Постанова № 64079091, 10.01.2017, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
10.01.2017
Номер справи
524/9090/16-а
Номер документу
64079091
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 524/9090/16-а

Провадження № 2-а/524/81/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.01.2017 року Автозаводський районний суд м. Кременчука суддя Кривич Ж.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобовязанню вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1Г звернувся до Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області із адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобовязанню вчинити дії про визнання протиправною бездіяльності та зобовязанню вчинити дії.

Посилаючись на обставини і підстави, викладені в позовній заяві, позивач просив суд:

-визнати протиправну бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 08. 05.1961 року народження, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 , з 01.01.2016 року.

-зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з 01.01.2016 року.

-зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України подати до суду звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання постановою суду законної сили.

Дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Відповідно дост. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Предметом даного позову є бездіяльність суб'єкту владних повноважень - Міністерства внутрішніх справ України по проведенню перерахунку призначеної позивачу пенсії, а тому відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України, справа повинна розглядатися в порядку скороченого провадження.

01.12.2016 року ухвалою суду було відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобовязанню вчинити дії про визнання протиправною бездіяльності та зобовязанню вчинити дії.

Відповідач у процессуально визначений частиною 3 ст. 183-2 КАС України десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття провадження заперечень проти позову не надав.

Ознайомившись з позовною заявою, доданими до неї документами, суд не виявив обставин, які б унеможливлювали ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відтак, даний спір підлягає розгляду та вирішенню в скороченому провадженні в порядкустатті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.

Адміністративне судочинство здійснюється відповідно доКодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України), який чітко визначає основні засади та порядок здійснення адміністративного судочинства.

З метою прискорення розгляду справ індивідуального характеру, оперативного та ефективного судового захисту порушених прав, що забезпечується негайним виконанням таких судових рішень запроваджено в адміністративному судочинстві процедуру "скороченого провадження".

Особливості розгляду справи в скороченому провадженні передбачено частиною 4статті 183-2 КАС України, відповідно до якої суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи в скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Таким чином, з метою прискорення судового розгляду та ефективного судового захисту порушених прав позивача щодо перерахунку пенсії застосовується процедура "скороченого провадження".

В обґрунтування зазначених вимог позивач зазначив, що є майором міліції у відставці, пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України з 01.12.2003 року.

В період з 26 травня 1987 року по 01 грудня 2003 року проходив службу на посадах середнього начальницького складу органів внутрішніх справ в підрозділах Кременчуцького міського управління УМВС України в Полтавській області.

01 грудня 2003 року наказом №100о/с Управління МВС України в Полтавській області згідно з Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України позивача було звільнено з органів внутрішніх справ за ст.65 п. «б» ( через хворобу у відставку) на пенсію з посади старшого оперуповноваженого відділення КМСН Автозаводського районного відділу Кременчуцького міського управління УМВС України в Полтавській області. Вислуга років станом на 01 грудня 2003 року в каландарному обчисленні складала 18 років 06 місяців 13 днів, в пільговому обчисленні 21 рік 00 місяців 13 днів.

З 01 січня 2007 року перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Полтавській області та отримує пенсію відповідно доЗакону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпіечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Закон № 2262-XII).

04 жовтня 2016 року, позивач на електронну адресу МВС України направив електронне звернення в якому прохав:

- повідомити чи направлено МВС України до Пенсійному фонду України, Головного управління Пенсійному фонду України в Полтавській області повідомлення про підстави перерахунку пенсій на підставіст.63 Закону України №2262-XII,ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови КМУ від 11 листопада 2015 р.№988

- направити до Пенсійному фонду України, Головного управління Пенсійному фонду України в Полтавській області повідомлення про підстави перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 (пенсійне посвідчення № НОМЕР_1, особовий рахунок № 26256520398780).

В листопаді 2016 року позивач отримав письмову відповідь вих. № 22/6-С-1667 від 31 жовтня 2016 року на своє звернення за підписом першого заступника директора Департаменту персоналу, організації освітньої на наукової діяльності МВС України ОСОБА_2

В наданій відповіді було повідомлено про відмову у задоволенні його вимог.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року.

Цим Законом внесені доповнення в ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». А саме ст. 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Як вбачається із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсій є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення субєкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою Кабінету міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі-Порядок).

Пунктом 1,2 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Кабінет міністрів України прийняв дві постанови ( №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», якими встановлені високі розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання. Вони значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Крім того, згідно ч. 3, п. 2 Порядку передбачено, що Головні управління Пенсійного фонду України з моменту отримання інформації про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсій зобовязані в 10 денний строк скласти списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії та подати їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Згідно п. 3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками цих органів.

Посадовий оклад старшого оперуповноваженого відповідно додатку 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 схеми посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції складає 2500 гривень.

Оклад за спеціальним званням майор поліції відповідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 схеми окладів поліцейських за спеціальними званнями складає 2000 гривень.

Надбавка за стаж служби в поліції згідно додатку 11 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 від 16 до 19 років складає 35% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.

Відповідач в письмовій відповіді на звернення позивпача стверджує, що законних підстав для повідомлення Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку моєї пенсії з врахуванням правових норм передбачених ст.63 Закону України №2262-XII,ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови КМУ від 11 листопада 2015 р.№988 у нього немає так, як Кабінетом Міністрів України на теперішній час не приймалися рішення про зміну грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України.

В п.15 розділуXI(прикінцеві та перехідні положення) Закону України «Про Національну поліції» передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.(Пункт 15 розділуXIдоповнено абзацом другим згідно із Законом№ 900-VIIIвід 23.12.2015)Тобто колишні працівники міліції на сьогодні користуються всіма положеннями передбаченимиЗаконом України «Про Національну поліції».

Відповідно до ст.102Закону України «Про Національну поліції»Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В розділіVIIIЗакону України"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбаченийпорядок перерахунку пенсії .

Відповідно доч.3ст.63 Закону України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Відповідно до статті 94Законом України «Про Національну поліції» передбачено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначаєМіністр внутрішніх справ України. Наявність невідповідності між спеціальними званнями міліції та поліції, та між аналогічними посадами, ( у випадку з позивачем це посада старшого оперуповноваженого міліції яка відповідає аналогічній посаді старшого оперуповноваженого поліціі) спростовується тими обставинами, що при фактичній реорганізації міліції в поліції 07.11.2015 року посадові особи міліції приймались на службу в поліції с присвоєнням спеціальних звань поліції аналогічних їхнім спеціальним званням в міліції, та як правило на аналогічні посади в поліції тим, які вони займали в міліції..

До 27.05.2016 порядок виплати грошового забезпечення було передбачено інструкцієюпро порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справяка була затвердженаНаказомМВС 31.12.2007№ 499, зареєстрованогов Міністерствіюстиції України12 березня 2008 р.за № 205/14896далі(Інструкція). 06.04.2016 рокуНаказом МВС України № 260зареєстрованого в Міністерстві юстиції України29 квітня 2016 р. за № 669/28799затверджено«Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» далі «Порядок».

Відповідно до ч.2 Наказу МВС України № 260,наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинностіЗаконом України«Про Національну поліцію».

Наказу МВС України № 260 було опубліковано в газеті «Офіційний Вісник України»№ 39 від 27.05.2016 року. Тобто Наказ набрав чинності із 27.05.2016 року.

Відповідно доч 3.«Порядку»до складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

В своєму Рішенні Конституційного суду Україниу справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осібв установчій частині стверджує що, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьоюстатті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.В результативній частині суд Вирішив: «…в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення. Ч. 4 розділуII(Порядку)передбачено,щонадбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Тоді як відповідно до п. 2.5.1(Інструкції)зазначено, щоособам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під часпроходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуваннямокладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років…»

Ч. 2 розділуII(Порядку)передбачено, щополіцейським, які проходять службу в поліції особливого призначення та безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян, посадові оклади підвищуються до 100 відсотків посадового окладу. Тоді як вдодатку22(Інструкції)зазначено, щоособамрядового і начальницького складу підрозділів спеціального і особливого призначеннявстановленопідвищення посадового окладу 15 %.

Відповідно до ч.8.II(Порядку)передбачено«Поліцейським Національної поліції виплачується надбавка за почесне звання «заслужений»у розмірі 10 відсотків посадового окладу». Тоді як до п. 2.11.1.(Інструкції )зазначено, щоособам рядового і начальницького складу апарату органів внутрішніх справ, їх регіональних (територіальних) управлінь виплачується надбавка за почесне звання "заслужений"у розмірі 5 відсотків посадового окладу. Таким чиномНаказом МВС України № 260 від 06.04.2016 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції України29 квітня 2016 р. за № 669/28799з моменту набрання його чинності, а саме з 27.05.2016 року.були введені нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) для поліцейських Національної поліції.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом,або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цьогоЗаконупровадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цьогоЗакону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цьогоЗакону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Здійснивши правовий аналіз норм матеріального права Верховний Суд України в постанові від 24 квітня 2012 року (справа №21-84а12), за результатами розгляду заяви щодо неоднакового застосування судами касаційної інстанції норм права, прийшов до висновку, що належною підставою для перерахунку пенсій є рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців не тільки Кабінету Міністрів України але й інших органів (в тому числі і накази Міністра оборони України). Зазначена правова позиція Верховного ОСОБА_1 України відповідно достаті 244-2 КАС України, є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права

