Справа № 675/950/16-ц
Провадження № 2/675/315/2016
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" грудня 2016 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі головуючої судді Янішевської О. С., при секретарі Беліці М. О.,
з участю прокурора Шудри Ю. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань в приміщенні Ізяславського районного суду в м. Ізяславі цивільну справу за позовом прокурора Шепетівської місцевої прокуратури Хмельницької області до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування розпоряджень ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 457/2012-р. від 12 вересня 2012 року та № 646/2012-р. від 21 грудня 2012 року,
в с т а н о в и в :
Прокурор Шепетівської місцевої прокуратури Хмельницької області звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_2, в якому просить визнати незаконними та скасувати розпорядження голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 457/2012-р. від 12 вересня 2012 року про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 152,838 га з метою створення фермерського господарства із земель, розташованих за межами населених пунктів на території: Поліської сільської ради - площею 97,2017 га та Щурівецької сільської ради - площею 55,6363 га; та № 646/2012-р. від 21 грудня 2012 року про надання ОСОБА_2 у користування на умовах оренди строком на 10 років земельних ділянок загальною площею 152,0827 га для створення фермерського господарства, розташованих за межами населеного пункту на території: Поліської сільської ради - площею 97,2017 га та Щурівецької сільської ради Ізяславського району - площею 54,8810 га. Свої вимоги позивач мотивує тим, що спірні розпорядження не відповідають вимогам земельного законодавства України та прийняті відповідачем всупереч законодавчо встановленій процедурі набуття права на земельні ділянки з метою ведення фермерського господарства, а саме: в порушенняст. 7 Закону України «Про фермерське господарство»ОСОБА_2 у заявах про надання дозволу на виготовлення технічної документації на оформлення права користування земельними ділянками із земель запасу та резерву для створення фермерського господарства зазначено землі на території за межами населених пунктів Поліської та Щурівської сільських рад Ізяславського району для ведення фермерського господарства, які розташовані не єдиним масивом;в заяві ОСОБА_2 не зазначено необхідних для вирішення цього питання умов, не обґрунтовано розмірів земельних ділянок з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. Крім того позивач посилається на те, що ОСОБА_2 не було створено фермерське господарство та не були укладені договори оренди земельних ділянок.
В ході судового розгляду позивач звернувся до суду з клопотанням про залучення до участі в справі в якості співвідповідача ОСОБА_2, яке було задоволено ухвалою суду від 30 червня 2016 року.
Представник позивача - прокурор Шепетівської місцевої прокуратури Хмельницької області ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_1 районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, звертнувся до суду з письмовим клопотанням про розгляд справи за відсутністю представника ОСОБА_1 районної державної адміністрації.
Відповідач ОСОБА_2, його представник ОСОБА_4 в судове засідання на неодноразові виклики не зявились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Допитавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно достатті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Суд встановив, що розпорядженням голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 457/2012-р. від 12 вересня 2012 року надано дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 152,838 га з метою створення фермерського господарства із земель, розташованих за межами населених пунктів на території: Поліської сільської ради площею 97.2017 га та Щурівецької сільської ради - площею 55,6363 га. Розпорядженням голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 646/2012-р. від 21 грудня 2012 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою створення фермерського господарства із земель державної власності ОСОБА_2 на території Поліської та Щурівецької сільських рад, надано в користування на умовах оренди земельні ділянки загальною площею 152,838 га із земель, розташованих за межами населених пунктів на території: Поліської сільської ради -площею 97,2017 га та Щурівецької сільської ради - площею 55,6363 га.
Зазначені розпорядження були прийнятіна підставі розгляду заяв ОСОБА_2 та доданих до них документів (документи, що підтверджують наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (копія диплому спеціаліста), а також був наданий графічний матеріал зазначення бажаного місце розташування земельних ділянок).
Позивач посилається на те, що проведеною наглядовою перевіркою Шепетівської місцевої прокуратури Хмельницької області встановлено, що розпорядження ОСОБА_1 райдержадміністрації № 457/2012-р від 12 вересня 2012 року, № 646/2012-р від 21 грудня 2012 року винесені з порушенням діючого законодавства. Проведеною перевіркою встановлено порушення вимог ст. ст.116,123,124 Земельного кодексу Українита ст. ст.1,2,7 Закону України «Про фермерське господарство».
Суд вважає доводи позивача обґрунтованими з наступних підстав.
Досліджуючи правомірність спірних розпоряджень ОСОБА_1 РДА, якими ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 152,838 га з метою створення фермерського господарства із земель, розташованих за межами населених пунктів на території: Поліської сільської ради площею 97.2017 га та Щурівецької сільської ради - площею 55,6363 га. та затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою створення фермерського господарства із земель державної власності на території Поліської та Щурівецької сільських рад, надано в користування на умовах оренди земельні ділянки загальною площею 152,838 га із земель, розташованих за межами населених пунктів на території: Поліської сільської ради площею 97,2017 га та Щурівецької сільської ради - площею 55,6363 га, Ізяславського району суд виходив з наступного.
Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюєтьсяЗемельним кодексом УкраїнитаЗаконом України «Про фермерське господарство».
Відповідно до частин 1, 2статті 1 Закону України «Про фермерське господарство»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадяниномУкраїниабокількома громадянамиУкраїни, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
Частиною 1статті 7 Закону України «Про фермерське господарство»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.
