Справа № 359/10175/16-а
Провадження № 2а/359/101/2017
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2017 року м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Вознюка С.М.
при секретарі Айрапетян Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні без технічної фіксації справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання надати статус інваліда війни, -
в с т а н о в и в:
21.12.2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом посилаючись на те, що він являється особою, яка належить до інвалідів війни та має право на отримання документу, що підтверджує статус інваліда війни, в зв'язку з чим він звертався до відповідача щодо надання йому статусу інваліда війни як особі, яка була залучена до формувань Цивільної оборони та стала інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії Чорнобильської катастрофи, проте вказане звернення було залишено відповідачем без задоволення. Позивач просить суд зобов'язати відповідача надати йому статус інваліда війни відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
22.12.2016 року провадження у справі відкрито, а її розгляд призначено на 09.30 год. 17.01.2017 року.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав письмову заяву в якій просив проводити розгляд справи без його участі на підставі наявних у справі матеріалів. Позов підтримав в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В письмових запереченнях представник відповідача адміністративний позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні.
Відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши доводи позивача та представника відповідача, а також дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах адміністративної справи, суддя дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог п.9 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Вказані зміни до ст.7 Закону були внесені Законом України «Про внесення змін до статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 15 червня 2004 року та набрали чинності з дня його опублікування.
Аналізом чинного законодавства встановлено, що на даний час механізм реалізації положень п.9 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в законодавстві України чітко не визначений.
Так, згідно з пунктом 3, пунктом 7 та підпунктом «б» пункту 12 «Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 з наступними змінами та доповненнями, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Інвалідам війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом «Посвідчення інваліда війни» та нагрудний знак "Ветеран війни - інвалід", «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення, іншим пенсіонерам - органами, в яких вони перебувають на обліку для призначення пенсії, або щомісячного довічного грошового утримання. Посвідчення, зазначені в пунктах 3,4 і 5 цього Положення, видаються на підставі одного з таких документів: б) інвалідам війни: "Удостоверение инвалида Отечественной войны", "Удостоверение инвалида о праве на льготы", для малолітніх в'язнів - "Удостоверение" і довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, довідки, видані органами Міноборони, МВС, МНС, СБ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Мінпраці.
Згідно з посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1, виданим 26.05.2004 року Київською обласною державною адміністрацією, останній є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії (а.с.6).
Як вбачається з інформаційної довідки про участь у формуваннях ЦО від 24.11.2016 року № 01.1-14/2048-8 Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, учасниками ліквідації наслідків Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках-не менше 30 календарних днів (ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»). (а.с. 11)
ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування, працював там водієм. З 2 по 4 травня був відкомандирований в с. Красне, що знаходиться в зоні Чорнобильської АЕС, що підтверджується копією посвідчення про відрядження від 29.04.1986 року, довідкою № 220 від 08.10.2004 року та наказом №65 від 25.06.1986 року. (а.с. 14-16)
Згідно довідки серії КИО-1 № 226741 ОСОБА_1 встановлена друга група інвалідності з 30 квітня 2004 року довічно, причина інвалідності пов'язана з роботами по ЛНА на ЧАЕС, ступінь втрати професійної здатності у відсотках 80% (а.с. 9-10).
Згідно експертного висновку № 9/03 від 27.05.2003 року, захворювання ОСОБА_1 пов'язане з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС (а.с.13).
З письмової відповіді відповідача від 24.11.2016 року № 5-8004 вбачається, що ОСОБА_1 звертався до Управління праці та соціального захисту населення Бориспільської міської ради із заявою про надання їй статусу інваліда війни відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також що у наданні статусу інваліда війни йому було відмовлено у зв'язку з необхідністю документального підтвердження залучення особи до складу формувань Цивільної оборони. (а.с.18).
Проте з такими твердженнями відповідача неможливо погодитись з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи у 1986 році позивач працював на посаді водія в Бориспільському ремонтно-транспортному підприємстві та відповідно до вимог чинних нормативно-правових документів з питань ЦО, він був зарахований і входив до складу його невоєнізованих формувань ЦО.
Відповідно до діючого на той час Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого Постановою ЦККПРС і Ради Міністрів № 1111 від 18 березня 1976 року в організаціях та підприємствах де працював позивач було створено невоєнізовані формування Цивільної оборони.
Згідно розпорядження начальника Цивільної оборони УРСР Голови Ради Міністрів УРСР від 26 квітня 1986 року та 30 квітня 1986 року зазначені особи у складі невоєнізованих формувань Цивільної оборони своїх підприємств на організацій залучалися до виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Отже за змістом вищенаведеного п.9 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ОСОБА_1 належить до інвалідів війни та відповідно до пунктів 3.7.12 «Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни» Управлінням праці та соціального захисту Бориспільської міської ради йому має бути наданий статус інваліда війни та видано відповідне посвідчення.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку що дії відповідача щодо відмови в наданні статусу інваліда війни ОСОБА_1 є неправомірними, оскільки відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати по оплаті судового збору відшкодуванню не підлягають та приймаються на рахунок держави.
Також судом встановлено, що строк звернення до суду з адміністративним позовом, позивачем не пропущено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 86, 94, 99, 128, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірною відмову управління праці та соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області в призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, статусу інваліда війни.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області (м. Бориспіль Київської області, вул. Головатого, 4, ідентифікаційний код 03190797) призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, статус інваліда війни у відповідності до п.9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та видати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи: НОМЕР_1) посвідчення інваліда війни відповідного зразку.
Судові витрати у справі віднести на рахунок Державного бюджету України, оскільки сторони звільнені від його оплати.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду особами, які не були присутні при оголошенні постанови, а особи, які були присутні при оголошенні постанови протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги, постанова суду набирає законної сили після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови суду складено 17.01.2017 року.
Суддя Бориспільського міськрайонного суду
Київської області С.М.Вознюк