Справа №766/446/17
н/п 1-кс/766/183/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.01.2017 року Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Радченко Г.А., розглянувши клопотання старшого слідчого СВ прокуратури Херсонської області Декалюка Д.Е., погоджене з прокурором, який здійснює повноваження прокурора у кримінальному провадженні Кобзар А.І. про надання дозволу на проведення позапланової перевірки,
встановив:
Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням в якому просив: клопотання про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог фінансового законодавства та фінансово-господарської діяльності у кримінальному провадженні №42016231070000084 від 25.06.2016 задовольнити.
Надати дозвіл Південному офісу Держаудитслужби на проведення позапланової перевірки (ревізії) з окремих питань фінансово-господарської діяльності КП «Лазурне» (код 39475463, місцезнаходження юридичної особи - 75722, Херсонська область, Скадовський район, смт. Лазурне, вул. Металургів, 5) за період з 2015 по 2016 роки, у ході якої необхідно перевірити наступні питання:
-встановити обставини укладання комунальним підприємством «Лазурне» договорів пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою «Комунальний пляж», розташованого в смт. Лазурне, з'ясувавши факти:
-кількість укладених договорів пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою у 2015, 2016 роках та з якими суб'єктами господарювання їх укладено;
-чи у відповідності до вимог Земельного кодексу України, Законів України «Про благоустрій населених пунктів, «Про регулювання містобудівної діяльності» посадовими особами КП «Лазурне» укладено договори пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою «Комунальний пляж»;
-яким чином суб'єкти господарювання сплачували кошти за договорами пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою «Комунальний пляж»;
-скільки коштів надійшло від суб'єктів господарювання за договорами пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою у 2015, 2016 роках;
-на які цілі та чи у відповідності до закону витрачено кошти суб'єктів господарювання, які надійшли за договорами пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою у 2015, 2016 роках;
-чи у відповідності до діючого законодавства визначено розмір пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою «Комунальний пляж».
У випадку встановлення порушень вимог фінансового законодавства, встановити осіб, винних у допущенні порушень.
В обґрунтування клопотання посилався на те, що в провадженні слідчого відділу прокуратури Херсонської області перебуває кримінальне провадження, внесене 25.06.2016 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016231070000084 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням Лазурненської селищної ради №670 від 25.09.2014 створено комунальне підприємство «Лазурне» Лазурненської селищної ради (код 39475463). Відповідно до пп. 2.1, 2.2 Статуту КП «Лазурне» метою діяльності підприємства є задоволення запитів населення у сфері дозвілля, організації вільного часу, активного відпочинку та розваг, забезпечення надання послуг по утриманню пляжів на території смт. Лазурне. Предметом діяльності підприємства є організація забезпечення потреб мешканців у користуванні пляжною територією смт. Лазурне, а також організація належної експлуатації та утримання пляжів відповідно до цільового призначення.
Рішенням Лазурненської селищної ради №838 від 28.05.2015 передано у господарське відання комунальному підприємству «Лазурне» об'єкт благоустрою Лазурненської селищної ради «Комунальний пляж» в смт. Лазурне протяжністю 3,544 км, загальною площею 94180 кв. м, балансовою вартістю 4074250,00 грн., паспорт об'єкту благоустрою балансовою вартістю 20000, 00 грн.
Рішенням виконавчого комітету Лазурненської селищної ради №60 від 02.06.2016 затверджено порядок визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в утриманні об'єкту благоустрою «Комунальний пляж» в смт. Лазурне.
Рішенням Лазурненської селищної ради №190 від 14.07.2016 затверджено проект землеустрою та надано у постійне користування КП «Лазурне» земельну ділянку площею 18,0048 га для обслуговування та облаштування об'єкту рекреації пляж смт. Лазурне із земель Лазурненської селищної ради (кадастровий номер 6524755500:01:064:0376).
У подальшому службовими особами КП «Лазурне» протягом 2015-2016 років укладались з суб'єктами господарювання договори щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою за умовами яких замовники - суб'єкти господарювання зобов'язувались сплачувати пайову участь в утриманні частини об'єкта благоустрою «Комунальний пляж» в смт. Лазурне на території якого розташовані тимчасові споруди торгівельного призначення замовників, а виконавець - КП «Лазурне» зобов'язувався забезпечити належне утримання прилеглої до зазначеної споруди території. До договорів додавалась схема території розташування об'єкту благоустрою суб'єктів господарювання на території пляжу, площа якої визначена у погонних метрах.
Разом із тим, відповідно до ч.І ст.13, чч. З, 4 ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до об'єктів благоустрою населених пунктів .належать пляжі. Орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі. Власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов'язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об'єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем.
Відповідно до ч.4 ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Згідно пунктів 1.5, 1.6, 1.10, 2.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за №1330/20068 комплексна схема розміщення ТС в межах вулиці (скверу, бульвару, провулку, узвозу, проїзду, площі, майдану тощо), мікрорайону (кварталу), населеного пункту - текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою. Комплексна схема розміщення ТС та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Для розміщення групи ТС (але не більше п'яти) розробляється єдиний паспорт прив'язки ТС з прив'язкою кожної окремої ТС з відображенням благоустрою прилеглої території та інженерного забезпечення (на топографо-геодезичній основі М 1:500). Підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.
Згідно ч.2 ст.21, ч.2 ст.22 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил. Проектування, будівництво та реконструкція об'єктів комплексного благоустрою здійснюються на основі генерального плану населеного пункту, детальних планів територій.
Протягом 2015-2016 років Лазурненською селищною радою не затверджувались заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою «Комунальний пляж» та не передбачались кошти на виконання цих заходів, Також Лазурненською селищною радою не приймались рішення про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд, малих архітектурних форм на території об'єкту благоустрою «Комунальний пляж», не видавались паспорти прив'язки тимчасових споруд.
