Справа № 428/12897/15-а
Провадження №2-а/428/85/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2017 року м. Сєвєродонецьк
Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Юзефович І.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 оборони України, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити виплату одноразової грошової допомоги,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до Сєвєродонецького міського суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 оборони України, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити виплату одноразової грошової допомоги, мотивуючи вимоги тим , що з 16.05.2014р. батько позивача - ОСОБА_4 проходив військову службу у військовій частині польова пошта В0624 стрільцем 1 відділення охорони 1 взводу охорони 1 роти охорони згідно із наказом №3 від 16.05.2014 командира військової частини польова пошта В0624. 27.07.2014р. ОСОБА_4 загинув при виконанні бойових дій під час проходження військової служби. В лютому 2015р. позивач ОСОБА_1 звернулась до ОСОБА_3 обласного військового комісаріату із заявою про виплату їй одноразової грошової допомоги як члену сімї загиблого військовослужбовця та відповідним пакетом документів. 13.11.2015р. позивач ОСОБА_1 повторно звернулась до ОСОБА_3 обласного військового комісаріату з аналогічною заявою. 25.11.2015р. позивачем ОСОБА_1 отримана відповідь ОСОБА_3 обласного військового комісаріату, якою позивачку проінформовано про прийняте ОСОБА_2 оборони України рішення зафіксоване в протоколі від 06.07.2015р. №30 та відсутність права на зазначену виплату відповідно чинного законодавства України. Позивачка ОСОБА_1 з прийнятим рішенням не погоджується, вважає його протиправним, а тому звернулась з адміністративним позовом до суду і просить суд визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 оборони України зафіксоване в протоколі від 06.07.2015р. №30, пункт 21, в частині відмови їй у призначенні одноразової грошової допомоги як члену сімї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4; зобовязати ОСОБА_2 оборони України здійснити їй виплату одноразової грошової допомоги, як члену загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 в сумі 152250грн..
Оскільки з позовної заяви видно, що вимоги позивача стосуються соціальних виплат, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України суд вважає за необхідне розглядати дану справу у скороченому провадженні. Шестимісячний строк позовної давнини не був вичерпаний оскільки позивач дізнався про порушення свого права з 25.11.2016р. тобто з моменту отримання листа відповідача ОСОБА_3 обласного військового комісаріату від 23.11.2015р. №ВСЗ-437/А-49, а даний позов було подано до суду 16.12.2015р..
Від відповідача ОСОБА_2 оборони України надійшли заперечення проти позову, в яких він посилається на те, що правових підстав для виплати позивачці ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не має, тому МОУ вважає свої дії щодо відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги законними і правомірними, з огляду на що просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі у звязку з необґрунтованістю.
Від відповідача ОСОБА_3 обласного військового комісаріату надійшли заперечення проти позову, в яких він посилається на те, що з наданих документів ОСОБА_1 вбачається, що на момент смерті її батька їй було більше 23 років, виходячи з чого статус утриманця для одержання одноразової грошової допомоги, яка призначається і виплачується працездатним особам на дату загибелі (смерті), рівними частками членам сімї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобовязаного та резервіста не розповсюджується на ОСОБА_1, а тому ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до якого ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 16, 16-1 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: 1) загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; 2) смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби; 3) загибелі (смерті) військовослужбовця строкової військової служби, військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві; 4) встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті; 5) встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби; 6) встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобовязаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобовязаному або резервісту при виконанні обовязків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві; 7) отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності; 8) отримання військовослужбовцем строкової військової служби поранення (контузії, травми або каліцтва) у період проходження ним строкової військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності; 9) отримання військовозобов'язаним або резервістом, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, поранення (контузії, травми або каліцтва) при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975, визначено механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобовязаний та резервіст). Зокрема п. 13, 15 вищевказаного Порядку, встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови. Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що 16.02.2015р. позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача ОСОБА_3 обласного військового комісаріату з заявою встановленої форми про проведення виплати одноразової грошової допомоги у звязку із загибеллю (смертю) її батька ОСОБА_4, згідно поданих документів. 03.03.2015р. ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат на виконання п. 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975 подав у встановлений законодавством строк розпорядникові бюджетних коштів - ОСОБА_2 оборони України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додано документи, при цьому суд зауважує, що у даному висновку не міститься відомостей щодо ОСОБА_1, проте наявні подані нею документи. Відомості щодо направлення даного висновку ОСОБА_1 та отримання його нею не надано сторонами до суду, в матеріалах справи відсутні. 13.11.2015р. позивач ОСОБА_1 звернулась до відповідача ОСОБА_3 обласного військового комісаріату з заявою довільної форми щодо виплати їй допомоги, як доньці загиблого військовослужбовця та надано пакет документів. На дану заяву 23.11.2015р. відповідач ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат надав позивачу ОСОБА_1 відповідь в порядку ЗУ «Про звернення громадян», яку ОСОБА_1 отримала 25.11.2015р. і дізналася про наявність прийнятого ОСОБА_2 оборони України рішення зафіксованого у протоколі від 06.07.2015р. №30, яке і оскаржується наразі у судовому порядку. Дані обставини справи сторонами не оспорюються.
Таким чином, судом встановлено, позивач ОСОБА_1 зверталася 16.02.2015р. до відповідача ОСОБА_3 обласного військового комісаріату щодо проведення виплати проведення виплати одноразової грошової допомоги у звязку із загибеллю (смертю) її батька ОСОБА_4 у встановленому законодавством порядку. Відповідачем ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом у відповідності до чинного законодавства було направлено висновок та пакет документів до відповідача ОСОБА_2 оборони України, на якого покладено обовязок прийняття рішення про виплату або відмову у виплаті вищевказаної грошової допомоги. Сторонами не оспорюється факт прийняття ОСОБА_2 оборони України рішення зафіксованого у протоколі від 06.07.2015р. №30, яким ОСОБА_1 нібито відмовлено у здійсненні виплати даної грошової допомоги, проте, суд зазначає, що по-перше в матеріалах справи відсутнє дане оскаржуване рішення, про його прийняття позивач ОСОБА_1 дізналася лише 25.11.2015р. зі змісту листа-повідомлення ОСОБА_3 обласного військового комісаріату від 23.11.2015р. №ВСЗ-437/А-49, хоча у відповідності до п. 13, 15 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975, Розпорядник бюджетних коштів - ОСОБА_2 оборони України приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови. Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку. Відповідачем ОСОБА_2 оборони України не було направлено позивачу ОСОБА_1 письмового повідомлення із зазначенням мотивів відмови, що суперечить вимогам чинного законодавства України. Лист-повідомлення ОСОБА_3 обласного військового комісаріату від 23.11.2015р. №ВСЗ-437/А-49, який було надано відповідачем в порядку ЗУ «Про звернення громадян» не може вважатися відмовою у призначенні грошової допомоги. Отже, фактично, сторонами не надано до суду доказів наявності відмови у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у звязку з загибеллю її батька ОСОБА_4. При цьому суд зауважує, що не можна визнавати дії незаконними (протиправними, неправомірними), якщо такі дії взагалі не проводились.
За таких обставин суд приходить до висновку, що обставини, викладені позивачем ОСОБА_1 в обґрунтування свого позову не знайшли підтвердження в матеріалах справи, а отже адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 оборони України, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити виплату одноразової грошової допомоги, не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2,11,12,21,70,71,94,159-163,183-2,185,186 КАС України, суддя -
постановив:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 оборони України, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про
визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 оборони України зафіксоване в протоколі від 06.07.2015р. №30, пункт 21, в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги як члену сімї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4; зобовязання здійснити виплату одноразової грошової допомоги, як члену загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 в сумі 152250грн..
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя