Ухвала суду № 64097646, 16.01.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2017
Номер справи
817/1240/16
Номер документу
64097646
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гломба Ю.О.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

"16" січня 2017 р. Справа № 817/1240/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Шевчук С.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" вересня 2016 р. у справі за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про застосування заходів реагування ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 19.09.2016 застосовано до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 захід реагування: зупинено експлуатацію магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1" по АДРЕСА_1. шляхом опечатування вхідних дверей будівлі та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Зобов'язано відповідача виконати постанову суду негайно.

В апеляційній скарзі ФОП ОСОБА_3 просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що будівля магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1" по АДРЕСА_1 належить на праві власності третій особі - ОСОБА_4.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Встановлено, що ГУ ДСНС України у Рівненській області у період з 15.07.2016 по 29.07.2016 на підставі наказу від 27.06.2016 №2, повідомлення від 01.07.2016 №56 та посвідчення від 01.07.2016 №47 проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки господарської одиниці - магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1", що розташований по АДРЕСА_1. (а.а.с.7-10).

За результатами проведеної перевірки складено акт №21 (а.а.с.11-14), у якому, серед іншого, зафіксовано порушення відповідачем ФОП ОСОБА_3 цивільного захисту України, п.3, п.4, п.8, п.15, п.16 Розділу ІІ, п.2.5 Розділу ІІІ, п.1.20, п.1.21, п.2.1 Розділу ІV, п.1.2, п.2.1, п.3.6, п.3.10, п.3.11, п.3.18 Розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - Правила №1417), а саме: будівлю не забезпечено первинними засобами пожежогасіння; приміщення магазину не обладнано системами протипожежного захисту; будівлю магазину не обладнано пристроями захисту від прямого попадання розряду блискавки та вторинних її проявів; дерев'яні конструкції горища магазину не оброблено вогнезахисним розчином; електромережа магазину не перевірена на опір ізоляції; з працівниками магазину не проводяться протипожежні інструктажі під запис у відповідний журнал; працівники магазину не пройшли навчання на перевірку знань з питань пожежної безпеки.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що виявлені під час перевірки порушення вимог техногенної і пожежної безпеки становлять небезпеку життю та здоров'ю людей; відповідачем, не надано доказів на усунення виявлених порушень; перевірка відповідача була проведена у межах та у спосіб повноважень, визначених законом.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно із п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

За приписами п. 3 зазначеного Положення основними завданнями ДСНС України, зокрема, є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Згідно положень ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону (ст. 66 Кодексу цивільного захисту України). У ч. 2 ст. 51 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника. Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання (ст. 55 Кодексу цивільного захисту України).

Згідно п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно положень ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами. При цьому, за правилами ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Враховуючи наведене, у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду, що свідчить про те, що позивач звернувся до суду у межах наданих йому повноважень та з дотриманням законодавства України.

Згідно положень ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Відповідно до пунктів 6.2 та 6.4 Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затвердженої наказом МНС України від 21.10.2004 року № 130, зареєстрованим в Мін'юсті України 08.11.2004 року за № 1416/10015, постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію. Зупинення роботи підприємства, окремого виробництва, експлуатації будівель, споруд, випуску пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного призначення шляхом знеструмлення може здійснюватися в присутності спеціаліста служби енергонагляду району (міста), а відключення виробничих дільниць, агрегатів, опалювальних приладів, дільниць електромережі - за присутності енергетика (електрика) відповідного об'єкта, на якому застосовується запобіжний захід. При залученні спеціаліста служби енергонагляду району (міста) посадова особа органу держпожнагляду, якій доручено приведення постанови в дію, направляє на адресу керівництва, де працює спеціаліст, відповідний лист із зазначенням дати та часу приведення постанови в дію.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції, що недотримання вимог законодавства в приміщені магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1" по АДРЕСА_1. у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту та високий ступінь небезпечності зазначених в акті перевірки порушень, свідчать про наявність реальної загрози життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.

Покликання апелянта про порушення позивачем порядку проведення перевірки, оскільки відповідач не є власником зазначеного магазину, колегія суддів вважає безпідставними, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, повідомлення про проведення планової перевірки магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1" по АДРЕСА_1 від 01.07.2016 № 56 вручено особисто ФОП ОСОБА_3 Крім того, з акту перевірки вбачається, що перевірка проведена за участі уповноваженої особи суб'єкта господарювання (об'єкта перевірки) ФОП ОСОБА_3 Від отримання повідомлення про проведення перевірки та підписання акту відповідач не відмовилась, зауважень до акту перевірки не наведено.

Наведені факти свідчать про фактичне використання магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1" по АДРЕСА_1 відповідачем у своїй підприємницькій діяльності. Крім того, з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в розділі актуальна інформація про об'єкт нерухомого майна наявний запис про статус останнього, як будівлі магазину за адресою АДРЕСА_1 Рокитнівського району Рівненської області, а цільове призначення земельної ділянки за вказаною адресою: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Відтак, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.

Посилання відповідача щодо допущення судом першої інстанції невірного зазначення її реєстраційного номера облікової картки платника податків та інших обов"язкових платежів не впливає на правильність прийнятого рішення та є підставою для виправлення допущеної описки.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" вересня 2016 р. - без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Г.І. Майор

С.М. Шевчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області вул.Гетьмана Полуботка,37,м.Рівне,33028

3- відповідачу: Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 АДРЕСА_1

4 - Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 АДРЕСА_2 - ,