Ухвала суду № 64047609, 12.01.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2017
Номер справи
806/1744/16
Номер документу
64047609
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шимонович Р.М.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

УХВАЛА

іменем України

"12" січня 2017 р. Справа № 806/1744/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Мацького Є.М.

Капустинського М.М.,

за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,

представника позивача: Рудика В.Р.,

представника відповідача - Державного агентства рибного господарства України: Кулик В.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Пріор-Груп" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" жовтня 2016 р. у справі за позовом Першого заступника керівника Житомирської місцевої прокуратури в інтересах держави до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області, Державного агентства рибного господарства України, треті особи: Житомирська міська рада , Товариство з обмеженою відповідальністю "Пріор-Груп" , Житомирська обласна громадська організація "Федерація риболовного спорту Житомирської області" , Житомирська районна організація Українського товариства мисливців та рибалок про визнання незаконними та скасування погоджень, скасування проведеної реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази ,

ВСТАНОВИВ:

15 вересня 2016 року Перший заступник керівника Житомирської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив:

- визнати незаконним погодження управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області 10.02.2016 ТОВ "Пріор-Груп" режиму рибогосподарської експлуатації водосховища "Житомирське", розташованого на р.Тетерів в межах м.Житомира Житомирського району;

- скасувати погодження управління охорони, використання і відтворення водних біоресірсів та регулювання рибальства у Житомирській області 10.02.2016 ТОВ "Пріор-Груп" режиму рибогосподарської експлуатації водосховища "Житомирське", розташованого на р.Тетерів в межах м.Житомира Житомирського району;

- визнати незаконним погодження Державного агентства рибного господарства України 19.02.2016 ТОВ "Пріор-Груп" режиму рибогосподарської експлуатації водосховища "Житомирське", розташованого на р.Тетерів в межах м.Житомира Житомирського району;

- скасувати погодження Державного агентства рибного господарства України 19.02.2016 ТОВ "Пріор-Груп" режиму рибогосподарської експлуатації водосховища "Житомирське", розташованого на р.Тетерів в межах м.Житомира Житомирського району;

- скасувати проведену Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області та центром надання адміністративних послуг Житомирської міської ради 06.04.2016 за № 4202 реєстрацію декларації відповідності матеріально-технічної бази ТОВ "Пріор-Груп" вимогам законодавства при використанні водосховища "Житомирське".

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2016 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправним та скасовано погодження управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області 10.02.2016 ТОВ "Пріор-Груп" режиму рибогосподарської експлуатації водосховища. "Житомирське", розташованого на р.Тетерів в межах м.Житомира Житомирського району;

Визнано протиправним та скасовано погодження Державного агентства рибного господарства України 19.02.2016 ТОВ "Пріор-Груп" режиму рибогосподарської експлуатації водосховища "Житомирське", розташованого на р.Тетерів в межах м.Житомира Житомирського району.

Скасовано декларацію відповідності матеріально-технічної бази ТОВ "Пріор-Груп" вимогам законодавства при використанні водосховища "Житомирське" від 06.04.2016.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, Товариство з обмеженою відповідальністю "Пріор-Груп" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що на замовлення ТОВ "Пріор-Груп" Українським державним інститутом по проектуванню підприємств рибного господарства і промисловості "Укррибпроект", відповідно до вимог пункту 2.2. Інструкції про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби та інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарства, затвердженої наказом Державного комітету рибного господарства України № 4 від 15 січня 2008 року та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 28 січня 2008 року за №64/14755 (далі - Інструкція № 4), розроблений режим рибогосподарської експлуатації водосховища "Житомирське", що розташоване в басейні р.Тетерів в межах м.Житомир Житомирського району (т.1 а.с.17-24).

10.02.2016 даний режим було погоджено Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Житомирській області, а 19.02.2016 - Державним агентством рибного господарства України. Термін дії режиму - з 19.02.2016 по 31.12.2025.

06.04.2016 ТОВ "Пріор-Груп", з метою здійснення спеціального використання водних біоресурсів водосховища "Житомирське", згідно режиму, зареєструвало декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства (т.1 а.с.38).

Житомирською місцевою прокуратурою в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42016061020000054 з'ясовано, що у ТОВ "Пріор-Груп" відсутні документи, які мають підтверджувати право користування водосховищем "Житомирське", відсутнє погодження на здійснення рибогосподарської діяльності, зокрема, у Житомирської міської ради (в частині розташування водосховища в межах м.Житомир), ТОВ "Пріор-Груп" здійснює лише вилов водних біоресурсів, не виконуючи зобов'язання щодо вселення таких біоресурсів до водосховища.

Встановлені обставини стали підставою для звернення до суду із даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що дії управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Житомирській області та Державного агентства рибного господарства щодо погодження режиму рибогосподарської експлуатації водосховища "Житомирське", розташованого на р.Тетерів в межах м.Житомир Житомирського району, є протиправними, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Згідно зі статтею 4 Водного кодексу України, до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.

Частиною першою статті 85 Водного кодексу України передбачено, що порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.

Статтею 17 Закону України «Про тваринний світ» передбачено, що спеціальне використання об'єктів тваринного світу в порядку ведення мисливського і рибного господарства здійснюється з наданням відповідно до закону підприємствам, установам, організаціям і громадянам права користування мисливськими угіддями та рибогосподарськими водними об'єктами.

Згідно ч.4 ст.59 Земельного Кодексу України громадянам та юридичним особам, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт.

Відповідно до ч.3 ст.79 цього Кодексу, право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, які на них знаходяться.

Згідно ч.1,2,3 ст. 126 Кодексу, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до Закону. Статтею 125 Земельного Кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

З урахуванням зазначеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про можливість використання водосховища з метою промислового вилову риби лише за наявності права на земельну ділянку водного фонду, або ж у разі надання відповідного погодження її власником чи постійним користувачем.

Однак в ході судового розгляду справи, як в суді першої, так і в суді апеляційної інстанції встановлено, що у ТОВ "Пріор-Груп" відсутні правовстановлюючі документи, які б підтверджували його законне право користування спірним водним об'єктом, та які б підтверджували правомірність користування рибогосподарським водним об'єктом у розумінні статті 17 Закону України "Про тваринний світ", відтак, затвердження режиму експлуатації вищевказаного водного об'єкта є передчасним.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15 липня 2014 року у справі № К/800/31968/13.

Стосовно відсутності погодження на здійснення рибогосподарської діяльності у Житомирської міської ради, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" визначено, що рибальство - добування водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах.

Пунктом 1.1 Інструкції про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженої наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.01.2008 N 4 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28.01.2008 за N64/14755, встановлено, що ця Інструкція розроблена у відповідності до Законів України "Про тваринний світ", "Про виключну (морську) економічну зону України", "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", "Про Загальнодержавну програму розвитку рибного господарства України на період до 2010 року", постанов Кабінету Міністрів України від 28 вересня 1996 року N 1192 "Про затвердження Тимчасового порядку здійснення рибного господарства і здійснення рибальства", від 24.01.2007 N 42 "Про затвердження Положення про Державний комітет рибного господарства України".

Режим рибогосподарської експлуатації водного об'єкта (далі - Режим), за визначенням пункту 1.3 Інструкції № 4, - установлена на відповідний термін сукупність вимог, умов та заходів щодо обсягів робіт з відтворення ВЖР за їх віковими та видовими характеристиками, строків лову, типів і кількості знарядь та засобів лову, обсягів вилучення, регламентації любительського і спортивного рибальства, ощадливого використання водних видів, виконання якого забезпечує раціональне використання ВЖР рибогосподарського водного об'єкта або його ділянки.

Зі змісту наведених актів вбачається, що Інструкція № 4 не може суперечити Закону України "Про тваринний світ" і регламентує не тільки відтворення ВЖР, а їх вилов, що підпадає під поняття "рибальство", яке не може здійснюватись без погодження із постійним користувачем земельної ділянки водного фонду, на якій розташований водний об'єкт, згідно частини п'ятої статті 59 Земельного кодексу України.

Як вбачається з листа Житомирської міської ради від 13.09.2016 № 30/7934, радою не надавалось погодження ТОВ "Пріор-Груп" на використання земельної ділянки водного фонду та пляжу Гідропарку, розташованих на території м.Житомир. Більше того, Житомирська міська рада не надавала жодних погоджень використання вищезазначеним суб'єктом господарювання берегової смуги р.Тетерів по лівому березі в районі міського пляжу (т.1 а.с.69).

Судом встановлено, що існує невідповідність меж водного об'єкта, щодо якого був погоджений режим його рибогосподарської експлуатації. Так, зі змісту п.2.2.1 режиму рибогосподарської експлуатації водосховища "Місцезнаходження водного об'єкта" слідує, що водосховище "Житомирське" розташоване в басейні річки Дніпро на р.Тетерів в межах м.Житомир Житомирського району Житомирської області. Разом з тим, у додатку до режиму, на карті-схемі, до меж водосховища долучено частини річок Гуйва та Гнилоп'ять. При цьому, відомості, зазначені у водогосподарському паспорті, та відомості, що містяться у режимі експлуатації водосховища стосовно характеристик його розміру, істотно відрізняються. Так, у режимі рибогосподарської експлуатації довжина водосховища становить 9,75 км, ширина середня - 0,4 км, площа водного дзеркала - 390 га, в той час як згідно водогосподарського паспорту водосховища "Житомирське", його довжина - 13,0 км, ширина середня - 0,38 км, площа водного дзеркала - 4,9 кв. км.

