка від 14.01.2016 про те, що рішення Господарського суду Львівської області від 17.08.2015 у справі № 914/4530/14 не виконувалось на території України (з перекладом);

копія договору № 239/14 від 12.09.2014 (з перекладом), копія додаткового договору до договору № 239/14 від 12.09.2014 (від 29.09.2014) (з перекладом) та копія додаткового договору до договору № 239/14 від 12.09.2014 (від 01.11.2014) (з перекладом) (були підготовлені до кожного рішення).

Проте, після підготовки зазначених документів для визнання та виконання рішень на території Великої Британії, з інформації, розміщеній на офіційному сайті установи Великобританії, яка здійснює реєстрацію, ліквідацію компаній та оприлюднює інформацію щодо них (Companies Нouse), ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» стало відомо про те, що GRAY MAGNET LTD ліквідовано 09.02.2016 (інформація розміщена за наступним посиланням: hltps://beta.conipanieshousе.gov.uk/company/08682295). На підтвердження зазначеного факту ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» також отримало сертифікат про ліквідацію GRAY MAGNET LTD, виданий 04.03.2016 на території Великобританії установою Великобританії, яка здійснює реєстрацію, ліквідацію компаній та оприлюднює інформацію щодо компаній - Реєстраційною палатою (Companies House).

Отже, ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» вжило усіх практичних заходів щодо приведення своєї господарської діяльності до вимог законодавства, а стягнення заборгованості з GRAY MAGNET LTD є безперспективним. Крім того, така спеціальна санкція як тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності по відношенню до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» не була введена в дію, а тому відсутні підстави для її подовження через звернення до адміністративного суду.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ДФС України Мельник С.І. у письмових поясненнях (т. 1, а. с. 235-236) адміністративний позов підтримав з таких підстав.

Міжрегіональним ГУ ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників податків було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні розрахунків за зовнішньоекономічним договором № 239/14 від 12.09.2014 згідно з повідомленнями ПАТ «Банк інвестицій та заощаджень» від 06.01.2015 № 101-0/54/9, від 02.02.2015 № 101-5/54-142, від 03.03.2015 № 101-5/54-257. За результатами перевірки складено акт від 29.04.2015 № 485/28-10-41-2-37821544, яким встановлено порушення статті 1 Закону № 185/94-ВР, оскільки на день перевірки встановлено неповернення валютної виручки в Україну за експортовану продукцію за період з 26.09.2014 по 31.12.2014 в сумі 17367712,00 євро.

ДФС України листом від 10.07.2015 № 16712/5/99-99-22-05-02-16 було запропоновано Мінекономрозвитку застосувати спеціальні санкції згідно статті 37 Закону № 959-ХІІ до 64 суб'єктів підприємницької діяльності, серед яких ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», у яких за результатами проведених перевірок встановлено наявність простроченої дебіторської заборгованості за здійсненими зовнішньоекономічними операціями.

Відповідно до частини шостої статті 37 Закону № 959-ХІІ тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України.

Крім того, актом перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» від 26.08.2015 № 901/28-10-41-30/37821544 було встановлено збільшення простроченої дебіторської заборгованості за розрахунками з нерезидентом на суму 13205404,55 євро. ДФС України на лист Мінекономрозвитку було повідомлено, що порушення законодавчо встановлених строків розрахунків відповідачем не усунуто (лист ДФС України від 24.03.2016 № 500/5/99-99-22-05-02-16).

В судове засідання представник позивача не прибула, проте подала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності (т. 2, а. с. 83-84, 120-121), у зв'язку із чим розгляд справи проведено за відсутності представника позивача.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ДФС України Грицишина І.О. в судовому засіданні адміністративний позов підтримала з підстав, викладених у письмових поясненнях, та просить його задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача Стецик Н.В. адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову, та просить відмовити у його задоволенні.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ДФС України звернулося до Мінекономрозвитку з поданням від 10.07.2015 № 16712/5/99-99-22-05-02-16 «Про застосування спеціальних санкцій». З вказаного подання вбачається, що ДФС України просить застосувати до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, у зв'язку із порушенням статті 1 Закону № 185/94-ВР (а саме: при здійсненні зовнішньоекономічних операцій допущено перевищення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортним контрактом від 12.09.2014 № 239/14 на поставку соку яблучного, укладеного з фірмою GRAY MAGNET LTD, Сполучене Королівство) (т. 1, а. с. 9).

Наказом від 13.11.2015 № 1446 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» Мінекономрозвитку застосувало за порушення вимог статті 1 Закону № 185/94-ВР до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності (т. 1, а. с. 10).

Мінекономрозвитку листом від 23.02.2016 № 4102-10/5033-03 звернулося до ДФС України щодо розгляду питання доцільності скасування або подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності для суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» (т. 1, а. с. 12-13).

ДФС України надіслала у відповідь лист від 24.03.2016 № 5001/5/99-99-22-05-02-16, у якому зазначається, що порушення законодавчо встановлених строків розрахунків відповідачем не усунуто. Крім того, актом перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» від 26.08.2015 № 901/28-10-41-30/37821544 було встановлено збільшення простроченої дебіторської заборгованості за розрахунками з нерезидентом на суму 13205404,55 євро, прострочена дебіторська заборгованість за контрактом від 12.09.2014 № 239/14 складала 30573116,55 євро. Враховуючи збільшення заборгованості, ДФС України пропонує продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» (т. 1, а. с. 14-16).

Крім того, судом також встановлено, що наказом Мінекономрозвитку від 31.03.2016 № 574 «Про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, що застосована до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України» тимчасово, до 01.07.2016 зупинено дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» (т. 1, а. с. 66-68). В подальшому, наказом Мінекономрозвитку від 08.07.2016 № 1135 «Про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, що застосована до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України» тимчасово, до 15.10.2016 зупинено дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» (т. 1, а. с. 201-203), а наказом Мінекономрозвитку від 31.10.2016 № 1808 «Про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, що застосована до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України» тимчасово, до 01.02.2017 зупинено дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» (т. 2, а. с. 85-87).

Таким чином, станом на день вирішення цієї справи спеціальна санкція - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» наказом Мінекономрозвитку від 13.11.2015 № 1446 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» є зупиненою на підставі наказу Мінекономрозвитку від 31.10.2016 № 1808 «Про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, що застосована до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України».

Згідно із пунктом 5 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

За приписами частини восьмої статті 37 Закону № 959-ХІІ для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

Відповідно до частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На думку суду, позивач не довів наявності правових підстав для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача, з огляду на таке.

Згідно із частиною першою статті 37 Закону № 959-ХІІ за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції: тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Відповідно до частин другої, третьої статті 37 Закону № 959-ХІІ санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства. Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.

Частинами шостою, сьомою статті 37 Закону № 959-ХІІ передбачено, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування. Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Згідно із пунктом 1.1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та інших суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 17.04.2000 № 52, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.2000 за № 260/4481 (за наступними змінами та доповненнями, далі - Положення № 52), спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Пунктом 1.2 Положення № 52 передбачено, що санкції застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

За приписами пунктів 3.1, 3.2 Положення № 52 тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності щодо українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності означає позбавлення права займатися всіма видами зовнішньоекономічної діяльності, передбаченими статтею 4 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», за винятком: завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, при яких з боку українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності були перераховані кошти до застосування цієї санкції; завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями за продукцію, що була відправлена за межі України українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або відправлена в Україну іноземними суб'єктами господарської діяльності до застосування цієї санкції. Для завершення таких операцій українському суб'єктові зовнішньоекономічної діяльності слід у встановленому порядку отримати разову (індивідуальну) ліцензію Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення Міністерством економічного розвитку і торгівлі України. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності переводяться Міністерством економічного розвитку і торгівлі України на індивідуальний режим ліцензування. Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Згідно із пунктом 4.8 Положення № 52 про застосування санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», видається наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, у якому вказуються норми чинного законодавства, які було порушено, матеріали, на підставі яких видано наказ, реквізити суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовані санкції, та вид санкції, дата, з якої санкція починає діяти.

Крім того, відповідно до пунктів 2.1, 2.2 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Міністерства економіки України, Державної податкової адміністрації України від 09.11.2006 № 340/672, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.01.2007 за № 30/13297 (далі - Порядок № 340/672), державною податковою адміністрацією на підставі відповідних матеріалів, які свідчать про порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та пов'язаних із ним законів України, готуються подання до Мінекономіки про застосування спеціальних санкцій. Подання про застосування спеціальних санкцій мають містити: найменування (прізвище, ім'я, по батькові), місцезнаходження (місце проживання), ідентифікаційний код за ЄДРПОУ (ідентифікаційний номер згідно з ДРФО) та банківські реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), найменування та повні реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство; прізвище, ім'я та по батькові керівника або іншої уповноваженої особи (якщо це передбачено внутрішніми документами підприємства), які підписали договір (контракт), при виконанні якого було здійснене порушення; відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України та дати виявлення порушення, реквізитів контракту, при виконанні якого було здійснене порушення, або інших обставин здійснення порушення; вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати; іншу доцільну інформацію.

Пунктами 2.7, 3.5 Порядку № 340/672 передбачено, що подання про застосування (скасування, зміну виду, тимчасового зупинення дії) спеціальних санкцій вносяться до Мінекономіки за підписом уповноваженої на це посадової особи Державної податкової адміністрації. Про застосування спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», видається наказ Мінекономіки, у якому вказуються норми законодавства, які було порушено, матеріали Державної податкової адміністрації, на підставі яких видано наказ, реквізити суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовані спеціальні санкції, вид спеціальної санкції та дата, з якої спеціальна санкція починає діяти.

За приписами пункту 3.4 Порядку № 340/672 при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.

З матеріалів справи вбачається, що наказ Мінекономрозвитку від 13.11.2015 № 1446 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» було прийнято на підставі подання ДФС України від 10.07.2015 № 16712/5/99-99-22-05-02-16 «Про застосування спеціальних санкцій» (т. 1, а. с. 9-10).

При цьому, вказане подання ДФС України було внесено до Мінекономрозвитку у зв'язку із порушенням статті 1 Закону № 185/94-ВР (а саме: при здійсненні зовнішньоекономічних операцій допущено перевищення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортним контрактом від 12.09.2014 № 239/14 на поставку соку яблучного, укладеного відповідачем з фірмою GRAY MAGNET LTD, Сполучене Королівство), яке встановлено актом Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 29.04.2015 № 485/28-10-41-30/37821544 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні розрахунків за зовнішньоекономічним договором № 239/14 від 12.09.2014 за період з 26.09.2014 по 31.12.2014, згідно з повідомленнями ПАТ «Банк інвестицій та заощаджень» від 06.01.2015 № 101-0/54-9, від 02.02.2015 № 101-0/54-142, від 03.03.2015 № 101-0/54-257 (т. 1, а. с. 18-23).

Крім того, листом від 24.03.2016 № 5001/5/99-99-22-05-02-16 ДФС України запропонувало подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», оскільки порушення законодавчо встановлених строків розрахунків відповідачем не усунуто. При цьому, ДФС України також вказало, що актом Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 26.08.2015 № 901/28-10-41-30/37821544 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні розрахунків за зовнішньоекономічними договорами № С500/14 від 14.02.2014 згідно з повідомленнями ПАТ «Банк інвестицій та заощаджень» від 02.02.2015 № 101-0/54-143, від 01.07.2015 № 101-0/54-779 за період з 31.12.2014 по 30.06.2015, та № 239/14 від 12.09.2014, згідно з повідомленнями ПАТ «Банк інвестицій та заощаджень» від 05.05.2015 № 101-0/54-561, від 02.06.2015 № 101-0/54-692 за період з 01.01.2015 по 31.07.2015 (т. 1, а. с. 24-33) було встановлено збільшення простроченої дебіторської заборгованості за розрахунками з нерезидентом на суму 13205404,55 євро, прострочена дебіторська заборгованість за контрактом від 12.09.2014 № 239/14 складає 30573116,55 євро.

Отже, спеціальна санкція (тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності) була застосована до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» за поданням ДФС України у зв'язку із простроченням оплати за договором № 239/14 від 12.09.2014, який було укладено між GRAY MAGNET LTD (покупець) та ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» (продавець).

Так, згідно з пунктом 1.1 договору продавець зобов'язується поставити і передати у власність покупця сік яблучний концентрований неосвітлений натуральний (далі - товар) в кількості, визначеній в специфікації (специфікаціях), що є невід'ємною частиною цього договору, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар. Відповідно до пункту 2 додаткового договору до договору № 239/14 від 12.09.2014, укладеного між GRAY MAGNET LTD та ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» 01.11.2014, оплата за поставлений товар здійснюється протягом 60 календарних днів з моменту поставки товару, а у випадку прострочення оплати будь-якої партії поставленого товару - покупець зобов'язується оплатити товар негайно після отримання відповідної вимоги продавця про оплату (т. 1, а. с. 181-186, 193).

За умовами вказаного договору ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» було поставлено товар покупцеві, проте, GRAY MAGNET LTD не було здійснено оплати товару у строки, визначені договором, чим було порушено умови договору та вимоги законодавства України.

