ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2017 р. Справа № 820/4334/16Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Яковенка М.М.
суддів: Лях О.П., Подобайло З.Г.
секретарі судового засідання: Жданюк А.О.
за участю:
представника позивача Половинко Б.М.
представники відповідача: Зінченко В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року по справі № 820/4334/16 за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства " Україна" до Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області третя особа Куп'янське управління Державної казначейської служби України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Приватне сільськогосподарське підприємство "Україна", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області третя особа Куп'янське управління Державної казначейської служби України Харківської області, в якому просив:
- зобов'язати Салтівську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати до Куп'янського УДКСУ Харківської області висновок, передбачений пунктом 200.15 статті 200 Податкового кодексу України та вчинити всі інші необхідні дії щодо відшкодування з Державного бюджету України приватному сільськогосподарському підприємству "Україна" (62720, Харківська область, Дворічанський район, село Петро-Іванівка, вулиця Центральна, будинок 123, код ЄДРЮОФОП: 30749488) суму податку на додану вартість у розмірі 72974,00 грн.;
- зобов'язати Салтівську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати до Куп'янського УДКСУ Харківської області висновок, передбачений пунктом 200.15 статті 200 Податкового кодексу України та вчинити всі інші необхідні дії щодо відшкодування з Державного бюджету України приватному сільськогосподарському підприємству "Україна" (62720, Харківська область, Дворічанський район, село Петро-Іванівка, вулиця Центральна, будинок 123, код ЄДРЮОФОП: 30749488) суму податку на додану вартість у розмірі 114455,00 грн.;
- зобов'язати Салтівську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати до Куп'янського УДКСУ Харківської області висновок, передбачений пунктом 200.15 статті 200 Податкового кодексу України та вчинити всі інші необхідні дії щодо відшкодування з Державного бюджету України приватному сільськогосподарському підприємству "Україна" (62720, Харківська область, Дворічанський район, село Петро-Іванівка, вулиця Центральна, будинок 123, код ЄДРЮОФОП: 30749488) суму податку на додану вартість у розмірі 91872,00 грн..
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року задоволено позов.
Зобов'язано Салтівську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати до Куп'янського УДКСУ Харківської області висновок щодо відшкодування з Державного бюджету України приватному сільськогосподарському підприємству "Україна" (62720, Харківська область, Дворічанський район, село Петро-Іванівка, вулиця Центральна, будинок 123, код 30749488) суму податку на додану вартість у розмірі 72974,00 грн. за грудень 2014 року.
Зобов'язано Салтівську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати до Куп'янського УДКСУ Харківської області висновок щодо відшкодування з Державного бюджету України приватному сільськогосподарському підприємству "Україна" (62720, Харківська область, Дворічанський район, село Петро-Іванівка, вулиця Центральна, будинок 123, код 30749488) суму податку на додану вартість у розмірі 114455,00 грн. за грудень 2014 року.
Зобов'язано Салтівську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати до Куп'янського УДКСУ Харківської області висновок щодо відшкодування з Державного бюджету України приватному сільськогосподарському підприємству "Україна" (62720, Харківська область, Дворічанський район, село Петро-Іванівка, вулиця Центральна, будинок 123, код 30749488) суму податку на додану вартість у розмірі 91872,00 грн. за січень 2015 року.
Відповідач - Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі (а.с.178-183). Апелянт посилаючись на надання судом невірної правової позиції, враховуючи не закінчення процедури оскарження судових рішень по справі №820/7882/15 та №820/10739/15, які перебувають на розгляді в ВАСУ, то з урахуванням положення абз.2 п.200.15 ст.200 ПК України, у відповідача відсутні правові підстави для надання відповідних висновків щодо бюджетного відшкодування.
Відповідач наполягав на задоволенні апеляційної скарги.
Представник позивача заперечував проти апеляційної скарги та наполягав на залишенні її без задоволенні. В той же час, просив змінити постанову в частині визначення казначейського органу, а саме замість Куп'янського УДКСУ Харківської області, належним органом є УДКСУ у Дворічанському районі Харківської області.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився. Надав письмову заяву про розгляд справи у їх відсутність. Апеляційну скаргу підтримують. Крім того надіслали повідомлення про те, що Куп'янське УДКСУ не здійснює обслуговування позивача, а його обслуговує УДКСУ у Дворічанському районі Харківської області, код території в рахунках для обліку платежів 185.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, а постанову суду змінити з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що Куп`янською ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області (правонаступником якої є Салтівська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області) проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ПСП "Україна" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту по деклараціям з ПДВ за листопад 2014 р, та грудень 2014 р. та нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника по декларації з ПДВ за грудень 2014 року, за результатами якої складено акт №103/20-26-15-01-02-30749488 від 27 березня 2015 року.