З урахуванням зазначеного суд першої дійшов вірного висновку, що під час погодження управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Житомирській області, а в подальшому - Державним агентством рибного господарства України режиму рибогосподарської експлуатації водосховища "Житомирське", не враховано ані відсутність у ТОВ "Пріор-Груп" права на використання земельної ділянки водосховища, ані невідповідність визначених меж використання водного об'єкту.

Окрім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до пункту 2.3 Інструкції № 4, режим погоджується територіальним органом рибохорони, у зоні якого здійснюватимуть діяльність, та територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України протягом місяця з дня його отримання. Необхідність погодження режиму начальником територіального органу Міністерства охорони навколишнього природного середовища відображена і у Додатку № 2 до даної Інструкції.

Незважаючи на той факт, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 №159 ліквідовано Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі, відповідні зміни до Інструкції не внесено. Питання забезпечення здійснення повноважень з охорони навколишнього природного середовища на місцевому рівні та передачі функцій від територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України урегульовано Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні", відповідно до якого повноваження територіальних органів центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища передано обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям. Однак, режим, виготовлений на замовлення ТОВ "Пріор-Груп", в порушення вимог пункту 2.3 вищезазначеної Інструкції, не погоджено уповноваженими органами виконавчої влади.

Із листа Управління екології та природних ресурсів Житомирської обласної державної адміністрації № 2380/1-4/4-2192 від 05.09.2016 вбачається, що на території Житомирської області не передбачено здійснення промислового рибальства, а тому, як наслідок, ТОВ "Пріор-Груп" не може здійснювати даний вид підприємницької діяльності. Для законного вилову водних живих ресурсів на водосховищі "Житомирське", необхідно створити спеціальне товарне рибне господарство (т.1 а.с.165-166).

Колегія суддів наголошує, що згідно розділу VII водогосподарського паспорту водосховища "Житомирське", водний об'єкт у рибогосподарській діяльності не використовується, а призначений для технічного і питного водопостачання підприємств і населення м. Житомира (т.1 а.с.43-58).

Статтею 44 Водного кодексу України покладено на водокористувачів обов'язок використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання.

Згідно зі частиною другою статті 51 Водного кодексу України, не підлягають передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб водні об'єкти, що використовуються для питних потреб; розташовані в межах територій та об'єктів, що перебувають під охороною відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Зважаючи на те, що цільове призначення водосховища "Житомирське" пов'язано із водопостачанням населення м.Житомира, останнє не може використовуватись для промислового рибальства.

З урахуванням зазначених обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що дії управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Житомирській області та Державного агентства рибного господарства щодо погодження режиму рибогосподарської експлутації водосховища "Житомирське", розташованого на р.Тетерів в межах м.Житомир Житомирського району, є протиправними, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів вважає, що позивач в повній мірі довів ті обставини, на яких грунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність оспорюваних дій не доказана.

Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Пріор-Груп" залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" жовтня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: Є.М. Мацький

М.М. Капустинський

Повний текст cудового рішення виготовлено "12" січня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Перший заступник керівника Житомирської місцевої прокуратури в інтересах держави вул. Леха Качинського, 2,м.Житомир,10014

3- відповідачу/відповідачам: Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області пров.Гуйвинський,6,м.Житомир,10005

Державне агентство рибного господарства України вул.Січових стрільців,45 А,м.Київ,04053

4-третій особі: Житомирська міська рада - майдан ім.С.П. Корольова, 4/2,м.Житомир,Житомирська область,10014

Центр надання адміністративних послуг Житомирської міської ради - вул. Михайлівська, 4, м. Житомир, 10002,,

Товариство з обмеженою відповідальністю "Пріор-Груп" - бульвар Вернадського, буд. 36/В,м.Київ,03142,

Житомирська обласна громадська організація "Федерація риболовного спорту Житомирської області" - вул. Льва Толстого, 15, кв. 121,м.Житомир,10000,

Житомирська районна організація Українського товариства мисливців та рибалок - вул.Небесної Сотні,42,м.Житомир,10014,