За інформацією Скадовської районної державної адміністрації відповідно до Генерального плану смт. Лазурне, затвердженого рішенням Лазурненської селищної ради №258 від 23.07.2007 та детального плану території смт. Лазурне, затвердженого рішенням Лазурненської селищної ради №304 від 20.11.2012, комплексне розміщення тимчасових споруд, малих архітектурних форм на території об'єкту благоустрою «Комунальний пляж» смт. Лазурне не передбачено.
Фактично розмір пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою визначено виходячи з утримання суб'єктами господарювання одного погонного метру території пляжу. Крім того до розміру пайової участі входять витрати на утримання апарату управління КП «Лазурне», вивіз та утилізацію ТБВ, обстеження акваторії органами МНС.
Однак відповідно до чч. 1,2 ст. 92, ч.І ст.95 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають у тому числі підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності. Землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право самостійно господарювати на землі.
Таким чином, законом не передбачено можливості передачі землекористувачем свого права користування земельною ділянкою іншій особі, а договори щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою є по суті прихованими договорами оренди земельних ділянок.
Досудовим розслідуванням не встановлено, з ким саме посадовими особами КП «Лазурне» протягом 2015-2016 років укладались договори пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою, яким чином сплачувались суб'єктами господарювання внески за цими договорами, на які цілі були використані ці кошти.
Разом із цим з'ясування вказаних обставин є необхідною умовою для надання оцінки правомірності дій посадових осіб КП «Лазурне» щодо розпорядження коштами комунального підприємства отриманими від суб'єктів господарювання як внески за утримання об'єкта благоустрою.
У зв'язку із викладеним, виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки додержання вимог фінансового законодавства та фінансово-господарської діяльності КП «Лазурне» щодо обставин укладання договорів пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою «Комунальний пляж», отримання коштів від суб'єктів господарювання за цими договорами та їх витрачання.
Встановлення відповідних фактів та, за наявності підстав, визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок вказаних дій можливо підтвердити лише за результатами проведення перевірки Державною аудиторською службою України, з метою подальшого використання отриманих матеріалів як доказів у кримінальному провадженні.
Враховуючи вищезазначене, а також те, що для забезпечення всебічного, повного і об'єктивного дослідження обставин вищевказаного кримінального провадження необхідні спеціальні знання в сфері діяльності, пов'язаної з дослідженням фінансового стану підприємства, виникла потреба у проведенні працівниками Південного офісу Держаудитслужби позапланової перевірки (ревізії) з окремих питань фінансово-господарської діяльності КП «Лазурне» (код 39475463), місцезнаходження юридичної особи - 75722, Херсонська область, Скадовський район, смт. Лазурне, вул. Металургів, 5 в частині укладання договорів пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою «Комунальний пляж», розташованого на земельній ділянці площею 18,0048 га (кадастровий номер 6524755500:01:064:0376), отримання коштів від суб'єктів господарювання за цими договорами та їх витрачання.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, приходить до висновку, що воно підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 40 КПК України слідчий уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотанням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для провадження слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення мети.
У ч.2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок…
Також, у п. 4 ч.2 ст. 99 КПК України вказано, що до документів, які є доказами, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Згідно постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців, здійснюється лише на підставі розпоряджень КМУ або коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК.
Згідно із ст. ст. 1, 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю. Одним з головних завдань органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за ефективним витрачання коштів і майна на підприємствах, в установах та організаціях, які використовують комунальне майно. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №43 від 03.02.2016, Державна аудиторська служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до пп. 6, 20, 23 п. 6 Положення Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань, має право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси та інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, дані на електронних носіях, проводити перевірку фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, Ідо контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.
Відповідно до пп. 9 п.4 Держаудитслужба вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, передає правоохоронним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.
Згідно п.7 Положення Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №266 від 06.04.2016 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби», Державну фінансову інспекцію в Херсонській області приєднано до Південного офісу Держаудитслужби.
Слідчим суддею встановлено, що з матеріалів клопотання вбачається достатньо підстав для надання дозволу на проведення позапланової перевірки.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 40, 84, 91, 93, 99 КПК України, -
ухвалив:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл Південному офісу Держаудитслужби на проведення позапланової перевірки (ревізії) з окремих питань фінансово-господарської діяльності КП «Лазурне» (код 39475463, місцезнаходження юридичної особи - 75722, Херсонська область, Скадовський район, смт. Лазурне, вул. Металургів, 5) за період з 2015 по 2016 роки, у ході якої необхідно перевірити наступні питання:
-встановити обставини укладання комунальним підприємством «Лазурне» договорів пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою «Комунальний пляж», розташованого в смт. Лазурне, з'ясувавши факти:
-кількість укладених договорів пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою у 2015, 2016 роках та з якими суб'єктами господарювання їх укладено;
-чи у відповідності до вимог Земельного кодексу України, Законів України «Про благоустрій населених пунктів, «Про регулювання містобудівної діяльності» посадовими особами КП «Лазурне» укладено договори пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою «Комунальний пляж»;
-яким чином суб'єкти господарювання сплачували кошти за договорами пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою «Комунальний пляж»;
-скільки коштів надійшло від суб'єктів господарювання за договорами пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою у 2015, 2016 роках;
-на які цілі та чи у відповідності до закону витрачено кошти суб'єктів господарювання, які надійшли за договорами пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою у 2015, 2016 роках;
-чи у відповідності до діючого законодавства визначено розмір пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою «Комунальний пляж».
У випадку встановлення порушень вимог фінансового законодавства, встановити осіб, винних у допущенні порушень.
Встановити строк проведення перевірки - один місяць з дати винесення даної ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяГ. А. Радченко