У заяві зазначаються бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Частиною 7статті 7 Закону України «Про фермерське господарство»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.
Суд встановив, що ОСОБА_2 звернувся із проханням про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки площею 234,8 га строком на 10 років для створення фермерського господарства із земель державної власності, що знаходяться за межами населених пунктів на територіях Поліської сільської ради - 118,8 га, на території Радошівської сільської ради - 60,2 га, на території Щурівецької сільської ради - 55,8 га, які не є єдиним масивом.
Крім того суд відзначає, що у поданих заявах ОСОБА_2 не обґрунтував розмірів вищевказаних земельних ділянок з урахуванням можливості її обробітку, не обґрунтував необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок, не вказав даних про кількість членів фермерського господарства та наявності у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, не зазначив при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства, не навів доказів наявності сільськогосподарської техніки, інших засобів для обробітку землі.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що розпорядження голови ОСОБА_1 РДА від 12 вересня 2012 року № 457/2012-р. про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 152,838 га з метою створення фермерського господарства із земель, розташованих за межами населених пунктів на території: Поліської сільської ради площею 97,2017 га та Щурівецької сільської ради Ізяславського району - площею 55,6363 га не відповідають вимогам земельного законодавства.
У період 2012-2015 ОСОБА_2 обіймає посаду директора ТОВ «Ізяслав-Агро», будь-яких дій щодо створення, реєстрації та фактичної діяльності фермерського господарства, узаконення права користування земельними ділянками, переданими державою для цілей ведення фермерського господарства не вживав.
На момент розгляду справи фермерське господарство ОСОБА_2 не створено, договори орендиземельних ділянок загальною площею 152,838 га з метою створення фермерського господарства із земель, розташованих за межами населених пунктів на території: Поліської сільської ради - площею 97,2017 га та Щурівецької сільської ради Ізяславського району - площею 55,6363 га, неукладені, будь-яка сільськогосподарська техніка, виробничі, складські, технічні приміщення за ОСОБА_2 не зареєстровані, що підтверджується відповідними підтвердженнями уповноважених органів, доданих до матеріалів справи.
Відповідач та його представник наведені доводи нічим не спростували, будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності дій ОСОБА_2 суду не надали.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що розпорядження голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 646/2012-р. від 21 грудня 2012 року про затвердженння проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою створення фермерського господарства із земель державної власності ОСОБА_2 не відповідають вимогам земельного законодавства.
Представник відповідача ОСОБА_4 звернулась до суду з письмовою заявою, в якій просила застосувати позовну давність та відмовити в позові.
Відповідно до вимог ст. 257 Цивільного Кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
За ч. 2 ст. 264 Цивільного Кодексу України позовна давність переривається у разі пред'явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач.
Як встановлено в ході судового розгляду, прокурор Ізяславського району звертався до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом щодо спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, за наслідками розгляду якого 30 вересня 2014 року винесено постанову № 822/3776/14, якою позов було задоволено, а розпорядження ОСОБА_1 райдержадміністрації № 457/2012-р від 12 вересня 2012 року, № 646/2012-р від 21 грудня 2012 року визнані незаконними і скасовані. Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року постанову Хмельницького окружного адміністративного суду № 822/3776/14 від 30 вересня 2014 року залишено без змін. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10 грудня 2015 року постанова Хмельницького окружного адміністративного суду № 822/3776/14 від 30 вересня 2014 року та ухвала Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року скасовані, а провадження в справі закрито через невірне застосування норм процесуального закону, однак не спростовано факт порушення норм матеріального права при відведенні в користування земельних ділянок державної власності ОСОБА_2 Зазначені обставини підтверджуються доданими до матеріалів справи копіями постанови та ухвал. Розглядуваний позов поданий до Ізяславського районного суду Хмельницької області 22 березня 2016 року. За таких обставин суд приходить до висновку, що позовна давність перервана, а тому відсутні підстави для її застосування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи,ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, їх слід задовольнити.
Суд знаходить, що згідно вимог ст. 88 Цивільного процесуального Кодексу України та Закону України «Про судовий збір» з відповідача ОСОБА_2слід стягнути судовий збір, ОСОБА_1 районну державну адміністрацію звільнити від сплати судового збору.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 116,123,124 Земельного Кодексу України, ст. ст. 1, 2, 11, 15, 16, 17, 21, 257, 264 ЦК України, ст. ст.1,2,7 Закону України «Про фермерське господарство», ст. ст. 10, 11, 57, 58, 59, 60, 62, 63, 64, 79, 81, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 223-228, 291, 292, 294, 296 ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 457/2012-р. від 12 вересня 2012 року «Про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою створення фермерського господарства».
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови 646/2012-р. від 21 грудня 2012 року «Про надання ОСОБА_2 у користування на умовах оренди земельних ділянок для створення фермерського господарства».
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1, 2756 грн. 00 коп. судового збору (р/р 35218028002814, ЄДРПОУ 02911102, ОСОБА_5 казначейська служба України в м. Києві, МФО 820172, отримувач Прокуратура Хмельницької області код 2800).
Апеляційна скарга на рішення суду подається апеляційному суду Хмельницької області через ОСОБА_1 райсуд протягом десяти днів з дня його оголошення.
Суддя: О. С. Янішевська