ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Ковальов І.М.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"16" січня 2017 р. Справа № 569/10229/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Мацького Є.М.
Капустинського М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "10" жовтня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати їй призначеної пенсії за віком, як матері інваліда з дитинства та зобов`язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області виплачувати призначену пенсію, починаючи з 01.09.2015 року. Також позивач просила стягнути на її користь судові витрати.
Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 10.10.2016 року позов ОСОБА_3 за період з 01.09.2015 року по 01.02.2016 року залишено без розгляду.
В решті вимог постановою Рівненського міського суду від 10.10.2016 року позов ОСОБА_3 задоволено.
Визнано протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо невиплати ОСОБА_3 з 01.02.2016 року пенсії за віком, як матері інваліда з дитинства.
Зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області виплачувати ОСОБА_3 пенсію за віком, як матері інваліда з дитинства, починаючи з 01.02.2016 року.
Стягнуто на користь позивачки судовий збір у розмірі 1102,42 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Не погодившись з прийнятою постановою, її оскаржило Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, яке, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 01.09.2015р. ОСОБА_3 призначено пенсію по віку, як матері інваліда з дитинства відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Положеннями абз. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було передбачено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
З огляду на те, що ОСОБА_3 отримувала пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та продовжувала працювати в Головному управлінні ДФС України в Рівненській області на посаді головного державного ревізора-інспектора відділу погашення боргу, яка дає право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», з 01 квітня 2015 року відповідач припинив виплачувати пенсію позивачу.
04.08.2016р. позивач звернулась до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою, в якій просила відновити виплату призначеної їй пенсії.
Листом № 18/07-36 від 11.08.2016 року Пенсійний орган у відновленні виплати пенсії відмовив, посилаючись на те що позивач продовжує працювати на посаді, передбаченій Законом України «Про державну службу».
Вважаючи своє право порушеним, ОСОБА_3 звернулася до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи вимоги та зобов'язуючи відповідача виплачувати ОСОБА_3 призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсію, починаючи з 01.02.2016 року, дійшов висновку, що у відповідача не було законних підстав для обмеження пенсії з вказаного часу.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. №213 внесено зміни до статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З урахуванням внесених змін вказана стаття Закону передбачає, що тимчасово, у період з 01.04.2015 р. по 31.12.2015 р. у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України"; "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213 було передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 01 червня 2015 року прийнятий не був, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення і, відповідно, пенсії за цим Законом не призначаються.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 було внесено зміни до постанови КМ України від 31.05.200 року №865, а саме, виключено п.4, яким було визначено умови перерахунку пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
Таким чином, з грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено обсяг суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
Отже, з 01 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не передбачає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим, передбачені статтею 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до цього Закону відпали і з 01 вересня 2015 року перешкоди для виплати позивачці вказаної пенсії були відсутні.
Однак, позовні вимоги ОСОБА_3 за період з 01.09.2015 по 01.02.2016 року ухвалою суду від 10.10.2016року залишені без розгляду згідно вимог ст.99 КАС України.
Задовольняючи позов з 01.02.2016 року, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що підстави припинення виплати пенсії з 01.01.2016 року передбачені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 24.12.2015 р. №911, який набрав чинності з 01.01.2016 р.
Зокрема, ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" викладено у новій редакції, із зазначенням того, що тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії, щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Таким чином, у позивачки, як особи, що працює на посаді та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", підстави для виплати пенсії з 01.02.2016року, відсутні.
Крім того, Прикінцеві положення Закону № 911-VIII від 24.12.2015 року не містять посилань на підстави та обставини, які можуть впливати на відновлення виплати пенсії до 31.12.2016 року.
Відповідно до ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, а тому вона підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "10" жовтня 2016 р. скасувати та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Є.М. Мацький
М.М. Капустинський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33016
3- відповідачу/відповідачам: Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вул.Яворницького,34,м.Рівне,33001
- ,