Копія
Справа № 822/2534/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2017 року 11:30 м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі за участі:ОСОБА_4 позивача, представника третьої особирозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Міністерства внутрішніх справ України, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неподання інформації про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_5 та ненадіслання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_5 для перерахунку пенсії до Пенсійного фонду України;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_5 щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та надіслати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_5 для перерахунку пенсії.
В обґрунтування вимог позивач зазначає про те, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що чинним законодавством йому гарантоване право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію згідно із вказаним законом. Вказує, що постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988 підвищене грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії.
Звернувшись до відповідача з проханням повідомити Пенсійний Фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії, позивач отримав відмову, яку вважає протиправною.
ОСОБА_5 в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити позовні вимоги з підстав, що зазначені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Надіслав до суду письмові заперечення, де зазначає, що позивачу дійсно призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, якою збільшено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України, не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, як пенсіонеру із числа колишніх працівників органів внутрішніх справ, оскільки прийнята до внесення змін до ст.63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та до абз.2 п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію". Посилається на лист Міністерства соціальної політики України від 17 червня 2016 року №8889/О/14-16/5.
Представник Пенсійного фонду України в судове засідання не з'явився. Судом отримані письмові пояснення, де зазначається про те, що постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988 не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам територіальних органів Міністерства внутрішніх справ. Розгляд справи просить здійснити без участі представника.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в судовому засіданні позов не визнала. Надала суду письмові заперечення з підстав, аналогічних підставам заперечення, наданого представником Міністерства внутрішніх справ України.
Заслухавши пояснення позивача та представника третьої особи, дослідивши обставини справи та письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Позивач 19 серпня 2016 року звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з заявою, у якій просив повідомити Пенсійний фонд України про зміни у його грошовому забезпеченні з метою здійснення перерахунку пенсії.
Листом відповідача №15/2-д-1431 від 19 вересня 2016 року позивача повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Не погодившись із відмовою відповідача, позивач звернувся до суду.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Аналогічні положення передбачені у п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абз.2 п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
На підставі зазначених норм чинного законодавства України суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 році №988.
Суд вважає безпідставними твердження відповідача про те, що постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 не може розглядатись як нормативно-правовий акт, що змінює розмір грошового забезпечення позивача.
На день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року, постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 діяла і є чинною станом на цей час.
За приписами п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії осіб.
Аналогічне зобов'язання викладене у п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1.
Посилання відповідача на лист Міністерства соціальної політики України від 17 червня 2016 №8889/О/14-16/5 суд оцінює критично, оскільки зазначений лист є роз'яснювальним документом, а не нормативно-правовим актом.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а за ч.1 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд встановив обґрунтованість та правомірність позовних вимог, а тому позов ОСОБА_5 до Міністерства внутрішніх справ України, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії необхідно задовольнити.
За ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
За звернення до суду позивач сплатив судовий збір на суму 1102,40 грн., які належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_5 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неподання інформації про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_5 та не надіслання до Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_5 для здійснення перерахунку пенсії.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому забезпеченні ОСОБА_5 для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та надіслати до Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_5 для здійснення перерахунку пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір в сумі 1102 (одна тисяча сто дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 16 січня 2017 року 11:45.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1