На підставі висновків акту перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення від 08.04.2015 року № 0000201510, № 0000221510, №0000211510.
Рішенням ГУ ДФС у Харківській області від 17.06.2015 року № 1633/10/20-40-10-04-14 скасовано податкове повідомлення - рішення від 08.04.2015 року № 0000201510 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за грудень 2014 року на суму 72974 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 36487 грн., в іншій частині вказане рішення, та податкове повідомлення - рішення від 08.04.2015 року № 0000211510 про зменшення суми від'ємного значення ПДВ на 91956 грн. залишено без змін, а скаргу ПСП Україна - без задоволення.
29 липня 2016 року позивачем подано відповідачеві заяву з проханням надати Куп'янському УДКСУ Харківської області висновок про відшкодування ПСП "Україна" суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 72 974,00 грн. в строк встановлений законодавством.
В подальшому, відповідачем також винесено податкове повідомлення-рішення від 16.07.2015р. №0000041510, яким підприємству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 114455,00 гри., застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 57227,50 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі №820/7882/15, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2015 року, позов Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна" до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень задоволено в повному обсязі, та скасовано податкові повідомлення-рішення Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області №0000211510 від 08.04.2015 року та №0000041510 від 16.07.2015 року.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 23.03.2016 року по справі № К/800/2566/16 касаційну скаргу Купянської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі №820/7882/15 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2015 року, повернуто.
29 липня 2016 року Позивачем подано Відповідачеві заяву № 119 з проханням надати Куп'янському УДКСУ Харківської області висновок про відшкодування ПСИ "Україна" суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 114455,00 грн. в строк встановлений законодавством.
Також, відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ПСП "Україна" бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок по декларації з ПДВ за січень 2015 року, за результатами якої складено акт № 130/20-26-15-01-02-30749488 від 16 квітня 2015 року.
На підставі висновків акту перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення від 23.04.2015р. №0000361510 та №0000371510.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року по справі №820/10739/15, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2016 року, позов Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна" до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень задоволено в повному обсязі, скасовано податкові повідомлення-рішення Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області від 23.04.2015 року №0000371510 та №0000361510.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.10.2016 року № К/800/26450/16 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Салтівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року по справі №820/10739/15 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2015 року.
29 липня 2016 року позивачем подано відповідачеві заяву з проханням надати до відповідних органів казначейського обслуговування висновок про відшкодування ПСП "Україна" суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 91872,00 грн. в строк встановлений законодавством.
Здійснюючи апеляційний перегляд колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Таким чином, з правового аналізу вищезазначених норм права вбачається, що законодавцем покладено на податковий орган обов`язок щодо подання висновку до органів казначейського обслуговування у випадку закінчення процедури адміністративного та судового оскарження, зокрема у разі набрання законної сили судовим рішенням.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п. 200.13 ст. 200 ПК).
Враховуючи вищевикладене, Відповідачем не було виконано нормативно встановлений припис щодо прийняття та надання до Куп`янського УДКСУ у Харківській області висновків про виплату позивачу бюджетного відшкодування сум з ПДВ за грудень 2014 року та січень 2015 року у розмірі 72 974, 00грн., 114455, 00грн. та 91872, 00 грн. відповідно.
Згідно з п. 17 ст. 200 Податкового кодексу України, джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
Суд зазначає, що відповідно до п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Отже, у разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пп.200.7 та 200.8 ст.200 ПКУ вимог та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом Державної податкової служби за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у 5-денний строк після закінчення перевірки подати до органу ДКУ висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Матеріалами справи підтверджено, що Рішенням ГУ ДФС у Харківській області від 17.06.2015 року № 1633/10/20-40-10-04-14 скасовано податкове повідомлення - рішення від 08.04.2015 року № 0000201510 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за грудень 2014 року на суму 72974грн.
Отже, правильність формування ПСП "Україна" податкового кредиту та розрахунок сум бюджетного відшкодування, а також фактична оплата сум ПДВ при розрахунках, були перевірені в результаті адміністративного оскарження, а тому право позивача на отримання бюджетного відшкодування ПДВ з державного бюджету у розмірі 72974грн. за грудень 2014 року, підтверджено в адміністративному порядку.
Як було встановлено за матеріалами справи, сума бюджетного відшкодування в розмірі 72974 грн. за грудень 2014 року позивачу не відшкодована.
Також, Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі №820/7882/15, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2015 року, скасовано податкові повідомлення-рішення №0000211510 від 08.04.2015 року та №0000041510 від 16.07.2015 року.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 23.03.2016 року по справі № К/800/2566/16 касаційну скаргу Купянської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі №820/7882/15 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2015 року, повернуто.
