Справа № 610/4264/16-а
2-а/610/14/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.01.2017 року Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Носов Г.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
26.12.2016 р. позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив: визнати протиправним (неправомірним) рішення УПФУ про відмову провести перерахунок пенсії державного службовця з більшого заробітку на підставі довідки Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 26.10.2016 р. № 258/З/20-14-05; скасувати рішення відповідача № 166135 від 02.11.2016 р. щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця згідно зі ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р. в редакції, яка діяла на час призначення пенсії; зобов`язати відповідача здійснити позивачу з 01.11.2016 р. перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії, та постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, чинній на день призначення пенсії, без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів" у розмірі 90% від заробітної плати зазначеній у довідці Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 26.10.2016 р. № 258/З/20-14-05, що подається для перерахунку пенсії та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше виплачених сум, а також забезпечити виплату такого розміру пенсії в подальшому, без обмеження її максимального розміру, допустивши негайне виконання рішення в межах суми платежу за один місяць; стягнути з відповідача судові витрати.
Позивач посилався на те, що він працював на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора відділу податкового контролю юридичних осіб Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківській області (на даний час Ізюмська об'єднана ДПІ Головного управління ДФС у Харківській області), що підтверджується копією трудової книжки.
З 11 листопада 2009 року УПФУ в Балаклійському районі Харківської області позивачу призначено пенсію державного службовця відповідно до положень Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 90% заробітної плати.
28.10.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року з більшого заробітку відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на дату призначення їй пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 на підставі довідки Ізюмської об'єднаної ДПІ Головного управління ДФС у Харківській області від 26.10.2016 р. № 258/З/20-14-05.
Рішенням № 166135 від 02.11.2016 р. УПФУ відмовило в перерахунку пенсії посилаючись на те, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 р.
Позивач вважає вказане рішення УПФУ є неправомірним, таким, що не відповідає чинному законодавству та порушує соціальні права позивача щодо пенсійного забезпечення та неправомірно звужує конституційні гарантії.
Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 27.12.2016 року відкрито скорочене провадження у даній справі.
Відповідач надіслав до суду письмові заперечення, в яких зазначено, що вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, посилаючись на те, що чинне законодавство не передбачає перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати непрацюючим державним службовцям. Стаття 37-1 Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції, що була чинною до 01.05.2015 р. передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсії державним службовцям визначаються КМУ. При цьому 01.04.2015 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VІІ. П.5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213-VII визначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Отже, з 01.06.2015 р. Законом № 213-VII від 02.03.2015 р. припинені дії норм Закону України «Про державну службу» в частині, яка стосується пенсійного забезпечення державних службовців, у тому числі ст.37-1, яка регламентувала підстави для проведення перерахунку пенсій державним службовцям. З 01 травня 2016 р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VII від 10.12.2015 р. Частиною 1 ст.90 цього Закону встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України Харківської області з 11 листопада 2009 року отримує пенсію призначену згідно зі ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», в редакції станом на дату призначення пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати. Не працює.
На момент виходу на пенсію працював на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора відділу податкового контролю юридичних осіб Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківській області (на даний час Ізюмська об'єднана ДПІ Головного управління ДФС у Харківській області), що підтверджується копією трудової книжки.
28.10.2016 року позивач звернувся із заявою до відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на день призначення пенсії з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 на підставі довідки Ізюмської об'єднаної ДПІ Головного управління ДФС у Харківській області від 26.10.2016р. № 258/З/20-14-05.
Довідка про заробітну плату від 26.10.2016 р. № 258/З/20-14-05 видана саме для перерахунку пенсії, що вбачається з її змісту.
Рішенням № 166135 від 02.11.2016 р. УПФУ відмовило в перерахунку пенсії посилаючись на те, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 р.
Установлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної позивачеві з 11 листопада 2009 р. за Законом України «Про державну службу» (в редакції чинній на той час) на підставі довідки про заробітну плату від 26.10.2016 р. № 258/З/20-14-05.
У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.22, п.1 ст.92).
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимогч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Верховний суд України у своїх рішеннях неодноразово висловлював правову позицію про те, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення і при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії (тобто станом на грудень 2010 року, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії (тобто станом на грудень 2010 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, про те, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. ст.ст. 37,37-1 Закону України № 3723-ХІІ (у редакції станом на дату призначення пенсії) з розрахунку 90 % місячного заробітку.
З 16 лютого 2016 року, набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, суд вважає положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Між тим, пенсія позивачу призначена в листопаді 2009 р., тобто, до внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому суд вважає, що внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
З викладеного вбачається, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Державну службу» (зі змінами, які набрали чинності з 01.01.2015 року), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно тих осіб, яким пенсія призначається в період дії цієї норми, а при перерахунку пенсії особам, яким пенсія була призначена раніше, має застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином суд приходить до висновку, що відповідач був зобов'язаний провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, на підставі його заяви згідно з довідкою Ізюмської об'єднаної ДПІ Головного управління ДФС у Харківській області від 26.10.2016 р. № 258/З/20-14-05 у відповідності до ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції яка діяла на момент призначення пенсії, з розрахунку 90% середнього щомісячного (чинного) заробітку відповідної посади.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
Відповідачем не було доведено належним чином правомірність свого рішення, в той час як позивач довів обґрунтованість позову.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Разом із тим, позивач просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 листопада 2016 року.
Однак, у відповідності до ч.4 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та додатковими документами 28 жовтня 2016 року, перерахунок має бути проведений починаючи з 01 листопада 2016 року.
За таких обставин позов в цій частині підлягає задоволенню, а саме з 01.11.2016р.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС.
За таких обставин, адміністративний позов ОСОБА_1 є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись стст. 8-12, 17-19, 70, 71, 159-163, 256 КАС, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним (неправомірним) рішення Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про відмову провести перерахунок пенсії державного службовця з більшого заробітку ОСОБА_1 на підставі довідки Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 26.10.2016 р. № 258/З/20-14-05.
Скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 166135 від 02.11.2016 р. щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 згідно зі ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р. в редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Зобов`язати Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити ОСОБА_1 з 01.11.2016 р. перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії, та постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, чинній на день призначення пенсії, без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів" у розмірі 90% від заробітної плати зазначеній у довідці Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 26.10.2016 р. № 258/З/20-14-05, що подається для перерахунку пенсії та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше виплачених сум, а також забезпечити виплату такого розміру пенсії в подальшому, без обмеження її максимального розміру, допустивши негайне виконання рішення в межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя