ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2017 року Чернігів Справа № 825/2363/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Кашпур О.В.,
за участі секретаря - Пушенко О.І.,
представника позивача - Йовенко М.І.,
представника відповідачів - Шелеста С.Ю., Регуш Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, Управління Державної казначейської служби України м. Чернігова Чернігівської області про стягнення пені за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість,
В С Т А Н О В И В:
Позивач 22.12.2016 року звернувся з позовом до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, Управління Державної казначейської служби України м. Чернігова Чернігівської області і просить стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" пеню в сумі 30 479,76 грн. за період з 04.11.2016 по 30.11.2016 на суму заборгованості з бюджету за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість, також просить стягнути з державного бюджету на його користь судові витрати в сумі 1378,00 грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що на суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Позивач вважає, що граничною датою для повернення товариству податку на додану вартість є 03.11.2016. Фактично кошти бюджетної заборгованості в сумі 2 459 346,00 грн. поступили на поточний рахунок ТОВ "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" - 30.11.2016. Тобто, позивач вважає, що період з 04.11.2016 по 30.11.2016 є строком затримання бюджетного відшкодування і за цей час на користь ТОВ "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" підлягає стягненню з державного бюджету пеня в сумі 120% облікової ставки НБУ, встановленої на момент виникнення пені. Враховуючи наведене, позивач просить задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача - Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволенні відмовити, зазначив, що підстави для стягнення пені відсутні.
Представник другого відповідача - Управління державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволенні відмовити, зазначив, що органи Казначейства не мають повноважень щодо визначення правомірності нарахування та суми пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування з податку на додану вартість. Відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів з державного бюджету та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 органи Казначейства приймають документи, зазначені у п. 6 Порядку від стягувачів, на користь яких є прийняті судові рішення про стягнення пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування з податку на додану вартість. Таким чином відповідач вважає, що управління не порушувало норм діючого законодавства, а також законних прав та інтересів позивача.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Встановлено, що ТОВ "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" зареєстровано в якості юридичної особи 11.08.2008 року, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. ТОВ "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" є платником податку на додану вартість.
Згідно з п. 200.1, п.п. «б» п. 200.4 ст. 200 ПК України, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Пунктом 200.7 ст. 200 ПК України передбачено, що Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. У такій заяві платник податку зазначає про його відповідність або невідповідність критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті.
На виконання вимог зазначених положень Податкового кодексу України позивачем 14.09.2016 було подано до Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області в електронному вигляді податкову декларацію з ПДВ за серпень 2016 року (а.с. 9-14), згідно якої, з урахуванням, заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, було заявлено до бюджетного ПДВ в розмірі 2 459 346,00 грн.
Відповідно до п. 200.10 ст. 200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
Сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом з дня, наступного за днем закінчення терміну проведення камеральної перевірки, у разі якщо камеральна перевірка проведена не була або за результатами проведення перевірки податкове повідомлення-рішення не було надіслано платнику податку у строк, визначений цим Кодексом.
Згідно з п. 200.12 ст. 200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки:
або подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету;
або за заявою платника податку до відповідного контролюючого органу зарахувати таку суму в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
Відповідно до п. 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 р. N39 орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: п 'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Відповідно до п. 200.13 ст. 200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Всупереч приписам ст. 200 ПК України, бюджетне відшкодування з ПДВ за серпень 2016 року у розмірі 2 459 346,00 грн. в строки, передбачені ст. 200 ПК України УДКСУ в м. Чернігові не було здійснено перерахування бюджетного відшкодування з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок ТОВ "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини".
Судом встановлено, що фактично сума відшкодування з ПДВ у розмірі 2 459 346,00 грн. була отримана позивачем на розрахунковий рахунок 30.11.2016, що підтверджується копією банківської виписки № 26001146911 за 30.11.2016 (а.с. 15).
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідачами прострочено перерахування на банківський рахунок бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 2 459 346,00 грн. Кількість днів прострочення становить 27 днів, оскільки перевірка мала були закінчена 20.10.2016, останнім днем надання висновку від Чернігівської ОДПІ до УДКСУ в м. Чернігові було 27.10.2016 (з урахуванням вихідних 22.10.2016 та 23.10.2016). З урахуванням двох вихідних (29.10.2016 та 30.10.2016), останнім днем бюджетного відшкодування ПДВ за серпень 2016 УДКСУ в м. Чернігові ТОВ "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" було 03.11.2016 (включно), а перерахування суми бюджетного відшкодування відбулось лише 30.11.2016, отже період з 04.11.2016 по 30.11.2016 є періодом прострочення бюджетного відшкодування ПДВ.
Відповідно до п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
У разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 ПК вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом державної податкової служби за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.
На суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
Наведена правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 03.06.2014 року по справі № 21-131а14.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що УДКСУ в м. Чернігові було здійснено перерахування сум податку на додану вартість за серпень 2016 року з порушенням стоку і до моменту його відшкодування ця сума вважається заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. У відповідності до ст.. 200 ПК України на суму заборгованості нараховується пеня.
Пеня розраховується за наступним алгоритмом: розмір бюджетної заборгованості х (120% облікової ставки НБУ) / 366 (кількість днів у році) х кількість днів прострочення, та становить:
за період з 04.11.2016 по 30.11.2016 (включно): 2 459 346,00 грн. *16,8% (120% від облікової ставки НБУ 14%)/366*27=30 479,76 грн.
В період прострочення, діяла облікова ставка НБУ в розмірі 14% відповідно до Рішенням Правління Національного банку України від 27 жовтня 2016 року №372-рш "Про розмір облікової ставки".
Враховуючи наведене, суд погоджується з розрахунком пені позивача, за період з 04.11.2016 по 30.11.2016 та вважає, що позовні вимоги про стягнення пені в сумі 30 479,76грн. є обґрунтованими.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги про стягнення з державного бюджету пені за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість по декларації за серпень 2016 року, а відповідачем не доказана правомірність своїх дій.
Враховуючи наведене, суд вважає, що оскільки УДКСУ в м. Чернігові було перераховано суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з простроченням, а тому позовні вимоги про стягнення пені за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість по декларації за серпень 2016 за період з 04.11.2016 по 30.11.2016 року в сумі 30 479,76 грн. підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Крім того, оскільки прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ відбулося через протиправні дії Чернігівської ОДПІ, тому суд вважає, що відшкодування суми судових витрат повинно бути здійснено за рахунок бюджетних асигнувань саме Чернігівської ОДПІ.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" (код ЄДРПОУ 36045753) 30 479 (тридцять тисяч чотириста сімдесят дев'ять) грн. 76 коп. пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за період з 04.11.2016 по 30.11.2016.
Присудити здійснені Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" (код ЄДРПОУ 36045753) судові витрати в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (14000, м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 28 код ЄДРПОУ 39558413).
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Кашпур