Як також встановлено судом, ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» вжило заходів до захисту порушених прав за договором та усунення порушень вимог законодавства України шляхом звернення з відповідними позовами до Господарського суду Львівської області, у результаті чого:

рішенням Господарського суду Львівської області від 17.08.2015 у справі № 914/4530/14 позов ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» до GRAY MAGNET LTD задоволено повністю, вирішено стягнути з GRAY MAGNET LTD на користь ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» 9966960,00 євро основного боргу (що за офіційним курсом гривні становить 191965593,16 грн.) та 73080,00 грн. судового збору (т. 1, а. с. 154-160);

рішенням Господарського суду Львівської області від 26.10.2015 у справі № 914/651/15 позов ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» до GRAY MAGNET LTD задоволено повністю, вирішено стягнути з GRAY MAGNET LTD на користь ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» основний борг в сумі 19421070,00 євро (що становить 620763778,42 грн.) та 73080,00 грн. судового збору (т. 1, а. с. 93-99);

рішенням Господарського суду Львівської області від 18.11.2015 у справі № 914/1357/15 позов ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» до GRAY MAGNET LTD задоволено повністю, вирішено стягнути з GRAY MAGNET LTD на користь ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» 2504688,00 євро (що за офіційним курсом становить 60579157,92 грн.) та 73080,00 грн. судового збору (т. 1, а. с. 124-131).

З пояснень представника відповідача вбачається, що з метою стягнення з GRAY MAGNET LTD грошових коштів на загальну суму 31892718,00 євро та, відповідно, усунення порушень Закону № 185/94-ВР, ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» було здійснено підготовку документів для подачі до компетентного суду Великої Британії.

Так, для визнання та виконання на території Великої Британії зазначених рішень Господарського суду Львівської області у справах № 914/4530/14, № 914/651/15, № 914/1357/15 ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» були підготовлені такі документи:

клопотання за вих. № 89 від 01.02.2016 про визнання та виконання рішення Господарського суду Львівської області від 26.10.2015 у справі № 914/651/15 (з перекладом) (т. 1, а. с. 90-92);

копія рішення Господарського суду Львівської області від 26.10.2015 у справі № 914/651/15 (з перекладом) (т. 1, а. с. 93-108);

наказ про примусове виконання рішення від 13.11.2015 у справі № 914/651/15 (з перекладом) (т. 1, а. с. 109-111);

довідка від 11.01.2016 про те, що рішення Господарського суду Львівської області від 26.10.2015 у справі № 914/651/15 набрало законної сили та підлягає виконанню (з перекладом) (т. 1, а. с. 112-114);

довідка від 11.01.2016 про те, що рішення Господарського суду Львівської області від 26.10.2015 у справі № 914/651/15 не виконувалось на території України (з перекладом) (т. 1, а. с. 115-117);

довідка від 11.01.2016 про те, що GRAY MAGNET LTD було належним чином повідомлено про судовий розгляд справи (з перекладом) (т. 1, а. с. 118-120);

клопотання за вих. № 90 від 01.02.2016 про визнання та виконання рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2015 у справі № 914/1357/15 (з перекладом) (т. 1, а. с. 121-123);

копія рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2015 у справі № 914/1357/15 (з перекладом) (т. 1, а. с. 124-141);

наказ про примусове виконання рішення від 24.12.2015 у справі № 914/1357/15 (з перекладом) (т. 1, а. с. 142-144);

довідка від 12.01.2016 про те, що рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2015 у справі № 914/1357/15 набрало законної сили та підлягає виконанню (з перекладом) (т. 1, а. с. 145-147);

довідка від 12.01.2016 про те, що рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2015 у справі № 914/1357/15 не виконувалось на території України (з перекладом) (т. 1, а. с. 148-150);

клопотання № 91 від 01.02.2016 про визнання та виконання рішення Господарського суду Львівської області від 17.08.2015 у справі № 914/4530/14 (з перекладом) (т. 1, а. с. 151-153);

копія рішення Господарського суду Львівської області від 17.08.2015 у справі № 914/4530/14 (з перекладом) (т. 1, а. с. 154-168);

наказ про примусове виконання рішення від 01.10.2015 у справі № 914/4530/14 (з перекладом) (т. 1, а. с. 169-171);

довідка від 14.01.2016 про те, що GRAY MAGNET LTD було належним чином повідомлено про судовий розгляд справи (з перекладом) (т. 1, а. с. 172-174);

довідка від 14.01.2016 про те, що рішення Господарського суду Львівської області від 17.08.2015 у справі № 914/4530/14 набрало законної сили та підлягає виконанню (з перекладом) (т. 1, а. с. 175-177);

довідка від 14.01.2016 про те, що рішення Господарського суду Львівської області від 17.08.2015 у справі № 914/4530/14 не виконувалось на території України (з перекладом) (т. 1, а. с. 178-180);

копія договору № 239/14 від 12.09.2014 (з перекладом), копія додаткового договору до договору № 239/14 від 12.09.2014 (від 29.09.2014) (з перекладом) та копія додаткового договору до договору № 239/14 від 12.09.2014 (від 01.11.2014) (з перекладом) (т. 1, а. с. 181-195).