Отже, приймаючи до уваги, що рішенням апеляційної інстанції, яке на момент звернення позивача до податкового органу та на момент розгляду справи набрало законної сили, було перевірено та підтверджено правильність формування ПСП "Україна" податкового кредиту та розрахунок сум бюджетного відшкодування та фактичної оплати сум ПДВ при розрахунках, а тому право позивача на отримання бюджетного відшкодування ПДВ з державного бюджету у розмірі 114455,00 грн. за грудень 2014 року, підтверджено у судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, сума бюджетного відшкодування в розмірі 114455,00 грн. за грудень 2014 року позивачу не відшкодована.
Також, Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року по справі №820/10739/15, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2016 року скасовано податкові повідомлення-рішення від 23.04.2015 року №0000371510 та №0000361510.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.10.2016 року № К/800/26450/16 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Салтівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року по справі №820/10739/15 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2015 року.
Отже, приймаючи до уваги, що рішенням апеляційної інстанції, яке на момент звернення позивача до податкового органу та на момент розгляду справи набрало законної сили, було перевірено та підтверджено правильність формування ПСП "Україна" податкового кредиту та розрахунок сум бюджетного відшкодування та фактичної оплати сум ПДВ при розрахунках, а тому право позивача на отримання бюджетного відшкодування ПДВ з державного бюджету у розмірі 91872, 00 грн. за січень 2015 року, підтверджено у судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи сума бюджетного відшкодування в розмірі 91872, 00 грн. за січень 2015 року позивачу не відшкодована.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 № 39, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість (чинного на час виникнення відносин, з приводу прав і обов'язків у яких виник спір; далі - Порядок).
Відповідно до пункту 9 цього Порядку на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Тобто, за змістом норм пункту 200.15 ст. 200 ПК, пункту 9 Порядку бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених статтею 200 ПКУ та Порядком, на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації у п'ятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку.
Враховуючи викладене та зважаючи на те, що в спірних правовідносинах саме за Салтівською ОДПІ ГУ ДФс у Харківській області закріплено обов`язок щодо підготовки та подання висновку до органів казначейства з приводу повернення бюджетних коштів та, з огляду на те, що на момент розгляду справи, жодного належним чином оформленого рішення (висновку) прийнято не було, як того вимагають норми діючого законодавства, що в свою чергу вказує на противність таких дій податкового органу, які вчинили негативний вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів позивача, то суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про зобов'язання Салтівської ОДПІ надати висновки із зазначенням сум податку на додану вартість у розмірі 72974, 00грн. за грудень 2014 року, а також суми ПДВ у розмірі 114455, 00грн. за грудень 2014 року та суми ПДВ у розмірі 91872, 00грн. за січень 2015 року, що підлягають відшкодуванню ПСП "Україна".
Доводи апелянта щодо наявності не закінчених процедур оскарження судових рішень по справі №820/7882/15 та №820/10739/15, які перебувають на розгляді в ВАСУ, з урахуванням положення абз.2 п.200.15 ст.200 ПК України, у відповідача відсутні правові підстави для надання відповідних висновків щодо бюджетного відшкодування, є безпідставними та є такими, що спростовуються матеріалами справи. Питання щодо процедури судового оскарження в межах податкового законодавства, з урахуванням вимог п.200.15 ст.200 ПК України, що встановлює обов`язок для податкового органу подання висновку до органів казначейського обслуговування, закінчується судовим рішенням, що набрали законної сили. Такі судові рішення в межах справи, є такими що набули законної сили, а тому є обов'язковими до виконання. Положення податкового законодавства, не ставить в залежність формування висновків та їх подання до казначейського органу при закінченні проходження усіх можливих етапів оскарження у вищестоящих судових інстанцій.
В той же час, не зважаючи на правильне вирішення спору по суті та надання належної правової оцінки фактичним обставинам справи, суд першої інстанції помилково визначив орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів до якого подається висновок податковим органом, а визначив Куп'янську УДКСУ Харківської області.
Як було встановлено під час апеляційного провадження, що належним органом, що здійснює таке обслуговування позивача, є Управління державної казначейської служби України у Дворічанському районі Харківської області.
З огляду на встановленні фактичні обставини справи, постанова суду, з урахуванням приписів ст..201 КАС України підлягає зміні в цій частині постанови, а тому апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст.2, 11, 159, 160, 167, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 211-212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області - задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року по справі № 820/4334/16 - змінити, в частині визначення органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів до якого подається висновок податковим органом, а саме замість Куп'янська УДКСУ Харківської області слід вважати Управління державної казначейської служби України у Дворічанському районі Харківської області.
В іншій частині постанову суду залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів, - з дня складення в повному обсязі.
У повному обсязі буде складена 13 січня 2016 року.
Головуючий суддя (підпис)Яковенко М.М.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Подобайло З.Г.