Твердження відповідача в письмовій відповіді на звернення позивача про те, щопостанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам територіальних органів Міністерства внутрішніх справ, так якЗакон України «Про Національну поліцію»набрав чинності 7 листопада 2015 року, тобто раніше, в зв'язку з чим дія в часі цьогозаконуне може поширюватись на постанову, яка прийнята пізніше. Алогічність цього твердження є очевидною, оскільки Постанову прийнято на виконання вимог цьогоЗакону, про що в ній зазначено.

Необхідно враховувати також і те, що питання призначення та перерахунку пенсії регулюється не вказаним вище Законом, а іншим, а саме Законом України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набув чинності 23 грудня 2015 року, тобто після прийняттяпостанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988. Зважаючи на помилкове тлумачення відповідачем зворотної дії нормативно-правового акту в часі, вважаю за необхідне зазначити наступне.

Зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

Урішенні Конституційного ОСОБА_1 України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першоїстатті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

На день набрання чинностіЗаконом № 900-VIIIпостанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988діяла і є чинною на день розгляду справи по суті. При цьому необхідно враховувати, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положеньстатті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист»(справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Та обставина, що постанова Кабінету Міністрів України № 988 за датою передувала даті внесення змін до ст. 63 Закону № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», правового значення не має.

Таких висновків з цього приводу дійшли і Октябрський районний суд м. Полтави у справі №554/5541/16-а, постанова від 02 серпня 2016 року та Київський апеляційний адміністративний суд усправі №373/1308/16-а, ухвалавід 08 листопада 2016 року.

Порушене право позивача на перерахунок пенсії підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України надіслати ло Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16 листопада 2016 року у справі № К/800/30973/16.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАСУ, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому суд повинен трактувати усі сумніви у правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень на користь особи-позивача. Для позивача достатньо вказати на факт прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності, якщо допустимі докази для цього недоступні. У свою чергу відповідач має довести факт прийняття такого рішення чи вчинення дії і їх правомірність, або ж спростувати цей факт і довести правомірність своєї бездіяльності. У разі невиконання цього обов'язку адміністративний суд повинен задовольнити вимогу позивача і визнати протиправними рішення, дії чи бездіяльність, на які вказував позивач. Єдиною умовою для цього є повідомлення позивачем мінімально достатньої інформації про такі рішення чи дії (Постанова Вищого адміністративного суду України від 13 вересня 2006 р. у справі № К-7375/06// Єдиний державний реєстр судових рішень № - 263872).

Стаття 267 КАС України встановлює повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах з метою забезпечення їх повного, правильного і своєчасного виконання. Вказана стаття передбачає дві процесуальні форми контролю адміністративного суду за виконанням судових рішень в адміністративних справах, це судовий контроль за ініціативою суду, що ухвалив відповідне судове рішення та судовий контроль за ініціативою осіб, які беруть участь у справі, чи інших заінтересованих осіб. У силу принципу офіційності суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, у тому ж кількісному і, якщо це можливо, персональному складі має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, який програв справу і на якого покладено певні обов'язки, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Це може бути зроблено у тому ж самому судовому рішенні (у резолютивній частині) або в письмовій ухвалі.

УРішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 Конституційний Суд Українизазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Європейський Суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 у справі "Бурдов проти Росії" визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".

З огляду на викладене, встановлення судом контролю за виконанням судового рішення є заходом для забезпечення конституційного права громадянина на судовий захист.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 у справі "Класс та інші проти Німеччини" "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".

Суд вважає необхідним встановити відповідно достатті 267 КАС Українисудовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставіКонституції України, Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей" №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"( в в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин),постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року„Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року „Про внесення змін допостанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268", керуючись ст.ст. 6, 10, 11, 12, 14, 70, 71, 94, 99, 159 163,183-2, 267КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобовязанню вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправну бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 08. 05.1961 року народження, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 , з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України подати до суду звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання постановою суду законної сили.

Стягнути на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684) судовий збір в розмірі 551,20 грн. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України подати до суду у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Апеляційна скарга подається до Харківськогор апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суду м. Кременчука Полтавської області, протягом десяти днів, з дня отримання копії постанови, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Суддя