Разом з тим, як також вбачається із пояснень представника відповідача, після підготовки зазначених документів для визнання та виконання рішень на території Великої Британії, з інформації, розміщеної на офіційному сайті установи Великобританії, яка здійснює реєстрацію, ліквідацію компаній та оприлюднює інформацію щодо них (Companies Нouse), ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» стало відомо про те, що GRAY MAGNET LTD ліквідовано 09.02.2016 (інформація розміщена за наступним посиланням: hltps://beta.conipanieshousе.gov.uk/company/08682295). На підтвердження зазначеного факту ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» також отримало сертифікат про ліквідацію GRAY MAGNET LTD, виданий 04.03.2016 на території Великобританії установою Великобританії, яка здійснює реєстрацію, ліквідацію компаній та оприлюднює інформацію щодо компаній - Реєстраційною палатою (Companies House) (т. 1, а. с. 196-200).

Таким чином, на думку суду, ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» вжило усіх практичних заходів щодо приведення своєї господарської діяльності до вимог законодавства, а стягнення заборгованості з GRAY MAGNET LTD за договором № 239/14 від 12.09.2014 є безперспективним у зв'язку із ліквідацією вказаного нерезидента.

Згідно із частиною дванадцятою статті 37 Закону № 959-ХІІ у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.

Пунктом 4.15 Положення № 52 передбачено, що у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання зазначеного Закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміна виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.

Відповідно до пункту 2.4 Порядку № 340/672 у разі, якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності усунуто порушення законодавства України або застосовано практичні заходи, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та/або пов'язаних з ним законів України, або надано достатні докази неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання зазначеного закону, Державною податковою адміністрацією може готуватися подання про скасування (зміну виду, тимчасового зупинення дії) спеціальних санкцій. Додатковими доказами цього можуть бути дії щодо неможливості виконання рішення суду, Міжнародного комерційного арбітражного суду чи Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України на території іноземної держави про стягнення з нерезидента заборгованості в зв'язку, зокрема, з ліквідацією нерезидента, яка підтверджена копією документа вповноваженого органу країни розташування сторони договору, легалізованою в установленому порядку.

Системний аналіз зазначених вище положень Закону № 959-ХІІ, Положення № 52 та Порядку № 340/672 дає підстави дійти висновку про те, що суд може відмовити у подовженні дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності за позовом Мінекономрозвитку до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності у випадку надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону № 959-ХІІ, зокрема, неможливості виконання рішення суду у зв'язку з ліквідацією нерезидента, яка підтверджена копією документа вповноваженого органу країни розташування сторони договору, легалізованою в установленому порядку.

Таким чином, оскільки відповідачем надані достатні докази неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону № 959-ХІІ, а саме неможливості виконання рішень Господарського суду Львівської області у справах № 914/4530/14, № 914/651/15, № 914/1357/15 у зв'язку з ліквідацією нерезидента GRAY MAGNET LTD, яка підтверджена копією документа вповноваженого органу країни розташування сторони договору, легалізованою в установленому порядку (т. 1, а. с. 196-200), тому суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 13.11.2015 № 1446 до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ».

Крім того, при вирішенні даного спору суд також враховує, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 23.08.2016, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2016, у справі № 803/1092/16 адміністративний позов задоволено, зобов'язано Мінекономрозвитку скасувати дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Мінекономрозвитку від 13.11.2015 № 1446 до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» (т. 2, а. с. 24-31). При цьому, суди у вказаній справі виходили з того, що виконання зобов'язань за експортним договором від 12.09.2014 № 239/14 щодо проведення розрахунків є неможливим з огляду на ліквідацію GRAY MAGNET LTD, а ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» надало достатні докази неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону № 959-ХІІ.

Таким чином, з наведених вище підстав у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Керуючись статтями 160 - 163 КАС України, на підставі Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя В.М.Валюх

Постанова складена у повному обсязі 16 січня 2017 року